Προς το περιεχόμενο

FENDER American Ultra - new series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Jet72 είπε

 

To plate που πιάνει το μπράτσο με το σώμα, γιατί ΔΕΝ είναι παραλληλόγραμμο ; (παρά το γεγονός ότι το σώμα τελειώνει με παραλληλόγραμμο σχήμα... )

Fender_Deluxe_Roadhouse_Stratocaster_Mys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ekim said:


Εγώ πάλι στην Stratocaster τις περισσότερες φορές θεωρώ άχρηστο τον μεσαίο μαγνήτη και τις 3 απ’ τις 5 διαθέσιμες επιλογές μαγνητών

 

Ε όχι βρε φίλε μου, χάνεις 3 επιπλέον ήχους..

Ένα από τα πλεονεκτήματα της strat είναι ότι μπορείς να έχει 5 (και παραπάνω) ήχους σε μία κιθάρα.

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 1_4_5 Alive είπε

 

Ε όχι βρε φίλε μου, χάνεις 3 επιπλέον ήχους..

Ένα από τα πλεονεκτήματα της strat είναι ότι μπορείς να έχει 5 (και παραπάνω) ήχους σε μία κιθάρα.


Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εγώ προσωπικά δεν βρίσκω χρησιμότητα για τους υπόλοιπους ήχους, Α... και ότι μάλλον οδεύω για tele 😁

Πάντως γενικά νομίζω ότι ισχύει ο κανόνας less is more, less things to go wrong

Επεξεργασμένο από ekim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ekim said:


Η Fender δηλαδή δεν έχει κύρος;

Επίσης, ποιο είδος μουσικής δεν μπορείς να παίξεις με μια Baja tele, ακόμα και Squier cl. vibe ;

 

μην τα λες σε μένα. Και εγω στρατοβιος είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, cigaret13 said:

Fender_Deluxe_Roadhouse_Stratocaster_Mys

 

Α μπράβο, στην άσπρη που έβλεπα δεν ήταν ορατή η σκιά του φάλτσου. Βέβαια αυτά η φτωχή Yamaha τα είχε από τα μέσα του 80....!

Guitar2.jpg

Επεξεργασμένο από Jet72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, ekim said:


Εγώ πάλι στην Stratocaster τις περισσότερες φορές θεωρώ άχρηστο τον μεσαίο μαγνήτη και τις 3 απ’ τις 5 διαθέσιμες επιλογές μαγνητών

 

2 και 4 είναι το γνωστό quack. βλεπε Dire Straits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, ekim said:


Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εγώ προσωπικά δεν βρίσκω χρησιμότητα για τους υπόλοιπους ήχους, Α... και ότι μάλλον οδεύω για tele 😁

Πάντως γενικά νομίζω ότι ισχύει ο κανόνας less is more, less things to go wrong

 

Ok, ξέρω πάντως ότι πολλοί επαγγγελματίες χρησιμοποιούν strat  για να μπορούν να παίζουν διάφορα είδη μουσικής με ένα όργανο..  Blues, Rock, Funk, Disco, Country...

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, 1_4_5 Alive είπε

 

Ok, ξέρω πάντως ότι πολλοί επαγγγελματίες χρησιμοποιούν strat  για να μπορούν να παίζουν διάφορα είδη μουσικής με ένα όργανο..  Blues, Rock, Funk, Disco, Country...


Παιδιά σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι οι Strat δεν είναι πολύ ευέλικτα όργανα, αλλά εξέφρασα προσωπικές απόψεις. Παρακαλώ όμως μην αποπροσανατολίζουμε το θέμα και ζητάω συγνώμη γιατί εγώ το ξεκίνησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Jet72 είπε

 

Α μπράβο, στην άσπρη που έβλεπα δεν ήταν ορατή η σκιά του φάλτσου. Βέβαια αυτά η φτωχή Yamana τα είχε από τα μέσα του 80....!

Guitar2.jpg

Το ίδιο είχε και η πρώτη μου κιθάρα, μια Aria του 1979 και 24 τάστα...φτάνει πια με τα 21 σε πολλές "like vintage" της Fender....    

 

Υ.Γ.....και για να προλάβω,,,,, ναι σχεδόν όλοι οι "μεγάλοι" 'παίζαν με 21, αλλά ρε γαμώτο, πλέον ζούμε στο 2019...νισάφι!

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 21 φαίνεται πλέον απλά vintage. 22 ναι, η μισή ροκ είναι σε γραμμένη σε ΜΙ / ΛΑ οπότε μπορεί να θες να δώσεις ένα ΡΕ τερματισμένο στο 22 και μετά bend προς ΜΙ ! Αλλά στα 21 τι να κάνεις...

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου