Προς το περιεχόμενο

New Girl In Town - Yamaha Revstar 720b


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την είχα αρκετό καιρό στο μάτι και το αποφάσισα. Ο λόγος για τη Yamaha Revstar 720b. Σας παραπέμπω στη σειρά μοντέλων Revstar καθότι έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον. Όσον αφορά τη συγκεκριμένη τώρα, αντιγράφω technical features:

 

  • Construction: set-in
  • Scale Length: 628 mm (24 - 3/4")
  • Neck: Mahogany
  • Neck Profile: medium
  • Fingerboard: Rosewood
  • radius: 350mm (13 - 3/4")
  • Frets: Jumbo
  • Body: Flamed Maple / Mahogany
  • Body Cut : Top & Back
  • Tuners : Diecast
  • Hardware Color: Satin Nickel
  • Nut / Width: plastic / 43 mm
  • Bridge: Tune-O-Matic
  • Tailpiece: Bigsby B-50
  • Pickguards: Black 3-ply
  • Pickups: Filtertron style Humbucker
  • Controls: Master volume/ tone
  • Additional Function: Dry-switch (push-pull)
  • Finish on Top: Steel wool

 

Δε θέλω να κουράσω με πολλά τεχνικά γιατί δεν τα ξέρω κι όλας. Ακολουθούν φωτογραφίες και κλιπ σε κάθε θέση των μαγνητών. Να συμπληρώσω ότι δεν έχω γράψει με coil split (tone push-pull) καθότι δε με ενθουσίασε ο ήχος και αυτά τα θεωρώ και λίγο worst of two worlds. Δηλαδή αφού πάμε σε διπλούς θα ακούσουμε διπλούς. Τέλος να πω ότι οι χορδές είναι οι στοκ (noname) και ειδικά οι τυλιχτές ακούγονται τελειωμένες. Δεν τις έχω αλλάξει ακόμα.

 

Να πω ότι το μαλλί πήγε γύρω στα 750 από Νάκα, με έκπτωση καθότι πρόκειται για εκθεσιακό μοντέλο πλην όμως σε άψογη κατάσταση. Επιφυλάσσομαι για  κλιψ με βρώμικο ήχο, προς το παρόν Deluxe Reverb clean.

 

 

20191122_110120.jpg

 

20191122_121132.jpg

 

20191122_121139.jpg

 

20191122_121552.jpg

 

Revstar 720B.mp3

  • Like 10

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικη και καλοπαιχτη!

 

Με τετοια ομορφια και specs, το τελευταιο που θα με ενοιαζε θα ηταν ο ηχος της.

Πως ειναι στο παιξιμο?

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλορίζικη!! Ζαχαρώνω πολύ καιρό μια τέτοια, αλλά προηγούνται άλλα πράγματα. (Strat, γκουχ γκουχ)

 

Σχετική εικόνα

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Να συμπληρώσω ότι δεν έχω γράψει με coil split (tone push-pull) καθότι δε με ενθουσίασε ο ήχος και αυτά τα θεωρώ και λίγο worst of two worlds

 

 

Μια και ειμαι σιγουρος οτι οι τωρινοι μαγνητες ειναι απλοι humbuckers με looks Filtertone μπορεις να κανεις κατι πολυ εξυπνο ώστε να "GretschΙΑΣΟΥΝ" : Αντι για coil split να κανεις τα push pull να λειτουργουν ως parallel/series στην parallel θεση ο ηχος θα καθαριζει πολυ και θα πλησιαζει αρκετα τον single coil και ΧΩΡΙΣ hum... για να μην παρεξηγηθω οι κανονικοι Filtertones δεν ειναι συνδεδεμενοι παραλληλα ,ο "μονοπηνιακος" ηχος του οφειλεται στο υψηλο inductance λογω της μαζας του baseplate & του πολυ μεγαλυτερου μαγνητη που εχουν  & των pole pieces που επιτρεπει το "υπο-τυλιγμα" τους και τον "ηπιο" χαρακτηρα τους,απλα οι περισσοτεροι medium output humbuckers αν "γυριστουν" σε parallel καθαριζουν και πλησιαζουν στο 70% εναν FT.    

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι κούκλες οι Revstar! Μακάρι να διατηρήσει την σειρά σε βάθος χρόνου η Yamaha γιατί το αξίζει.

Έχω παίξει κανα δυο και μου φάνηκε πολύ αντρικό το μπράτσο τους. Πολύ χοντρόφαρδο για τα χεράκια μου.

Τα παστέλ χρώματα τους είναι απίθανα και το brushed αλουμίνιο στα μεταλλικά μέρη είναι χάρμα οφθαλμού και avant guard.

Με γεια η κιθαρούκλα Σπύρο!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις ευχές παίδες. Νίκο θενξ για τα τιπς. Προς το παρόν δε θα πειράξω τίποτα σε μαγνήτες. Θα δοκιμάσω αυτούς υπό διάφορες συνθήκες, θα τη βγάλω και σ' ένα λάιβ να δω τι ψάρια πιάνει και μετά βλέπω.

 

Γιώργο περί playability που ρωτάς, είναι άψογη για μένα και το σετάπ είναι τζάμι. Το μόνο που θα πείραζα είναι το action που, για τα δικά μου δεδομένα, είναι λιγάκι ψηλά (στο άξιον είμαι μεταλάς) αλλά θα το αφήσω όπως είναι για να παίζει και κανά slide γιατί τις φέντερ τις έχω σαύρες και ακόμα και γυάλινο πανάλαφρο, δεν ακούγεται σχεδόν πουθενά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο μου εμφανησιακά είναι απίθανη.

Τα χρώματα, τα σχέδια, οι γραμμές, όλα ταιριάζουν καταπληκτικά.

Επιτέλους, καλωσήρθες στον κόσμο του set neck, και του 24.75΄΄ scale length.

Και φυσικά των δύο διπλών.

Τα τάστα έτσι όπως τα βλέπω δεν μου φαίνονται για jumbo, αλλά μικρότερα, αλλά μπορεί να κοροϊδεύει η φωτό.

Πώς σου φαίνονται εσένα στο παίξιμο?

Εγώ έχω θέμα με τα jumbo, δεν τα πολυγουστάρω.

 

Καλόπαιχτη.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, fusiongtr said:

Επιτέλους, καλωσήρθες στον κόσμο του set neck, και του 24.75΄΄ scale length

Περαστικός είμαι προς το παρόν. 😁

 

4 hours ago, fusiongtr said:

Πώς σου φαίνονται εσένα στο παίξιμο?

Έχοντας παίξει αρκετά ήδη μπορώ να πω ότι μου είναι άνετη σε όλο το length, αρκετά σκληρή, πράγμα που δε με χαλάει καθόλου γιατί μου αρέσει πολλή αντίσταση στις χορδές. Το σοβαρό τεστ όμως θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή σε πρόβα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το βρώμικο κλιπ σε κάθε θέση όπως υποσχέθηκα. Α επίσης άλλαξα χορδές για πρώτη φορά σε κιθάρα με bigsby. Η ανωμαλία είναι σε πολύ μεγάλα επίπεδα, παίζει να μου πήρε κανά μισάωρο.

Revstar 720b dirty.mp3

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Η ανωμαλία είναι σε πολύ μεγάλα επίπεδα, παίζει να μου πήρε κανά μισάωρο

 

https://www.bigsby.com/resources/how-to-string/

 

Η απλά παίρνεις ένα τέτοιο και σωζεσαι αλλά από ότι θυμάμαι εσύ αλλάζεις χορδές μια φορά το εξάμηνο οπότε μπορεί να είναι overkill

 

 

http://www.vibramate.com/vibramate-string-spoiler.php

 

Έχω βάλει στην white falcon και ορκίζομαι σε αυτό

 

 

 

 

 

 

 

1574507672275682734308937901669.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου