Προς το περιεχόμενο

Χρήση Motif ES6 και MIDI Controller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους και όλες, το site είναι απο τα πιό καλά που έχω δεί όσον αφορά τη βοήθεια που προσφέρεται απο τα forums του :D

 

Έχω 2 ερωτήσεις για όποιον/όποια μπορεί να απαντήσει:

 

1. ¶ν συνδέσω το Motif ES6 με ένα 88άρι MIDI Controller (FATAR SL990XP) θα υπάρχει απόκλιση στον ήχο που θα βγάζω σε σχέση με το ES8; Το λέω επειδή με ενδιαφέρει να χρησιμοποιώ σχεδόν όλο το κλαβιέ αλλά άν ο ήχος δεν βγαίνει σωστός (όπως θα έβγαινε δηλαδή απο το 88άρι Motif) θα πρέπει να επανεξετάσω τις επιλογές μου (Θα αγοράσω synth εντός του μήνα :D )

 

2. Κάτι πιο εύκολο τωρα. Χρησιμοποιώντας το Motif με ένα MIDI Controller μπορώ να έχω άλλο ήχο στο Morif και άλλο στο Controller, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα στην περίπτωση που αλλάξω ήχο στη μέση ενός τραγουδιού σε live.

 

¶ν έχει ξαναδημοσιευτεί παρόμοιο post ζητώ την κατανοησή σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ¶ν συνδέσω το Motif ES6 με ένα 88άρι MIDI Controller (FATAR SL990XP) θα υπάρχει απόκλιση στον ήχο που θα βγάζω σε σχέση με το ES8; Το λέω επειδή με ενδιαφέρει να χρησιμοποιώ σχεδόν όλο το κλαβιέ αλλά άν ο ήχος δεν βγαίνει σωστός (όπως θα έβγαινε δηλαδή απο το 88άρι Motif) θα πρέπει να επανεξετάσω τις επιλογές μου (Θα αγοράσω synth εντός του μήνα :D )

Τα 3 μοντέλα Motif είναι πανομοιότυπα που σημαίνει ότι ο ήχος που βγαίνει από το 61 βγαίνει και από το 88. Δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα με το συνδυασμό που αναφέρεις και καμία αλλαγή στον ήχο δεδομένου ότι γεννήτριες' date=' φίλτρα, sample ROM κλπ. είναι ίδια. :wink:

 

2. Κάτι πιο εύκολο τωρα. Χρησιμοποιώντας το Motif με ένα MIDI Controller μπορώ να έχω άλλο ήχο στο Morif και άλλο στο Controller, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα στην περίπτωση που αλλάξω ήχο στη μέση ενός τραγουδιού σε live.

Μπορείς, κάνοντας χρήση των MIDI channels. Το Motif (όπως και κάθε workstation) έχει δυνατότητα να μεταδίδει άλλο ήχο σε καθένα από τα 16 MIDI κανάλια του. Έχεις τον ήχο για το Motif στο κανάλι 1 και π.χ. για το controller στο 2. Αλλάζοντας το preset στο αντίστοιχο μηχάνημα, αλλάζει και ο εκάστοτε ήχος. Το manual του Motif λογικά θα έχει αναλυτικές οδηγίες για τη διαδικασία.

 

Ελπίζω να βοήθησα και καλές αγορές! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ο ήχος θα είναι ακριβώς ίδιος (όπως λέει και ο Alchemist παραπάνω) και με το MOTIFES6 και με το MOTIFES7 και το MOTIFES8 γιατί είναι το ίδιο μηχάνημα με τα ίδια samples.

Αυτό που νομίζω εγώ πως εννοείς είναι αν θα ακούγονται και οι δυναμικές το ίδιο επειδή έχεις 88άρι controler και θα παίζεις σε άλλο κλαβιέ. Αν το fatar έχει καλό κλαβιέ, είναι βαρυκεντρυσμένα τα πλήκτρα και στέλνει κανονικά το σήμα για το velocity θα έχεις τις ίδιες δυναμικές σαν να έπαιζες στο motifes8. Εκτός όμως από τις δυναμικές δεν θα υπάρχει καμία διαφορά.

Ουσιαστικά έχει να κάνει με το κλαβιέ του midi controler και με τις ρυθμίσεις που αυτό προσφέρει.

 

2. Ναι μπορείς και οτι γράφει ο Alchemist παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου