Προς το περιεχόμενο

Σόλο του Αι της αγάπης μαχαιρια


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω είναι πολύ σωστό...

 

Μπορείς να ποστάρεις tab?

 

Αν ήξερα πώς να την γράψω θα πόσταρα! Πέρα απο τα βασικά, αριθμοί στα τάστα, δεν ξέρω τι είναι τα pull offs και τα hummer ons που έχω δεί σε ταμπλατούρες και πώς συμβολίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σα να το κόβεις με πριόνι ακούγεται...  ;D

 

Το συγκεκριμένο σολάκι το έχω ακούσει σε άπειρες εκτελέσεις καμιά δεν είναι ακριβώς ίδια με το Σπάθα. Αυτό κάτι σημαίνει  ;)

 

Για την ιστορία οι πιο πετυχημένες κατά τη γνώμη μου είναι από το διπλό live Τουρνάς - Δάντης πριν καμιά δεκαριά χρόνια, και από το διπλό live Δυτικές Συνοικίες σχετικά πρόσφατα.

 

Μόλις άκουσα την εκτέλεση απο δυτικές συνοικίες. Όχι να ψωνιστώ, αλλα έφτασα πιο κοντά απο αυτην την εκδοχή του σόλο. Ο τύπος αυτοσχεδιάζει και μαγειρεύει τα ζόρικα σημεία. Γενικά η εκτέλεση είναι τελείως πιστα με "Καζατζιδικα" κλαψιάρικα φωνητικά. Τον κιθαρίστα τον παραδέχτηκα στο σόλο του κλαρίνου που το παίζει αυτός. Του πέταξε τα μάτια έξω! Κάνει γαμάτα γυρίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Ξεθάβω από το χρονοντούλαπο το παρόν thread, μιας και το τραγουδάκι είναι άκρως διαχρονικό και θα ενδιαφέρει ακόμα αρκετούς. Μετά από παραγγελιά μέλους στο laikikithara έκατσα και έγραψα την παρτιτούρα του κοματιού με τα σόλα του Σπάθα και του Θύμιου Παπαδόπουλου.

Επειδή συμβουλεύτηκα τα ποσταρίσματα αυτού του thread για να γράψω το ριφ του Σπάθα, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν το παίζει στην 1η θέση της πεντατονικής Bm αλλά στην 4η, δηλαδή χαμηλά.

Θα ήθελα και τις γνώμες όσων από εσάς το παίζουν ή το έχουν παίξει στο παρελθόν.

 

Ανεβάζω την παρτιτούρα σε guitar pro εδώ, και βέβαια πάντα μπορείτε να τη βρείτε στο laikikithara.forumer.com μαζί με άλλες, ή να ζητήσετε να σας γράψουμε κάποια άλλη.

 

Δώστε gp tabs στο λαό (μέχρι να μας κόψει η ΑΕΠΙ)  ;D

Tou_erota_-_Katsimixa.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο:

Απο τους χειροτερους ηχους κιθαρας ολος αυτος ο δισκος......

Το εβαλα στην Αμερικη και μονο δεν με εδειραν!!!!!!!!!

 

ΠΡΩΤΑ Ο ΗΧΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο:

Απο τους χειροτερους ηχους κιθαρας ολος αυτος ο δισκος......

Το εβαλα στην Αμερικη και μονο δεν με εδειραν!!!!!!!!!

 

 

Ε μαλλον χρησημοποιησε καμια ibanez φαινεται ο Σπαθας. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο:

Απο τους χειροτερους ηχους κιθαρας ολος αυτος ο δισκος......

Το εβαλα στην Αμερικη και μονο δεν με εδειραν!!!!!!!!!

 

ΑΝοιξε κανα θεματακι την Παρασκευη που μας ερχεται!!!! ;D :P :-X

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Γεια σας παιδια ....λοιπον το εγραψα σημερα στο guitar pro για ενα μαθητης μου και οποιος το θελει ευχαριστως να του το στειλω ....

 

 

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια ....λοιπον το εγραψα σημερα στο guitar pro για ενα μαθητης μου και οποιος το θελει ευχαριστως να του το στειλω ....

 

[email protected]

 

Άψογος ο δάσκαλος... Τελικά άμα δεν είναι δουλειά σου!

 

(η απόλυτη νεκρανάσταση το θέμα...)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου