Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Orange Crush 35 RT


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι λυσεις ειναι οι εξης:

Dsl5cr: πολυ καλος για σπιτι, σε προβα πρεπει να μη βαρα δυνατα ο ντραμερ.

Dsl20: ισως να ειναι αυτο που θες.

Ht20: παρομοιως, απλα δεν θα εχεις σωστο ηχο με gain. Και απο πανω το ιδιο ισχυει.

Tubemeister 18 ή 20: σου κανει, αλλα θες και καμπινα.

 

Οποιοσδηποτε καθαρος λαμπατος, πχ fender ή vox, με πεταλια σου διδει ο,τι ηχο θες.

 

Ο katana 100 δεν νομιζω να σου αρεσει και τοσο σαν ηχοι, εφοσον τον συγκρινεις με λαμπατους. Εχει τελεια καθαρα βεβαια.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ένας Fender Blues Junior Lacquered Tweed Lacquered Tweed 15 watts που είναι λαμπάτος και τον γουστάρω εμφανισιακά, θα με καλύψει σε ότι ήχο θέλω και με πετάλια από αυτούς που προανέφερα και σε πρόβες με ντράμερ? Αυτόν δοκίμασα και μου άρεσαν πολύ τα καθαρά του και το crunch του.

Επεξεργασμένο από Stanley King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο με τα πεταλια ειναι παιζεις σε οποια ενταση θες στο σπιτι και βγαζεις ωραιο ηχο.

Και βγαζεις και ο,τι ηχο θελεις. Δεν εισαι αναγκασμενος να ακους ηχο μαρσαλ, εαν εχεις μαρσαλ ενισχυτη.

 

Εναλλακτικα, δες τον ac10c1 με v-type ηχειο, ιδανικα. Εχει ανωτερα καθαρα απο τον blues junior.

Για οικονομικη λυση, ωστε να μεινουν λεφτα για πεταλια, δες τον bugera v22. Πολυ καλα καθαρα.

Επισης, θα σου αρεσουν τα καθαρα του VHT special 6. Καθαρα φεντερ, προς blackface ηχο μερια. Πολυ δυναμη, αρκετη για προβες. Σπιτι παιζω μονο με αυτον και πεταλια. Γυρω στα 100-120 παιζουν μεταχειρισμενοι. Ειναι και handwired....

Υπαρχουν κι αλλοι, οπως egnater tweaker, bassbreaker, κλπ

 

Τελος, δες την σειρα vox mv50, και συγκεκριμενα την clean version.

Εχει μεγεθος πεταλιου, το βαζεις στο pedalboard μαζι με αλλα πεταλια και εχεις σπουδαιο και δυνατο καθαρο ηχο και συγχρονως μια τελεια πλατφορμα για πεταλια. Ή βαζεις και εναν mv50 rock version και εχεις ηχο μαρσαλ, και τα αλλαζεις με ab switch....

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για κατανα και από μένα

έχει φοβερά βρώμικα, με καλή κιθάρα και κανα od θα έχεις ηχάρα βασικά.

Από και πέρα είναι θέμα gas.

Σε ηχογράφηση μπόρώ να κάνω τον κατανα ισάξιο soldano και modded marshall πολύ άνετα.

Έχω marshall engl και mesa, θεωρώ τον κατανα ισάξιο παρότι είναι χιλιάδες ευρώ φθηνότερος!!!

Μακάρι να χα τις γνώσεις που έχω τώρα, όταν ξεκινούσα. Θα χα γλειτώσει πολλά ευρω🤣

 

Όπως γράφω σε όλα τα παρόμοια threads, το πρώτο axe fx είναι το απόλυτο vfm αυτή τη στιγμή, μαζί με ένα καλό λαμπάτο τελικό καθάρισες ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!! μετά φταίει ο παίχτης και όχι το gear😁 

 

ξέρει από μαρσαλ πάντως ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια παιζει ο κατανα. Δυνατα και πολυ καθαρα. Και παλι, στα αυτια μου, ο ηχος εχει εντονα solid state χατακτηριστικα. Βεβαια, ειναι οντως πολυ καλος.

Εκτιμω οτι με ενα καλο πεταλι στο καθαρο του καναλι, πχ sl drive, θα ακουγεται ακομη καλυτερα και πιο κοντα σε λαμπα.

 

Για το, τυπου, axe fx θα συμφωνησω. Γλιτωνεις απο την αγορα πολλων πεταλιων, μελλοντικα. Σε ενα καλο ενισχυτη απανω, θα κανει παπαδες. Για καποιον που ψαχνει τον ηχο του ειναι καλη αγορα.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που ακούω στο YouTube , φέρεται να έχει εξαιρετικό clean & crunch κανάλι ο Boss Katana 

 

Προσωπικό δεν είναι του γούστου μου ως μεταλας , έχω δει πολλούς όμως , που βγαζουν ηχαρα σε μέταλ παιξίματα και προσθέτουν patches (;;;) νομίζω

 

Θέλω πολύ να τον τσεκαρω γιατί θέλω μια καλή λύση για σπίτι 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον δεν έχει κόλλημα με λάμπα ο Katana είναι μονόδρομος, ιδανικά ο Katana-100 MkII γιατί δίνει περισσότερες επιλογές και αν χρειαστεί να παίξει σε πολύ μεγάλη ένταση έχει το headroom για κρυστάλλινο καθαρό ήχο. Υπάρχει στην Ελλάδα για ακρόαση και αγορά με δόσεις, με αυτά που προσφέρει σε αυτή τη τιμή δεν έχει συναγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό, μη κολλάτε με τις λαμπες.

Άμα ο ήχος λέει ...

Οι maiden στο somewhere in time βγήκανε με τα ενισχυτακια γιατί τους έκαναν κλικ ηχητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου