Προς το περιεχόμενο

Πάω για νέο πλήκτρο! Πείτε μου...


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Fusion το δοκίμασα πριν από κανα μηνα στην αντιπροσωπεια :D πολύ καλές εντυπώσεις 8)

 

Την ίδια μέρα δοκίμασα και το TR' date=' και απογοητεύτηκα πλήρως.

Σε σχέση με το τρίνιτυ το ρακ που έχω, ήταν κατηγορίες πίσω σε θέμα ποιότητας ήχου.

 

Με 300 ευρώ, αλλάζεις κατηγορία.

Αν μπορέσεις πήγαινε για το fusion, είναι πολύ καλό.

 

Αν δεν τα καταφέρεις για το fusion :cry: το MO6 μου φάνηκε αρκετά καλό (για ΜΜ6 δεν μπορώ να κρίνω, αφού δεν το'χω δοκιμάσει).[/quote']

Για πες λίγο περισσότερα ρε Pepe να με διαφωτήσεις γιατί αρχίζω να καταλήγω κάπου και θέλω να ξέρω τι να προσέξω όταν θα πάω να τα δω από κοντά.

 

Σχετικά με τον ήχο του Trinity, είναι η διαφορά της AI synthesis που έχει από την HI synthesis που έχουν τα Triton/TR. Βγάζει όγκο και δύναμη η παλιά αλλά δεν μου κάθεται πολύ καλά στη μίξη ρε γ@μώτη, το έχω νιώσει με το Trinity που είχα κι εγώ αλλά και με το M1 ακόμα! Αν πάω για Korg θα χτυπήσω πιθανότατα το X-50, το TR δεν αξίζει από τη στιγμή που στα ίδια λεφτά παίρνεις το MO6 που είναι καλύτερο από το λίγο που έχω ακούσει και τα δύο. Είναι και το Fusion λίγο πιο πάνω και αν φτάσω στα 1000, θα ρίξω άλλα λίγα να το πάρω το ρημάδι!

 

Όσο για το MM6, διάβασα πράγματα που μου φάνηκαν ωραία όπως πολλοί ήχοι από τα Motif, 8-track sequencer (δε με καίει κιόλας αυτό), USB data port αλλά και πράγματα που δε μου άρεσαν όπως 32 νότες πολυφωνία, καμία δυνατότητα editing στα presets, πολύ περιορισμένα πράγματα για user banks και τέτοια. Πολύ πετσόκομμα έπεσε σε αυτούς τους τομείς... :?

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...και πράγματα που δε μου άρεσαν όπως 32 νότες πολυφωνία' date=' καμία δυνατότητα editing στα presets, πολύ περιορισμένα πράγματα για user banks και τέτοια. Πολύ πετσόκομμα έπεσε σε αυτούς τους τομείς... :?[/quote']

 

Λέω κι εγώ πως και πιάσανε τα 550!€ Κάπου θα χαλούσε η δουλειά.

 

Ίσως είναι λίγο άσχετο άλλα άκουσα το korg microX και μάρεσε.. δεν έχει κλαβιέ όμως (γιαυτό είπα άσχετο.. ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι λίγο άσχετο άλλα άκουσα το korg microX και μάρεσε.. δεν έχει κλαβιέ όμως (γιαυτό είπα άσχετο.. ).

Καθόλου άσχετο! Το σκέφτομαι τρελά το άτιμο, είναι πολύ cool! Θα πρέπει να του πετάξω και εξωτερικό controller αλλά... είναι τρελούλι!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είχα ελάχιστο χρόνο όταν πήγα να δω το fusion, αλλά ότι πρόλαβα να δω με ενθουσίασε.

 

Εμφάνιση: Από κοντά μου άρεσε πιο πολύ από ότι στις φωτογραφίες, ήταν πολύ όμορφο και κάτι διαφορετικό. 12,8 κιλά βάρος, μεταφέρεται.

 

Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω όλες τις δυνατότητες που προσφέρει.

 

Presets: Τα πιάνα πάρα πολύ καλά, οι φυσικοί ήχοι(λόγω της εκπληκτικής πραγματικά Physical modelling engine) τέλειοι, το VA engine που προσφέρει είναι επίσης εξαιρετικό, οπότε και οι synth ήχοι μου άφησαν πάρα πολύ καλές εντυπώσεις. Strings, Organs δεν με εντυπωσίασαν όσο τα άλλα presets, αλλά και πάλι άνω του μέσου όρου στην κατηγορία.

Επίσης με λίγο editing που έκανα πάρα πολύ γρήγορα και χωρίς να σκέφτομαι ιδιαίτερα, πρόσεξα ότι όλοι οι ήχοι έχουν φοβερό potential, και μπορούν να γίνουν πάρα πολύ καλοί.

Ίσως ξέρεις για το πρόβλημα με τα περίφημα loading times του fusion. Εγώ δεν είδα κάτι εξωπραγματικό όπως διάβαζα, στην αρχή έτρεχε σφαίρα το μηχάνημα, σιγά σιγά αργούσε, αλλά μην φανταστείς τίποτα που να σε ενοχλεί στο να δουλέψεις. Εμένα δεν με ενόχλησε καθόλου πάντως. Για καταστάσεις λαιβ υπάρχει η λύση, η οποία είναι να του βάλεις να φορτώσει από πριν τους ήχους που θα χρησιμοποιήσει και δεν υπάρχει καθόλου καθυστέρηση.

 

Το Fusion είναι εξαίρετο καθώς είναι απίστευτα ευέλικτο, λόγω των 4 synthesis types, τα οποία είναι εξαιρετικά όπως προανέφερα.

 

Με το interface δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερα προβλήματα, και παρότι ήταν το πρώτο alesis που παίζω, το έμαθα γρήγορα. Επίσης η οθόνη είναι αρκετά καλή, αν και όχι έγχρωμη.

Το κλαβιέ στην αρχή η αλήθεια είναι ότι με ξένισε και μου φάνηκε κάπως περίεργο, αλλά μετά από 5 λεπτά και λίγο που το συνήθισα μπορώ να πω ότι ηταν πολύ καλο.

 

Εδώ έχει λινκ για το presentation video του fusion:

http://www.sonicstate.com/news/shownews.cfm?newsid=1863#

 

40 GB σκληρό, πολυφωνία που δεν τελειώνει, 32 track midi sequencer(περισσότερα απο του Oasys), + 8 audio tracks.

 

Γενικά ένα εξαίρετο synth, μετάνιωσα που τελικά κόλλησα στο οικονομικό και δεν το πήρα.

 

Οπότε, όπως λέει και ο φίλος Underground: Fusion.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι αρχηγός φίλε Pepe! Πολύ κατατοπιστικό το info...

 

Επειδή όμως σκάλωσα σε μια ατάκα σου από προηγούμενο post, τι ήταν αυτό που σε χάλασε τόσο πολύ στο TR; Σε ρωτάω γιατί είναι ακόμα μέσα στο παιχνίδι το X-50 που είναι ίδιο με το TR στα samples και τη γεννήτρια...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε πειράζει που το κλαβιέ του Χ-50 είναι το ίδιο το κλαβιέ αυτού του συνθ

http://www.walmart.com/catalog/product.do?dest=9999999997&product_id=5019653&sourceid=1500000000000000294760

(Γιατί δεν μπορώ να βάλω emoticons???? )

 

Το Χ-50 για τα λεφτά του μια χαρά είναι. Το ΤΡ όμως δεν είναι. Ειδικά σε σχέση με ΜΟ6 π.χ. που είναι στην ίδια κατηγορία.

 

Πρόβλημα του Χ-50 κατα τη γνώμη μου είναι το κλαβιέ. Βέβαια αυτό είναι προσωπικό, εσένα μπορεί να σε βολεύει.

 

Περισσότερα για το Fusion: Η Alesis συνεργάζεται με μια εταιρεία τη Hollow sun , η οποία φτιάχνει ήχους αποκλειστικά και μόνο για το Fusion. Οι ήχοι αυτοί είναι δωρεάν (όχι όλοι, οι περισσότεροι) και είναι πάρα πολυ καλοί.

 

Στο κατάστημα που έλεγες σε ένα άλλο θέμα, οπως θα ειδες εχει το Fusion στα 1162Ευρω. Επίσης στο musik-produktiv έχει το fusion 1150. To MO6 έχει 1000 στον Thomann και το Χ-50 είναι γυρω στα 650 νομίζω.

Πιστεύω ότι οι επιλογές είναι οι καλυτερες στα λεφτά τους, προσπάθησε για fusion παντως, γιατί με τις δυνατότητες του, θα το κρατησεις για πολυ καιρό, και θα σου λύσει τα χέρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνίσω λιγάκι με την άποψη περι TR.

Έχω το TR76,δυνατότητες μεγάλες,απλα θα έλεγα πως θέλει αρκετό ψάξιμο το συγκεκριμένο για να φτιάξεις κάτι καλό.Δυνατότητες πολλές και τα δείγματα ήχου αρκετά περισσότερα απο αυτά του Le για να το συγκρίνεις.Ένα ακόμα + είναι πως η γκάμα ήχων/samples είναι πάρα πολύ μεγάλη που κυκλοφορεί (απλά θέλει να ψαχτείς λιγάκι) και απο εκεί και πέρα είναι αναλόγος την χρήση που θέλεις.

Είχα κάνει ένα παρόμοιο thread πριν λίγο καιρό αλλα δεν πήρα την κατάλληλη βοήθεια,δεν μπορείς να σχηματήσεις γνώμη μόνο απο ένα Forum.έτσι στράφηκα σε πολλούς γνωστούς επαγγελματίες πληκτράδες που έχω και πήρα γνώμες,κάθησα βρήκα διάφορες απόψεις και συγκριτηκά στο ίντερνετ,πήγα σε μεγάλα καταστήματα όπου και εκεί πήρα την τελική μου απόφαση δοκιμάζοντας τα.

Νομίζω πως η αγορά ενός συνθ είναι καθαρά προσωπικό θέμα όπως και πολλά άλλα πράγματα.

3 κινήσεις συμβάλουν στην αγορά αυτού:

 

α)Για τι είδους χρήση το θέλω;

β)Πόσα χρήματα διαθέτω;

γ)Αν τα χρήματα καλύπτουν τις ανάγκες μου προχωράω στην αγορά,αλλιώς περιμένω να κάνω μεγαλύτερο budget.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο φίλαράκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου