Προς το περιεχόμενο

Which Neck Pickup?


Ποιον από τους 3 neck μαγνήτες προτιμάτε;  

17 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιον από τους 3 neck μαγνήτες προτιμάτε;

    • Strat 1
      9
    • Strat 2
      6
    • Strat 3
      2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν επειδή τελευταίως, εκεί που είχα ησυχάσει. έχω αρχίσει να ξανα-απασχολώ ματαίως τα αυτιά μου σχετικά με τους neck μαγνήτες στις στρατ μου, ηχογράφησα το παρακάτω. Είναι ένα μικρό κλιπάκι από κάθε στρατ, 3 το σύνολο δηλαδή αλλά τα έβαλα όλα σε ένα για οικονομία χώρου. Οι κιθάρες με τους μαγνήτες τους είναι οι εξής:

 

- Fender '57 Am. Vintage Reissue 2010,  Fender cs 57/62

 

- Fender California series 1997, Nick Silver pickups Ivory Tulip

 

- Fender Am. standard 1996. Nick Silver pickups Black Rose

 

Είναι προφανές ότι η παραπάνω σειρά ΔΕΝ είναι αυτή που θα τις ακούσετε στο κλιπ.

 

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής: Ακούτε σημαντική διαφορά; Ποιον ήχο προτιμάτε; 

 

Βάζω κι ένα poll για να έχουμε συγκεντρωτικά τις προτιμήσεις.

Which Strat.mp3

Επεξεργασμένο από Jazzjoker

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν και δεν είμαι και ο πιο κατάλληλος για τέτοιου είδους τεστ θα ψηφίσω την πρώτη. 

 Πιο εντυπωσιακή είναι η τρίτη (πιο δυνατοί μαγνήτες; ) με την δεύτερη να ακολουθεί στην τρίτη θέση αλλά πολύ κοντά τους. 

 Φυσικά μιλάμε για μικρές διαφορές που τις κάνει μικρότερες το reverb του κλιπ και φυσικά το παίξιμο με τα δάχτυλα και ουχί με πένα. 

  Έκανα υπερβολικές προσπάθειες να ακούσω διαφορές στον ήχο και να μην "ακούω" το  παίξιμο σου βρε Σπύρο.....😮

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το feedback Φώτη. Σημειώνω, μια που το ανέφερες, ότι δεν υπάρχει καμία επεξεργασία στα κλιψ και το βάθος είναι του ενισχυτή (DRRI). Επίσης παίζω με πένα πλην 2-3 νοτών σε κάθε κλιπ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Ευχαριστώ για το feedback Φώτη. Σημειώνω, μια που το ανέφερες, ότι δεν υπάρχει καμία επεξεργασία στα κλιψ και το βάθος είναι του ενισχυτή (DRRI). Επίσης παίζω με πένα πλην 2-3 νοτών σε κάθε κλιπ.

Θα έβαζα στοίχημα ότι ακούω δάχτυλα..... αλλά είπαμε, κουφός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ματι δεν εχει ανοιξει καλα, ποσο μαλλον το αυτι!

 

Σε οτι αφορα τον χαρακτηρα του καθε μαγνητη θα βοηθουσε μια ξερη ηχογραφηση, καρφι στην καρτα,

με ακριβως το ιδιο θεμα, νοτες και δυναμικες. Να υπαρχει ενας αγνωστος. Τεσπα.

 

Ο πρωτος δειχνει να ειναι λιγο πιο δυνατος στις υψηλες, ξερεις εκει 2500-3500, η εσκαγες περισοτερο την πενα.

Οι αλλοι δυο δειχνουν να εχουν παρομοια ισορροπια.

 

Δεν εχω απαντηση στην ερωτηση "ποιον προτιματε" το αφηνω στους γνωστες του ειδους.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστης δεν ειμαι. Απλα θα πω ποιο μου αρεσε, και γιατι, οπως το αντιληφθηκα απο τα ακουστικα του κινητου μου.

 

Απορριπτω το 2 διοτι το ακουω πολυ σκληρο σαν ηχος. Οι 57/62 ειναι λογικα...

 

Μου αρεσε το 3 διοτι ειναι το πιο γκαζιαρικο και παχυ, αλλα θα επιλεξω το 1 διοτι μου ακουγεται πιο ισορροπημενο, σφικτο και με καλυτερο definition.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρεσε κανενας ιδιαιτερα.

Αλλα γιαυτο μαλλον φταιει ο γενικοτερος τονος που εχει ρυθμιστει στον ενισχυτη κλπ (γουστα ειναι αυτα ως γνωστον).

Ετσι οπως ακουω τους μαγνητες, θα ελεγα οτι θα ερχοταν στα γουστα μου ο τριτος, μιας και ειμαι φαν των "δυνατων" μαγνητων, και γενικοτερα ολων των τροπων που κανουν το οργανο να ακουστει οταν το επιθυμω εως πολυ δυνατο (πχ εχω και booster always on), και μεσω των δυναμικων της πενας βασικα (ενιοτε και με τη βοηθεια του volume pot), να εχω και τελειως clean.

Αυτο το clean ειναι αρκετα διαφορετικο απο το clean με τερμα volume και δυνατη πενα. Ειναι πιο γεματο και καθολου κομπρεσαρισμενο.

Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ γρήγορο άκουσμα, στα δικά μου κουφά αυτιά, είπε το εξής.

 

1ος μαγνήτης, δυνατά μπάσα και πρίμα, ασθενικά μεσαία, scooped ήχος, big sound.

2ος μαγνήτης, δυνατά μεσαία, σχετικά ασθενικά (όχι πολύ όμως) μπάσα και πρίμα, μαγνήτης χωρίς πολύ όγκο αλλά με παρουσία.

3ος μαγνήτης, σχετικά κοντά στον 2ο, αλλά πιο ισορροπημένος συχνοτικά στα μεσαία-μπάσα-πρίμα, πιο all around, αλλά και ίσως λίγο generic.

 

Προσωπικό γούστο, σίγουρα όχι ο 2ος, από τους άλλους δύο ... χμμμμ, δύσκολη επιλογή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τους τρεις διαλέγω τον πρώτο διότι είναι πιο κοντά σ αυτό που κατα τη γνωμη μου πρέπει να είναι ο νεκ.

Για τις άλλες δουλειές υπάρχουν οι άλλοι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου