Προς το περιεχόμενο

Bugera g5 ή Joyo zombie κυρίως για metal???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Φανταστικό overdrive το Grid Slammer, το είχα δοκιμάσει πάνω σε 50άρη JVM και είχα πάθει σοκ. Είναι στο wishlist και προς το παρόν το έχω μόνο σε plugin version.

Το gain του grid slammer από μόνο του είναι low... Αλλά σαν booster τερματίζοντας το level mode τον dsl τον πάει σε άλλο επίπεδο.... Πιστεύω και το sd1 της boss έχει το ίδιο αποτελεσμα, δες στο 3:55....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sd1 ειναι το πιο κλασικο od πεταλι που χρησιμοποιειται ως καθαρο boost, για τους dsl. Επισης κλασικα ειναι το soul food και το ocd (στο low). Το mojo mojo ειναι επισης πολυ καλο.

Τα παραπανω od ειναι σχετικα transparent. Δεν αλλαζουν το πολυ τον ηχο του ενισχυτη. Του διδουν το κατι παραπανω βαζοντας ενα στοιχειο απο τον ηχο τους.

 

Εαν βαλεις καποιο αλλο od, οπως tube screamer, bb preamp κλπ,  θα δεις εναν διαφορετικο ηχο με πιο εντονα ψηλομεσαια και σφικτο μπασο. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το Grid Slammer μου άρεσε περισσότερο από SD-1 και Maxon 808, γιατί δεν αφαιρεί τόσες χαμηλές όσο αυτά τα 2. Όταν παίζεις με Tele ακόμα και 5% παραπάνω μπάσα να έχεις δε λες όχι.

 

Τα μόνα πετάλια που μου έχουν αρέσει αισθητά περισσότερο είναι το J.Rockett Archer (μοντέρνο Klon βασικά) και το Friedman Golden Pearl. Πανάκριβα και τα 2, οπότε απλά είπα να περιμένω. 😄

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bill, εαν θες μπασα σουπερ βαρβατα και ηχο sd1, σε καλυτερη εκδοση, δες το boss od3.

Ειναι το μονο που δεν πολυχρησιμοποιω διοτι μου παραγεμιζει μπασο τον ηχο, ενω θελω συνηθως φλατ boost. Κορυφαιο od πεταλι.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Bill, εαν θες μπασα σουπερ βαρβατα και ηχο sd1, σε καλυτερη καλυτερη, δες το boss od3.

Ειναι το μονο που δεν πολυχρησιμοποιω διοτι μου παραγεμιζει μπασο τον ηχο, ενω θελω συνηθως φλατ boost. Κορυφαιο od πεταλι.

 

Τα 'χω δοκιμάσει και τα 2, το SD-1 είναι μάλλον το πρώτο πετάλι που θα πάρω όταν αρχίσω να ξαναφτιάχνω physical rig.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/12/2019 στις 10:56 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Bill, εαν θες μπασα σουπερ βαρβατα και ηχο sd1, σε καλυτερη εκδοση, δες το boss od3.

Ειναι το μονο που δεν πολυχρησιμοποιω διοτι μου παραγεμιζει μπασο τον ηχο, ενω θελω συνηθως φλατ boost. Κορυφαιο od πεταλι.

gkourmoul1 έχεις αλλάξει ποτέ λάμπες στον dsl ?? Χρειάζεται biasing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω αλλαξει.

Απ' οτι γνωριζω, χρειαζεται biasing.

Take a look...

 

 

http://www.marshallforum.com/threads/marshall-dsl5cr-ecc99-biasing.105889/

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου