Προς το περιεχόμενο

FENDER American Ultra - new series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εγώ πάντως (που δεν είμαι και πολύ φίλος, και σίγουρα δεν τις ψάχνω ιδιαίτερα) δεν έχω δει fender strat με tapered neck heel, 22 τάστα, 10” με 14” compound radius, D shaped μπράτσο, και (αν δεν κάνω λάθος λίγο πιο φαρδιά ταστιέρα.

 

Όπως σου είπα είναι ίδιες με τις American deluxe ,

Το βίντεο είναι 10 ετών η πιο φαρδιά ταστιέρα 1 11/16" είναι STD feature στις μοντέρνες Fender από το 1986 🙂 που βγήκε η American std

 

 

Πριν από 3 χρόνια είχε βγει αυτή η σειρά που είναι ολόιδια με την ultra αλλά με το αποτυχημένο στυλ music Man style end of heel weel tr adjuster

 

 

Ουσιαστικά η Ultra είναι η Elite με επιστροφή στο headstock tr adjuster και "βελτιωμένους" (άθλιους ως συνήθως) noiseless pickups

 

Άψογες κατασκευαστικά κιθάρες αλλά με μάπα ήχο λόγω των μαγνητών και πολύ fancy για το παραδοσιακό κοινό της Fender.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, ekim said:


Εγώ πάλι θα διαφωνήσω. Αν θελήσω να πάρω π.χ. Tele, την θέλω όσο πιο vintage oriented γίνεται, χωρίς belly cut, heel access κ.λπ., και φυσικά να γράφει fender.

Αν θέλω κάτι ποιο μοντέρνο θα κοιτάξω σε άλλη εταιρία.

Κατά την γνώμη μου, καλό είναι η κάθε εταιρία να έχει το κοινό της

 

το κοινό της είναι απο 50 μεχρι 70 χρονων, δηλ σε 20 χρόνια απο τώρα μηδέν. Εκτός και αν πουλάνε σε τίποτε 3κοσμικές μπανανίες που φαντασιόνονται οτι ζουν στον αμερικάνικο νότο του 50 ή κάτι τέτοιο (έχουμε και εδώ πολλούς).

8 hours ago, Superfunk said:

 

Μα ακριβώς γιατί πάνε καλά δεν βγάζουν νέο.... σχέδιο...

 

Άλλωστε οπότε έχουν τολμήσει να βγάλουν νέο σχέδιο έχει πάει,όπως και της Gibson,απατο....

 

Αυτά τα Kiesel και τα Steandberg τι είναι; Ψυγειοκαταψυκτες;

 

Η Gibson έχει κύρος. Και μπορείς να παίξεις πολλά πράγματα, συμπεριλαμβανόμενης της βαριάς ρόκ, απλά παίρνοντας μια gibson LP απο το ράφι. (δεν μπορείς να το κάνεις με fender).

Η Kiesel είναι (όπως θα ξέρεις) η νεα ονομασία της Carvin, ενώ η strandberg η κατεξοχήν επιλογή των νέων κιθαριστών (όχι γρατσουνιστών - κιθαριστών είπα), οι υπόλοιποι παίζουν με Kiesel, και ότι περισσέψει Ibanez, Schecter , ESP, κτλ

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, rgxinap said:

 

το κοινό της είναι απο 50 μεχρι 70 χρονων,

 

Μέσα είμαι !:classic_love:

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, dimsonic said:

 

Μέσα είμαι !:classic_love:

 

χε χε, εγω όλο το ... παλεύω να είμαι απέξω αλλά δεν ... πάντως αυτην την χτύπαγα :

https://shop.fender.com/en-GR/electric-guitars/stratocaster/deluxe-roadhouse-strat/0147302305.html

 

αρκετες ομοιότητες με τις Ultra, στην μισή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rgxinap είπε

η κατεξοχήν επιλογή των νέων κιθαριστών

 

Δηλαδή του 0,000001% των ανθρώπων που ασχολούνται με τη μουσική...μια και το υπόλοιπο παίζει χιπ χοπ 🙂 με μπλιμπλικια

 

 

 

  • Like 2
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που είμαι τριαντα-τέσσαρω , προτιμώ το κλασσικό στυλ στις strat και tele , αλλά μου αρέσουν και τα μονδέρνα S1 κουμπάκια και μπλιμπλίκια 😎

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Superfunk said:

 

Δηλαδή του 0,000001% των ανθρώπων που ασχολούνται με τη μουσική...μια και το υπόλοιπο παίζει χιπ χοπ 🙂 με μπλιμπλικια

 

Αυτο λέω ρε μάστορα, αυτοί οι 5-10 εναπομείναντες νέοι που θα παίζουν κιθάρα θα αγοράζουν strandberg και kiesel, δεν θα παίρνει κανένας fender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rgxinap είπε

Η Gibson έχει κύρος. Και μπορείς να παίξεις πολλά πράγματα, συμπεριλαμβανόμενης της βαριάς ρόκ, απλά παίρνοντας μια gibson LP απο το ράφι. (δεν μπορείς να το κάνεις με fender).


Η Fender δηλαδή δεν έχει κύρος;

Επίσης, ποιο είδος μουσικής δεν μπορείς να παίξεις με μια Baja tele, ακόμα και Squier cl. vibe ;

 

 

Επεξεργασμένο από ekim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, rgxinap said:

χε χε, εγω όλο το ... παλεύω να είμαι απέξω αλλά δεν ... πάντως αυτην την χτύπαγα :

https://shop.fender.com/en-GR/electric-guitars/stratocaster/deluxe-roadhouse-strat/0147302305.html

 

 

To plate που πιάνει το μπράτσο με το σώμα, γιατί ΔΕΝ είναι παραλληλόγραμμο ; (παρά το γεγονός ότι το σώμα τελειώνει με παραλληλόγραμμο σχήμα... )

 

Edit - το βρήκα, contoured neck heel. 

Επεξεργασμένο από Jet72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, 1_4_5 Alive είπε

προτιμώ το κλασσικό στυλ στις strat και tele , αλλά μου αρέσουν και τα μονδέρνα S1 κουμπάκια και μπλιμπλίκια 😎


Εγώ πάλι στην Stratocaster τις περισσότερες φορές θεωρώ άχρηστο τον μεσαίο μαγνήτη και τις 3 απ’ τις 5 διαθέσιμες επιλογές μαγνητών

Επεξεργασμένο από ekim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου