Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με GAS: Καινούργια κιθάρα ή ενισχυτής ή τίποτα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ μετά από πολυυυ καιρό 🙂

 

Μπαίνω στο θέμα χωρίς πολλά, πολλά: Την προηγούμενη βδομάδα, όντας ακόμα σε άδεια, βγήκα έξω με τη γυναίκα μου να βολτάρουμε. Είχε πάει να δει κάτι βιτρίνες 😛 οπότε είπα κι εγώ να μπω στο κατάστημα με τα μουσικά είδη να περάσω την ώρα μου. Τί το ήθελα; 🙄 Να σου που είχαν εκεί μια Charvel Pro-Mod DK24 HH και μου έτρεξαν τα σάλια! Μετά είδα πως έχουν και τις Solar του Ola Englund και είπα να μου φέρουν από το άλλο τους κατάστημα μία να δοκιμάσω.

 

Λίγες μέρες μετά σκάω εκεί με τον ενισχυτή μου και άλλες δυο κιθάρες μου να συγκρίνω τις εν λόγω Charvel και Solar και επίσης και με το κεφάλι τον Boss Katana  που τον είχα βάλει στο μάτι από παλιά. Για να μην τα πολυλογώ οι κιθάρες τα σπάνε! Στο λαιμό και σε γενικότερη αίσθηση προτιμώ την Solar, αλλά η Charvel έχει πολλά παραπάνω με locking κλειδιά, roasted maple λαιμό, κτλ. συν ότι όλες μου οι κιθάρες είναι για καφριλίκια heavy mental και στο σχέδιο και στα χαρακτηριστικά και η εν λόγω Charvel είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.

 

Από τη μία λέω να δώσω τον Bugera Trirec και το Rivera RockCrusher Recording attenuator να πάρω τον Katana και μια PRS SE Torero που έχω για μια από τις παραπάνω κιθάρες, από την άλλη λέω να καθίσω στ' αυγά μου και απλώς να ξαναπιάσω την κιθάρα που την έχω εγκαταλείψει εδώ και πάνω από ένα χρόνο (για διάφορους λόγους) και να βρω και τίποτα άλλους να τζαμάρουμε.

 

Σκέψεις; Ευχαριστώ.

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1o σεναριο:

Κατσε στα αυγα σου. Οσες κιθαρες και ενισχυτες και να παρεις, το "κενο" μεσα σου δεν θα "γεμισει". Χαρα θα σου δωσει εαν θα ασχοληθεις με τη μουσικη αυτη καθ' αυτη και γινεις παραγωγικος ξανα με το οργανο σου. Στο λεω εκ πειρας.

 

2ο σεναριο:

Μια ζωη την εχουμε, και εφοσον σου διδεται η δυνατοτητα (και δε γκρινιαζει και η γυναικα), μη χασεις την ευκαιρια για ανανεωση του εξοπλισμου σου. Δεν υπαρχει ανωτερη αισθηση απο το ξετυλιγεις μια ολοκαινουργια κιθαρα απο τη συσκευασια της, ή απο το να πατας τo ΟΝ button του νεου σου ενισχυτη για πρωτη φορα.

Επισης, στο λεω εκ πειρας.

 

1,5 σεναριο (μεση λυση):

Πιθανον να χρειαστει να παρεις τον κατανα για να φτιαξεις τον ηχο σου σε χαμηλες εντασεις. Θα στο κανει πιο ευχαριστο το να παιζεις σπιτι. Και εχει και ενα σκασμο εφε. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σίγουρα θα έδινα Trirec + Solero για την Charvel και τον Katana. Το συγκεκριμένο attenuator μην το δώσεις, είναι πολύ ποιοτικό και θα σου χρειαστεί στο μέλλον. Δηλαδή καλύτερα να περιμένεις να μαζέψεις από αλλού αυτό το ποσό.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτοι εισαστε με τις solar ρεεεεε??

Να ειχαμε μια μικρη και τριανταφυλλενια α2.6,  στο κοκκινακι της  :classic_love:

https://www.solar-guitars.com/product/a2-6-tbrm/

 

Να μην πουλησεις τιποτα.

 

Να την παρεις

https://www.solar-guitars.com/product/a2-6-tbrm/

Να την παρεις

https://www.solar-guitars.com/product/a2-6-tbrm/

Να την παρεις

https://www.solar-guitars.com/product/a2-6-tbrm/

 

κλπ, κλπ, κλπ :classic_cool:

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, grinder said:

...λέω να καθίσω στ' αυγά μου και απλώς να ξαναπιάσω την κιθάρα που την έχω εγκαταλείψει εδώ και πάνω από ένα χρόνο (για διάφορους λόγους) και να βρω και τίποτα άλλους να τζαμάρουμε.

 

Σκέψεις; Ευχαριστώ.

 

Αυτό, ειδικά αν είσαι σε νεαρή ηλικία. Παίξε όσο περισσότερο μπορείς, το σημαντικό είναι να βρεις κόσμο που έχετε μια όσο γίνεται κοινή οπτική για τη μουσική και να έχετε το χρόνο να παίζετε. Πολύ σημαντικό είναι να έχεις χώρο να μπορείς να παίζεις όπως η ηλεκτρική κιθάρα πρέπει να παίζεται, δηλαδή όχι σε χαμηλή ένταση ή ακόμα χειρότερα με ακουστικά. Τα υπόλοιπα εκτός και αν κάποιος είναι μακροχρόνια άνεργος θα έρθουν. Υπάρχουν καλές κιθάρες και καλοί ενισχυτές σε όλες τις κατηγορίες τιμών, και ευκολίες πληρωμής και μεταχειρισμένα κλπ. Δεν έχει νόημα να αγοράσεις οτιδήποτε από τη στιγμή που δε παίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ άπαντες για την ανταπόκρισή σας 🙂 Συγνώμη που καθυστερώ να απαντήσω, αλλά ήμουν απασχολημένος με τη δουλειά.

 

On 10/9/2019 at 6:15 PM, gkourmoul1 said:

1o σεναριο:

Κατσε στα αυγα σου. Οσες κιθαρες και ενισχυτες και να παρεις, το "κενο" μεσα σου δεν θα "γεμισει". Χαρα θα σου δωσει εαν θα ασχοληθεις με τη μουσικη αυτη καθ' αυτη και γινεις παραγωγικος ξανα με το οργανο σου. Στο λεω εκ πειρας.

 

2ο σεναριο:

Μια ζωη την εχουμε, και εφοσον σου διδεται η δυνατοτητα (και δε γκρινιαζει και η γυναικα), μη χασεις την ευκαιρια για ανανεωση του εξοπλισμου σου. Δεν υπαρχει ανωτερη αισθηση απο το ξετυλιγεις μια ολοκαινουργια κιθαρα απο τη συσκευασια της, ή απο το να πατας τo ΟΝ button του νεου σου ενισχυτη για πρωτη φορα.

Επισης, στο λεω εκ πειρας.

 

1,5 σεναριο (μεση λυση):

Πιθανον να χρειαστει να παρεις τον κατανα για να φτιαξεις τον ηχο σου σε χαμηλες εντασεις. Θα στο κανει πιο ευχαριστο το να παιζεις σπιτι. Και εχει και ενα σκασμο εφε. 

 

Συνονόματε για το σενάριο 2 ευτυχώς η γυναίκα δε γκρινιάζει ούσα καλλιτέχνης η ίδια (έχει τελειώσει καλών τεχνών με κατεύθυνση χαρακτική). Το μια ζωή την έχουμε το σκέφτομαι κι εγώ έντονα. Τα τελευταία χρόνια, αλλά και πριν και μετά τις διακοπές μας πριν λίγο καιρό, έχουν γίνει πολλά και έχω αποφασίσει ότι θέλω να κάνω πράγματα που με κάνουν χαρούμενο. Ένα από αυτά είναι η μουσική 🙂 Για τον Katana δες παρακάτω.

 

On 10/9/2019 at 6:35 PM, BillTrantos said:

Σίγουρα θα έδινα Trirec + Solero για την Charvel και τον Katana. Το συγκεκριμένο attenuator μην το δώσεις, είναι πολύ ποιοτικό και θα σου χρειαστεί στο μέλλον. Δηλαδή καλύτερα να περιμένεις να μαζέψεις από αλλού αυτό το ποσό.

 

Κάθισα λίγο τις προάλλες και σήμερα και πέρασα καινούργιες χορδές στις κιθάρες μου και ξανάνοιξα τον ενισχυτή. Σκεφτόμουν να την έδινα την PRS, αλλά τελικά μου αρέσει πολύ και παικτικά και στον ήχο (τα σπάνε οι EMG 81/85 που έχει μαμά). H Edwards Explorer είναι ένα τσικ λιγότερο aggresive (τις έχω βάλει EMG 57/66) και λιιιίγο πιο bright, αλλά και πιο ευέλικτη να βγάλει κι άλλους ήχους πιο ροκ με χαμηλωμένο volume ή στο overdrive/crunch κανάλι. Έχω και μια Ibanez RG550LTD (μοντέλο 98 ή 99) και βλέπω πως τους θέλει τους Di Marzio μάλλον. Οι μαμά μαγνήτες της είναι μέτριοι.

 

Ο ενισχυτής τώρα. Τον είχα πάρει refurbished από την Bugera στο ebay, μισή τιμή απ' όσο έκανε καινούργιος. Μόλις τον είδα τρελάθηκα και τον πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη (μέχρι τότε είχα τον 333XL combo που τον είχα αγοράσει μαζί με την PRS). Τον γούσταρα από παλιά, αλλά δεν έβγαινα για κεφάλη και καμπίνα μαζί τότε. Πολύ καλός γι' αυτό που είναι και για τα ροκ/μέταλ, ψιλοκαλό το καθαρό του, ΑΛΛΑ το varipower δεν κάνει και πολλά (έτσι αναγκάστηκα να πάρω το attenuator της Rivera που έχει και cab sim) και φυσικά είναι θηρίο/πάνβαρυς (νταξ δεν παίζω με άλλους σε μαγαζιά, κτλ, και πάλι όμως). Λίγο καιρό μετά την αγορά του Trirec η Boss έβγαλε τον Katana και χτυπιόμουν 😡 Τεσπά, επειδή πολυλογώ λέω να τον δώσω να πάρω τον Katana που κάνει τα πάντα και συμφέρει. Μαζί με το footswitch του ή κάνα φθηνό midi controller (βλέπω ότι πολλοί παίζουν με το Behringer FCB1010) είναι ότι πρέπει! Τo Rivera είναι όντως καλό κομμάτι, οπότε λέω να το κρατήσω όπως και να χει.

 

On 10/10/2019 at 8:01 AM, KostasP said:

 

Αυτό, ειδικά αν είσαι σε νεαρή ηλικία. Παίξε όσο περισσότερο μπορείς, το σημαντικό είναι να βρεις κόσμο που έχετε μια όσο γίνεται κοινή οπτική για τη μουσική και να έχετε το χρόνο να παίζετε. Πολύ σημαντικό είναι να έχεις χώρο να μπορείς να παίζεις όπως η ηλεκτρική κιθάρα πρέπει να παίζεται, δηλαδή όχι σε χαμηλή ένταση ή ακόμα χειρότερα με ακουστικά. Τα υπόλοιπα εκτός και αν κάποιος είναι μακροχρόνια άνεργος θα έρθουν. Υπάρχουν καλές κιθάρες και καλοί ενισχυτές σε όλες τις κατηγορίες τιμών, και ευκολίες πληρωμής και μεταχειρισμένα κλπ. Δεν έχει νόημα να αγοράσεις οτιδήποτε από τη στιγμή που δε παίζεις.

 

Ποια νεαρή ηλικία;;!; Όχι ότι με πήραν τα χρόνια βέβαια, σαρανταρίζω όμως τον επόμενο μήνα κι ακόμα μυαλό δεν έχω βάλει με τις κιθάρες, τους high gain ενισχυτές και τα heavy mental καφριλίκια 😄😋 Τεσπά, θα δω τι θα κάνω. Μπορεί και τίποτα τελικά. Πρέπει να πάω όμως στο μαγαζί αύριο, γιατί τους είχα δώσει και ένα μικρό ποσό για να μου φέρουν τη Solar από το άλλο τους κατάστημα.

 

Ότι και ν' αποφασίσω στο τέλος, νιώθω ωραία που κατέβασα τις κιθάρες μου από τον τοίχο και ξανασχολήθηκα μετά από καιρό 🙂 Σας ευχαριστώ όλους 👍

Επεξεργασμένο από grinder
  • Like 2

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό άσχετο, με την επιτυχία που φαίνεται να έχουν οι Solar απορώ πως δεν έχει κάνει κανείς κίνηση να τις φέρει στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2019 στις 7:49 ΜΜ, grinder είπε

βγήκα έξω με τη γυναίκα μου να βολτάρουμε

 

Στις 9/10/2019 στις 7:49 ΜΜ, grinder είπε

Σκέψεις;

πούλα τη γυναίκα και πάρε όλη την έκθεση?😎😂😃😅

  • Χαχα 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stavros_d80 είπε

 

πούλα τη γυναίκα και πάρε όλη την έκθεση?😎😂😃😅

Για πες λεπτομέρειες ως προς την πώληση.....🤔

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου