Προς το περιεχόμενο

Επιτρεπεται να πει καποιος για την εμπειρια του απο καποιον επαγγελματια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγα στον Α την  κιθαρα μου για σερβις χθες. Ηταν πολυ ευγενικος. Περιποιηθηκε αρκετα την καλη μου. Στις τιμες ηταν ο,τι καλυτερο εχω δει, καθως εκανα τις Χ,Ψ,Ζ εργασιες και μου πηρε μονο 25 ευρω. Η κιθαρα τωρα παιζει μονη της malmsteen.  Με κερασε και καφε.

 

Πηγα σημερα στον Β για σερβις. Μια ωρα εψαχνα παρκινγκ. Του ειχα αφησαέι την κιθαρα να κανει Θ,Ε,Ξ εργασιες. Παω να την παρω και βλεπω τρια μεγαλα χτυπηματα σε διαφορα σημεια και μου εκανε τον ανηξερο. 

Παω να δοκιμασω να παιξω και οι καινουργιες χορδες που μου εβαλε ειχαν σκουρια. Και το σεταπ χαλια. Παω να πληρωσω και με χρεωνει τρελο ποσο και χωρις αποδειξη. Εφαγα και κληση για παρανομο παρκαρισμα. Εννοειται δεν ξαναπαταω εκει.

 

Αυτα ειναι δυο πιθανα ψιλοακραια σεναρια. Το πρωτο ειναι "διαφημιση" και το δευτερο "δυσφημιση". Προσωπικα, τα θεωρω εντος οριων. Λεω τα γεγονοτα αναλυτικα και θα μου φαινοταν φυσιολογικο εαν εβλεπα τετοια κριτικη συχνα. Ισως ενας νομικος μας διαφωτισει για τις τυχον ευθυνες που θα μπορουσαν να καταλογιστουν.

 

Επισης, εαν ημουν το Χ μελος, 10 χρονια εγγεγραμενο και 4000 ποστ, θα μου κανατε like. Εαν ημουν ο Y που γραφτηκα χθες βραδυ, σχεδον θα μου κανατε αναφορα.

 

Αυτα απο μενα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Tamtam said:

Φρέσκος στην πόλη που ήρθα να ζήσω στο εξωτερικό, ρώτησα τον μπασίστα μας, χρόνια μουσικό, δικτυωμένο, με μπάντες κλπ, που παίζει κόντρα μπάσο, ηλεκτρικό, φλάουτα και πιάνα κλπ, τον εκτιμώ και σαν μουσικό και σαν άνθρωπο, να μου συστήσει guitar tech να πάω μια μεταχειρισμένη κιθάρα που πήρα (και την οποία γουστάρω πολύ) για σετάρισμα, τσεκ στα ηλεκτρικά κλπ (η κιθάρα δεν είναι επώνυμη, αλλά Κορεάτικη, λες πολ μαόνι, μάρκας Spear).
Αυτός που μου σύστησε και πήγα, εκτός του ότι με σνόμπαρε για το όργανο, μου το επέστρεψε σεταρισμένο μια χαρά (είναι set neck) με σπασμένο/ραγισμένο το ένα πλαστικό knob.
Όταν παραπονέθηκα, μου είπε "ας έπαιρνες σκληρή θήκη, ξέρεις πόσες κιθάρες στοιβάζονται εδώ μεσα κάθε μέρα?"

Όσο κι αν βρίσκω ότι έκανε σωστή δουλειά (που σιγά τη δουλειά δηλ. για κάποιον που ξέρει), δεν ξαναπήγα έκτοτε. Και είναι η πρώτη φορά που "γκρινιάζω" γι' αυτό, ούτε στον φίλο μου δεν το είπα.
Γνώμες;
 

Οταν χάνω έναν πελάτη για ένα πλαστικό knob,δεν είμαι επαγγελματίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήγα σε μάστορα μια Squier Strat για σετάρισμα και όταν πήγα να την πάρω και έφτασα σπίτι είδα ότι έκανε εργασίες χωρίς την έγκρισή μου και την είχε κάνει Fender MIA, από μαύρη την είχε βάψει κόκκινη και άλλαξε και ταστιέρα από rw σε maple. Τον αλήτη, γι' αυτό δεν ξαναπάτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω 5 ανθρώπους που να συμφωνούν όλοι για τον ίδιο υδραυλικό, ηλεκτρολόγο και τεχνικό μουσικών οργάνων ότι κάνει καλή δουλειά. Μέχρι 4 όμως ξέρω. 

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα οτιδηποτε πουμε, που πιθανον να θιξει καποιον επαγγελματια, μπορει να θεωρηθει απο αυτον ως δυσφημιση, και να κινηθει νομικα? 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οτι ισχύει για ιδιώτες ισχύει και για επαγγελματίες. Ο νόμος είναι ένας.

Η συμπεριφορά μου εξω στην κοινωνία, δεν πρέπει να ειναι διαφορετική απο αυτη στο ιντερνετ.

Αν σκέφτομαι διπλά να θίξω κάποιον σε real life, μη νομίζω πως θα το κάνω ανώνυμα και εύκολα εδω.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γρήγορα να πω τα εξής.

 

Νομίζω ότι μπερδευόμαστε με μερικές έννοιες.

Άλλο αρνητική κριτική, άλλο καταγγελία.

Και τα δύο βέβαια, είναι κατά κάποιον τρόπο δυσφήμιση.

 

Αρνητική κριτική είναι πχ να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος από την δουλειά/εξυπηρέτηση/υπηρεσίες κάποιου, αιτιολογόντας το βέβαια.

Καταγγελία είναι "το όργανό μου έπαθε ζημιά στα χέρια του" :classic_biggrin:, "πήγε να με κοροϊδέψει/με κορόιδεψε", κλπ.

Άλλο το "δεν κάνει καλή δουλειά για τα γούστα μου", κι άλλο το "είναι απατεώνας/ανεύθυνος/δεν δέχεται ευθύνες για τίποτα".

 

Η αρνητική κριτική δεν νομίζω ότι είναι νομικά κατακριτέα, αν αιτιολογηθεί και φυσικά αν ευσταθεί (μένει στους άλλους να το διαπιστώσουν, και φυσικά μπορεί να έχουν διαφορετική γνώμη).

 

Η καταγγελία όμως, αν γίνεται, θα πρέπει να γίνεται επώνυμα (ίσως όχι φανερά επώνυμα, αλλά ο καταγγέλων να έχει αφήσει οικειοθελώς τα στοιχεία του στην διαχείριση πριν την καταγγελία), να λάβει γνώση ο καταγγελόμενος έτσι ώστε να έχει την ευκαιρία να απαντήσει, και φυσικά να είναι ενήμερος (να το ξέρει από μόνος του) ο καταγγέλων, ότι υπάρχει περίπτωση να ζητηθούν οι όποιες νομικές ευθύνες από τον καταγγελόμενο.

 

 

Και λίγο χιούμορ ...

 

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Πηγα στον Α την  κιθαρα μου για σερβις χθες.

 

Πηγα σημερα στον Β για σερβις.

 

Κάθε μέρα την κιθάρα για σέρβις.

Μάλιστα.

Κι ύστερα λέμε για τον SF που αλλάζει χορδές κάθε 10 ώρες, 🤣

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί το amazon, ebay ακόμα και το δικό μας σκρουτζ επιτρέπουν και τις κακές/αρνητικές κριτικές?  Ουφ μπερδεύτηκα, πάω να πιω καμιά μπύρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου