Προς το περιεχόμενο

Τέλος το πορνό στο διαδίκτυο! Τα προσωπικά δεδομένα όμως;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, LK said:

Δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι το να βρεις δουλεια μεσω FB ενέχει τους ίδιους κινδυνους με το να βρεις γκόμενα μεσω FB  😛

 

Έτσι κι αλλιώς δουλειά από αγγελία (άσχετα με το fb), είναι σαν να ψάχνεις γκόμενα μέσω αγγελίας, αλλά δεν υπάρχουν και πολλοί τρόποι.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, LK said:

Εγω δεν ανέχομαι να ξερει κανείς τριτος σε ποιον γιατρό ή δικηγόρο..ή τσαγκαρη πηγα.Εκτός αν θελω νσ το πω εγω.

Το θέμα είναι ότι υπάρχει database που σε φακελώνει χρόνια τώρα, με κάθε δυνατό τρόπο.

Με αργό και σταθερό ρυθμό ο κόσμος αποδέχεται την κατάσταση.

Τόσο στημένο παγκόσμιο σύστημα για να κονομάει ο zuckerberg από τα ads μου μοιάζει χλωμό πάντως🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

People are taking the piss out of you everyday. They butt into your life, take a cheap shot at you and then disappear. They leer at you from tall buildings and make you feel small. They make flippant comments from buses that imply you’re not sexy enough and that all the fun is happening somewhere else. They are on TV making your girlfriend feel inadequate. They have access to the most sophisticated technology the world has ever seen and they bully you with it. They are The Advertisers and they are laughing at you.

You, however, are forbidden to touch them. Trademarks, intellectual property rights and copyright law mean advertisers can say what they like wherever they like with total impunity.

Fuck that. Any advert in a public space that gives you no choice whether you see it or not is yours. It’s yours to take, re-arrange and re-use. You can do whatever you like with it. Asking for permission is like asking to keep a rock someone just threw at your head.

You owe the companies nothing. Less than nothing, you especially don’t owe them any courtesy. They owe you. They have re-arranged the world to put themselves in front of you. They never asked for your permission, don’t even start asking for theirs.

– Banksy

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2019 στις 9:18 ΠΜ, LK είπε

Το πρόβλημα ομως για εμενα ξεκιναεί, οταν ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ να χρησιμοποιείς αυτην την τεχνολογια.

Παράδειγμα pos.

 

 

Μιλαγα χθες με εναν γερμανο φίλο μου και του ειπα οτι στην Banana republic μας ειμαστε ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να πληρωνουμε ΜΟΝΟ με πιστωτικη ή χρεωστικη καρτα....(μετρο που ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ και ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ και μονο σε POLICE STATE μπορει να υπαρχει... μια και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ τη χρηση ενος απολυτα ΝΟΜΙΜΟΥ μεσου πληρωμης δηλ. του ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ και μαλιστα του ΚΟΙΝΟΥ χαρτονομισματος που χρησιμοποιειται ΕΛΕΥΘΕΡΑ σε ΟΛΕΣ τις χωρες της ευρωζωνης)

 

Μου ειπε οτι αν αυτο το εκαναν στη Γερμανια θα ΕΠΕΦΤΕ η κυβερνηση σε μια ωρα (στη Γερμανια τα ΜΕΤΡΗΤΑ ειναι οχι απλα βασιλιας αλλα ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τροπος πληρωμης για τη συντριπτικη πλειοψηφια των συναλλαγων μια και οι Γερμανοι ΤΡΕΜΟΥΝ την..."χρεωση" στα περισσοτερα δε εστιατορια αν πας να βγαλεις καρτα σε παιρνουν με τις πετρες...)

 

Οταν δε του ειπα οτι γινεται για να μην υπαρχει ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ...απλα εσκασε στα γελια "1.000.000 ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΔΥ εχετε" μου ειπε "γιατι πρεπει ΕΣΕΙΣ οι ιδιωτες να γινετε φοροεισπρακτορες?"   

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας όλες τις ενδιαφέρουσες απόψεις, ανεξάρτητα με το αν συμφωνώ, παραθέτω μια-δυο σκέψεις ακόμα (σεντόνι):

 

Από την απαρχή του internet και μέχρι τώρα, υπήρχε ένα βασικό "δικαίωμα" του χρήστη το οποίο ήταν αποτέλεσμα της φύσης του μέσου: η ανωνυμία. Και δεν εννοώ φυσικά μόνο τη δυνατότητα να περιφέρεσαι online χωρίς να χρειάζεται να δίνεις το όνομά σου αλλά γενικότερα οποιαδήποτε πληροφορία για εσένα. Μπορούσες να είσαι ένα "φάντασμα" αν το επέλεγες. Αυτή η ιδιότητα της online δραστηριότητας ήταν κομμάτι της γοητείας του μέσου, σε αντίθεση με τον "πραγματικό" κόσμο όπου ως φάντασμα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

 

Το θέμα είναι ότι με την εξέλιξη του μέσου και τη ραγδαία αύξηση της δραστηριότητας που έχει πάψει εδώ και καιρό να είναι αποκλειστικά ψυχαγωγική όπως ξεκίνησε, οι δύο κόσμοι πλέον εμπλέκονται. Στο μέλλον αυτό θα συμβαίνει ακόμα περισσότερο ενώ κάποια στιγμή, κατά πάσα πιθανότητα, θα πάψουν να είναι δύο διαφορετικά states ύπαρξης ας πούμε του τύπου πραγματικότητα - τεχνητή πραγματικότητα. 

 

Όσο πλησιάζουμε αυτή την εξέλιξη, τόσο χάνεται το δικαίωμα της ανωνυμίας. Εκ των πραγμάτων και σιγά-σιγά, όπως στον πραγματικό κόσμο κάποιος χωρίς ταυτότητα μπορεί να έχει πολύ περιορισμένη δραστηριότητα, αναλόγως και στον online κόσμο χρειάζεται να είσαι κάποιος. 

 

Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω την παράτυπη/παράνομη απόκτηση προσωπικών πληροφοριών από οποιαδήποτε online οντότητα, δεν μπορώ παρά να παρατηρήσω ότι στον "πραγματικό" κόσμο δεν μας πολυαπασχολεί (πια;) ποιος και πώς απέκτησε και χρησιμοποιεί/αξιολογεί τα προσωπικά μας δεδομένα. 

 

Πολύ απλό παράδειγμα: οι περισσότεροι από εμάς δε θα πολυσκάσουμε που ο προσωπικός μας τηλεφωνικός αριθμός (μη επαγγελματικός) έχει δοθεί στους πάντες χωρίς να έχουμε συναινέσει.  Γιατί είναι μικρότερης σημασίας γεγονός ότι με παίρνουν στο κινητό για προώθηση προϊόντων εταιρίες στις οποίες ουδέποτε έδωσα το κινητό μου και οι οποίες ξέρουν πώς με λένε και τι τηλεφωνική σύνδεση/internet έχω, ενώ είναι μέγα θέμα το ότι η google ξέρει τι μουσική μου αρέσει και πόσο χρονών είμαι; Το πρώτο σίγουρα θα με ενοχλήσει αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις απλά θα το ξεχάσω μέχρι το επόμενο τηλεφώνημα ή απλά θα σταματήσω να απαντώ σε μη αναγνωρίσιμους αριθμούς. Το αυτό και για τα promo sms. Στη δεύτερη περίπτωση, η ανησυχία για τη διαρροή των προσωπικών μου δεδομένων είναι πολύ μεγαλύτερη και με προεκτάσεις.

 

Άλλο παράδειγμα: με τη συναίνεσή μου, τράπεζες στις οποίες διατηρώ λογαριασμούς, γνωρίζουν το ΑΦΜ μου. Το αποδεικτικό στοιχείο που ζήτησαν και συναίνεσα να τους παρέχω είναι το εκκαθαριστικό του εισοδήματός μου. Η τράπεζα δεσμεύεται νομικά να μη χρησιμοποιήσει την έξτρα πληροφορία, δηλαδή το ετήσιο εισόδημά μου και το φόρο που πλήρωσα. Έχει κανείς αμφιβολία ότι βάση αυτού του εγγράφου είναι ήδη κατηγοριοποιημένος σε λίστες με εισοδηματικά κριτήρια η οποία χρησιμοποιείται για ένα σωρό άλλους λόγους;

 

Με λίγα λόγια:  Καμία πληροφορία δεν είναι ασφαλής και σε κανένα μέσο μετάδοσης, είτε αυτό είναι αυτί-στόμα είτε online φόρμα συμπλήρωσης. Προφανώς και στον online κόσμο οι δυνατότητες μετάδοσης είναι απείρως μεγαλύτερες αλλά δεν παύει να ισχύει αυτό: από τη στιγμή που η πληροφορία κοινοποιείται, είτε στη γυναίκα μου, είτε στην παρέα μου, είτε στον browser μου και όσα εχέγγυα ιδιωτικότητας και αν έχω απαιτήσει, παύει να είναι "ασφαλής" από ευρύτερη κοινοποίηση.

 

Νομίζω ότι στον ακόμα νέο online κόσμο που αναπτύσσεται μπροστά στα μάτια μας, απλά θα το συνηθίσουμε και θα σταματήσει να μας φοβίζει. Το κατά πόσο αυτό θα έχει περισσότερα οφέλη ή ζημίες, απομένει να το δούμε.

  • Like 3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

You, however, are forbidden to touch them. Trademarks, intellectual property rights and copyright law mean advertisers can say what they like wherever they like with total impunity.

– Banksy

Λογικά άλματα με ελλειπή πληροφόρηση στο κείμενο του Banksy. Δεν είναι καθόλου έτσι ως προς τον έλεγχο μιας και υπάρχουν εργαλεία και φορείς που ελέγχουν (σε κάθε χώρα εφαρμόζεται ανάλογα με την αυστηρότητα που εφαρμόζονται όλα) και παράλληλα εννοείται πως για να δει την διαφήμιση κάνει χρήση μιας δωρεάν υπηρεσίας. Στο ίντερνετ την τηλεόραση και ράδιο. Το έντυπο που δεν είναι δωρεάν, είναι στο χέρι του να μην το αγοράσει.

 

30 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Μιλαγα χθες με εναν γερμανο φίλο μου...

 

Μου ειπε οτι αν αυτο το εκαναν στη Γερμανια θα ΕΠΕΦΤΕ η κυβερνηση σε μια ωρα (στη Γερμανια τα ΜΕΤΡΗΤΑ ειναι οχι απλα βασιλιας αλλα ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τροπος πληρωμης για τη συντριπτικη πλειοψηφια των συναλλαγων μια και οι Γερμανοι ΤΡΕΜΟΥΝ την..."χρεωση" στα περισσοτερα δε εστιατορια αν πας να βγαλεις καρτα σε παιρνουν με τις πετρες...)

Δεν είναι και η πιο έγκυρη πηγή ενα άτομο να μιλήσει εκ μέρους 80.000.000. Χάνεται η σοβαρότητα του επιχειρήματος νομίζω.

 

17 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Έτσι κι αλλιώς δουλειά από αγγελία (άσχετα με το fb), είναι σαν να ψάχνεις γκόμενα μέσω αγγελίας, αλλά δεν υπάρχουν και πολλοί τρόποι.

 

Τα social media είχαν και συνεχίζουν να έχουν ειδικεύσεις.

Το Facebook θόλωσε τα νερά. Εκεί συχνάζουν οι πάντες. Απο τον 85χρονο πατέρα μου, την μαμά σου μέχρι το δεκάχρονο ανήψι μου και όλους ενδιάμεσα. Κάποιες εταιρίες όπως και το Noiz διατηρούν σελίδες εκεί, άλλες σοβαρά και άλλες τυπικά. Αν κάποιος έψαχνε δουλειά ίσως να είχε κάποια πιθανότητα εκεί όπως στην Χρυσή ευκαιρία πχ.

Αν ήθελε όμως περισσότερες πιθανότητες και σοβαρότερες επιλογές, με τον ίδιο τρόπο που θα έψαχνε στο Noiz για μουσικούς, θα κοίταζε στο Linkedin.com που είναι ένα global μέσο δικτύωσης επαγγελματιών. Με δική σου επιλογή θα ανεβάσεις το βιογραφικό σου και θα πεις δυο λόγια για τον εαυτό σου για να σε βρουν οι... πσάχνοντες.

Δεν γίνεται να έχει κάποιος μόνο τα οφέλη χωρίς να δώσει κάτι. Είναι λογικό όταν ζητάς να λες τι ζητάς, ποιός είσαι και τι προσφέρεις. Διαφορετικά πάς χτυπώντας πόρτες μπας και...

Γι αυτό ήθελα κι εγω να αναπτυχθεί το προφίλ των μελών εδω, με περισσότερες πληροφορίες ώστε όποιος θέλει να μπορεί να αναζητήσει και να αναζητηθεί απο πιθανούς μουσικούς συνεργάτες. Οχι για να τους φακελώσω και να τους πουλήσω στην Cambridge Analytica για να γίνω πλούσιος και να πάω στη Σαλαμίνα διακοπές.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yameth είπε

Δεν είναι και η πιο έγκυρη πηγή ενα άτομο να μιλήσει εκ μέρους 80.000.000. Χάνεται η σοβαρότητα του επιχειρήματος νομίζω.

 

 

Μωρε ακου με που σου λεω....τοσα χρονια στο Βερολινο αΦτο ισχυει ακριβως :classic_smile:

 

https://www.handelsblatt.com/today/finance/payments-why-germany-is-so-slow-on-the-global-road-toward-a-cashless-society/23712232.html?ticket=ST-32550089-J1ENHPlwuSecvc6V97DA-ap1

 

https://www.bloomberg.com/news/features/2018-02-06/germany-is-still-obsessed-with-cash

 

https://www.npr.org/2019/06/09/728323278/for-many-germans-cash-is-still-king?t=1574674418988

 

το ιδιο φυσικα και οι ΕΛΒΕΤΟΙ (που κατι...κΣερουν απο....χρημα)

 

https://www.bbc.com/worklife/article/20190416-why-the-swiss-still-love-cash

 

Αλλωστε δεν μιλαμε για...επιχειρημα αλλα για ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ που ΣΙΓΟΥΡΑ συμβαινει με την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ χρηση πιστωτικων και χρεωστικων καρτων (οι οποιες μαλιστα εχουν και μεγαλο ΚΟΣΤΟΣ ΧΡΗΣΗΣ) 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το να με υποχρεώσει κάποιος (το κράτος) να βαλω pos, πέραν των άλλων που ανεφερα παραπανω (απορρητο εντολέα) , μου στοιχζει 140,00 € τον χρόνο (για το μηχανημα)...λεφτα που θα προτιμουσα να τα φαω σε παστέλια.

 

Η πρόβλεψη της κατάρτισης υποχρεωτικής, αμφοτεροβαρούς, επαχθούς, σύμβασης με πάροχο υπηρεσιών πληρωμών, η οποία συνεπάγεται κόστος , δεν συνάδει ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ με την συνταγματικά κατοχυρωμένη αρχή της ιδιωτικής αυτονομίας, υπό την ειδικότερη εκδοχή της αρνητικής συμβατικής ελευθερίας, αλλά και με την αρχή της επαγγελματικής ελευθερίας (άρθρο 5 παρ. 1 Συντ.).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, LK είπε

Το να με υποχρεώσει κάποιος (το κράτος) να βαλω pos, πέραν των άλλων που ανεφερα παραπανω (απορρητο εντολέα) , μου στοιχζει 140,00 € τον χρόνο (για το μηχανημα)...λεφτα που θα προτιμουσα να τα φαω σε παστέλια.

 

Η πρόβλεψη της κατάρτισης υποχρεωτικής, αμφοτεροβαρούς, επαχθούς, σύμβασης με πάροχο υπηρεσιών πληρωμών, η οποία συνεπάγεται κόστος , δεν συνάδει ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ με την συνταγματικά κατοχυρωμένη αρχή της ιδιωτικής αυτονομίας, υπό την ειδικότερη εκδοχή της αρνητικής συμβατικής ελευθερίας, αλλά και με την αρχή της επαγγελματικής ελευθερίας (άρθρο 5 παρ. 1 Συντ.).

 

 

+1000

 

Το ΑΠΟΛΥΤΩΣ παρανομο (μου κανει τρομερη εντυπωση πως δεν εχει καποιος κινηθει νομικα ....στην Ελλαδα ή στο Ευρωπαϊκο δικαστηριο) ειναι η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ χρησης ΜΕΤΡΗΤΩΝ που απο οτι γνωριζω ΜΟΝΟ στην Ελλαδα ισχυει (ειδικα σε περιβαλλον ελευθερο απο capital controls).

 

Εσυ ως δικηγορος πως κρινεις οτι θα πηγαινε μια ΔΙΚΗ σε ευρωπαϊκο δικαστηριο ? (δηλ. μια αγωγη κατα του ελληνικου κρατους για την  απαγορευση ΧΡΗΣΗΣ ενος "legal tender" χαρτονομισματος οπως το ΕΥΡΩ αλλά και την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ χρηση ενος εναλλακτικου τροπου πληρωμης με ΚΟΣΤΟΣ  και ΠΟΙΝΗ μη χρησης) 

 

υ.γ. γνωριζω οτι η ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ χρησης μετρητων ισχυει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ  ΜΟΝΟ για το 10% του πληθυσμου με "υψηλα" (λεμε τωρα) εισοδηματα που αναγκαστικα ΔΕΝ φοροκλεβει και δεν υποδηλωνει εισοδηματα (μιλαμε δηλ.για ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ με υψηλους μισθους)  αλλα δεν νομιζω αυτο να εχει σημασια ή έχει?

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Τέλος το πορνό στο διαδίκτυο! Τα προσωπικά δεδομένα όμως;

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου