Προς το περιεχόμενο

Classic vs Modern guitar design


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω εδώ ότι η καλύτερη "Strat" που έχω παίξει, ήταν μια Carvin (Kiesel) bolt-t (ταστιέρα έβενος βέβαια) που είχα κάνει παραγγελία με ένα σωρό καστομιές (quilted maple καπάκι και matching headstock, σπλιταρίσματα μαγνητών, bird's eye maple ταστιέρα, locking tuners, 12'' radius, κλπ) και 24 τάστα για ένα φίλο.

 

Πραγματικά απίστευτη κιθάρα για τα χρήματά της (λίγο πάνω από  χιλιάρικο)

 

Έχω την εντύπωση ότι αν είχα κάνει την παραγγελία στην fender, δεν θα ήταν λιγότερο από 4k.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, fusiongtr said:

Έχω την εντύπωση ότι αν είχα κάνει την παραγγελία στην fender, δεν θα ήταν λιγότερο από 4k.

 

Στη Fender δε μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο, πρέπει να πατήσεις πάνω σε υπάρχον μοντέλο (π.χ. '63 strat) και να κάνεις μικροπαραλλαγές. Ίσως να γίνεται σε επίπεδο masterbuilt (πάνω από 10.000) αλλά δε ξέρω αν είναι και για τη μάζα ή μόνο για celebrities. Στη Jackson είναι ακόμα λιγότερες οι επιλογές, συνηθισμένος από Warmoth κοίταγα τι επιλογές δίνουν και δε δίνουν σχεδόν τίποτα. Υπάρχουν πάλι επίπεδα και πρέπει να πληρώσεις ΠΟΛΛΑ για να έχεις βασικές επιλογές όπως προφίλ μπράτσου. Γενικώς, τα λογότυπα τους τα πληρώνεις πολύ ακριβά αν πας σε παραγγελία. Είναι για γέλια όταν συγκρίνεις τι επιλογές έχεις με 1000 από Warmoth. To μόνο θέμα είναι να ξέρεις τι κάνεις, τη Warmoth τη παντρεύεσαι, ειδικά αν έχεις βάλει figured woods. Δύσκολα πουλάς μια quilt maple strat, αντίθετα μια fiesta red strat φεύγει ευκολότερα, η μάζα θέλει παράδοση.

 

Για Fender style τα οικονομικά μου μέχρι Warmoth και αντίστοιχα μαγαζιά μου επιτρέπουν. Αν είχα περισσότερα θα πήγαινα σε Anderson/Grosh/Suhr πρώτα και μετά στο Fender CS, και για παραδοσιακές και για superstrat. Δεν έχω κόλλημα με vintage correct κιθάρες οπότε ακόμα και για παραδοσιακές strat/tele η Fender δε θα ήταν πρώτη μου επιλογή.

 

Για Carvin/Kiesel απλά δε μ'αρέσει η αισθητική τους, πάντα βρίσκω κάτι που με χαλάει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, για όλες αυτές (Carvin, Warmoth) το κόστος του τελωνείου είναι απαγορευτικό.

Εγώ είχα πάρει δύο Carvin custom shop, την εποχή που η Carvin σταμάτησε να δίνει σε τρίτους την διανομή και αγόραζες μόνο απ' ευθείας από αυτή.

Είχε κάνει λοιπόν μια συμφωνία τότε με την fedex, και προπλήρωνες και τον εκτελωνισμό σε πολύ προνομιακή τιμή κατά την αγορά.

Τώρα βλέπω ότι δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

 

Επίσης να πω ότι σε πρόβλημα που αντιμετώπισα με την fedex κατά τον εκτελωνισμό της μιας από τις κιθάρες, επικοινώνησα κατευθείαν με τον International sales CEO τότε της Carvin, και λύθηκε άμεσα το πρόβλημα.

 

Τώρα διαβάζω διάφορα περί κακού customer support.

Μπορεί να άλλαξαν τα κόζα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω ακούσει άσχημα λόγια για την Kiesel κι εγώ, όχι μόνο για την εταιρία, αλλά και για τον κ.Kiesel. Περίεργα "ψιλά γράμματα" στα endorsement deals, εξωφρενικές απαιτήσεις προς τους endorsees και κακό customer support ενώ το φθηνότερό τους όργανο ξεκινά από $$$$. Και αρκετό τουπέ, λες και είναι η Fender.

 

Με Sandberg που έπαιξα πρόσφατα έπαθα σοκ, φοβερή κιθάρα κι ας μου ξένισε στην όψη αρχικά. Άνετα θα έπαιρνα μια αν υπήρχε κασέρι.

 

Ωραίες οι νέες Fender, μοντέρνες με ωραία features. 

 

Απάντησα σε όλα, πάω για ύπνο. 😅

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 1
  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, fusiongtr said:

Δυστυχώς, για όλες αυτές (Carvin, Warmoth) το κόστος του τελωνείου είναι απαγορευτικό.

 

Αναλόγως τι κιθάρα παραγγέλνεις, μια basic strat/tele (χωρίς figured woods) δεν είναι ακριβή αλλά τα Ασιατικά όργανα έχουν βελτιωθεί τόσο πολύ που πρώτα εκεί θα κοίταγα. Τις Warmoth τις έφτιαξα 10+ χρόνια πριν με το δολάριο χαμηλά και με όλα φθηνότερα, από τα parts μέχρι τα ταχυδρομικά. Ευτυχώς άντεξαν στο χρόνο, δεν έχω βαρεθεί καμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, BillTrantos said:

αν υπήρχε κασέρι

 

Ε καλά, τότε φτιάχναμε και τοστ! 😂

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
10 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Η γνώμη μου είναι ότι μουσικό όργανο (και όχι μόνο αυτό) διαλέγουμε με την φαντασία.

Πολύ ωραίος συσχετισμός. Όντως.

Κι εγώ θιασώτης του οφθαλμού είμαι. Πρώτα απ' όλα σε κερδίζει η εικόνα, διαλέγεις ή απορρίπτεις με βάση αυτό. Αλλά πολλές φορές βρίσκω τον εαυτό μου να φαντάζεται ότι κρατάει μια Steinberger φερ' ειπείν και επίσης, τι είδους μουσική μπορεί να έπαιζα σε αυτήν. (Duran-Duran ή Johnny Winter?) Eπίσης, πολλές φορές με κέρδισε όργανο που έχασε την πρώτη εντύπωση, την οπτική.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Έχω ακούσει άσχημα λόγια για την Kiesel κι εγώ, όχι μόνο για την εταιρία, αλλά και για τον κ.Kiesel


Κι εγώ έχω "ακούσει" ότι ο τύπος είναι λίγο επηρμένος, μεγαλόστομος κλπ. Και μάλιστα παρέθεταν κι ένα factory tour ως παραδειγμα. Έκατσα το είδα όλο, οκ ο Μr Kiesel είναι λίγο φαφλατάς και πολύ παθιασμένος αλλά και υπερήφανος για την εταιρεία του. Δηλ. κλασσικός Αμερικάνος. Εγώ μια χαρά τον είδα, παρακολούθησα όλο το tour, είδα πώς δουλεύουν και τι είδους βιοτεχνία έχουν. Εξακολουθούν κι επιμένουν να κάνουν κιθάρες στο Δυτικό κόσμο, εκεί όπου δεν συμφέρει πλέον να παράγεις ΤΙΠΟΤΑ, παρά αέρα κοπανιστό και να προσφέρεις υπηρεσίες. Οι κιθάρες τους είναι υπόδειγμα για άλλους πιο δεινόσαυρους. Δεν έχω ακούσει ούτε μια φορά παράπονο από ιδιοκτήτη, μάλιστα όσοι πάτησαν το κουμπί (buy) τους ήρθε ένα όργανο πάρε-παίξε. Ούτε tweaks ούτε εγκλιματισμοί, ούτε ρυθμίσεις. Και το βασικό, ότι γίνονται σε τιμές προσιτές, ειδικά για τον μέσο Αμερικανό/Ευρωπαίο. Δηλ. η επιτομή της αποτελεσματικής μαζικής παραγωγής. 'Εχω την εντύπωση ότι αν αλλάξει προφίλ και μπει σε διαδικασία distributing με μεσάζοντες και deals σε καταστήματα οι τιμές του αυτομάτως θα είναι 20-25% πάνω. Επίσης, το βασικό, δεν θα ΜΠΟΡΕΙ να καλύψει τη ζήτηση, θα αναγκαστεί να ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ σε κάτι που θα αυξήσει την παραγωγή αλλά θα μεγαλώσει και το κόστος παραγωγής σε βαθμό να μην τον συμφέρει όλο αυτό. Και αυτό εγώ το σέβομαι. 

@dimsonic δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θα σου πήγαινε μια Strandberg, ειδικά τώρα, που είδα από κοντά πώς παίζεις. Μιλάμε για απίστευτο εργαλείο/παιχνίδι. Θα πετούσες και τη Σκουίρελ και την Έριφον και την Tele απ' το πανάθυρο.

  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Strandberg μεγάλο deal-breaker για μένα λόγω εμφάνισης . Κι ας είναι η καλύτερη εβερ 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως έχω ένα Carvin-άκι DC135  24.75" neck-thru floyd του 1988, που πηρα σε πολύ άσχημη κατάσταση το 1997 κάπου 100000 δρχ,  του έχω αλλάξει τα φωτα απο αριστερόχειρη σε δεξιόχειρη, φουλ μετατροπή ηλεκτρικά, και άλλα πολλά. Ευαίσθητη κιθάρα, ευαίσθητα ξύλα, (το κορεατικό τάνκ Kramer 210 της ίδιας χρονιάς δεν έχει καταλάβει Χριστό σαν ξύλο) απίστευτο μπράτσο, απίστευτα πρίμα (και unplugged και plugged in). Δεν την αποχωρίζομαι. Ανήκει στην οικογένεια.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου