Προς το περιεχόμενο

Bugera g5 ή Joyo zombie κυρίως για metal???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

DSL 5 Combo το ειχα...
Μακράν οτι χειρότερο εχω παίξει σε λαμπάτο μηχάνημα......Κινεζιά χειριστου είδους
ΞΥΣΙΜΟ μεχρι αηδίας...δεν μαζευεται με ΤΙΠΟΤΑ...Νοτες σαν μυγες(οχι ΤΣΕ ΤΣΕ)
Εσυ τωρα εχεις φαει φρικη γιατι ειχες το Peavey λογικο
Το πουλησα εγω εδω σε μια εβδομάδα...
Ακουτε με τα ματια το ονομα και οχι τον ηχο δυστυχως ειδικα οι πρωταρηδες...πηρα MARSHALL OYAOYYY
Συνεχίζω....
Blackstar ΗΤ 5 ενα σκοταδι σαν μια κουρτινα μπροστα στο μεγαφωνο μονιμα....καλυτερο απο MArshall ομως χαλαρά...
Jet City 22 που δεν αναφερει κανεις παρα πολυ καλο αλλα δεν κανει για σπιτι....
Orange Tiny Terror καλο κι αυτό...dark terror πιο μουντό
Δεν μπορω να θυμηθω αλλο λαμπατο που ειχα ...
Αν εδινες χρημα θα σου ελεγα τι να παρεις , αλλα για τα φτηνα μικρα αυτα ειναι τα πραγματα
Εχει βγαλει τριχες η γλώσσα μου να λεω για λαμπα το 1 WATT ειναι υπεραρκετό...
Το βιντεακι μου ειναι παντα επικαιρο ,με το Blackstaraki ΗΤ1 που ειχα τότε..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω εαν ειναι τοσο αηδια ο dsl5. Ειναι σιγουρα αμφιλεγομενος ηχος εκεινος των dsl. Σχετικα μοντερνος, κομπρεσαρισμενος κλπ. Σε αλλους αρεσει, σε αλλους οχι. Καλος και ο ht1. Αυτος και εαν εχει αμφιγεγομενο βρωμικο καναλι. Γουστα ειναι.

 

Μολις ηχογραφησα, προχειρα προχειρα, με στρατ. Ολες οι ρυθμισεις στη μεση. Δεν εκατσα να ρυθμισω επακριβως, αρα δεν εχω  και τις οπτιμες ρυθμισεις, καθως το eq "ακουει" αρκετα. Μπουσταρω και τα δυο καναλια με soul food.

Σε καποια σημεια εχει καποιους συντονισμους, διοτι βαριομουν να τον βγαλω απο εκει που ειναι χωμενος....

 

Dsl5cr-teststrat.mp3

 

Προσωπικα, θα τον επαιρνα ανετα σε μικρο λαιβ, παρεα μονο με ενα soul food. Απαξ και ρυθμισεις το eq, ο ηχος ειναι πολυ ωραιος στα αυτια μου και βγαζει οτι ηχο θελω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου με ολιγόβατους λαμπάτους:

 

Epiphone Valve Jr head: Αρκετά δυνατός με 12ΑΧ7 στη προενίσχυση, παραμόρφωνε άσχημα, το power distorion που όλοι εξυμνούν δεν το άντεχα. Του έβαλα 12ΑΤ7, καθάρισε και έπεσε η ένταση ώστε να παίζω καθαρά και γκάζια από πετάλια. Μέτριο καθαρό σε όσες καμπίνες τον έβαλα, όλων των μεγεθών.

 

Cornford Carrera: Υποτίθεται ότι θα ήταν ο τελευταίος μου ενισχυτής, ο ιδανικότερος για το σπίτι. Έπαιρνε όλες τις τελικές και προενισχυτικές λάμπες και μπορούσες να πειραματιστείς. Τον βρήκα άψυχο στο χέρι όπως και όλους τους single ended που έχω παίξει, τον επέστρεψα γρήγορα πίσω για να μη χάσω την επιστροφή χρημάτων.

 

Marshal JCM1H: Παρασύρθηκα από τα clips και τον παρήγγειλα. Λόγω ύπαρξης volume & gain controls μπορούσες να έχει τέρμα το γκάζι σε λογική ένταση. Στο 1 watt δύσκολα τα έβαζες και τα δύο τέρμα, ήταν ιδανικός για σπίτι και τον ήχο της σειράς JCM800 τον είχε (πάνω - κάτω) όμως είχε μηδέν δυναμικά, και αυτός άψυχος. Σε cilps ακούς χροιές, μόνο αν παίξεις καταλαβαίνεις. Το 0,1 watt ήταν άχρηστο, εκεί χάλαγε και ο ήχος εκτός των δυναμικών.

 

Κατέληξα ότι οι single ended δεν είναι για μένα, όπως και οι μικροί (κάτω των 15 watt περίπου) ενισχυτές όπως και οι μικρές καμπίνες (too boxy). Αυτόν που έχω χρησιμοποιήσει πιο πολύ (10 χρόνια) είναι ο '73 Bassman στα 50 watt. Έχει μόνο καθαρό, στο 3 δίνει ήχο σε διαμέρισμα που κανείς από τους μικρούς δε μου έδωσε, από κει και πέρα αναλαμβάνουν τα πετάλια. Έχουμε με διαφορά τα καλύτερα πετάλια στην εποχή μας,  όλοι μπορούν να βρουν κάποιο που τους αρέσει. Αυτό που πίστευα μικρός ότι γκάζι μόνο λαμπάτο και τα τα πετάλια είναι της πλάκας το έχω αναιρέσει προ πολλού. Όχι ότι τα πετάλια είναι η μόνη λύση, και ενισχυτές με γκάζια των 20, 50 &100 watt υπάρχουν με πολύ καλό ήχο και MV, το θέμα είναι πόσο κοστίζουν.

 

Είναι αστείο πάντως στη σημερινή εποχή η λάμπα να θεωρείται η μόνη ποιοτική λύση, από τον Katana μέχρι τα Fractal & Kemper υπάρχουν μη λαμπάτα ποιοτικά μηχανήματα που τα λες και ευκαιρία για αυτά που προσφέρουν σε σχέση με αυτό που κοστίζουν. Για όσους έχουν την οικονομική δυνατότητα προτείνω το Kemper, η ιδανική λύση για μένα για το σπίτι. Έχει ΟΛΟΥΣ τους ενισχυτές μέσα και παίρνει άλλους τόσους, είναι πιο εύκολο στη χρήση από αντίστοιχα μηχανήματα και το πιο σημαντικό, "ακούει" στο χέρι και παίζει το ίδιο καλά σε όλες τις εντάσεις. Υπάρχει αντιπροσωπεία στην Αθήνα για τεστ και αγορά με άτοκες δόσεις. Εγώ αν δεν είχα ήδη ενισχυτές θα το είχα πάρει, με είχε εντυπωσιάσει στα online clips αλλά είδα και από κοντά ότι έχει πολλές δυνατότητες και όντως είναι σοβαρό μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω, παντως, με εναν κατανα 100 θα καλυπτα ολες τις αναγκες μου στο σπιτι και σε λαιβ. Θα χρησιμοποιουσα το καθαρο του καναλι (και κανα εφε) μαζι με το pedalboard μου. 

Δεν θα μου ελειπε, ειδικα σε λαιβ, η λαμπα ως καθαρη πλατφορμα.

Θα μου ελειπε σιγουρα η λαμπα στις περιπτωσεις που τη χρησιμοποιω για να παρω βρωμα. Δεν συγκρινεται η βρωμα των πεταλιων με τη βρωμα της λαμπας, δυστυχως.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν ξερω εαν ειναι τοσο αηδια ο dsl5. Ειναι σιγουρα αμφιλεγομενος ηχος εκεινος των dsl. Σχετικα μοντερνος, κομπρεσαρισμενος κλπ. Σε αλλους αρεσει, σε αλλους οχι. Καλος και ο ht1. Αυτος και εαν εχει αμφιγεγομενο βρωμικο καναλι. Γουστα ειναι.

 

Μολις ηχογραφησα, προχειρα προχειρα, με στρατ. Ολες οι ρυθμισεις στη μεση. Δεν εκατσα να ρυθμισω επακριβως, αρα δεν εχω  και τις οπτιμες ρυθμισεις, καθως το eq "ακουει" αρκετα. Μπουσταρω και τα δυο καναλια με soul food.

 
 
 

 

Bγάλε το Soul Food και ηχογραφησε τα ιδια να γελάσει κι ο κάθε πικραμένος....
Φιλικά το λεω μην παρεξηγηθώ το είχα αυτο το μαραφέτι με το 10ιντσο....δε τζανάει 

Επεξεργασμένο από Satanas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, τα πραγματα ειναι απλα. Υπαρχουν δυο κατηγοριες λαμπατων. Εκεινοι που εχουν ολοκληρωμενο και πληρη ηχο (πχ ht1) και εκεινοι που χρειαζονται καποιο πεταλι για να σπρωξει και να συμπληρωσει τον ηχο (πχ dsl5).

Οι πρωτοι δεν γουσταρουν τα πεταλια. Εχουν εντονη προσωπικοτητα απο μονοι τους. Δεν ταιριαζουν τα χνωτα τους με αλλα βρωμοπεταλα. Ετσι ειναι το ht1.

Απο την αλλη, σωστα, ο dsl ειναι σαν να του λειπει κατι χωρις πεταλι να σπρωχνει και να του διδει χαρακτηρα. Αποτελει ομως, γι' αυτο τον λογο, εξαιρετικη βαση για πεταλια. Και τα παιρνει, στο βρωμικο καναλι, εξαιρετικα. Και με καθε ενα εχεις και αλλον χαρακτηρα. Αλλα με ολα εχεις ηχο μαρσαλ.

Αρα, δεν το θεωρω μειονεκτημα που θελει πεταλι για να δουλεψει σωστα. Θεωρω οτι ο ht1 με περιοριζει που δεν μπορω να του βαλω τιποτα παραπανω απο ενα καθαρο boost.

Αρα ειναι θεμα επιλογης. Δεν υπαρχουν καλα και κακα μηχανηματα. Υπαρχουν καταλληλα και ακαταλληλα για να ταιριαξουν με το υπολοιπο σεταπ σου.

 

Ομοιως και για τα πεταλια. Υπαρχουν βρωμοπεταλα που εχουν πληρες ηχο και δεν γουσταρουν βρωμικους ενισχυτες ή αλλα πεταλια ταυτοχρονα. Και υπαρχουν πεταλια που απο μονα τους δεν λενε και πολλα, αλλα σε συνδυασμο με crunchατο ενισχυτη ή boostαρισμενα με καποιο ts9 να βγαζουν παπαδες. Αυτα ειναι και τα πιο γνωστα και ευρειας καταναλωσης.

 

(Ο δικος μου dsl φορα 12αρι ηχειο και εχει παραπανω  "σωμα").

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Κοιτα, τα πραγματα ειναι απλα. Υπαρχουν δυο κατηγοριες λαμπατων. Εκεινοι που εχουν ολοκληρωμενο και πληρη ηχο (πχ ht1) και εκεινοι που χρειαζονται καποιο πεταλι για να σπρωξει και να συμπληρωσει τον ηχο (πχ dsl5).

Οι πρωτοι δεν γουσταρουν τα πεταλια. Εχουν εντονη προσωπικοτητα απο μονοι τους. Δεν ταιριαζουν τα χνωτα τους με αλλα βρωμοπεταλα. Ετσι ειναι το ht1.

Απο την αλλη, σωστα, ο dsl ειναι σαν να του λειπει κατι χωρις πεταλι να σπρωχνει και να του διδει χαρακτηρα. Αποτελει ομως, γι' αυτο τον λογο, εξαιρετικη βαση για πεταλια. Και τα παιρνει, στο βρωμικο καναλι, εξαιρετικα. Και με καθε ενα εχεις και αλλον χαρακτηρα. Αλλα με ολα εχεις ηχο μαρσαλ.

Αρα, δεν το θεωρω μειονεκτημα που θελει πεταλι για να δουλεψει σωστα. Θεωρω οτι ο ht1 με περιοριζει που δεν μπορω να του βαλω τιποτα παραπανω απο ενα καθαρο boost.

Αρα ειναι θεμα επιλογης. Δεν υπαρχουν καλα και κακα μηχανηματα. Υπαρχουν καταλληλα και ακαταλληλα για να ταιριαξουν με το υπολοιπο σεταπ σου.

 

Ομοιως και για τα πεταλια. Υπαρχουν βρωμοπεταλα που εχουν πληρες ηχο και δεν γουσταρουν βρωμικους ενισχυτες ή αλλα πεταλια ταυτοχρονα. Και υπαρχουν πεταλια που απο μονα τους δεν λενε και πολλα, αλλα σε συνδυασμο με crunchατο ενισχυτη ή boostαρισμενα με καποιο ts9 να βγαζουν παπαδες. Αυτα ειναι και τα πιο γνωστα και ευρειας καταναλωσης.

 

(Ο δικος μου dsl φορα 12αρι ηχειο και εχει παραπανω  "σωμα").

Κακως καθεσαι και γραφεις σεντονια(σε μένα ειδικά) για το ενισχυτάκι αυτό που το είχα και το εστειλα ΑΜΕΣΑ(και συγκρινεις με το HT1 δεν ξερω για ποιο λόγο)...
Αν βαλέις διπλα του εναν  Jet CiTY πχ, δεν λεω κατι καλυτερο, θα κλάψεις.
Προχθές πουλησα εναν KRANK Rev Jr 20W σ ενα παλικαρι στο Βολο που ειχε εναν Orange Dark Terror(κινεζια του πρωκτου κι αυτο) και ηθελε κατι πιο ποιοτικο και καλυτερο..με παιρνει τηλ μολις τον πηρε και τον ανοιξε και μου λεει ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ τι ν αυτο το μηχάνημα?? τι ΗΧΟΣ εννοει ετσι?? ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΒΡΩΜΙΚΑ!!
Τεσπα μην σπαταλαμε χρονο τσαμπα..
Βαζε πεταλακια μπας και το σωσεις το τζιτζικα....
Το μονο καλο που εχει ειναι οτι υπαρχουν πολλοί εκει εξω που με το ονομα(ΜΑRSHALL) και μονο θα πεσουν να το αγορασουν νομιζοντας οπως κι εσυ.....αλλά δεν!!
Οι αποψεις μας απέχουν ετη φωτός..
Υ,Γ αν διαβάζεις το ποστ εσυ που ηθελες τον KRANK αλλα πηρες DSL απ τον THommann  και μου εστειλες sms οτι ειχα δικιο ότι ο ενισχυτης ειναι φόλα και θα τον στειλεις πισω για να παρεις EVH γράψε εδώ....

Επεξεργασμένο από Satanas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρει EVH και με  volume στο 2 θα έρθει η αστυνομία 

 

Ο ήχος  είναι πολύ ωραίος , δε λέω 

 

HT1-R είχα επίσης και τον κράτησα κάνα δυο μέρες .... Έγινα πολύ καλομαθημενος με τον victory 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Satanas said:

Οι αποψεις μας απέχουν ετη φωτός..

 

Οπως σου ειπα, ειναι θεμα γουστου, θεμα επιλογων, και κυριως του τι ηχο εχεις μεσα στο μυαλο σου και θες να τον μετουσιωσεις.

 

Μεταξυ σοβαρου και αστειου, εαν μου ελεγε καποιος οτι θα μου παρει ολους μου τους ενισχυτες και τα πεταλια και θα μου αφησει μονο εναν ενισχυτη για να περναω την ωρα μου στο σπιτι, μαντεψε ποιον θα διαλεγα.... 😉

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Απόψεις είναι αυτές. Εγώ σπίτι την καμπίνα την έχω καταργήσει από το 2014, με ένα μικρό πείραμα 2 ημερών πέρσι που απέτυχε παταγωδώς. Βέβαια εγώ γουστάρω μόνο hot rodded Marshall χροιές, οπότε ήμουν καταδικασμένος εξαρχής. Χίλιες φορές monitors και μπλιμπλίκια που λένε και οι μεγαλύτεροι.

 

@Rebel_Of_South το Kraken στο 2w mode σε καμπίνα με 2 V30s και μου φέρανε 2 φορές την αστυνομία σε 2 μέρες, σε ώρες μη κοινής ησυχίας. Όλα αυτά με το MV στο 1.5 🤣 Εκεί τελείωσαν αυτά για μένα μια και καλή.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου