Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή στο Μέλλον


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καθόμουν και σκεφτόμουν, πως ζούμε στο "μέλλον".

Εμείς που είμεθα λιγο πιο μεγάλοι, είδαμε το "μέλλον" όταν ήμασταν μικροί, μέσα από ταινίες sci-fi....και πλέον το ζούμε.

ΟΜΩΣ....για τη λογική μου....το πραγματικό μέλλον....η μετάβαση......έγινε κυριως στα 80's .

 

Η πραγματική φουτουριστική εποχή (σχεδιαστικά σιγουρα- αλλά και λειτουργικά εν μέρει) ήταν τα 80'ς

 

Η φηφιακή εποχή, που κυρίως σε εκείνη την εποχή εγινε πιο "καταναλωτική"  , μας έδωσε πρόσβαση σε τεχνολογια .....μελλοντική

Έκτοτε , 40 χρόνια μετά, φυσικά η τεχνολογια απογειώθηκε, αλλά η δυναμική εκείνης της μετάβασης , που έλαβε χώρα στα 80's , νομίζω είναι ανυπέρβλητη....μέχρι να γίνει στο μέλλον κάτι εξίσου δυνατό.

 

Ακολουθούν 3 παραδείγματα.....μπορώ να σκεφτώ άλλα 100....για να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ.

Τα παραδείγματα των 80's δεν είναι ακραία , αλλά budget προιόντα .....άρα απευθυνόταν στον μέσο χρήστη:

 

Παράδειγμα 1:

Ρολόι χερός:

 

1989 VS 2019

 

 

 

 

 

_casio_collection_f_91w_1y.jpeg

Galaxy watch.jpg

Αυτοκίνητο:

 

1984 VS 2019

 

 

Toyota Cressida 1984.jpg

2019-mercedes-a-class-interior.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω το επόμενο βήμα θα πρέπει να είναι η απεξάρτηση από την διαρκώς ανανεώσιμη πηγή ενέργειας.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διασκέδαση στο σπίτι

 

1982 VS 2019

 

 

sony digita.jpg

cloudbox-business-music-player.png

4 minutes ago, dimsonic said:

νομίζω το επόμενο βήμα θα πρέπει να είναι η απεξάρτηση από την διαρκώς ανανεώσιμη πηγή ενέργειας.

Όποιο και να είναι θα πρέπει να είναι "γροθία" σαν αυτη που φαγαμε στα 80'ς 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το επομενο βημα παντως στα λαιβ θα ειναι προφανως το Virtual reality Live. Θα φορας το headset, και να σου σε συναυλια σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου. ....... Virtual ουισκακι η virtual headbanging...... Εχει και καποια υπερ παντως! 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic: Αυτά ήταν αυτοκίνητα, με το τασάκι και τον αναπτήρα φάτσα κάρτα.....😎 

                  Όχι σαν τα σημερινά κάρα που καπνίζεις και το χέρι που κρατάει το τσιγάρο είναι έξω από το παράθυρο... 🙄 Γ@μω το politically correct μου μέσα...

 

Toyota Cressida 1984.jpg

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

cigaret13

 

Καθόλου off topic.

Θα σου πω μια ιστορία......για την "εξέλιξη" και το political correctness.

 

Με το ΠΡΩΤΟ walkman, το  Sony TC-50 του 1968, η NASA εξόπλισε κάθε αστροναύτη της με δαύτο, προκειμένου να κρατούν και να ηχογραφούν τα αρχεία της αποστολής τους.

 

Επαναλαμβάνω το 1968.

 

Το συγκεκριμένο walkman δουλεύει με μπαταρία NiCd ήτοι μπαταρία νικελίου-καδμίου , δηλαδή ένας τύπος επαναφορτιζόμενης μπαταρίας που χρησιμοποιεί υδροξείδιο οξειδίου του νικελίου και μεταλλικό κάδμιο ως ηλεκτρόδια.

Η μπαταρία αυτή…..με βάσει τους ΗΛΙΘΙΟΥΣ κανονισμούς του 2019 απαγορεύεται να «πετάξει».

 

 

Δηλαδή , αν σου στείλει κάποιος κάτι , π.χ. από την Ιαπωνία, που δουλεύει με αυτή την μπαταρία , θα σου έρθει....χωρίς μπαταρία.

 

 

 

Πέταξε στο διάστημα το 1968…..και τώρα δεν μπορεί να πετάξει  ΠΟΥΘΕΝΑ .

 

 

 

Μοντέρνους καρούς ζούμε…λίγο πιο συντηρητικούς από τον Μεσαίωνα. 😛

 

Υ.Γ. Σου στέλνω φώτο από το dashboard του αυτοκινήτου μου......1983 μοντέλο AE80 Toyota Corolla  , My pride and joy ....να γουστάρεις. 😛

 

Υ.Γ.2 Παλιά τα αυτοκίνητα είχαν manual που σου έλεγαν πως να ρυθμίσεις το καρμπυρατερ και τα σημερινα manuals σου λενε "ΜΗΝ  ΠΙΕΙΤΕ  ΤΑ ΥΓΡΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ" . ΖΟυμε απλά στηςν πιο ηληθια εποχή...ευτυχώς  γευτικα ελάχιστα 70's,  80's και 90's.

AE80.jpg

  • Like 3
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, LK said:

Η πραγματική φουτουριστική εποχή (σχεδιαστικά σιγουρα- αλλά και λειτουργικά εν μέρει) ήταν τα 80'ς

Έτσι είναι. Τα 80's ήταν εποχή ορόσημο όταν η αλματώδης εξέλιξη της τεχνολογίας που συνέβη μέσα στον 20 αιώνα βρήκε εμπορεύσιμη εφαρμογή στο κοινό. Αυτό δεν έχει ξανασυμβεί από τότε, όπως λέει ο Λάκης. Δηλαδή έκτοτε γινόμαστε μάρτυρες της εξέλιξης των ήδη υπαρχόντων ειδών και πολύ λιγότερο βλέπουμε εντελώς καινούρια πράγματα. 

 

Προσωπικά θεωρώ ότι επίσης από αισθητικής άποψης και όσον αφορά κυρίως το design χώρων (από το εσωτερικό αυτοκινήτων μέχρι διαμερίσματα και επαγγελματικούς ορόφους), τα 70's και τα 80's ήταν ό,τι ωραιότερο έχει γίνει ως τώρα στον τομέα.

 

  • Like 3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
25 λεπτά πριν, LK είπε

"ΜΗΝ  ΠΙΕΙΤΕ  ΤΑ ΥΓΡΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ"

Τhat sums it all up!

Disclaimers παντού, ακόμη και στα αυτονόητα

 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Χαχα 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις εδώ τα σημερινά αυτοκίνητα έχουν λέει και πολυμέσα, μεγάλες οθόνες που σηκώνονται εκεί που κάποτες ήταν το ραδιόφωνο λέμε, λες και θα δει ο οδηγός ταινία την ώρα που οδηγάει να 'ούμε.

Κι αν πέσει σε τσόντα?

Να μετά τα ατυχήματα.

Αλλά έχουνε λέει και συστήματα ημιαυτόματης οδήγησης.

Προφανώς, αν βλέπει τσόντα ο οδηγός, κάποιος πρέπει να προσέχει και τον δρόμο, γι' αυτό βάλανε προειδοποιητικά σήματα, σειρήνες, λαμπάκια, αυτόματα φρεναρίσματα, συστήματα σταθερής ταχύτητας, ακόμα και ηχητικά που λένε "μαλ@κα βγάλε το χέρι απ' το παντελόνι, τις ταχύτητες στις αλλάζω εγώ, αλλά τον φουκαρά τον πεζό μπροστά σου μην τον πατήσεις".

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φάσιον, εμένα ειλικρινά τα αυτοκίνητα σταμάτησαν να με ενδιαφέρουν από τότε που έβαλαν σε αυτά.....ζώνες ασφαλείας.😁

 

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου