Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια ζητώ ξανά Χριστιανοί.


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ,

 

Ενα ακόμη κομμάτι που θέλω τα φώτα σας για να το στρώσω στην τελική του μορφή.

Τα σημεία που έχω τις ανησυχίες μου ειναι τα εξής:

 

α)Στο 0.42 να το κάνω να ακουστεί πιο διάφωνο?να πατήσω τα χέρια στα πλήκτρα και όποιον πάρει ο χάρος?

β)Σ το 1.27 και 1.34 κολλάει αυτό που έχω κάμει ή να το στρώσω?

γ)Στο 2.41 να το ομαλοποιήσω καλύτερα ή κάνει την δουλειά του όπως είναι?

ε)Τα εφφέ που έχω βάλει στην αρχή,να τα προχωρήσω μέχρι τέλος ή ακούγονται χάλια?

 

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση/διόρθωση είναι καλοδεχούμενη,με ξέρετε,δεν λέω όχι 😛

 

Υ.γ Μήπως το  έχω παραφορτώσει με θέματα και δεν μένει στον ακροατή τίποτα στο τέλος(μήπως τα θέματα είναι γτπ και γι'αυτό δεν μένει τίποτα)?

 

Ευχαριστίες!

 

oti na nai.mp3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Nikos Aravanis said:

α)Στο 0.42 να το κάνω να ακουστεί πιο διάφωνο?να πατήσω τα χέρια στα πλήκτρα και όποιον πάρει ο χάρος?

β)Σ το 1.27 και 1.34 κολλάει αυτό που έχω κάμει ή να το στρώσω?

γ)Στο 2.41 να το ομαλοποιήσω καλύτερα ή κάνει την δουλειά του όπως είναι?

ε)Τα εφφέ που έχω βάλει στην αρχή,να τα προχωρήσω μέχρι τέλος ή ακούγονται χάλια?

Υ.γ Μήπως το  έχω παραφορτώσει με θέματα και δεν μένει στον ακροατή τίποτα στο τέλος(μήπως τα θέματα είναι γτπ και γι'αυτό δεν μένει τίποτα)?

 

 

 

Όμορφο, αλλά λίγο κοινότοπο μου φάνηκε αρμονικά (μην υπολογίζεις την γνώμη μου σε κάτι τέτοια).

Όντως πολύ όμορφο αισθητικά, σε πάει μια βόλτα συναισθηματικά.

 

Επί των προβληματισμών σου ...

 

α) Μια χαρά είναι. Σαν πρόταση θα σου έλεγα ότι από την στιγμή που έχει παύση αμέσως μετά, μπορεί η διάφωνη φράση να κρατήσει παραπάνω (ένα μέτρο ακόμα) χρόνο, και να μπορέσεις εκεί να τα δώσεις όλα βάζοντας και τα πόδια ακόμα στα πλήκτρα, για να είναι μεγαλύτερη η αντίθεση με το πριν και το μετά.

 

β) Κολλάει αλλά .... θέλει λίγο δουλίτσα στο πώς θα κολλήσει (να φαίνεται/ξεχωρίζει ευκρινώς η αλλάγή μέτρου που προηγείται και να ολοκληρώνεται πλήρως το προηγούμενο μέτρο), γιατί στην αρχή φαίνεται σαν πρόβλημα χρόνου (θα πω αργότερα).

 

γ) ΣΚΟΤΩ, θέλω κι άλλο.

 

δ) Γιατί πήδηξες το (δ)? :classic_tongue::classic_tongue:

 

ε) Μια χαρά μου φάνηκαν τα εφφέ στην αρχή, αλλά θα τα ήθελα και προς το τέλος πάλι (προς το 2:45 μέχρι τέλος) για να δέσει το γλυκό.

 

Υ.γ ) Ούτε να το σκέφτεσαι.

 

Θα ήθελα επίσης να προσθέσω εδώ τα θέματα με τον χρόνο, που επειδή είναι ελεύθερο, κάπου είναι οκ, αλλά κάπου αλλού φαίνεται να μην ελέγχεις τον χρόνο.

Αυτό κάνει και τα σημεία που επίτηδες είναι ρουμπάτα να ακούγονται "κάπως" και είναι κρίμα ρε συ, γιατί είναι πολύ ωραία.

 

Αγαπημένα σημεία του κομματιού, όσα έχεις γράψει στους προβληματισμούς σου.

Μου άρεσε πολύ, ειδικά αυτή η ρημάδα η ατμόσφαιρα που φτιάχνεις .... με στέλνει.

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Στράτο και τις παρατηρήσεις.

Πάμε λοιπόν.

α) θα δώσω παραπάνω διαφωνία κια θα επανέλθω.

β)έχεις δίκιο,καθώς υπολόγιζα να μου βγεί 6/8 στο γρήγορο μέρος όταν το έβγαζα και το έπαιζα αργά,δεν ξέρω τι σκατώνω ακόμη και χάνω στους τονισμούς και το μέτρο,αλλά θα το ψάξω και θα σε ξανα ενοχλήσω.

γ)απο εσένα δεν περίμενα κάτι άλλο 😛

δ)όντως που πήγε οέο?

ε)τα εφφε θα τα προχωρήσω,απλά ήθελα γνώμη αν άξιζαν όπως τα έβαλα.

 

❤️

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζορικο...

Θα ηθελα τα εφε παλι στο κλεισιμο...

Μου θυμιζει το "Πουλιά" απο Ξυλινα Σπαθια στο πολυ καλυτερο του ομως...

  • Ευχαριστώ 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, leon7pap said:

Μου θυμιζει το "Πουλιά" απο Ξυλινα Σπαθια στο πολυ καλυτερο του ομως...

Βλάσφημος 😛

 

Τα εφφέ θα τα προχωρήσω μιας και δεν ακούτε πρόβλημα.

Για τα λοιπά πρέπει να πέσει δουλειά.

Ευχαριστίες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια ακομη φορα με εκπλησσεις ρε Νικολα.ευχαριστα βεβαιως.

Για τα δικα μου γουστα ειναι εξαιρετικο οπως ακριβως ειναι.

Το μονο ισως που με ξενιζει ειναι οτι τα εφε κοβονται αποτομα στο 1,20κατι.Θα επρεπε,νομιζω,να πεφτουν πιο ομαλα.

Δε λεει κατι ομως,ειναι καταπληκτικο στο σύνολό του και μπραβο σου.

 

Χρονια πολλα και καλα!

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, gvour said:

Για μια ακομη φορα με εκπλησσεις ρε Νικολα.ευχαριστα βεβαιως.

Για τα δικα μου γουστα ειναι εξαιρετικο οπως ακριβως ειναι.

Το μονο ισως που με ξενιζει ειναι οτι τα εφε κοβονται αποτομα στο 1,20κατι.Θα επρεπε,νομιζω,να πεφτουν πιο ομαλα.

Δε λεει κατι ομως,ειναι καταπληκτικο στο σύνολό του και μπραβο σου.

 

Χρονια πολλα και καλα!

 

Αρχοντα Γεώργιε,ευγενής όπως πάντα 😉

Τα εφφέ ήταν κάτι πρόχειρο για να ακούσω γνώμες,θα τα προχωρήσω μέχρι το τέλος.

 

Να είστε όλοι καλά για τις ευχές σας,εύχομαι υγεία στους αγαπημένους σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρές διορθώσεις και προσπάθησα να το γεμίσω με το εφφέ της βροχής.

Οι ερωτήσεις παραμένουν λίγο πολύ ίδιες.

 

Στράτο προσπάθησα να κάνω λίγο πιο έντονη την διαφωνία στο 0.42 αλλά να κρατήσει και λίγη μελωδικότητα.

Κάνει δουλεία όπως είναι και μήπως να το αφήσω να αναπνεύσει για περισσότερο χρόνο όπως πρότεινες?

 

Το 1.30 διορθώθηκε?

 

Στο 1.38 έχω φάει σκάλωμα και θα εκτιμούσα μια έξτρα βοήθεια ώστε να φέρω πιο ομαλά την αλλαγή.

 

Στο 2.46 το άλλαξα ελαφρώς να είναι πιο μελωδικό.

 

Λοιπές παρατηρήσεις θα πάρουν έξτρα πόντους 😛

 

mpampas.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμίζει αρκετά genesis (τα κομμάτια του Tony Banks) ή της εποχής Wind and Wuthering με την διαφορά όμως ότι δεν ξεχωρίζει ποτέ το θέμα από τα ακομπανιαμέντα.

Κατά την γνώμη μου δεν μένει κάτι που να μένει στη μνήμη για την επόμενη μέρα.

Βέβαια είναι φυσιολογικό γιατί εσύ το έχεις ακούσει ήδη 2381 φορές και εμείς μία.

Προσπάθησε να βγεις από το λούκι αυτό που πέφτουμε όλοι.

Προσπάθησε τουλάχιστον το βασικό θέμα (όποιο κρίνεις ότι είναι αυτό) να το δώσεις με ένα άλλο κύριο ή εξέχον όργανο.

Να καταλαβαίνει ο άλλος ότι εκεί πρέπει να δώσει βάση.

 

Τα χρονικά σημεία που ρωτάς, όντως είναι κάποια που πάνε να κάνουν κλικ, απλώς όμως συνήθως ανεβάζουν ένα φρύδι για μισό δευτερόλεπτο και μετά πάμε παρακάτω.

Τα εφέ σου...δεν ξέρω, μου φάνηκαν ψεύτικα και βεβιασμένα. Αποψή μου, αν θες να βάλεις εφέ, κάνε τον κόπο και ηχογράφησε δικά σου. Ξέρω, δεν είναι εύκολο. Αλλά φαίνεται. Εκτός αν αγοράσεις καμιά ακριβή βιβλιοθήκη.

 

Ίσως ακούγομαι σκληρός...

Κράτα λοιπόν την πρώτη μισή φράση και μελέτησε το υπόλοιπο κείμενο. Δεν είναι κακό να έχεις και μια διαφορετική άποψη.

Επίσης εκείνος που έκλεισε τα εφέ στο 1.25 στο πρώτο να απολυθεί άμεσα. Ο επόμενος που απλώς τα χαμήλωσε να εκπαιδευτεί περισσότερο.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Δημήτρη και σε ευχαριστώ για τον κόπο που κάνεις.

 

Ξεκινάω απο τα εφέ

Να με απολύσω δεν μπορώ,μιας και δεν με πληρώνω 😛,στο 1ο τα έβαλα εώς ένα σημείο για να ακούσω γνώμες,όντως χαμηλώνουν στο 2ο που ανέβασα και θα κοιτάξω να το φέρω στην σωστή στάθμη.

Για να ηχογραφήσω μόνος μου,μάλλον δεν,οπότε θα κοιτάξω να παίξω με αυτά που έχω και ο Θεός βοηθός.

 

Με τα θέματα έχω θέμα 😞,μου είναι δύσκολο να πιάσω ένα θέμα και να το ξεσκίσω σε παραλλαγές,ώστε και να ακούγεται γνώριμο αλλά και να μην βαριέται ο ακροατής παράλληλα.

Θα δοκιμάσω ξανά μήπως και καταφέρω κάτι τις,αλλιώς τελειώνω αυτό και πάμε για άλλα μέχρι να το ξανα επισκεφτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου