Προς το περιεχόμενο

Bugera g5 ή Joyo zombie κυρίως για metal???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Και τι σου ειπε η αστυνομια? Αδεια μουσικων οργανων σου ζητησε?? 😄

 

Δεν έκατσα να πιάσω κουβέντα Γιώργο γιατί δυστυχώς οι συγκεκριμένοι γείτονες είχαν κονέ στο ΑΤ της περιοχής μου και ουσιαστικά κάνανε επίδειξη. Αυτό που είπαν τότε είναι παρά την φυσιολογική ώρα που έπαιζα, ξεπερνούσα τα επιτρεπτά από το νόμο dB. Άσχετα που λίγο πιο κάτω οι Ρομά της γειτονιάς κάνουν γλέντι με δεκαπλάσια φασαρία κάθε 2 βδομάδες.

 

Δε βγάζεις άκρη και ο ήχος που είχα ήταν για τα σκουπίδια, γιατί τα high gain κεφάλια θέλουν άπλα για να παίξουν, όπως και τα V30 μεγάφωνα. Οπότε απλά πούλησα την καμπίνα και με τα λεφτά αυτά πήρα ένα loadbox, με το οποίο είχα βρει την υγειά μου. Βέβαια εγώ δεν έχω το κόλλημα της καμπίνας, οπότε δε με λες και σωστό δείγμα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι κι εγώ να πουλήσω ενισχυτή και καμπίνα μαζί με μια αγαπημένη κιθάρα για να τσονταρω σε αγορά αυτοκινήτου ( μαζί με πώληση υπάρχοντος ) και να πάρω κάποια monitors ( εγώ βρει σε μέγεθος κατάλληλο για το γραφείο μου ) και είτε ένα  Strymon iridium είτε κάτι σε line 6 HX stomp ,κάτι τέτοιο τεσπα 

 

Παρόλα αυτά δεν ένιωσα ποτέ άσχημα με τον  victory . Σίγουρα δεν θα έχω αξιοποιησει τις δυνατότητες του σε εντάσεις σπιτιού αλλά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τον ήχο που ακούω και την ανεκτή ένταση του με το volume μέχρι το 2 π.χ. 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

Σκέφτομαι κι εγώ να πουλήσω ενισχυτή και καμπίνα μαζί με μια αγαπημένη κιθάρα για να τσονταρω σε αγορά αυτοκινήτου ( μαζί με πώληση υπάρχοντος ) και να πάρω κάποια monitors ( εγώ βρει σε μέγεθος κατάλληλο για το γραφείο μου ) και είτε ένα  Strymon iridium είτε κάτι σε line 6 HX stomp ,κάτι τέτοιο τεσπα 

 

Παρόλα αυτά δεν ένιωσα ποτέ άσχημα με τον  victory . Σίγουρα δεν θα έχω αξιοποιησει τις δυνατότητες του σε εντάσεις σπιτιού αλλά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τον ήχο που ακούω και την ανεκτή ένταση του με το volume μέχρι το 2 π.χ. 

 

Μόλις εγκατασταθώ μόνιμα έξω μάλλον κι εγώ το Iridium θα πάρω με 1 wah και 1 overdrive. Τα timebased από plugins και τέλος.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ασχολήθηκα με τον dsl5cr τώρα που βρήκα χρόνο.... έχω φτιαξει μια χαρά ήχο για maiden, priest μια χαρά μου ακούστηκε και για metalica και megadeth.... οφείλω να υπολογίσω ότι έφαγα πολύ χρόνο να τον δουλεύω στα 0.5 watt και εκεί δεν μαρεσε καθόλου όντως ξύριζε και ήταν πολύ αδύναμος ενοχλητικός ο ήχος.

Στα 5 watt πάντως μια χαρά αποδίδει και σε χαμηλές εντάσεις.

  Το μόνο κακό που θα πω για τον ενισχυτή αυτόν είναι η τιμή του 340 ευρώ είναι πολλά  , τουλάχιστον αν είχε ένα  καλύτερο ηχείο 12αρι θα ήταν μπόμπα.

Επίσης θεωρώ πολλά και τα 440 που κάνει ο ht-5r mkii που για μένα ο ήχος μου βγάζει κάτι πιο solid state χωρίς να είναι κακό αυτό αλλά αν ήθελα solid state πραγματικά θα προτιμούσα τον peavey bandit που τον έχω δοκιμάσει διπλά στον 

boss katana 100 και για μένα προσωπικά ακούστηκε πολύ καλύτερος ζεστός με ψυχή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2019 στις 10:10 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Για το αρχειο, απο το 1.30 μεχρι το 2.10 δεν εχω ενεργοποιησει το soul food. Ακουγεται μονο ο ενισχυτης.

Gkourmoul1 πως συνδέεις ένα boost ή ένα overdrive πετάλι  πρέπει το βάλεις πριν το input jack του ενισχυτή? To effects loop δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί... 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kostasmel said:

Gkourmoul1 πως συνδέεις ένα boost ή ένα overdrive πετάλι  πρέπει το βάλεις πριν το input jack του ενισχυτή? To effects loop δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί... 😕

 

Ξεκινω απο τελος και οσο πιο απλοϊκα μπορω. Ο dsl ειναι ενας ολοκληρωμενος ενισχυτης. Αρα εχει προενισχυση και τελικη ενισχυση. Στην προενισχυση μαγειρευουμε το σημα μας. Του διδουμε gain και του φτιαχνουμε το eq. Στην τελικη ενισχυση του διδουμε ενταση. Αρα η σειρα που ακολοθει το σημα της κιθαρας ειναι σημα->προενισχυση->τελικη ενισχυση--> ηχειο. Το input jack σου επιτρεπει να διδεις το σημα στην προενισχυση. Το fx loop σου διδει τη δυνατοτητα να δωσεις σημα στην τελικη ενισχυση, παραμπτοντας την προενισχυση. Και που χρειαζεται αυτο?

 

Μια εφαρμογη θα ηταν να συνδεσω την προενισχυση αλλου ενισχυτη στην τελικη ενισχυση του dsl. Μια αλλη εφαρμογη θα ηταν εαν θελω να συνδεσω πχ ενα delay πεταλι. Εαν το εβαζα στο input jack, το εφε θα λειτουργουσε πριν την προενισχυση, αρα και πριν την παραμρφωση απο το gain. Στην πραξη, εαν εδινα gain θα ακουγα εναν επαναλαμβανομενο ηχο (ειναι το εφε του delay) με gain σε καθε repeat. Χαλια αποτελεσμα εαν το ακουσεις. Το σωστο θα ηταν πρωτα να παραμορφωνεται ο ηχος και μετα να μπαινει σε λειτουργια το εφε του delay. Αρα πρεπει να συνδεσω το delay μετα την προενισχυση, δηλαδη στο fx loop. Απο send παιρνεις το προενισχυμενο σημα, το βαζεις στο in του delay, και μετα απο out του delay φευγει το σημα και επιστρεφει στον ενισχυτη μεσω του return, για να παει στην τελικη ενισχυση.

 

Εαν θελεις να συνδεσεις ενα booster/overdrive/distortion/fuzz πεταλι, συνηθως το τοποθετεις στο input jack ωστε να διαμορφωσει το σημα που παει στην προενισχυση, για να απαντησω και στο πρωτο σου ερωτημα. Σε καποιες περιπτωσεις μπορει να μπει και στο fx loop ωστε να διαμορφωσει περαιτερω το προενισχυμενο σημα πριν παει στην τελικη ενισχυση (οχι τοσο συνηθισμενο).

 

Εαν θες βαλεις ενα distortion πεταλι στο καθαρο καναλι του dsl, ειναι μια επιλογη ωστε να εχεις εναν διαφορετικο ηχο. Πολλοι την προτιμουν σε σχεση  με τον ηχο του βρωμικου καναλιου. Στην περιπτωση αυτη, εαν θα ηθελες να συνδεσεις ενα delay πεταλι θα μπορουσες απλα να το συνδεσεις μετα απο το distortion πεταλι, μιας και η προενισχυση που ακολουθει στην αλυσιδα του σηματος δεν παραμορφωνει περαιτερω το σημα. Αρα στην συνδεσμολογια αυτη, το συνδεεις στo input jack απλα φροντιζεις να ειναι μετα απο τα βρωμοπεταλα...

 

Καλο διαβασμα.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ξεκινω απο τελος και οσο πιο απλοϊκα μπορω. Ο dsl ειναι ενας ολοκληρωμενος ενισχυτης. Αρα εχει προενισχυση και τελικη ενισχυση. Στην προενισχυση μαγειρευουμε το σημα μας. Του διδουμε gain και του φτιαχνουμε το eq. Στην τελικη ενισχυση του διδουμε ενταση. Αρα η σειρα που ακολοθει το σημα της κιθαρας ειναι σημα->προενισχυση->τελικη ενισχυση--> ηχειο. Το input jack σου επιτρεπει να διδεις το σημα στην προενισχυση. Το fx loop σου διδει τη δυνατοτητα να δωσεις σημα στην τελικη ενισχυση, παραμπτοντας την προενισχυση. Και που χρειαζεται αυτο?

 

Μια εφαρμογη θα ηταν να συνδεσω την προενισχυση αλλου ενισχυτη στην τελικη ενισχυση του dsl. Μια αλλη εφαρμογη θα ηταν εαν θελω να συνδεσω πχ ενα delay πεταλι. Εαν το εβαζα στο input jack, το εφε θα λειτουργουσε πριν την προενισχυση, αρα και πριν την παραμρφωση απο το gain. Στην πραξη, εαν εδινα gain θα ακουγα εναν επαναλαμβανομενο ηχο (ειναι το εφε του delay) με gain σε καθε repeat. Χαλια αποτελεσμα εαν το ακουσεις. Το σωστο θα ηταν πρωτα να παραμορφωνεται ο ηχος και μετα να μπαινει σε λειτουργια το εφε του delay. Αρα πρεπει να συνδεσω το delay μετα την προενισχυση, δηλαδη στο fx loop. Απο send παιρνεις το προενισχυμενο σημα, το βαζεις στο in του delay, και μετα απο out του delay φευγει το σημα και επιστρεφει στον ενισχυτη μεσω του return, για να παει στην τελικη ενισχυση.

 

Εαν θελεις να συνδεσεις ενα booster/overdrive/distortion/fuzz πεταλι, συνηθως το τοποθετεις στο input jack ωστε να διαμορφωσει το σημα που παει στην προενισχυση, για να απαντησω και στο πρωτο σου ερωτημα. Σε καποιες περιπτωσεις μπορει να μπει και στο fx loop ωστε να διαμορφωσει περαιτερω το προενισχυμενο σημα πριν παει στην τελικη ενισχυση (οχι τοσο συνηθισμενο).

 

Εαν θες βαλεις ενα distortion πεταλι στο καθαρο καναλι του dsl, ειναι μια επιλογη ωστε να εχεις εναν διαφορετικο ηχο. Πολλοι την προτιμουν σε σχεση  με τον ηχο του βρωμικου καναλιου. Στην περιπτωση αυτη, εαν θα ηθελες να συνδεσεις ενα delay πεταλι θα μπορουσες απλα να το συνδεσεις μετα απο το distortion πεταλι, μιας και η προενισχυση που ακολουθει στην αλυσιδα του σηματος δεν παραμορφωνει περαιτερω το σημα. Αρα στην συνδεσμολογια αυτη, το συνδεεις στo input jack απλα φροντιζεις να ειναι μετα απο τα βρωμοπεταλα...

 

Καλο διαβασμα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερέστατη εξήγηση!!! Δοκίμασα τον ενισχυτή με το grid slammer της mesa boogie...τα πράματα είναι απλά Έγινε metal θηρίο!!!!...πρόσθεσα μόνο boost και πειραματίστηκα με το tone , gain πεταλιου το αφησα στο 0....

Αν αυτός ο ενισχυτής είχε πάνω ένα boost ενσωματωμένο θα ήταν τέλειος....Πάντως βρήκα τον ήχο που έψαχνα χρόνια.

Το ενισχυτακι από μόνο του θα σε πάει μέχρι iron maiden και early metallica εποχές....Με booster pantera ,lamb of god και ότι άλλο χρειαστείς...

Επεξεργασμένο από kostasmel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φανταστικό overdrive το Grid Slammer, το είχα δοκιμάσει πάνω σε 50άρη JVM και είχα πάθει σοκ. Είναι στο wishlist και προς το παρόν το έχω μόνο σε plugin version.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου