Προς το περιεχόμενο

Classic vs Modern guitar design


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Superfunk said:

 

Mini market στο Μπραχάμι έχει καταντήσει....εκεί που έκαναν πρόβα οι Sex Pistols φτιαΝουν  shopping mall με Starbucks και MC Donald's...

 

Έλα ρε συ!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Έλα ρε συ!

 

Ναι ρε συ 3-4 μαγαζάκια έχουν απομείνει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Superfunk said:

 

Ναι ρε συ 3-4 μαγαζάκια έχουν απομείνει.

 

Με τις τιμές στον Θεό φαντάζομαι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Με τις τιμές στον Θεό φαντάζομαι.

 

Καλά αΦτο εννοείται... Λονδίνο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Superfunk said:

 

Πάντως μάστορα μια βόλτα που έκανα σήμερα στη Denmark street,η τέλος πάντων σε ότι έχει απομείνει από αυτή ,ΑΛΛΑ συμπεράσματα μου έδωσε...

 

Είπα "θα", και επίσης είπα οτι, για καμιά 20 χρόνια ακόμα (δηλ όσο τα γερόντια παίρνουν ακόμα μισθούς / συντάξεις), θα επιβιώνει κούτσα κούτσα η βιντατζιά. Το μετά είναι το θέμα. Και η απάντηση είναι οτι με αυτ'τα σχέδια και τα μυαλά δεν θα υπάρξει μετά. Και δεν θα φταίει (μόνο) το ότι οι περισσότεροι θα ακούν χιπ χοπ και τραπ.

 

Για να μην παρεξηγηθώ και εγω παππούδι είμαι που φαντάζομαι λευκές στρατ με maple ταστιέρα για να κοιμηθώ ήσυχα και γλυκά, απλά αυτα βοηθάνε μόνο στον ύπνο, στο ξύπνιο χρειάζεται και λίγος ρεαλισμός.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, yameth είπε

Ο ρεαλισμός των superstrat πέθανε το 1990.

 Tωρα εχουν γινει και αυτες vintage και φευγουν στο ebay για τρελλες τιμες:

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Hamer-Chapparal-Custom-1990-Yellow-Perl-w-EMG-Vintage-without-plugs/233269332835?hash=item364fef8b63:g:4gkAAOSwr9NdEfIf

 

https://www.ebay.com/itm/Hamer-Chaparral-Elite-Merilyn-Monroe-made-in-USA-electric-guitar/264332565287?hash=item3d8b72db27:g:k8wAAOSw5Xtc5Rf2

 

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, yameth said:

Ο ρεαλισμός των superstrat πέθανε το 1990.

 

Το 1990 πέθανε το παλιό thrash/death/black/crossover/hardcore δεν πέθαναν οι (superstrats των) Schecter, Ibanez, ESP, αυτες έζησαν και βασιλεύουν.

Και δεν μιλάμε για superstrat εδω (που οι άλλοι τις φτιάχνουν σωστά απο το 85), μιλάμε για το τι ακολουθεί μετά απο αυτές.

Το έχω ξαναπεί η fender έκανε τεράστιο λάθος που δεν άλλαξε την ταμπελίτσα στις Jackson και στις Charvel να γράφει fender.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
31 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Jackson και στις Charvel να γράφει fender.

γιατί, δεν θα τις αγόραζε κανείς τότε

οι superstrat μια χαρά ζουν ακόμη και βασιλεύουν, το βλέπω καθημερινά στη δουλειά μου ο κόσμος εξακολουθεί να παίζει με ESP, Jackson, Schecter και κυρίως, Ibanez. Aπό την πλευρά μου δηλ. τα βλέπω λίγο πιο μοιρασμένα τα πράγματα.

Οι Kiesel και οι Strandberg απευθύνονται σε άλλο κοινό (ειδικά η δεύτερη) αλλά προσωπικά-αν και θιασώτης της μπαρουτοκαπνισμένης, έστω και fake, βιντατζιάς, δεν θα με χαλούσε καθόλου να είχα μία. (άρα παρ' ό,τι παρωχημένος/κουλός-είμαι δυνητικός αγοραστής και post-modern ή  high-performance καταστάσεων). Είχα πρόσφατα μια Indonesian Strandberg και βρέθηκα να χαλάω καμιά ώρα παίζοντας μαζί της, τόσο πολύ μου προκάλεσε το ενδιαφέρον, και μάλιστα με ωθούσε και σε άλλο παίξιμο. Η δε ποιότητά της είναι για σεμινάριο (για να πάνε από κάτι Gibson/Fender και να εκπαιδευτούν).

Aλλά το status της Fender και της Gibson δύσκολα υπερπηδάται από οποιαδήποτε bespoke η value-for-money μάρκα. Αποτελούν  μέτρα και τα σταθμά και μάλιστα με πολλά μοντέλα οπότε είναι λογικό να κρίνονται και να συγκρίνονται περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία.

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει όμως τούτοι οι δεινόσαυροι, είναι ότι πρέπει να γίνει κατάτμηση των προτεραιοτήτων τους και να αποφασίσουν να ηγηθούν της αγοράς, έστω σε συγκεκριμένο τομέα, και όχι να προσαρμόζονται στη ζήτηση. Οκ ναι, έχεις ένα μεγάλο κατάλογο από υπερ-κλασσικά μοντέλα σε εκατοντάδες παραλλαγές και νομίζω είναι αρκετός για να καλύψει μεγάλο μέρος της ζήτησης. Αλλά κάθε χρόνο να αλλάζει ο Μανωλιός και να βαφτίζει νέο μοντέλο κάθε τέρμινο, ε, κάπου χαώνεσαι. Εγώ προσωπικά δηλ. δεν έχω καμία διάθεση να ψάξω τι διαφορές έχουν η Am Std με τις Elite, Professional, Deluxe, Classic, Performer, Ultra, Traditional, Player, Classic Player, Roadhouse, Roadworn, Artist, Signature, American Original, Plus, Contemporary και μερικές δεκάδες ακόμη μοντέλα που έβγαιναν παλιότερα και σε τι ακριβώς χρησιμεύει η εισαγωγή της Ultra, πέρα από τις επιταγές της αγοράς για ενεργό παρουσία σε εκθέσεις και -πλέον- σοσιαλ μίντια. Και δεν έβαλα καν μέσα custom shop παραγωγής.

  • Like 7

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνάμε Φάνη στα βασικά.

Για την ταμπελίτσα που πιστεύω επρεπε να γράφει fender, η αναλογία είναι αυτη με το σήμα στο αγωνιστικό αυτοκίνητο, που άλλο είναι να λέει prodrive και άλλο subaru, άλλο cosworth και άλλο ford,  άλλο McClaren και άλλο mercedes.

Θες endorsers. Υποσχόμενους και δημοφιλείς νέους παικταράδες. Ποιός γνωστός απο τους μοντερνους θα κάτσει να ασχοληθεί με fender? (Εγω (οκ άγνωστος) αλλά 50άρης δύσκολα θα διάλεγα μια κλασικη fender στα 1000 ευρω αν μπορούσα να χτυπήσω μια σουπερ ντουπερ Kiesel ή Strandberg στα ίδια λεφτά.)

Το όνομα δεν το συντηρείς μόνο με φωτο του παππού που οδηγεί κάποιο κλασικό "αξιόπιστο" αυτοκίνητο, αλλά κερδίζοντας αγώνες. Και σημερα τους αγώνες τους κερδίζει η Strandberg η Kiesel και απο κοντά η Ibanez και οι υπόλοιποι απο αυτούς που προανέφερες και ανέφερα. Ναι οκ η fender έβαλε κάποια ηλεκτρονικά με ενδιαφερον, αλλά θα πρέπει να βγάλει και νέα σχέδια.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου