Προς το περιεχόμενο

Sifu Wing Chun Kung Fu Strat


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, nasokosm said:

Μπράβο ρε φίλε κρατάς ζωντανό το diy

Θα πρέπει να ειναι πανάλαφρη, inlays plastic?

Χρώμα Poly?

Σκέφτομαι και γω να φτιάξω μια custom tele με inlays στο μπράτσο και το headstock σε γωνία Gibson like λες να βγεί σαν μέταλλο-κιθάρα? Έχει κάποιο custom μοντέλο τέτοιο η Fender?

 


Έλα μάστερ σε ευχαριστώ πολύ!

 

Το χρώμα δεν είναι πόλυ είναι κανονικό νίτρο αλλά σε σπρέυ με nitro clear coat από πάνω και μετά buffing με σαπούνια coarse και gloss. 
 

Πιστεύω το custom shop θα έβγαλε κάποια στιγμή την τέλε που περιγράφεις.

 

Μεταλλοκοθάρα την κάνουν περισσότερο οι μαγνήτες πιστεύω και όχι τόσο το angled headstock και τα inlays. To white chicken τελε ας πούμε δεν το λες μεταλλοκίθαρο αλλά τα έχει αυτά. 
 

Εδώ ακολούθησα το γούστο του σίφου με μερικές δικές μου προσθήκες. Το νόημα στο κόκκινο μαύρο χρυσό ήταν να αποδώσει κάποιους kung fu συμβολισμούς. 
 

Η χρυσή ζώνη είναι η ζώνη που παίρνει κανείς όταν γίνει sifu στο δέκατο level πχ

 

Επίσης, το μαύρο και κόκκινο φαίνονται εδώ.

 

8C3CD8D9-2D23-4743-AE0A-63670E898626.thumb.jpeg.9cba9e15a59bd9a1ff2f67937d74eaf9.jpeg

 

Τα inlays είναι celluloid a la vintage les paul. Είναι κάτι που ήθελε ο sifu στο μανίκι ως λάτρης των les paul του Gary Moore.

 

 

6 hours ago, yameth said:

Ωραία δουλειά και ενδιαφέρον πρότζεκτ! Μας τρέχουν τα σάλια.

 

Υ.Γ. Πρόταση: οταν φωτογραφίζεις το αποτέλεσμα, αν θες ρίξε κάτι μονόχρωμο στον καναπέ γιατί είναι τόσο έντονος που η κιθάρα έρχεται σχεδόν χάνεται.


 

Thanks boss!!

 

Θα βγάλουμε μερικές ακόμη αύριο και θα ποστάρω , έχεις δίκιο τις βγάζω συνήθως σε λευκό φόντο , εδώ βιαζόταν ο sifu να την παίξει οπότε δεν πρόλαβα. Θα επανορθώσω συντόμως και αν προλάβω το βράδυ θα στείλω κι τα πρώτα της ηχητικά documentα.

5 hours ago, Rebel_Of_South said:

Κούκλα είναι εύγε 

 Σ´ ευχαριστώ πολύ φίλε!

 

Είναι κυρίως θεματικό όργανο. Ο ήχος προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ.

5 hours ago, Αετός said:

Δε ζηλεύω καθόλου...


Καλύτερα ! Η ζήλια είναι αρνητικό συναίσθημα!
 

😂😀😁

 

Δεν είναι για όλους η φάση αυτή προφανώς , ο φίλος αλδερμπόντυ το αποκάλεσε βλάσφημο σάκριλεντζ για την ιδέα της αρχετυπικής στρατ! Εγώ υλοποίησα ένα πείραμα το οποίο προφανώς σε κάποιων τα μάτια πετυχαίνει , ενώ άλλοι το θεωρούν όπως έλεγε και η Μισέλ στον σημαδεμένο “somebody´s nightmare”. 
 

Περί ορέξεως κλπ κλπ!

 

2 hours ago, odis13 said:

Καλοπαιξιμη! Αλλα οφειλω να πω - η κιθαρα χρειαζεται LP-style speed knobs αμεσα! 


Θενξ!!

 

Καθόλου κακή ιδέα θα το μεταφέρω στον κάτοχο!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραία παίζει. (σαν τα καινούργια σπορτέξ, που τα φορούσαμε, τρέχαμε και λέγαμε "τρέχουν πολύ")
 

Και εξαιρετική καστομιά τα inlays και το scale length. 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, argytar said:

 

Και αυτό είναι καλό για μια στρατ σωστά?

μιά χαρά αρχηγέ μου!

(εννοούσα τις πρώτες νότες....και τα δάχτυλά μου πρόλαβαν και έγραψαν.... στη συνέχεια είχε κι άλλα ωραία)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, dimsonic said:

μιά χαρά αρχηγέ μου!

(εννοούσα τις πρώτες νότες....και τα δάχτυλά μου πρόλαβαν και έγραψαν.... στη συνέχεια είχε κι άλλα ωραία)

 

 

Να πω την πάσα αλήθεια, έβαλα πρώτα τον μονό μαγνήτη για να φανεί και λίγο το σκάσιμο και η στρατίλα, διότι με τους humbuckers και τη Γιφσον κλίμακα , ειδικά στα drive , πιο πολύ ως ταυρί ακούγεται παρά ως στρατ, με εξαίρεση τη μεσαία θέση του διακόπτη που παίζουν και οι δυο hums μαζί. Τον μονό μεσαίο μπορείς να τονε βάλεις στο μιξ μόνο με το βλενδερ το τριτο ποτ δηλαδής εξ' ού και Μέμφισς γουάηαρινγκ.

 

Βέβαια, εσένα ειδικά και τον Nasokosm σας σκέφτηκα στο 2:39 χωρίς βέβαια να παίζω κανονικά Jazz , απλά μια bluesy Jazzυ ημιπροσπάθεια...

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

Ωραία παίζει. (σαν τα καινούργια σπορτέξ, που τα φορούσαμε, τρέχαμε και λέγαμε "τρέχουν πολύ")
 

Και εξαιρετική καστομιά τα inlays και το scale length. 

 

Θενκιου σο ματς μαη φρεντ and coach!

 

Αν καταφέρουμε κανένα βορειονοϊζοκαφέ θα σας τη φερω, αν και ο αλδερμπόντυ δεν ακουμπάει τέτοια πράματα! Bgazei flyktaines - φουσκάλες πώς το λέτε στο Ελλάντα.

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, argytar είπε

Τον μονό μεσαίο μπορείς να τονε βάλεις στο μιξ μόνο με το βλενδερ το τριτο ποτ δηλαδής εξ' ού και Μέμφισς γουάηαρινγκ

 

Κλέφτη,ε κλέφτη 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Superfunk said:

 

Κλέφτη,ε κλέφτη 🙂

 

Ποιός έλεγε παλιά "αν δε θες να σου κλέβω φράσεις, τότε μην τις παίζεις live"?

 

Ε ναι λοιπόν, το παραδέχομαι, το μέμφις wiring το πρωτοέκανα στη Superfunk Strat (καιρό είχα να την αναφέρω ???) και είναι ένας τρόπος να έχει κανείς 7 ήχους στη στρατ (αν βάλουμε και το off) και όλα τα ενδιάμεσα της twangy παλέτας των συνδυασμών όλων των μαγνητών.

 

Εδώ βέβαια έκανα την πατάτα να είναι out of phase o μονός, για αυτό και δεν παρουσίασα καμιά ενδιάμεση θέση... απλά δε μου άρεσαν out of phase.

 

O sifu περίμενε με λαχτάρα την κιθάρα οπότε απλά την άρπαξε, δεν μπορώ να τον αντιμετωπίσω ακόμα χαχα χαχα.

 

Τώρα θα μου τη δώσει στην πρώτη αλλαγή των χορδών να της στρώσω τα ηλεκτρικούλια. Τότε θα είναι ακόμα πιο πολύ ελβετικός σουγιάς. Αν μη τι άλλο φαίνεται στο βίντεο ότι μπορείς να εξυπηρετήσεις πολλά  genres με αυτό το όργανο. 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου