Προς το περιεχόμενο

Classic vs Modern guitar design


Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 minutes ago, rgxinap said:

Εγω δύσκολα θα διάλεγα μια κλασικη fender στα 1000 ευρω αν μπορούσα να χτυπήσω μια σουπερ ντουπερ Strandberg στα ίδια λεφτά.

 

Αν μιλάς για Strandberg, μιλάς για 2.500 € και made in Indonesia.

Σκέψου το ανάλογο σε fender ....

 

Οι Kiesel πάλι είναι άλλη ιστορία.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τους αγώνες τους κερδίζεις πλέον μαζεύοντας likes και κλικς στα βίντεό σου και στο insta
 

Εndorsements παίρνουν και οι πλέον άγνωστοι -αλλά influential στα media- παίκτες. Γιατί? Για να μπορέσουν να φτάσουν Fender και Gibson σε πωλήσεις αλλά κυρίως σε εδραίωση ονόματος. Με άλλα λόγια, δεν χρειάζεσαι endorsements όταν όλος ο πλανήτης σε έχει στο στόμα του. 

Οι Κiesel και η Strandberg είναι εταιρείες νήπια, μπροστά σε Fender, Gibson, Taylor, Martin και θα βάλω μέσα και Ιbanez. Και καλώς πράττουν κττγμ.

Το θέμα μου εμένα δεν είναι αν βγάζει νέα μοντέλα η Fender και η Gibson (βγάζουν μια χαρά νέα- που πηγαίνουν άπατα-λογικό) αλλά ότι έχουν μπλέξει σε μια δίνη "συνεχούς κινητικότητας" ό,τι όλο κάτι νέο συμβαίνει χωρίς όμως να συμβαίνει κάτι νέο, πέρα από παρωχημένα photoshop ή χαζονεωτερισμοί "στο πόδι" για να τροφοδοτούν τα σόσιαλ μίντια.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι δεν πιάνω;

2500 για να παιζω μεταλλα και να σρενταρω;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dimsonic said:

κατι δεν πιάνω;

2500 για να παιζω μεταλλα και να σρενταρω;

 

Όντως κάτι δεν πιάνεις.

Όση σχέση έχουν αυτές οι κιθάρες με το metal και το shreding, έχουν και με όλες τις άλλες μουσικές.

Αλλού είναι οι ιδιαιτερότητές τους, όχι στο μουσικό ιδίωμα που θα χρησιμοποιηθούν.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Εγώ προσωπικά δηλ. δεν έχω καμία διάθεση να ψάξω τι διαφορές έχουν η Am Std με τις Elite, Professional, Deluxe, Classic, Performer, Ultra, Traditional, Player, Classic Player, Roadhouse, Roadworn, Artist, Signature, American Original, Plus, Contemporary και μερικές δεκάδες ακόμη μοντέλα που έβγαιναν παλιότερα και σε τι ακριβώς χρησιμεύει η εισαγωγή της Ultra, πέρα από τις επιταγές της αγοράς για ενεργό παρουσία σε εκθέσεις και -πλέον- σοσιαλ μίντια. Και δεν έβαλα καν μέσα custom shop παραγωγής.

 

βασικά αυτό 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, fusiongtr said:

 

Αλλού είναι οι ιδιαιτερότητές τους, όχι στο μουσικό ιδίωμα που θα χρησιμοποιηθούν.

έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βοηθήσεις περισσότερο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, dimsonic said:

έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βοηθήσεις περισσότερο

 

Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή βρε dim, δεν μπορώ με δύο λόγια να τα πω.

 

Περιληπτικά ....

Εργονομία, hardware, καστομιά, προσοχή στην λεπτομέρεια, ποιότητα κατασκευής, καινοτομία, υλικά, σχεδιασμός, κλπ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, fusiongtr said:

 

Αν μιλάς για Strandberg, μιλάς για 2.500 € και made in Indonesia.

Σκέψου το ανάλογο σε fender ....

 

Οι Kiesel πάλι είναι άλλη ιστορία.

 

Οσον αφορά το κοινό τους είναι η ίδια ακριβώς ιστορία. Οσον αφορά το κόστος και το made in indonesia, θα σου πω το εξής : δεν έχουμε πρόβλημα να βάλουμε την οικογενειούλα μας μέσα στο Τούρκικο Τογιότα ή το ινδικό Χιουντάι (τα οποία είναι ίσως και πιο ακριβά απο τις αντίστοιχες κατασκευες των γαλανομάτηδων αρίων) και να πάμε διακοπες, γιατί να έχουμε πρόβλημα με μια αβλαβή και άκακη κιθάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fusiongtr said:

 

Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή βρε dim, δεν μπορώ με δύο λόγια να τα πω.

 

Περιληπτικά ....

Εργονομία, hardware, καστομιά, προσοχή στην λεπτομέρεια, ποιότητα κατασκευής, καινοτομία, υλικά, σχεδιασμός, κλπ.

Τα οποία να υποθέσω δεν υπάρχουν σε μια σύγχρονη φεντερ....:classic_tongue:

άντε ίσως το καινοτομία και υλικά....

Για τα άλλα νομίζω υπάρχουν με το τσουβάλι

τι να πούμε δηλαδή όσοι παίζουμε με σκουάιερ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, dimsonic said:

Τα οποία να υποθέσω δεν υπάρχουν σε μια σύγχρονη φεντερ....:classic_tongue:

άντε ίσως το καινοτομία και υλικά....

 

 

Στο είπα είναι μεγάλη κουβέντα.

Αυτά που έγραψα είναι απλά γενικεύσεις.

 

Στην Kiesel πχ φτιάχνεις μια custom κιθάρα όπως την θέλεις, με πολύ καλά υλικά (ξύλα, hardware, βαφές, κλπ) και είναι προσεγμένη στην τρίχα, για το 1/3 της τιμής μιας fender.

Και στις επιλογές που σου δίνει, δεν είναι μόνο το χρώμα, το binding και άλλες αισθητικές παράμετροι, αλλά πώς θέλεις το μπράτσο, πόσα και τι είδους τάστα θέλεις, σχήμα, ηλεκτρικά, κλπ.

 

Η Strandberg πάλι, πουλάει καινοτομία, εργονομία, σχεδίαση (ακόμα και στο hardware).

 

Ρίξε μια ματιά τριγύρω στο ιντερνετ να πάρεις μια ιδέα.

 

Θα ήθελα (αν είναι δυνατόν) να ανοίξει ο Φάνης ένα θέμα σχετικά με αυτό τον κατασκευαστή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου