Προς το περιεχόμενο

Prog house setup


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε με τον όρο "ίδια δουλειά".

 

 Ποιο συγκεκριμένα, το όλο ζήτημα είναι όταν λέμε δουλειά εννοούμε διαδικασία ή αποτέλεσμα;

 

 Αν εννοούμε αποτέλεσμα, τότε σαφώς με μια offline, δηλαδή μια ΟΧΙ real time διαδικασία μπορούμε να έχουμε το ίδιο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Εδώ μπορούν να βγούν συμφωνικές από το DAW, το... house είναι το πρόβλημα; 🤣

 

 Το θέμα είναι όμως αν με τον όρο δουλειά εννοούμε διαδικασία. Τότε, αν μιλάμε για REAL TIME δουλειά, τότε εννοείτε ότι χρειαζόμαστε πρώτα από όλα controllers, για να μπορούμε και να δουλέψουμε σε πραγματικό χρόνο.

 

 Τώρα, αν χρειαζόμαστε συγκεκριμένα τον controller της NI, αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, χρειαζόμαστε controller, θα κάνουμε την έρευνα αγοράς μας και θα αποφασίσουμε. Με ένα απλό midi keyboard σίγουρα δε θα κάνουμε την ίδια δουλειά, αν τώρα αυτό έχει και knobs, και faders και pads και buttons, την Άρτα, τα Γιάννενα, μια μακαρονάδα πουτανέσκα, το σεμεδάκι της γιαγιάς και εισιτήριο διαρκείας για το χάντμπολ του θρύλου, τότε ΟΚ.Βέβαια θα πρέπει να έχουμε και την υπομονή, τη γνώση και το software να το προγραμματίσουμε κατάλληλα. Αλλιώς χτυπάμε το ΝΙ και καθαρίζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, manosx είπε

 Θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε με τον όρο "ίδια δουλειά".

 

 Ποιο συγκεκριμένα, το όλο ζήτημα είναι όταν λέμε δουλειά εννοούμε διαδικασία ή αποτέλεσμα;

 

 Αν εννοούμε αποτέλεσμα, τότε σαφώς με μια offline, δηλαδή μια ΟΧΙ real time διαδικασία μπορούμε να έχουμε το ίδιο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Εδώ μπορούν να βγούν συμφωνικές από το DAW, το... house είναι το πρόβλημα; 🤣

 

 Το θέμα είναι όμως αν με τον όρο δουλειά εννοούμε διαδικασία. Τότε, αν μιλάμε για REAL TIME δουλειά, τότε εννοείτε ότι χρειαζόμαστε πρώτα από όλα controllers, για να μπορούμε και να δουλέψουμε σε πραγματικό χρόνο.

 

 Τώρα, αν χρειαζόμαστε συγκεκριμένα τον controller της NI, αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, χρειαζόμαστε controller, θα κάνουμε την έρευνα αγοράς μας και θα αποφασίσουμε. Με ένα απλό midi keyboard σίγουρα δε θα κάνουμε την ίδια δουλειά, αν τώρα αυτό έχει και knobs, και faders και pads και buttons, την Άρτα, τα Γιάννενα, μια μακαρονάδα πουτανέσκα, το σεμεδάκι της γιαγιάς και εισιτήριο διαρκείας για το χάντμπολ του θρύλου, τότε ΟΚ.Βέβαια θα πρέπει να έχουμε και την υπομονή, τη γνώση και το software να το προγραμματίσουμε κατάλληλα. Αλλιώς χτυπάμε το ΝΙ και καθαρίζουμε.

εγώ θα πώ πως μπορούμε να κάνουμε την ίδια δουλεια αν κάνουμε την αντίστοιχη προεργασία, δηλαδή το ίδιο με την τελευταία παράγραφο.

 

 Αλλα και με το NI ανάλογα με τις ανάγκες μας θα πρέπει να κάνουμε αρκετή προεργασία.

 Τίποτα δεν είναι έτοιμο για αυτό που θέλει να κάνει ο καθένας.

 Και στα demo που βλέπουμε που είναι σχεδιασμένα για να αναδεικνύουν τις δυνατότητες που πιθανών να μην τις χρειαστούμε σε casual σενάρια όλες ταυτόχρονα, π.χ. για την παραγωγή ενός εμπορικού κομματιού από αυτά που συνήθως κυκλοφορούν, έχει γίνει από τους παίκτες η αντίστοιχη προεργασία.

 

 όσο πιο εντυπωσιακά και εφφετζίδικα είναι ιδιαίτερα σε real time κατάσταση, τόση αντίστοιχη προεργασία έχει γίνει από το χρήστη.

 

 Εγώ αυτό καταθέτω.

 Και εξάλλου τι με νοιάζει.

 Εγώ οτι και να μου δώσετε παιχταράς είμαι και προγραμματισταράς και θα φτιάξω παπάδες.

 Θα τα συνδέσω και θα τα στίψω αν έχω χρόνο και κέφι.

 Το ξέρω και όσοι με ξέρουν και με έχουν δει το ξέρουν κι αυτοί.

 χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχ

  • Like 1
  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Konstantinos Dritsas said:

 

 όσο πιο εντυπωσιακά και εφφετζίδικα είναι ιδιαίτερα σε real time κατάσταση, τόση αντίστοιχη προεργασία έχει γίνει από το χρήστη.

 

 

 

 

 Μεγάλο το δίκιο σου αδελφάκι μου 🤣

 

 Και να πω και το άλλο, όσα κλαβιέ και κοντρόλλερ και να βάλεις, το αποτέλεσμα του off line δεν το φτάνεις. ΟΚ είναι διασκεδαστικό, και απαραίτητο αν μιλάμε για ντιτζεϊλίκι φάση, αλλά την φροντίδα και το προδέρμ του off line δεν το 'χει όμως κανένα. Αν δε βρέξεις κ*λο ψάρι δεν τρώς, τι να προκάμουν τα δυο χέρια και τα δυο πόδια, τι να πρωτοκουλαντρίσουν. Αν δεν πέσει βελονάκι, η πιθανότητα της ανιαρής επαναληψημότητας αυξάνει γεωμετρικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Konstantinos Dritsas είπε

γιατί όχι ρε συ.

 Κανονικά μπορείς να το κάνεις με τα δημοφιλή daw και με ένα controller και το αντιστοιχο mapping.

 

μπορείς ίσως να κάνεις παραγωγή αλλά δεν μπορείς να το πας σε live set και το workflow σε ΝΙ είναι πολύ πιο εύκολο σε πάει μόνο το έχουν ψάξει πάρα πολύ...

 

άπαξ και ασχοληθείς με τον τρόπο παραγωγής του maschine δεν ξανασχολείσαι ΠΟΤΕ με οποιοδήποτε άλλο daw, sequencer, sampler κτλ δεν κάνω διαφήμιση... είναι όπως μάθεις έτσι και το μάθεις δεν το αλλάζεις με τίποτα.... είναι τόσο καλόοο!😎

 

για begginers έχει μεγάλη σημασία Κώστα... μη κοιτάς εμείς έχουμε φάει τα Atari και τα harware sequencers με backlit πράσινη οθόνη στη μάπα🤣😃😅

 

maschine και τα μυαλά στα κάγκελα😋

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες το maschine εχει ολες τις βιβλιοθηκες και τους ηχους πακετο ή πρεπει να ψωνισεις εξτρα;

δηλ παιζει απ το κουτι;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

μπορείς ίσως να κάνεις παραγωγή αλλά δεν μπορείς να το πας σε live set και το workflow σε ΝΙ είναι πολύ πιο εύκολο σε πάει μόνο το έχουν ψάξει πάρα πολύ...

 

άπαξ και ασχοληθείς με τον τρόπο παραγωγής του maschine δεν ξανασχολείσαι ΠΟΤΕ με οποιοδήποτε άλλο daw, sequencer, sampler κτλ δεν κάνω διαφήμιση... είναι όπως μάθεις έτσι και το μάθεις δεν το αλλάζεις με τίποτα.... είναι τόσο καλόοο!😎

 

για begginers έχει μεγάλη σημασία Κώστα... μη κοιτάς εμείς έχουμε φάει τα Atari και τα harware sequencers με backlit πράσινη οθόνη στη μάπα🤣😃😅

 

maschine και τα μυαλά στα κάγκελα😋

εντάξει, δεν είναι απόλυτο αυτό.

 Εν ΓΕΝΕΙ συμφωνώ βέβαια.

 Για beginners είναι καλό το sequencing και το sample triggering, το απόλυτο σε σχέση με άλλα daw δεν είναι, για πιο.... βαθειές λειτουργίες. Το sample editing πρέπει κατά τη γνώμη μου να συνδιαστείπ.χ  με το KONTAKT

 Όπως και το εύρος των patterns αν θυμάμαι καλά στο audio περιορίζεται σε συγκεκριμένο εύρος bars.

 

 Έχω βρει flaws ως απαιτητικός χρήστης.λολ

 

 αλλά όπως είπα θα συμφωνήσω πως για casual χρηση (που το casual του σήμερα είναι υψηλού επιπέδου μέσω των υλοποιήσεων αυτών) και για κάποιον που αρχίζει ιδιαίτερα, θα τον βοηθήσουν πολλά πράγματα σίγουρα που παρέχονται από το πακέτο της NI και επίσης με την βοήθεια κάποιων tutorials που υπάρχουν σε αφθονία θα βγάλει καλά αποτελέσματα και θα αγαπήσει τη διαδικασία.

 

 Eξάλλου και εγώ ήθελα να τα πάρω, το έχω δηλώσει ΠΟΛΑΚΗΣ χαχααχχαχαχ

 

Είναι και fancy

Αλλά με τα πιο πατροπαράδοτα που έχω ήδη καλύπτομαι καλύτερα.

 Δεν θα καιγόμουν για το maschine σαν software σε σχέση με το sonar για το sequencing/editing/mixing που μου κάνει τη δουλειά καλύτερα και σε καλύτερο περιβάλλον κατα τη γνώμη μου με περισσότερες επιλογές ανα track αλλά και για group με tracks κλπ σε eq/compression/limiting και με πιο παραστατικό interface.

 

 το KOMPLETE μου είναι πολύ πιο χρήσιμο για την ηχητική του παλέτα και τα εφφε και αυτό είναι το μεγαλύτερο ζουμί κατά τη γνώμη μου μαζί με το KONTAKT και το KONTROL software ακόμα και χωρίς το HARDWARE όσον αφορά το NATIVE INSTRUMENTS QUESTION.

 

 Αυτή είναι η γνώμη μου.

 

 Και μάλλον θα έσπρωχνα σύμφωνα με τις εξελίξεις για έναν που θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με την παραγωγή της ηλεκτρονικής μουσικής που αναφέρθηκε στα πρωτα ποστ, στο ableton και controllers της NOVATION (ενδεικτικά, ας παρει και άλλον, δεν θα με πείραζε αυτό 🙂 )και από εκεί και πέρα ότι θέλει απο software που εκεί θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει πολλά από το software της NI αγοράζοντάς τα μεμονωμένα χωρίς τα κοντρόλλερ.

 

 Εκεί κλείνει η ζυγαριά μου λίγο περισσότερο και λιγότερο αλλά επίσης θετικά προς το πακέτο της ΝΙ (μιλώντας για το σήμερα, το τώρα. Αργότερα ποιος ζει ποιος πεθαίνει)

 

 Αυτά ήθελα να πω ως ΑΠΟΨΗ πάντα.

 Παω για ύπνο χαχαχαχαχαχαχαχ

 

 

 

Επεξεργασμένο από Konstantinos Dritsas

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ableton push τι γνώμη έχετε, συγκριτικά με το maschine?

 

Βλέπω οτι με 1100 παίρνεις το push2 μαζί με το ableton, δλδ αν έχει ήδη ένα Μακ ο op, μοιάζει καλή λύση (?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, dimsonic said:

αν δεν έχει μονά signatures ή mixed.... δεν μου κάνει...

 

up...

 

παίζει μονά?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου