Προς το περιεχόμενο

Σετάρισμα Ηλ. Κιθάρας Αθήνα (βόρεια) - Πού και πόσο;


A-nik-i

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω μια ηλεκτρική κιθάρα Cort Z-42 και την αισθάνομαι να είναι δυσκολόπαιχτη Έπαιξα λίγο με truss rod και action αλλά δεν καταλήγω σε κάτι που μου αρέσει και πιστεύω οτι χρειάζεται ένα set-up. Πού να πάω; Πόσο πρέπει να περιμένω να πληρώσω;

Η τιμή που μου είπαν εμένα σε μαγαζί στο Ηράκλειο Αττ. είναι 45€ για έλεγχο neck relief, action, intonation. καθάρισμα και γυάλισμα τάστων, γενικό καθάρισμα, καβαλάρη και αλλαγή χορδών (δεν ρώτησα αν περιλαμβάνεται το κόστος των χορδών σε αυτό αλλά γενικά τις αλλάζω και μόνος). Μια τιμή που έχω ακούσει από Θεσαλλονίκη είναι περίπου 20-25 ευρώ για τις ίδιες εργασίες. Σε μαγαζί με έγχορδα στην Ν. Ερυθραία μου είπαν 30-35€ μαζί με τις χορδές, σε μαγαζί στον σταθμό Αμαρουσίου 25€ χωρίς τις χορδές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρω στα 40 ειναι στο Ηρακλειο Κρητης το σεταρισμα με αλλαγη μαγνητων και 2 pot, χωρις κοστος χορδων.

Σε μεγαλυτερες πολεις σιγουρα θα ειναι χαμηλοτερες οι τιμες λογω εντονου ανταγωνισμου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα μαγαζιά που θα αναφέρεις είναι γνωστά σε όλους μας.

Η διαφήμιση δεν είναι κακό πράγμα όταν έχει γεγονότα. Η δυσφήμιση όμως είναι.

Πάντως ψάχνεις εκπτωτικό χωριό για να πληρώσεις υπηρεσία, αν σου λέει κάτι αυτό.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, yameth said:

Τα μαγαζιά που θα αναφέρεις είναι γνωστά σε όλους μας.

Η διαφήμιση δεν είναι κακό πράγμα όταν έχει γεγονότα. Η δυσφήμιση όμως είναι.

Πάντως ψάχνεις εκπτωτικό χωριό για να πληρώσεις υπηρεσία, αν σου λέει κάτι αυτό.

 

Δε μου λέει κάτι.

Anyway, ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία από το service του Μεταλλίδη στο Νέο Ηράκλειο ή του "Εγχόρδου" στην Ν. Ερυθραία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένα μικρό update για την υπόθεσή μου, και για όποιον ενδεχομένως ενδιαφερθεί.

 

Πήγα τελικά την κιθάρα στον "Μεταλλίδη" στο Ν.Ηράκλειο. Το παιδί που με εξυπηρέτησε ήταν πολύ φιλικό. Μου είπε πως παιδεύτηκε αρκετά με την κιθάρα μου γιατί είχαν ξεκολλήσει διάφορα τάστα. Εγώ πιάνοντας μετά την κιθάρα στα χέρια μου ένιωσα σαν να είχα άλλο όργανο. Πρώτη μου εμπειρία με επαγγελματικό set-up, εστεύθη με απόλυτη επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45. Set-up, αλλαγή χορδών, καθάρισμα γυάλισμα όλη και αυτή τη διόρθωση των frets. Περίπου μια βδομάδα την είχε στο μαγαζί. Μου είπε οτι τον παίδεψε πάντως, ένα 6ωρο έφαγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου