Προς το περιεχόμενο

Πάω για νέο πλήκτρο! Πείτε μου...


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν σε πειράζει που το κλαβιέ του Χ-50 είναι το ίδιο το κλαβιέ αυτού του συνθ

http://www.walmart.com/catalog/product.do?dest=9999999997&product_id=5019653&sourceid=1500000000000000294760

 

 

 

χαχαχα . ΩΧ , χαχαχαχαχαχα ααααααααααααααααααα!!!

 

Εντάξει, δεν είναι και τόσο τραγικό, εγώ πιστεύω οτι στα Le- Tr καιι το X50 που έχει ακόμα χειρότερα πλήκτρα, πρόσφατα το δοκίμασα, γίνεται αυτό, για διατήρηση χαμηλού βαρους - φορητότητας .

 

χΑΧΑχΑΧΑχΑ, καλό!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν πάς για Alesis Fusion που είναι πλήρες workstation πιστεύω ότι καλύτερο μέχρι τα 1500€ τελικά (όχι τοσο λόγω των preset (τα demo της alesis δεν λένε και πολλά για το fusion) αλλά λόγω των δυνατοτήτων του), καθώς θα συγκρίνεις TR και X-50 στον ήχο πάντα μιλώντας.. να δοκιμάσεις και να συγκρίνεις μαζί τους το microX. Δεν ξέρω για το TR και το Χ50 αλλά το microX ήταν σαν να ακούω Triton! Και τα έπαιξα μια το ένα μια το άλλο.. (σκέφτομαι να το πάρω κι εγώ.. :) ).

 

(άσχετο κι αυτό αλλά μια και γίνεται θέμα, το κορυφαίο κλαβιέ σε synth ,όχι 88αρι αλλά 61 και 76 πλήκτρων, μετά του DX7 είναι στο motifES μέχρι στιγμής.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι πως επαθα πολιτιστικο σοκ βλεποντας και ακουγοντας τις δυνατοτητες του Fusion.Aραγε συγκρινετε με τα ''μεγαλα'' των γνωστων ''μεγαλων'';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πώ πως συγκρίνεται.. αλλά για μέσο χρήστη. Το έχω ξαναπεί πως γενικά όλες οι συζητήσεις γύρω από τα synth περιστρέφονται από τον preset ήχο και κάποια edits πάνω σ'αυτό.

Να δώσω ένα παράδειγμα kurzweil k2661 και motifes έχουν 4 osc σε κάθε ήχο (voice-program-patch ή όπως αλλιώς θέλετε πέστε το) το Fusion έχει 2 osc (μιλάμε πάντα για τη sample μέθοδο σύνθεσης).Το Triton από την άλλη έχει διπλό arrpeggiator.Για έναν που απλά θέλει να παίξει και να έχει ένα πολύ καλό όργανο να κάνει τα πάντα καλό είναι να πάρει Fusion που τα κάνει όλα και είναι και φτηνό και μέχρι το σημείο αυτό δεν θα του χρειαστεί και κατί παραπάνω.

Αν θες να ψαχτείς πολύ με την συνθεση ήχων τότε πληρώνεις κάτι παραπάνω και παίρνεις synth με πιο πολλές δυνατότητες. Τουλάχιστον από της 3-4 μεγάλες εταιρίες στην μεγάλη κατηγορία ότι και να πάρεις θα είναι αντάξιο της τιμής του.

(anyway το στήσιμο του Fusion μοιάζει με του motifES πολύ σε ότι αφορά τη δομή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει με 180 πολυφωνια και δυο osc σε καθε ηχο πιστευω πως αποτελει μοναδικοτητα(για τα λεφτα του),εαν λαβουμε υποψην οτι τα k 2xxx εχουν πραγματικη πολυφωνια 48χ4 osc(δλδ περιπου 192)Οσο για τα υπολοιπα,βαση των demos παντα,μου φανηκε καθε αλλο παρα γαι το μεσο χρηστη και αυτα τα λεω ως χρηστης του Fanton x full expanted.Μπραβο στην Alesis και πολυ καλα λεφτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα λεφτά του απίστευτο είναι, οχι απλα καλο.

 

Τώρα αν το συγκρίνετε με synth που κάνουν τα διπλάσια και τα τριπλάσια λεφτα, λογικό είναι να υστερεί σε κάποιους τομείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τα υπολοιπα' date='βαση των demos παντα,μου φανηκε καθε αλλο παρα γαι το μεσο χρηστη και αυτα τα λεω ως χρηστης του Fanton x.[/quote']

Τι να πω, μάλλον είναι τι κάθεται καλά στο αυτί του καθενός. Εγώ από τα demos του Fusion, δεν έμεινα ικανοποιημένος. Ο ήχος του μου φάνηκε κάπως "mid-class" και σίγουρα όχι κορυφαίος όπως προφανώς πρέπει να είναι σε οποιοδήποτε σοβαρό workstation. Τέσπα, μπορεί να μην έδωσα την απαραίτητη προσοχή κατά την ακρόαση...

 

Cos, τελικά και το X-50 και το MicroX έχουν τα ίδια εφφέ, 1 insert, 2 master και 1 master EQ. Πακέτο...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να μειώνω το Fusion η πολυφωνία του είναι 136 με 2 osc στη φωνή μέγιστο (δεν ξέρω που βρήκες το 180 φίλε taskor) και ναι, είναι πολύ καλό αυτό.

Το θέμα είναι πως ένας πιο προχωρημένος χρήστης δεν θα νοιαστεί μόνο για τα preset όταν σκοπεύει να δώσει 2+ χιλιάρικα αλλά για το τι μπορεί να κάνει το μηχάνημά του. Αλλά μέχρι και 1200 θα πάρεις Fusion, ειδικά αν θες workstation και λίγο απ' όλα. Αλλά δεν θα έχεις τον ίδιο ρεαλισμό σε sample synthesis ήχο με 2 osc όσο θα έχεις με 4osc. Συγνώμη αλλά δεν γίνεται που να χτυπιέσαι. Γιατί έτσι δουλεύει αυτή η μέθοδος δυστυχώς και γιαυτό κερδίζουν έδαφος(και έχουν ξεπεράσει) τα soft synhts (παράδειγμα vienna orchestra). Σε λίγο θα βγούνε synth με 8 osc.

Επίσης περίεργο είναι πως με physical modeling να μην έχουν demo (πάρα πολύ λίγα) να ακούς αυτούς τους ήχους...

Παραδόξος το manual του fusion είναι πολύ μικρό και διαβάζεται σε μια ώρα.. όποιος θέλει αν δεί τι παίζεται απλά το διαβάζει.. ;)

Για να μην φεύγουμε από το θέμα του Alchemist, υπάρχει και η επιλογή Triton απλού μεταχειρισμένου.. δεν ξέρω αν βρίσκεις και αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο φίλε Alchemist.. Μήπως πάλι να περιμένεις μέχρι Απρίλη και να μαζέψεις και κανά λεφτό και να πάρεις κανα μεταχειρισμένο motifES6 σε τιμή 1400€ που θα έχει βγεί και το XS? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην φεύγουμε από το θέμα του Alchemist' date=' υπάρχει και η επιλογή Triton απλού μεταχειρισμένου.. δεν ξέρω αν βρίσκεις και αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο φίλε Alchemist..[/quote']

Φυσικά και θα με ενδιέφερε γιατί το Triton είναι δυνατό μηχάνημα όπως και να το κάνουμε! Αλλά αμφιβάλλω αν θα βρω κάποιο σε λογική τιμή και από Ελλάδα, γιατί αν είναι να το πάρω από Ebay και να με σκίσουν τα μεταφορικά...

Μήπως πάλι να περιμένεις μέχρι Απρίλη και να μαζέψεις και κανά λεφτό και να πάρεις κανα μεταχειρισμένο motifES6 σε τιμή 1400¤ που θα έχει βγεί και το XS? :)

Λες; Μπα, θα έχω βγάλει αφρούς από την ανυπομονησία μέχρι τότε!

 

Τέσπα, αυτή την εβδομάδα θα κάνω εξόρμηση σε όλα τα πληκτρομάγαζα της Αθήνας για να ακούσω όσα περισσότερα μπορώ, να πάρω μια γενική ιδέα από τα υποψήφια σύνθια και να κάνω τις συγκρίσεις μου. Αναμείνατε στο ακουστικό σας για νέα και εντυπώσεις...

 

Υ.Γ. Γιατί δεν μπαίνουν τα ρημάδια τα smilies ρε π#*στη μου...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν μπαίνουν; :) Μια χαρά μπαίνουν :) :) Απλά πρέπει να τα βάζεις manual! :D ;)

 

Εννοείται πως θα περιμένω εντυπώσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου