Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Orange Crush 35 RT


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Γνώμες για Orange Crush 35 RT? Τον θέλω για σπίτι κυρίως και σπάνια για καμιά πρόβα. Παίζω κυρίως blues/rock. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γνώμη μου, με 27 ευρώ διαφορά παίρνεις τον νέο KATANA-50 MKII, όπου είναι νεότερος και πιό σύγχρονος.

https://www.thomann.de/gr/orange_crush_35_rt.htm

https://www.thomann.de/gr/boss_katana_50_mkii.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρκετο καιρο, σε καταστημα Νακα, επαιξα κανα δεκαλεπτο με στρατ στον orange, και την ειχα καταβρει με τον ηχο του, καθαρα και βρωμικα. Θα μπορουσα να παιζω ωρες ετσι. 2-3 πραγματα που κανει, τα κανει πολυ καλα. Για χαλαρο τζαμ ειναι οκ, απο θεμα εντασης (εκτιμηση οχι βασει εμπειριας).

 

Ο κατανα κανει κανει 5 πραγματα περισσοτερα. Σε προβες και λαιβ θα σε καλυψει πολυ ανετα. Θα τον βαρεθεις πολυ δυσκολοτερα καθως δεν ειναι "παιχνιδι" (οπου παιχνιδι βαλε solid state λιγων watt).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο Katana. Τον άκουσα σε διάφορα βιντεάκια στο youtube. Επίσης άκουσα πρόσφατα και έναν Fender Super Champ X2. Διπλάσια τιμή σχεδόν απ όσο βλέπω. Τον έχετε ακούσει από κοντά;Γνωρίζετε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμενος fender εαν ειχε μονο το καθαρο του καναλι χωρις ολα τα αλλα ψηφιακα κολπα, θα τον ειχα αγορασει "χθες" και με παραπανω τιμη. Εχει ηχαρα, και ειναι αψογη πλατφορμα για πεταλια. Οι high gain ηχοι που εχει ειναι γτπ.

 

Αλλα, λογω ολων αυτων των ψηφιακων φοβαμαι πολυ την αξιοπιστια του. Εχοντας διαβασει πολλα γιαυτον, θεωρω οτι εαν παθει κατι, εκτος εγγυησης, τον πετας. Με τον κατανα δεν θα ειχα τετοια ανησυχια.

 

Καλοριζικος! Τσιμα τσιμα τον προλαβαινεις...

https://smart.noiz.gr/details.php?id=438686

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tον δοκίμασα τον Orange.Δε με τρέλανε.Πολύ "μπουκωμένος" ήχος.Δοκίμασα έναν Fender Blues junior ο οποίος ήταν καταπληκτικός αλλά έφτανε μέχρι crunch.  Δοκίμασα έναν Fender Champion ο οποίος δεν μ άρεσε και έναν Blackstar HT 5 R ο οποίος ήταν αρκετά καλός. Τώρα λέω να δοκιμάσω τον Boss Katana τον 100αρη και τον Blackstar HT 20R MK2.Γνώμες γι αυτούς τους δύο?

Επεξεργασμένο από Stanley King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σπιτι ο ht20 δεν λεει. Γενικοτερα λαμπατοι τοσα watt δε λενε για σπιτι.

Ο κατανα 100 ειναι μια χαρα για σπιτι.

 

Τι ηχο ψαχνεις ακριβως? Κατι με καθαρα κρυσταλλο, που να φτανει μεχρι distortion με χροια μαρσαλ? Και τι μπατζετ εχεις?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να έχει καθαρά κρύσταλλο και χροιά marshall ναι. Τα κύρια ακούσματα μου είναι Guns n Roses,Metallica,Maiden,Zeppelin και πολλά άλλα τέτοιου στυλ και μετά σε πιο blues Gary Moore κλπ. Τέτοιο στυλ βρώμικα θέλω. Ο Κατάνα o 100αρης θα με βολέψει σε πρόβα με φυσικά τύμπανα; Budget μέχρι κανα 500αρι βαριά καρδιά,άντε και λίγο πιο πάνω αν είναι να πάρω κάτι αξιόλογο.

Επεξεργασμένο από Stanley King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Orange πάντα μου έδιναν την εντύπωση ότι είναι υπερκοστολογημένοι για αυτό που προσφέρουν. Δλδ με λίγα λεφτά παραπάνω τσιμπάς ένα λαμπάτο και ίσως έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Μου κάνει εντώπση που στις προτάσεις δεν αναφέρονται οι Vox νομίζω ότι έχουν καλό πράγμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου