Προς το περιεχόμενο

Σκορτσέζε: Οι ταινίες της Marvel δεν είναι κινηματογράφος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, νταξει σε superhero movies ποια άποψη δημιουργού να μπει στην ταινία;;; Υπάρχει ορίτζιναλ υλικό που πρέπει να αποδοθεί 

 

Άποψη στο τεχνικό κομμάτι ζητούν η Marvel & DC .....Όποιος μπορεί να παράξει εξαιρετικά visuals , σκηνές μάχης και εκρήξεις είναι ικανός για τη δουλειά 

 

Είδαμε και την  DC που είχε άποψη ο Snyder αλλά είχε άποψη και η  Warner και είχε άποψη και δεν ξέρω ποιος άλλος και σε 5-6 ταινίες έχουμε μια επική ατάκα Μπάτμαν σε Σούπερμαν που σου σηκώνεται η τρίχα και μια state of the art μάχη ξύλου του Μπάτμαν. Τα υπόλοιπα είναι σκουπίδια 

 

Better stick to the original material να ουμε

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Rebel_Of_South said:

Ε, νταξει σε superhero movies ποια άποψη δημιουργού να μπει στην ταινία;;; Υπάρχει ορίτζιναλ υλικό που πρέπει να αποδοθεί 

 

Άποψη στο τεχνικό κομμάτι ζητούν η Marvel & DC .....Όποιος μπορεί να παράξει εξαιρετικά visuals , σκηνές μάχης και εκρήξεις είναι ικανός για τη δουλειά 

 

Είδαμε και την  DC που είχε άποψη ο Snyder αλλά είχε άποψη και η  Warner και είχε άποψη και δεν ξέρω ποιος άλλος και σε 5-6 ταινίες έχουμε μια επική ατάκα Μπάτμαν σε Σούπερμαν που σου σηκώνεται η τρίχα και μια state of the art μάχη ξύλου του Μπάτμαν. Τα υπόλοιπα είναι σκουπίδια 

 

Better stick to the original material να ουμε

 

To "Hulk" του Ανγκ Λί, τα Batman του Νόλαν και του Μπάρτον, ακόμα και τα έργα του Σναίντερ, παρόλο που δεν βγήκανε όπως έπρεπε. Πάντα υπάρχει χώρος για την άποψη του σκηνοθέτη, αλλά από την στιγμή που η Marvel δημιουργεί ένα franchise βάσει σχεδίου αυτή αναγκαστικά περιορίζεται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, D'Ailleurs είπε

To "Hulk" του Ανγκ Λί, τα Batman του Νόλαν και του Μπάρτον, ακόμα και τα έργα του Σναίντερ, παρόλο που δεν βγήκανε όπως έπρεπε. Πάντα υπάρχει χώρος για την άποψη του σκηνοθέτη, αλλά από την στιγμή που η Marvel δημιουργεί ένα franchise βάσει σχεδίου αυτή αναγκαστικά περιορίζεται. 

Ε ναι , αυτό εννοώ κι εγώ . Είχαν γενικό πλάνο για το πώς θα εξελιχθεί το marvel universe οπότε δεν χωρούσαν ιδιαίτερες καλλιτεχνικές παρεμβάσεις 

 

Ο Νολαν την είχε αυτή την ευελιξία. Βρίσκω πράγματα που ενοχλούν στον Μπάτμαν του Νόλαν αλλά συνολικά είναι εξαιρετικό το σύμπαν του 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Spielberg (με επιφύλαξη ,δε θυμαμαι καλά) ,είχε πει οτι για να κάνει κανείς μια καλή ταινία πρέπει να έχει μια καλή ιστορία να αφηγηθεί.Σκεπτόμενος αυτό ,ναι ,  ο κόσμος των comics βασίζεται σε υπερ-ήρωες με υπερ-δυνάμεις ,οι οποίοι σε κάθε ταινία ,σώζουν τη κατάσταση και γιαυτό το σενάριο γινεται στο τέλος κάπως σαχλό (τα κατορθώματα των υπερ ηρώων).Γιαυτό το λόγο ,το αφήγημα  σε comics based movies ,έχει μια "αβάσταχτη ελαφρότητα".

Με την "κλασσική" έννοια λοιπόν του κινηματογράφου ,αυτές οι ταινίες έχουν ελάχιστη έως μηδαμινή αξία.

Όμως το ζήτημα εδώ ειναι άλλο : μπορεί να δημιουργείται ένα νέο είδος.Νέο είδος ,νέοι κανόνες.

Και αν το δει κάποιος ,ως νέο είδος ,υπάρχει χώρος για όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Εντάξει, γέρασε κι αυτός. Λες και η Marvel είπε ποτέ ότι κάνει πχιοτικό σινεμά. Δεν θα καταλάβω ποτέ την έχθρα των "σινεφιλ" (εισαγωγικά γιατί μόνο σινεφίλ δεν είναι συνήθως αυτοί οι τύποι) με τον ελαφρύ κινηματογράφο και ειδικότερα τον σύγχρονο ελαφρύ κινηματογράφο. Υπάρχουν σαφέστατα μειονεκτήματα στο MCU που το εμποδίζουν να φτάσει τα επίπεδα άλλων εμπορικών franchise, αλλά το να πεις ότι δεν είναι κινηματογράφος είναι ελιτιστική μπούρδα και το ξέρει και ο ίδιος ο Scorsese. Ναι, έχει αρκετό CGI και εφφεδούρα. Αλλά το Civil War, για παράδειγμα, μπορεί να μεταδώσει αληθινά συναισθήματα και ωραίους προβληματισμούς (σε ένα εμπορικό και φιλικό πλαίσιο, βέβαια), σε συνδυασμό με άριστη χρήση των εν λόγω εφφέ. Το ίδιο και το Winter Soldier, το ίδιο και αρκετές από τις solo ταινίες ηρώων που, μπορεί να μην είναι art house διαμάντια, αλλά ξέρουν πως να δομήσουν ένα character arc με συναίσθημα και γούστο, σε συνδυασμό με αξιοπρεπή screenplay, κάτι που λείπει από τον ευρύτερο εμπορικό action/adenture/sci-fi είδος σήμερα.

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ρε παιδια ακομα προσπαθω να καταλαβω προς τι ο ντορος με το Deadpool....  Αναφερθηκε κι εδω ως καλη ταινια. Ουτε καλη ταινια μου φανηκε αλλα ουτε και μου αρεσε. Το "χιουμορ" δεν ηταν καν δημοτικου, δεν ηταν χιουμορ. Μου θυμιζε σχολια στο facebook απο πιτσιρικαδες που λενε ο,τι ποιο απιθανο για να προκαλεσουν/τρολαρουν. Τωρα στο θεμα που ειναι η δηλωση του Σκορτσεζε ειναι στο πνευμα αυτων που λεμε κι εμεις οι μεγαλυτεροι "τα χρονια εκεινα δεν ειχαμε ιντερνετ και γιουτουμπ, τα εχετε ολα στο πιατο οι πιτσιρικαδες" κοκ, δεν νομιζω να αποχαρακτηριζει τις προσπαθειες των συναδελφων του. Εκανε εργαρες αλλα δεν ειναι ταινιες σινεφιλ οπου στο τελος τους κανεις δεν καταλαβε τι ειδε. Αφηγηθηκε εξαιρετικα καποιες ιστοριες. Γνωμη μου κι ας μην εχω δει 15000 ταινιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου