Προς το περιεχόμενο

Ποια ηλ. κιθάρα μέχρι 120 ευρώ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sonicapg είπε

γεια

 

εγω θα σου προτεινω μια άλλη ,όχι πολυ πιο ακριβή

https://www.nakas.gr/prd/esp-ltd-ec-10-rd-ilektriki-kithara

 

Βλέπω ότι δεν έχει τρεμολο και αυτό με χαλάει πάρα πολύ! Ευχαριστώ για την πρόταση πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα καποτε (βασικα εχω ακομα καπου στο πατρικο μου, ηταν η πρωτη ηλεκτρικη μου) μια Cort X2. Eιναι απ'οσο βλεπω ουσιαστικα η ιδια κιθαρα με αυτη που ποσταρες. Για 120 ευρω ειναι θα ελεγα εξαιρετικη επιλογη. Συγκριτικα με τις αλλες 2 που εβαλες ειδικα θα ελεγα οτι ειναι αισθητα πιο καλοκατασκευασμενη και προσεγμενη σαν οργανο*.

 

Ειναι σχεδιασμενη ξεκαθαρα με hard rock / metal προσανατολισμο. Οι μαγνητες της ειναι σχετικα high output και το μανικι της ιδιαιτερα λεπτο και flat, θυμιζει λιγο τα μανικια των Ibanez αν σου λεει κατι αυτο. 

 

Υπο γενικες γραμμες ισως να μην προτεινα σε καποιον να παρει μεταλοκιθαρο σαν πρωτη κιθαρα του, με την εννοια οτι θα προτεινα μια κιθαρα πιο ευελικτη ηχητικα και με πιο "τυπικο" προφιλ στο μανικι, για να καλυψει οσο δυνατον περισσοτερα γουστα. Αλλα απο τη στιγμη που α) λες οτι θα παιζεις metal, rock κλπ β) δεν εχεις ηδη "προυπηρεσια" στην ηλεκτρικη και αρα το μανικι θα το μαθεις οπως θα μαθαινες οποιοδηποτε αλλο και γ) την βρηκες με 120 ευρω τοτε θα σου ελεγα μεγεια και να σου ζησει. Αντε και με ενα ενισχυτακι καλο και εγινες. 

 

 

 

*Κρινω με βαση τη δικια μου, την οποια ειχα αγορασει πριν αρκετα χρονια, δεν εχω παιξει καποια προσφατη X100 - εχω παιξει ομως αρκετες προσφατες Cort και δεν εχω λογο να πιστεω οτι εχει αλλαξει κατι σχετικα με την σχεση τιμης/ποιοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, johnps είπε

εχει απλα δεν εχει βαλει τον λεβιε..

Δεν έχει. Στα "χαρακτηριστικά" στην ιστοσελίδα αναγράφει "tremolo: ΟΧΙ" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
55 λεπτά πριν, johnps είπε

εχει απλα δεν εχει βαλει τον λεβιε..

 

Για άλλη κιθάρα μιλάτε. ο killbill λέει για την LTD.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi Pacifica είναι εξαιρετικές, εγώ έβγαινα και live με μια.
To τρεμολο στην bullet είναι σα να μην έχεις ...

Αυτήν την Pacifica την πούλησα 170 με θήκη. Δεν είχε τρέμολο, αλλά είχε Grover tuners απ΄τη μάνα της και split coil στον humbucker.

image.thumb.png.9ee372a9c96e8ec11b245d7bae31d497.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα σήμερα την Cort x100 από eshop στα 116€ λόγω black friday .

Τη θεωρώ super προσφορά. Στο skroutz και σε πολλούς γνωστούς μουσικούς οίκους την έχει 160€ άρα όντως πρόκειται περί ευκαιρίας. 

Βέβαια πήρα το ρίσκο αφού η παραγγελία έγινε διαδικτυακά χωρίς να την έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω θα Μαρεσει 

Ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας τις οποίες όλες εξέτασα σοβαρά και λεπτομερώς. 

Θα επανέλθω με εντυπώσεις όταν την παραλάβω! 

Επεξεργασμένο από killbill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου