Προς το περιεχόμενο

Ηχεία Monitors για ακρόαση βινυλίων και CD στο σπίτι


dish-jockey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την ομάδα. Σκέφτομαι να πάρω τα Yamaha HS7 για ακρόαση μουσικής από βινύλια και cd. Κάνουν γι αυτή τη δουλειά ; Πολλοί λένε τα καλύτερα, κάποιοι άλλοι όχι. Τα έχω δει σε σπίτια φίλων και μου έχουν ακουστεί παρα πολύ ωραία μιας και έχω κάποια Logitech των 40 ευρώ μέχρι στιγμής..

 

Επίσης τι σημαίνει ότι θέλουν στρώσιμο και πώς γίνεται ;

 

Μια δεύτερη ερώτηση πώς γίνεται η σύνδεση ; Τι απαιτείται ; Έχω μόνον έναν μίκτη Vestax, το πικαπ και ένα cd player ; 

 

Ευχαριστώ πολύ.

Επεξεργασμένο από D-Forest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και κάνουν, ηχεία είναι και θα παίξουν μουσική ανεξαρτήτως το format. Σου λύνουν και το πρόβλημα της οδήγησης μιας και είναι ενεργά. Θα δεις διαφορά από τα τωρινά σου ηχεία, φρόντισε να τα στήσεις σωστά στο χώρο.

 

Θα συνδέσεις τις πηγές στον μίκτη και τον μίκτη στα ηχεία.Αν η έξοδος του μίκτη έχει XLR βύσμα προτίμησε καλώδιο με XLR.

 

Το στρώσιμο σημαίνει ότι οι αναρτήσεις των μεγαφώνων μαλακώνουν και αλλάζει έλαφρά ο ήχος μετά από Χ ώρες χρήσης. Κάποιοι το ακούνε, κάποιοι όχι και το αμφισβητούν. Το θέμα είναι ότι δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα, απόλαυσε τη μουσική σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι ενεργά μόνιτορς για να ακούς μουσική 2 καλά ηχειάκια και ένας ολοκληρωμένος ενισχυτής αρκεί. εκτός αν θέλεις να κάνεις και άλλα πράγματα....

 

τα ενεργά μόνιτορς είναι για παραγωγή για να μη χρωματίζουν τον ήχο.

 

 

 

sony.JPG

wharf.jpg

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς από τα logitech θα παίξουν καλύτερα δεν το συζητάμε.

Γενικά τα ενεργά σου λύνουν εκ προοιμίου το θέμα ταιριάσματος ενισχυτή + ηχείων. 

Αυτά που ήδη έχεις επαρκούν για την χρήση ενεργών. Μόνο καλώδια θελεις.

Για το στρώσιμο...ξέχνα το καλύτερα. Θα στρώσουν σιγά σιγά μόνα τους.

Απλά τις πρώτες μέρες μην τα γκαζώνεις.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να συμπληρώσω ότι στα χρήματα που θα πάρεις τα yamaha (ή και λιγότερα) πιθανόν να βρεις ηχεία και ξεχωριστό ενισχυτή, αλλά δύσκολα θα μπορέσεις να ταιριάξεις από μόνος σου χωρίς ψάξιμο και δοκιμές έναν ενισχυτή και 2 παθητικά ηχεία τόσο καλά όπως είναι τα ενεργά μόνιτορ και ιδιαίτερα αυτά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου