Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτακι Aria AG20 GE


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 minutes ago, leon7pap said:

Kαταλαβα. Το ύφασμα είναι πιασμενο με καμια 100ρια συρραπτικά και στρίβει πισω οριακά.... Μου δινει την εντύπωση πως αν τα βγάλω θα το μαδησω και δε θα εχω καλα αποτελεσματα... Ισως κόψω μια καινουρια πρόσοψη και άνοιξω κατευθειαν τη σωστη τρύπα. Και καινουριο cloth... 

A ρε... Θα μου παει ο κούκος για αηδόνι το.... Τιμής Ένεκεν.... 

αν δεις οτι ο κωνος κινούμενος βρίσκει στην τρύπα κοψε φελο παχους γυρω στον 1 ποντο βαλτον πατουρα στο μεγαφωνο με κολλα και μετα ολο το πακετο ομοκεντρα γυρω απο την παλια τρύπα. Φελο εχει στο πλαισιο

4 minutes ago, leon7pap said:

Αυτο θα βόλευε απίστευτα αλλα... Δεν υποτίθεται οτι πρεπει να "σπρώχνει αέρα";Σε αυτη την περιπτωση οι δυο έξτρα ίντσες ηχειου θα "κρυβονται" πισω απο το ξύλο και δεν θα βγαινουν εξω (οπως πρεπει) Η μηπως κανω λαθος;

συνηθως οι τρυπες για 6αρι ειναι μεγαλυτερες

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δυο ενισχυτες μου το εχω κανει (6=>8inch και 10=>12inch)και δεν εχω κοψει ξυλο. Μεγαλη διαφορα στο ηχο προς το καλυτερο. 

 

Νομιζω οτι (θεωρητικα εστω) υπαρχει θεμα οταν τερματιζει το γουφερ, λογω εντασης, και ερχεται επαφη με το ξυλο που το καλυπτει. Δεν μου εχει τυχει.

Πιθανον να εχει και περαιτερω βελτιωση ηχου με κομμενο ξυλο. Και τη διαφορα μονο ο sf θα μπορουσε να την αντιληφθει...

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμασω σε πρωτη φαση χωρις να κόψω ξύλο... Αν εχω θέματα... Θα φτιαξω καινουρια πρόσοψη με αλλη γρυλια. 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, leon7pap said:

Θα το δοκιμασω σε πρωτη φαση χωρις να κόψω ξύλο... Αν εχω θέματα... Θα φτιαξω καινουρια πρόσοψη με αλλη γρυλια. 

 

το μπελά σου γυρεύεις.

Φτιάξε ένα δαχτυλίδι από φελό στην εξωτερική διάμετρο του νέου, και κόλλα την πάνω του. Μετά βάλε το νέο μεγάφωνο και άσε την τρύπα ως έχει.

Είναι απλούστατο.

δες και πως έγινε στο δικό μου

 

20140830_221043.jpg

20141010_210213.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

το μπελά σου γυρεύεις.

Φτιάξε ένα δαχτυλίδι από φελό στην εξωτερική διάμετρο του νέου, και κόλλα την πάνω του. Μετά βάλε το νέο μεγάφωνο και άσε την τρύπα ως έχει.

Είναι απλούστατο.

δες και πως έγινε στο δικό μου

 

20140830_221043.jpg

 

Ναι αλλα η ιδέα ποια ειναι;Να βαλω το φελο πανω στο ηχείο ως spacer ωστε να μη βρίσκει ο κωνος στο ξυλο όταν πάλλεται;

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, leon7pap said:

Ναι αλλα η ιδέα ποια ειναι;Να βαλω το φελο πανω στο ηχείο ως spacer ωστε να μη βρίσκει ο κωνος στο ξυλο όταν πάλλεται;

αυτη ειναι.

Το πιο πιθανο απο 6 σε 8 ειναι να μη βρει. Σε μενα οπως βλεπεις δεν βρισκει. Αν βρει κανε αυτο που σου λεω. 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

αυτη ειναι.

Το πιο πιθανο απο 6 σε 8 ειναι να μη βρει. Σε μενα οπως βλεπεις δεν βρισκει. Αν βρει κανε αυτο που σου λεω. 

οκ θα το τσεκαρω κ ετσι σε πρωτη φαση οταν τον ανοιξω αλλα δεν ξερω αν ετσι παιρνω το maximum απο το καινουριο ηχειο μιας που τα 2/8 των ιντσων "κρυβονται" πισω απο το ξυλο...

τωρα ακουεται καπως ετσι...volume και master στο 5 overdrive 0...σορρυ για το σλοπυ παιξιμο!

20191024_155132.jpg

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου