Προς το περιεχόμενο

Bugera g5 ή Joyo zombie κυρίως για metal???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μεταλ θες καμπινα με v30.

Γυρω στα 130 κανουν καινουργιες απο thommann και musicstore. 100 εχεις το νοιζ μεταχειρισμενες.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον g20 και έχει master volume,και έχει αξιοπρεπές ήχο στα δικά μου τα αυτιά.

 

Όντως και εμένα μου φέρνει πιο all around ήχο.

Αν πας το morth knob στην us πλευρά υποτίθεται φέρνει mesa tone.

 

Αν ήθελα κάτι παραπάνω από τον συγκεκριμένο ενισχυτή θα ήθελα να είναι λιγότερο μουντός.

Και το ίδιο είναι και στο speaker emulation.

 

Πάντα για τα δικά αυτιά μιλάω.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασιλη, με τι ηχειο παιζεις τον bugera?

 

Παιζοντας με το πολυ bright v30 υπαρχει μεγαλη διαφορα σε σχεση πχ με το turbosound της ts112. Επισης, εαν boostαρεις με κανα ts mini, με τσιμπημενο λιγο το tone, θα γινει ακομα πιο bright o ηχος. Θα σφιξουν και θα μειωθουν τα μπασα, και θα γεμισει με ψηλομεσαιες συχνοτητες.

 

 

13 minutes ago, gkourmoul1 said:

100 εχει το νοιζ μεταχειρισμενες.

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=433999

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Βασιλη, με τι ηχειο παιζεις τον bugera?

 

Παιζοντας με το πολυ bright v30 υπαρχει μεγαλη διαφορα σε σχεση πχ με το turbosound της ts112. Επισης, εαν boostαρεις με κανα ts mini, με τσιμπημενο λιγο το tone, θα γινει ακομα πιο bright o ηχος. Θα σφιξουν και θα μειωθουν τα μπασα, και θα γεμισει με ψηλομεσαιες συχνοτητες.

 

 

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=433999

Διάβασα καλά σχόλια για την καμπίνα harley benton.... εκει τείνω και γω ... Τώρα σχετικά με τον ενισχυτή μαρεσει που είναι πιο παραμετροποιησιμος ο g5 από τον  zombie αλλά ο zombie "ξερνάει" metal...αν μπορούσα να τους δοκιμάσω θα ήταν τέλεια αλλά μένω Κρήτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Βασιλη, με τι ηχειο παιζεις τον bugera?

 

Παιζοντας με το πολυ bright v30 υπαρχει μεγαλη διαφορα σε σχεση πχ με το turbosound της ts112. Επισης, εαν boostαρεις με κανα ts mini, με τσιμπημενο λιγο το tone, θα γινει ακομα πιο bright o ηχος. Θα σφιξουν και θα μειωθουν τα μπασα, και θα γεμισει με ψηλομεσαιες συχνοτητες.

 

 

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=433999

Εμένα με ενδιέφερε και το emulation out που και εκεί μου βγάζει λίγο μουντό.

 

Για μεγάφωνο ακόμα δεν καταστάλαξα είχα ενα απο έναν mg ίσα ίσα για να τεστάρω τον ενισχυτή.

 

Αν είχα και έξτρα bright switch ώστε να επηρεάσει και το emulation out,για μεγάφωνο θα ξεκινούσα απο το 75άρι celestion στα 16ohm.

 

Ξέχασα να αναφέρω πως στο drive channel έχεις full tone stack.

Ενώ στο clean έχεις μόνο tone.

 

Έχω την εντύπωση και το σχολίασε σε βίντεο του Sweetwater.

Ότι αν έχω χαμηλό master volume και πιο δυνατό το channel volume έχει πιο mid χαρακτήρα,με την αντίθετη ρύθμιση έχει κάπως "mid cut".

  • Like 1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι ο g5 δεν είναι full tube και ότι έχει και solid state μέρη ?  

Για τον marshall dls 5 cr τι έχετε να πείτε με ενδιαφέρει κυρίως το βρώμικο κανάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον ο g5 θεωρειται αντιγραφη του ht5, σημαινει πως θα εχει solid state rectification (εαν δεν κανω λαθος). Αυτο δεν σημαινει πως ειναι solid state ενισχυτης. Και προσωπικα δεν θα με ενοχλουσε εφοσον ο ηχος ειναι αυτος που πρεπει. Πιο πολυ θα με απασχολουσε πχ το κεφαλαιο αξιοπιστια.

 

Ο dsl5 εχει λιγοτερο μεταλ και πιο κλασικο ροκ ηχοχρωμα. Μοιαζει ποιοτικοτερος και παιζεις σπιτι πολυ ανετα στο 0,5watt χωρις να ενοχλεις ενα μωρο που κοιμαται.

Τα αρνητικα του ειναι το 10αρι ηχειο που ειναι καπως boxy (12αρι μπαινει ευκολα) και το οτι εχει πολυ κομπρεσαρισμενο ηχο στο βρωμικο καναλι. Δεν καθαριζει οπως ο blackstar, αλλα ειναι φιλικοτερος με πεταλια. 

 

 

 

 

Γιατι δε δινεις 200-250 ευρω να παρεις εναν ht5r μεταχειρισμενο απο τις αγγελιες?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου