Προς το περιεχόμενο

Bugera g5 ή Joyo zombie κυρίως για metal???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλε. Συγκρίνεις δύο διαφορετικά πράγματα. Ο Bugera είναι full tube ενώ ο Joyo είναι solid state. Δεν έχω δοκιμάσει κανένα από τους δύο για να ξέρω πως ακούγονται αλλά τα πάντα εξαρτώνται σε διάφορες λεπτομέρειες:

 

1. Τι ακριβώς ηχείο έχεις. Επειδή δεν έχω ιδέα με εξομοιωτές μέσω υπολογιστή, αν πρέπει να συνδέσεις ηχείο θα χρειαστεί να είναι τουλάχιστον 1Χ12 (το "κιθαριστικό" ήχειο) ώστε να μπορεί να απλώνεται ο ήχος και να μην χάνεις gain. Έχε στο μυαλό σου ότι ακόμα και σε λίγα watt πρέπει να τσιτώσεις την ένταση στον tube για να αποδώσει οπότε ίσως και να μην σου κάνει για σπίτι.

2. Δεν ξέρω τι ήχο έχουν αλλά να έχεις στο νου σου ότι τα βίντεο που κυκλοφορούν μιξάρουν τον ήχο οπότε σε πολλές περιπτώσεις ακούγεται μπόμπα. Πολύ πιθανών να μην ακούγεται έτσι στο σπίτι.

3. Εξαρτάται τι gain κανάλι έχει ο καθένας: ο bugera φαίνεται πιο all around και ίσως να μην σου κάνει ενώ ο zombie φαίνεται προσανατολισμένος για metal. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τους δοκιμάσεις αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι δυνατό. 

 

Πάντως στις αγγελίες βλέπω έναν Randall RD5 που είναι μπόμπα αλλά και κυκλοφορούν διάφορα πεταλάκια (MXR fullbore metal κ.α.) που μπορεί να σε βολέψουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D'Ailleurs είπε

Καλησπέρα φίλε. Συγκρίνεις δύο διαφορετικά πράγματα. Ο Bugera είναι full tube ενώ ο Joyo είναι solid state. Δεν έχω δοκιμάσει κανένα από τους δύο για να ξέρω πως ακούγονται αλλά τα πάντα εξαρτώνται σε διάφορες λεπτομέρειες:

 

1. Τι ακριβώς ηχείο έχεις. Επειδή δεν έχω ιδέα με εξομοιωτές μέσω υπολογιστή, αν πρέπει να συνδέσεις ηχείο θα χρειαστεί να είναι τουλάχιστον 1Χ12 (το "κιθαριστικό" ήχειο) ώστε να μπορεί να απλώνεται ο ήχος και να μην χάνεις gain. Έχε στο μυαλό σου ότι ακόμα και σε λίγα watt πρέπει να τσιτώσεις την ένταση στον tube για να αποδώσει οπότε ίσως και να μην σου κάνει για σπίτι.

2. Δεν ξέρω τι ήχο έχουν αλλά να έχεις στο νου σου ότι τα βίντεο που κυκλοφορούν μιξάρουν τον ήχο οπότε σε πολλές περιπτώσεις ακούγεται μπόμπα. Πολύ πιθανών να μην ακούγεται έτσι στο σπίτι.

3. Εξαρτάται τι gain κανάλι έχει ο καθένας: ο bugera φαίνεται πιο all around και ίσως να μην σου κάνει ενώ ο zombie φαίνεται προσανατολισμένος για metal. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τους δοκιμάσεις αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι δυνατό. 

 

Πάντως στις αγγελίες βλέπω έναν Randall RD5 που είναι μπόμπα αλλά και κυκλοφορούν διάφορα πεταλάκια (MXR fullbore metal κ.α.) που μπορεί να σε βολέψουν. 

D'Ailleurs ευχαριστώ για την απάντηση,  θα αγορασω καμπινα μια 1x12 μάλλον δεν είμαι σιγουρος μπορεί και μια 2x12.... Είχα καταληξει στον zombie αλλά επεσε στην αντίληψη μου ο bugera g5.... O g5 έχει attenuator  αν δεν κάνω λαθος οπότε πιστεύω αν τον βάλω στο ένα watt δεν θα έχω θέμα...

Δυστυχώς δεν μπορώ να τους δοκιμάσω..μαρεσει γενικά ο πιο φυσικός ήχος έχω ένα peavey envoy  ουσιαστικά ο bandit είναι σε 40watt μαρεσει ο ήχος αυτός...σχετικά με του λαμπατους δεν είχα ποτέ και πιστεύω έχουν ενδιαφέρον αλλά δεν ξέρω κόστος συντήρησης κάθε πότε θέλουν λάμπες και πόσο πάει η αντικατάσταση τους.

Αν καταλήξω στον g5 αξίζει να δώσω 70 ευρώ παραπάνω για να πάω στον g20?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχουν ανοιχτεί πολλά τέτοια θέματα, τύπου "θέλω ενισχυτή για metal στο σπίτι". Για να σώσω λίγο από το χρόνο και το χρήμα σου, θα σου πω ότι λάμπα+metal+σπίτι, πολύ απλά δε γίνεται, είναι ένα όνειρο θερινής νυχτός με άπειρους συμβιβασμούς τύπου attenuator, loadbox, studio monitors και ένα κάρο τεχνολογίες, με τις οποίες εν τέλει φτάνεις να ξεχνάς ότι παίζεις λαμπάτο ενισχυτή.

 

Been there, done that, που λένε και στο χωριό μου.

 

Αν δε ζεις ανησυχητικά μόνος, οτιδήποτε λαμπάτο πάνω από 1w ξέχνα το. Μιλάω πάντα για metal, για άλλα είδη που έχουν ως βάση τους καθαρό ήχο, αλλάζουν δραματικά τα πράγματα.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία με το attenuator που έχει πάνω αν τον βάλω σε 1 watt ή στο 0.01 watt αξίζει τον κόπο η χάνει απόδοση?  Θέλω ένα ενισχυτή και να τον ευχαριστηθω....αλλιώς πάω joyo η κάτι σε solid state και τελειώνει η υπόθεση  δεν γουστάρω ψηφιακους  μόνος που μου κάνε καλή εντύπωση είναι o thr 10 yamaha αλλά πάλι πας άλλη κατηγορια εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O G5 δεν έχει distortion χαρακτηριστικά για metal, μην το κοιτάς καν, εκτός αν πάρεις distortion πετάλι να βάλεις μπροστά.  Κοίτα Joyo αν θέλεις οπωσδήποτε να δοκιμάσεις λάμπα, Boss Katana και Yamaha THR από solid state και τους νέους Blackstar.

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

O G5 δεν έχει distortion χαρακτηριστικά για metal, μην το κοιτάς καν, εκτός αν πάρεις distortion πετάλι να βάλεις μπροστά.  Κοίτα Joyo αν θέλεις οπωσδήποτε να δοκιμάσεις λάμπα, Boss Katana και Yamaha THR από solid state και τους νέους Blackstar.

Thanks BillTrantos , τον katana τον έχω δοκιμάσει δίπλα στον peavey και πραγματικά έχασα πάσα ιδέα για τον katana.. o thr μαρεσει αλλά συνδέεται σε ηχεία ? Μου φαίνoνται λίγα τα 10watt...τον vox high gain mv50  τον γνωρίζεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, kostasmel είπε

Thanks BillTrantos , τον katana τον έχω δοκιμάσει δίπλα στον peavey και πραγματικά έχασα πάσα ιδέα για τον katana.. o thr μαρεσει αλλά συνδέεται σε ηχεία ? Μου φαίνoνται λίγα τα 10watt...τον vox high gain mv50  τον γνωρίζεις ? 

 

Δεν έχω παίξει με τον Vox, ο THR μου άρεσε για σπίτι πολύ, όπως και ο 50άρης ο Katana. Ποιον Bandit έχεις, το Red Stripe; Αυτός είναι φοβερός solid state, περιπτωσάρα. 

 

Δες αν μπορείς να βρεις αυτόν να δοκιμάσεις:

https://www.thomann.de/gr/blackstar_silverline_standard.htm

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον peavey envoy 110 που κυκλοφορεί τώρα ειναι ακριβώς σαν το bandit σε μικρότερο μέγεθος,  είναι φοβερός αλλά τον έχω στείλει για επισκευή και ελπίζω να την βγάλει γιατί αλλιώς θα στεναχορηθώ πολύ... Θα δω κανένα βιντεάκι του silverilne... Πελαγωσα δεν ξέρω τι να κάνω...δύσκολη απόφαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο g5 εχει παρομοιο ηχο με blackstar ht5. Λογικα, με ενα ts9 μπροστα παιζεις μεταλ, εφοσον εχεις δυνατους μαγνητες. Το attenuator κανει δουλεια για το σπιτι. Δεν θα ψαχνεις για δαφνες ποιοτητας στον ηχο, αλλα θεωρω οτι θα ειναι καλυτερος και πιο οργανικος σε σχεση solid state.

 

 

 

Ο mv50 ειναι πολυ δυνατος για σπιτι.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου