Προς το περιεχόμενο

Ακουστικα και auxiliary


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας

Θα ηθελα να ρωτησω πώς μπορω να ακουσω και απο τα δυο ακουστικα σημα εχοντας τα συνδεσει στην auxiliary της κονσολας ενω ηχογραφω. Ξερω οτι το σημα aux ειναι μονοφωνικο και κατ επεκτασιν ερχεται στο ενα ακουστικο. Αν υπαρχει καποια λυση θα με βοηθουσατε

Ευχαριστω

(Για την ιστορια η κονσολα εινια yamaha mx 12/4 και δουλευω cubase 5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι συνδέεται πού από την ανάρτησή σου. Οπότε θα κάνω εικασίες.

 

Τις περισσότερες φορές που μου τυχαίνει κάτι αντίστοιχο (να μου έρχεται κάτι στο ένα ακουστικό που το περιμένω να μου ερχόταν στα δύο), είναι από λάθος ορισμούς των εισόδων/εξόδων της κάρτας ήχου στο vst connections(?) [μενού F4 στο cubase].

 

Δηλαδή μπορεί να έχω ορίσει τις εισόδους 1,2 ως stereo ζεύγος και να πω "Κάτσε να γράψουμε ένα μικροφωνάκι στο 1." Εκεί έχω κάνει πατάτα, γιατί το 1 είναι το ένα σκέλος του στέρεο ζεύγους και θα μου έρθει αριστερά στο ακουστικό το mono μικροφωνάκι που έχω συνδέσει στο 1. Θα έπρεπε από το F4 να έχω ορίσει τις εισόδους 1,2 σε 2 mono εισόδους [(mono 1), (mono 2), αντί για (stereo 1,2)]. 

 

Αυτό ήταν το πιο σύνηθες που μου συμβαίνει από αφηρημάδα. Αλλά κι άλλα πολλά μπορούν να συμβούν, αν χρησιμοποιήσω κάποιο καλώδιο Y ανορθόδοξα, ή αν έχει συμβεί κάτι με το panning, ή αν παρεμβαίνει το totalmix που κι εκεί μπορεί να έχω λάθος ορισμούς στις εισόδους της κάρτας, χίλια δύο μπορούν να πάνε στραβά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Αλι Μπαρουτ. Να γινω πιο σαφης .. εχω συνδεσει ενα ζευγος ακουστικων στην aux out της κονσολας. Οταν λοιπον γυριζω το knob του aux για να ακουσω τι παιζω και τι ακουω απο το cub ακουω μονο απο το ενα αυτι. Θα το δοκιμασω αυτο παντως στο vst connections και θα δω. Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το phones της κονσόλας είναι πιασμένο να φανταστώ. Σε αυτή την περίπτωση, μερικές λύσεις είναι οι εξής:

 

1) Προενισχυτής ακουστικών, που θα πάρει το mono aux και θα το δώσει στα όσα ακουστικά δέχεται μπροστά.

2) Χρήση και των 2 aux, με καλώδιο Υ, από δύο TS αρσενικά σε 1 TRS θηλυκό, όπου θα μπει το ακουστικό.

3) 1 Καλώδιο ΤS αρσενικό σε καλώδιο TRS θηλυκό με το Τ του αρσενικού να πηγαίνει ΚΑΙ στο Τ ΚΑΙ στο R του θηλυκού.

 

Εγώ επειδή είμαι χεζής θα απέφευγα να βάλω τα ακουστικά κατευθείαν στο aux, και θα έπαιρνα έναν προενισχυτή ακουστικών να τον φορέσω στο/στα aux της κονσόλας, να έχω και δυνατότητα για περισσότερα ακουστικά ταυτόχρονα, με ανεξάρτητες εντάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου