Προς το περιεχόμενο

Από αναλογική σε ψηφιακή κονσόλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Χρησιμοποιούμε με το σχήμα μου (καχον, ηλεκτρική κιθαρα, ακουστική κιθαρα και 3-4 φωνές) εδώ και χρόνια αναλογική κονσόλα "  yamaha mg 166 cx ", με αφορμή όμως ένα ταμπλέτ που έπεσε στα χέρια μου και δεν το χρειάζομαι στο σπίτι πέταξα στο τραπέζι την πρόταση αγοράς της ψηφιακής "soundcraft ui16", θεωρείτε ότι αξίζει τον κόπο η μετάβαση αυτή?

 

Παίζουμε σε bar-Cafe κτλ σε εβδομαδιαία βάση συνήθως με τα σάπιο-PA του εκάστοτε μαγαζιού και συμπληρωνουμε όπου μπορούμε κανα αυτό-ενισχυμένο για έξω και αντίστοιχα για μας monitors κτλ. 

Επεξεργασμένο από akis5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστα ματια.

To εχει φιλος για ενα ντουετο που παιζουν λαιβακια και ειναι ευχαριστημενος.

 

 

Edit
Βεβαια στα ιδια λεφτα υπαρχει και το X18 της Behringer, (το εχω εγω) που εχει 6 aux. (6 mono monitoring mixes ή 3 stereo)

Σε περιπτωση παιξιματος με inear , μαζι με την εξοδο headphones, προσφερει 4 stereo mixes ή 6 mono και μια stereo mix. (Χρειαζεται και ενας ενισχυτης ακουστικων)

 

,

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν θα άλλαζα ποτε δοκιμασμένο αναλογικο hardware, που αντέχει σε κακουχίες για live,  με tablet για να αλλάζω faders  (και όλες τις άλλες λειτοργείες) ή να ανησυχω για wi-fi routers και wi-fi channels  για το αν θα μπορώ να έχω τον έλεγχο της κονσάλας μου (ok  εχει και ethernet) (διότι απ' ότι κατάλαβα, δεν θα στηθει απαξ, αλλα σε διάφορους χωρους, ανάλογα με το που παίζετε)....σε δουλεια και πραγματικο χρόνο.

 

Για την ακρίβεια εδω δεν έχουμε διαμάχη αναλογικου vs ψηφιακού (εκεί θα σου έλεγα ψηφιακό...για την ευκολία) , αλλά hardware vs virtual software.

 

Σπίτι αν ηθελα να "παιξω το διαστημόπλοιο"....μπορεί 😁

 

Υ.Γ Ούτε και εσείς πιστευω πως πιστευετε ότι θα αλλάξει κάτι (στον ήχο σας ή στην ευκολια σας) μια τετοια αλλαγη......και πιθανολογώ ότι απλά θέλετε να το κάνετε για "ανανέωση".

 

Σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ "αναβάθμιση"

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε μικρά λάιβ 3-4 άτομα χρησιμοποιώ ακόμη αναλογικές, η αγαπημένη μου είναι η  Dynacord Powermate 600-3 έχει πάρα πολύ καλούς προενισχυτές, ωραία εφφέ και πολύ γλυκό ήχο.

 

εκτος Behringer έχω δουλέψει και με την Allen & Heath Qu-16 Chrome και με την Soundcraft Ui16 αλλά δεν τις χειριζόμουν εγώ αλλά ηχολήπτης.

 

σε δουλειές που δεν υπάρχει ηχολήπτης το τάμπλετ θα με προβλημάτιζε στον χειρισμό ειδικά όταν πρέπει να παίζω και με τα 2 χέρια πλήκτρα και να κάνω και ήχο ταυτόχρονα με κόσμο κάτω γι αυτό και αν θα είχα την επιλογή θα πήγαινα στη powermate υπάρχει μεγαλύτερη ευκολία και αμεσότητα με τα φυσικά κουμπιά, πάντα θα χρειαστεί λίγο gain, βάθος, eq και για μένα είναι πιο εύκολη η φυσική επαφή από το tablet, δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει αν πέσει η μπαταρία και έχω ξεχάσει φορτιστή από το τάμπλετ ....

 

από εκεί και πέρα είναι περί ορέξεως τι σας βολέυει....

 

 

  • Ευχαριστώ 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
4 ώρες πριν, LK είπε

Για την ακρίβεια εδω δεν έχουμε διαμάχη αναλογικου vs ψηφιακού (εκεί θα σου έλεγα ψηφιακό...για την ευκολία) , αλλά hardware vs virtual software.

 

Φυσικά γι αυτό πρόκειται.

Η αναβάθμιση όμως προκύπτει σε ευκολία χρήσης όταν δεν μπορείς πάντα να έχεις την κονσόλα δίπλα σου όταν παίζεις και θέλεις να διορθώσεις κάτι. Αν έχεις το tablet μαζι, κανένα πρόβλημα.

Επίσης στα soundcheck μπορείς να έχεις το tablet σου και να ρυθμίζεις τον ήχο απο την θέση του κοινού κάτι που δεν είναι εφικτό όταν παίζεις σε club - cafe και έχεις κάπου στημένη την κονσόλα δίπλα στην μπάντα. Αν έχεις δε και κάποιο φίλο που σκαμπάζει και τον ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ, μπορεί να κάνει και μερικές διορθώσεις απο το ίδιο σημείο και κατα το live.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@yameth 

Τον φιλο ίσως τον εμπιστεύομαι. ....το tablet ...not  😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι καθαρα ευκολιας και οικονομιας, αφου γλυτωνεις εξοδα στο hardware (faders κλπ) και εχεις ανεση  στο routing με πολλα inputs outputs aux.

Βασικα ολο το κολπο και το κερδος, ειναι τα 6 aux για το σωστο Montoring.

Αυτο θελεις παρα πολλα λεφτα να το βρεις σε αναλογικη κονσολα.

 

Μια βασικη ευκολια επισης, ειναι οτι μπορει το καθε μελος της μπαντας να εχει στο κινητο του (ή στο ταμπλετ του) την εφαρμογη και να εχει μονος του, τον ελεγχο της μιξης του.

 

Οσο και καλυτερο να ειναι το αναλογικο, τι να το κανεις οταν εχεις μια μιξη για ολους στο Monitoring? (μονο ενα aux pre εχει η yamaha mg 166 cx), ή εστω αν εχεις πληθωρα aux,  οταν εχεις αναγκη για stage ηχοληπτη?

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγω θα το συνεχισω ετσι για την κουβεντα.

Τα παιδια αν τους αρεσε...ας το παρουν.

Σε ενα live ....με πολυ κοσμο....πόσες ip να δοσει το wi fi (λειτουργικες) . Εδω για καφε παμε με εικοσι ατομα μεσα.. και δεν μπορουμε να συνδεθουμε στο fb....θα το εμπιστευοσασταν για δουλεια σε αγνωστο περιβάλλον ;

 

Γιατι ολες οι ευκολίες αυτές αφορουν ασυρματη σύνδεση. 

Σπίτι, οπως ειπα.,σε ελεγχονενο περιβαλον.θα το δοκιμαζα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι τοπικό δίκτυο και το μόνο πρόβλημα (σχεδόν ανύπαρκτο) είναι σε τι κανάλι θα εκπέμπει. Αλλά αν παίζεις σε ένα μαγαζί αυτό θα είναι σε 1 απο τα 11 και η κονσόλα σε άλλο ένα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ειναι το αντίθετο του controller.

Εκει σου βγάζουν hardware για να παρεις το feeling του.

Εδω καταργουν το hardware .  για να παρεις feeling software.

Ενδιαφεροντα ολα αυτά. ..στο πλαίσιο της υπερπληθορας επιλογών, αλλα για δουλειά είμαι της αρχής don't fix it if ain't broken.

Σε καθε περιπτωση.Καλη κουβέντα. .   μου χε λείψει το jive talk 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου