Προς το περιεχόμενο

Η θυγατέρα τραγουδάει...ξανα: Every breath you take


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για δεύτερη φορά συμμετέχει στον διαγωνισμό #PMJSEARCH2019 της ορχήστρας του διασκευαστή Scott Bradlee PostModernJukebox.

https://postmodernjukebox.com/home/

 

O διαγωνισμός όπως και τις προηγούμενες χρονιές ζητά να κάνεις ένα cover σε ένα κομμάτι που έχει ήδη διασκευάσει η ορχήστρα και περιέχεται σε μια σειρά δίσκων caraoke της μπάντας που λέγεται So you think you can sing...

Για φέτος διάλεξε το Every breath you take, έκανε την δική της προσέγγιση στο άσμα και εγώ ως συνήθως έκανα τον ηχολήπτη.

Αν θέλετε μπορείτε να στηρίξετε την προσπάθεια με σχόλια, likes, κλπ στην ανάρτηση στο youtube. Εδώ αν θέλετε συζητάμε πιό γενικά για το πόνημα.

Thanks.

 

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 11

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολλά μπράβο μου στην θυγατέρα σου Δημήτρη. Πολύ καλή φωνή, "θεατρικότητα" αλλά και "σκηνική παρουσία"! 

 

 

 Και εις (πολλά) ανώτερα!!!

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παίδες...μας ζόρισε αρκετά το συγκεκριμένο...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ καλό φίλε μου, μπράβο της! Ωραία και με καλλιεργημένη φωνή.

Αν και ίσως είναι άδικο γι αυτήν επειδή μπορεί να νομίζει πως λέμε λόγια καλά λόγω του ότι μας το δείχνει ο μπαμπάς που καμαρώνει. Όχι, είναι πολύ καλή και το καταλαβαίνει όποιος ακούει, δεν χρειάζεται να το πούμε εμείς.

 

Προσωπικά η εκφραστικότητα με τα χέρια που είναι της μοδός και το κάνουν όλες οι νέες τραγουδίστριες, δεν με φτιάχνει. Μπορεί να υποδεικνύει πως έχουν παρακολουθήσει μαθήματα αλλά νομίζω πρέπει να τελειώνει κάποτε αυτό. Προτιμώ το στυλ Sade, W. Houston αλλά that's just me.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο. Υπεροχο θεαμα. Και καλη σταδιοδρομια να εχει το κοριτσι! Με τοσο καλλιεργημενη φωνη, θα κανει πολλα στο μελλον.

 

Πολυ καλη και εκφραστικη. Την αδικη η ηχογραφιση (η φωνη ειναι "πανω" απο το backing track, και οχι "μεσα" του ωστε να ακουγονται πιο αρμονικα δεμενα μεταξυ τους.

Αψογη σε ολα.

 

Νομιζω οτι το μονο που της λειπει, και θα ηθελα πολυ να δω, ειναι πιο εντονες δυναμικες στη φωνη της. Ισως τραγουδι αυτο δεν προσφερεται, αλλα νομιζω οτι εαν προσθεσει την αυξομειωση του "gain" της φωνης, θα ειναι αχτυπητη. Εν ολιγοις, να ειναι λιγοτερο φλατ οπου απαιτειται.

Πιθανον να το "εχει" με τις δυναμικες, απλα να μην το εμφανιζει στο παρον κομματι.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, yameth said:

Πολύ καλό φίλε μου, μπράβο της! Ωραία και με καλλιεργημένη φωνή.

Αν και ίσως είναι άδικο γι αυτήν επειδή μπορεί να νομίζει πως λέμε λόγια καλά λόγω του ότι μας το δείχνει ο μπαμπάς που καμαρώνει. Όχι, είναι πολύ καλή και το καταλαβαίνει όποιος ακούει, δεν χρειάζεται να το πούμε εμείς.

 

Προσωπικά η εκφραστικότητα με τα χέρια που είναι της μοδός και το κάνουν όλες οι νέες τραγουδίστριες, δεν με φτιάχνει. Μπορεί να υποδεικνύει πως έχουν παρακολουθήσει μαθήματα αλλά νομίζω πρέπει να τελειώνει κάποτε αυτό. Προτιμώ το στυλ Sade, W. Houston αλλά that's just me.

Δεν νομίζω να μπεί εδώ να διαβάσει...πού και πού μπαίνει για καμιά αγγελία για δουλειά.

 

το ότι δεν χρειάζεται να το πείτε, μην το λες, γιατί ...κάατι κάνει και ο μπαμπάς...πχ εκτός από τις 4 περίπου ώρες που χρειάστηκε η όλη λήψη και τις άλλες 8 μετά για το "mastering", την μεταφορά του ήχου στο βίντεο, και το συμμάζεμμα του βίντεο, υπήρχε και η προεπιλογή κομματιών, η προετοιμασία των κομματιών κλπ....

 

για τα περι εκφραστικότητας (και ίσως άλλων) είναι σαφώς θέμα coaching όπου δεν μου πέφτει λόγος, αλλά και του ύφους και τις ανάγκες του ίδιου του διαγωνισμού.

 

Ευχαριστούμε (και ελπίζουμε να βάλατε κανένα like στο γιουτούμπι, αν και υπάρχει επιτροπή, αλλά ...παίζει κάποιο ρόλο η θέαση).:classic_smile:

 

24 minutes ago, gkourmoul1 said:

Πολυ καλη και εκφραστικη. Την αδικη η ηχογραφιση (η φωνη ειναι "πανω" απο το backing track, και οχι "μεσα" του ωστε να ακουγονται πιο αρμονικα δεμενα μεταξυ τους.

 

 

 

σημαντικότατο θέμα αυτό, γιατί το κομμάτι ως καραόκε είχε αρκετή διαρροή από την ορίτζιναλ φωνή του κομματιού, η οποία έκανε και άλλα τσαλίμια (αν ακούσετε προσεκτικά ώρες ώρες είναι πολύ εμφανές) που αφ ενός και αποπροσανατολίζει την νέα φωνή, αφ ετέρου σε κάποιες στιγμές ακούγεται από κάτω σαν λανθασμένη ηχώ....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιο κορίτσι στην οικογένεια, και ακόμα βρε δεν της έχεις γράψει μερικά κομμάτια που να πηγαίνουν στο ύφος της?

Θα σε μαλώσω.

 

Από αύριο ξεκινάς .... dim.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, dimsonic said:

όλο το λεω, αλλά δεν αξιώθηκα....

 

Αν δεν ήταν και τόσο καλή δεν θα έλεγα τίποτα.

Αλλά είναι πολύ καλή ρε παλικάρι.

Στρώσε της την αρχή ενός δρόμου.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου