Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ MARTIN D15


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
6 ώρες πριν, Superfunk είπε


 +1000


Πάνω που ετοιμαζόμουν να ρίξω τη Gibson στο τραπέζι. Έπαιξα πρόσφατα  μερικές brand new και με εντυπωσίασε το consistency στον καλό ήχο (εν αντιθέσει με τις Martin που είναι ή του ύψους ή του βάθους) ακόμη και στα low end όργανα. Στρόγγυλος, γεμάτος, responsive, projective, retro. Προσωπικά με εντυπωσίασε μια J-35 και μια G-45. Mπορεί και να έτυχε, δεν ξέρω.

Οι Furch επίσης έχουν ηχοβαρή φιλοσοφία (ψάχνουν να κάνουν καλά όργανα, ηχητικά). Μια OM της σειράς vintage που έπαιξα πριν από μερικές μέρες, ήταν χάρμα οφθαλμών και ώτων. 

Eπίσης, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη εκείνη η αγγελία για μια Martin Mellencamp 0-18S στο ενάμιση χιλιάρικο.

Παίζουν και κάτι vintage Μartin (pre-war) κανόνια, που είναι όμως player grade, δηλ. έχουν υποστεί refinish ή και άλλες μετατροπές οπότε και έχουν χάσει μεγάλο όγκο αξίας. Μόλις δοκιμάσεις μια τέτοια, η επιστροφή είναι δύσκολη...*


Δυστυχώς η αγορά ακουστικής κιθάρας, ειδικά στην Ελλάδα είναι πολύ περιορισμένη, όσον αφορά pro επιπέδου όργανα. Ακόμη και να δοκιμάσεις δηλ. θα είναι σαν να διαλέγεις το λιγότερο χειρότερο όργανο, από όσα είναι διαθέσιμα. Εκτός αν στοχεύεις σε κιθάρα/μάρκα με μεγάλη γκάμα σε  εγχώρια μαγαζιά και αποφασίσεις ότι θα πάρεις κάτι από αυτά.


*επειδή μαζευτήκαμε και μιλάμε για ακουστικές στο θρεντ, με το συμπάθειο, εδώ είναι ένα πρόσφατο restoration που έγινε σε μια Martin 00-17 του 1938. Δεν πωλείται, αλλά αν πωλούνταν βαριά να έπιανε τα 2μιση όπως είναι αναπαλαιωμένη, με neck reset, refret, refinished και super playable. Kαι ήχος από άλλον...αιώνα. Ελπίζω να μην χαλάω την ατμόσφαιρα
 

 

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας, εχεις κατασταλαξει σε ποιο ειδος κιθαρας σε ενδιαφερει? Σε αυτα τα λεφτα, αν κοιταζεις και σε μεταχειρισμενες επιλογες ειδικα μπορεις να βρεις σχεδον ολες τις "κλασσικες" συνταγες. Η D-15 (και γενικα οι all-mahogany dreadnoughts) που κοιτουσες αρχικα ειναι λιγο περιεργο οργανο, τολμω να πω "περιορισμενο" ηχοχρωματικα και ενω πχ οι μικροτερες all-mahogany (οπως η ερωτευσιμη 00-17 παραπανω) εχουν εναν πανεμορφο γλυκυτατο ηχο που τον αγαπαω, τις all-mahogany dreadnought προσωπικα δε καταφερα ποτε να τις χωνεψω...

 

Εσυ τι ψαχνεις? Κοιτας για κλασσικη Dreadnought? Εχεις προτιμηση σε μαονι/τριανταφυλλια (D18/D28) για το σωμα? Mια sloped-shoulder dreadnought οπως η κλασσικη J-45 που σου προτεινε ο SF, με το μικροτερο scale length της? (Mεγας φαν των συγκεκριμενων προσωπικα, το βασιλειο μου για μια banner). Μια πιο μικρη κιθαρα οπως η ΟΜ, 000, 00? Εχεις καποιο στυλ παιξιματος/μουσικης που θα επηρεαζε την επιλογη σου?

 

Προφανως δεν ειναι αναγκη να εχεις κατασταλαξει 100% σε συγκεκριμενα specs απο τον καναπε σου, ειναι νορμαλ να σε ιντριγκαρουν δυο, τρεις, δεκατρεις ή οσες κιθαρες τελειως διαφορετικες μεταξυ τους και να κανεις την τελικη σου επιλογη με βαση το ποια σου κλικαρει παραπανω. Αλλα αν εχεις κατι πιο συγκεκριμενο υποψην θα μπορεσουμε να σου δωσουμε και πιο χρησιμες προτασεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, odis13 είπε

Καταρχας, εχεις κατασταλαξει σε ποιο ειδος κιθαρας σε ενδιαφερει? Σε αυτα τα λεφτα, αν κοιταζεις και σε μεταχειρισμενες επιλογες ειδικα μπορεις να βρεις σχεδον ολες τις "κλασσικες" συνταγες. Η D-15 (και γενικα οι all-mahogany dreadnoughts) που κοιτουσες αρχικα ειναι λιγο περιεργο οργανο, τολμω να πω "περιορισμενο" ηχοχρωματικα και ενω πχ οι μικροτερες all-mahogany (οπως η ερωτευσιμη 00-17 παραπανω) εχουν εναν πανεμορφο γλυκυτατο ηχο που τον αγαπαω, τις all-mahogany dreadnought προσωπικα δε καταφερα ποτε να τις χωνεψω...

 

Εσυ τι ψαχνεις? Κοιτας για κλασσικη Dreadnought? Εχεις προτιμηση σε μαονι/τριανταφυλλια (D18/D28) για το σωμα? Mια sloped-shoulder dreadnought οπως η κλασσικη J-45 που σου προτεινε ο SF, με το μικροτερο scale length της? (Mεγας φαν των συγκεκριμενων προσωπικα, το βασιλειο μου για μια banner). Μια πιο μικρη κιθαρα οπως η ΟΜ, 000, 00? Εχεις καποιο στυλ παιξιματος/μουσικης που θα επηρεαζε την επιλογη σου?

 

Προφανως δεν ειναι αναγκη να εχεις κατασταλαξει 100% σε συγκεκριμενα specs απο τον καναπε σου, ειναι νορμαλ να σε ιντριγκαρουν δυο, τρεις, δεκατρεις ή οσες κιθαρες τελειως διαφορετικες μεταξυ τους και να κανεις την τελικη σου επιλογη με βαση το ποια σου κλικαρει παραπανω. Αλλα αν εχεις κατι πιο συγκεκριμενο υποψην θα μπορεσουμε να σου δωσουμε και πιο χρησιμες προτασεις. 

Μου αρέσει η κιθάρα να έχει έναν bluesy ήχο...(δεν ξέρω αν είναι δόκιμος ο όρος). Με ενδιαφέρει να έχει ισορροπημένο ήχο τόσο σε strumming, όσο και σε fingerstyle. Προέρχομαι από κλασσική κιθάρα. Έχω λεπτά και αρκετά μακριά δάχτυλα. Οπότε θέλω να νιώθω άνετα στο παίξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αφου θελεις κατι για γενικη χρηση θα ελεγα να κοιταξεις την J-45 που σου προτειναν παραπανω (και γενικοτερα την ιδεα μιας sloped shoulder dreadnought). Ειναι πολυ ευελικτα οργανα, εξαιρετικα για συνοδεια φωνης, για flatpicking και αν και συνηθως δεν ειναι η εμφανης επιλογη ικανοτατα  κατ'εμε και για fingerstyle (και ειδικα αν παιζεις χωρις fingerpicks το μικροτερο scalelength ειναι ευπροσδεκτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/14/2020 at 2:25 PM, Spyros Delta said:

Oχι.

Την επιστρεφεις χωρις καμια ερωτηση γιατι και πως, και παιρνεις ΟΛΑ τα χρηματα σου πισω. Δεν χρεωνεσαι μεταφορικα...

 

Eννοείται ότι χρεώνεσαι ταχυδρομικά αν δεν υπάρχει πρόβλημα με το προϊόν και η επιστροφή είναι για προσωπικούς λόγους. Ακουστική με σκληρή θήκη για να βγει εκτός Ελλάδας ξεπερνά τα 100 ευρώ, μπορεί να λέω και λίγα. Δεν είναι πολλά όμως αν η αγορά ξεπερνά τα 2000.

 

Ο Νάκας έχει αρκετές Taylor στο κεντρικό μαγαζί του, με ακουστικές δεν είμαι ειδικός αλλά είμαι fan της εταιρείας και τις προτείνω. Επίσης κάνει άτοκες δόσεις, για μένα βασικό. Προσοχή σε ακουστικές με σώμα από μαόνι, καλό είναι να την ακούσεις από κοντά, διαφέρει αρκετά ηχητικά από αυτές με spruce top.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasP είπε

 

Eννοείται ότι χρεώνεσαι ταχυδρομικά αν δεν υπάρχει πρόβλημα με το προϊόν και η επιστροφή είναι για προσωπικούς λόγους. Ακουστική με σκληρή θήκη για να βγει εκτός Ελλάδας ξεπερνά τα 100 ευρώ, μπορεί να λέω και λίγα. Δεν είναι πολλά όμως αν η αγορά ξεπερνά τα 2000.

 

The TRUTH is just a simple Google away..

 

https://www.thomann.de/gb/faq_question_what_happens_if_i_am_not_satisfied_do_i_have_to_bear_the_return_shipping_costs.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Superfunk said:

 

Νέα πολιτική, τουλάχιστον για μένα που έχω να επιστρέψω από το 2007. Τότε πλήρωσε το κατάστημα για την επιστροφή ηχείων που είχαν πρόβλημα και πλήρωσα εγώ για πετάλι που δε μου άρεσε, οι 16 μέρες που αναφέρουν δεν ίσχυαν τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου