Προς το περιεχόμενο

Πως δουλεύει το MIDI;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
6 λεπτά πριν, killbill είπε

Αν έχω το local off, δείχνει στο πρόγραμμα να λαμβάνει σήμα από το πλήκτρο αλλά δεν ακούω τίποτα. Ηχογραφεί χωρίς να ακούω τίποτα και αν βάλω το daw να παίξει πάλι δεν ακούω τίποτα... 

Με Local Off στο όργανο θα πρέπει να έχεις στο πρόγραμμα Soft Through = ON (active).

 

 

6 λεπτά πριν, killbill είπε

Έχω βάλει ένα μονο midi track και έχω ορίσει στο όργανο στα midi in και out ότι κανάλι 1 θα είναι το μπάσο. Εγώ παίζω κανονικά με συνοδεία, δεξί χέρι, αριστερό χέρι, ντραμς ακούγονται παπάδες τα πάντα. Παρατηρώ ότι στο track γράφονται τα πάντα. Δεν θα έπρεπε να γράφεται μόνο το μπάσο και ας παίζω εγώ κανονικά? Γιατί γράφει τα πάντα? 

Σωστά γράφει τα πάντα, διότι από το όργανο έχεις ανοικτά τα πάντα, δηλαδή να στέλνει όλα τα midi κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Με Local Off στο όργανο θα πρέπει να έχεις στο πρόγραμμα Soft Through = ON (active).

Ok. Πάντως αν έχω την κάρτα να ακούγεται μόνο από το DAW (δηλαδή το input της κάρτας να είναι γυρισμένο μόνο στην ένδειξη DAW και όχι στο input) δεν ακούω ποτέ τίποτα είτε παίζω στο πλήκτρο κάτι, είτε πατάω Play στο πρόγραμμα, ανεξάρτητα αν έχω local on ή off ή το Soft through on ή off. Παίζοντας στο πλήκτρο φαίνεται να στέλνει σήμα (ανεβοκατεβαίνει η ένταση) αλλά δεν ακούγεται τίποτα. Είναι νορμάλ αυτό ή κάνω κάτι λάθος?

 

1 ώρα πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Σωστά γράφει τα πάντα, διότι από το όργανο έχεις ανοικτά τα πάντα, δηλαδή να στέλνει όλα τα midi κανάλια.

Τώρα είναι που μπερδεύτηκα χειρότερα! Κάτι δεν καταλαβαίνω σε όλη την ιστορία. Τότε ποιο το νόημα των αριθμών 1, 2, 3 που ορίζω στα midi tracks, αφού έτσι κι αλλιώς θα γράψει ότι είναι ανοιχτό... Εγώ νόμιζα ότι αν στο midi track στο πρόγραμμα έχω ορίσει τον αριθμό 1, τότε θα γράψει από το keyboard ότι έχω ορίσει και στο keyboard στη θέση 1 πχ θα γράψει το acc3 ας παίζω εγώ δεξί χέρι και ας έχω ντραμς κλπ Εδώ γράφει τα πάντα...

 

Πριν δοκιμάσω με το πλήκτρο μου, είχα κάνει μια δοκιμή με το VST instrument του cubase το Helion. Εκεί στο virtual αυτό όργανο, είχα βάλει στο 1 πιανο στο 2 βιολί στο 3 κιθάρα στο 4 μπάσο. Αντίστοιχα δημιούργησα 4 midi tracks καθένα από τα οποία συνέδεσα με το Helion και στο καθένα midi track όρισα τους αριθμούς 1, 2, 3, 4 αντίστοιχα. 

Τοτε παίζοντας με το δεξί χέρι στο αρμόνιο μου ακουγόταν ταυτόχρονα τα 4 όργανα και όταν πάτησα record, κάθε όργανο ηχογραφήθηκε και στο αντίστοιχο midi track κάτι που μου φαίνεται απόλυτα λογικό, αφού κάθε αριθμός των midi tracks ταίριαξε με τον αντίστοιχο αριθμό στα όργανα στο virutal keyboard. Γιατί δεν λειτουργεί με την ίδια φιλοσοφία όταν αντί για το helion χρησιμοποιώ το δικό μου πλήκτρο?

Γιατί δηλαδή ενώ έχω στο πρόγραμμα midi track και έχω βάλει αριθμό καναλιού 1 σε αυτό, αυτό να γράφει από το κανάλι 5 του πλήκτρου και από τα υπόλοιπα κανάλια? 

 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
10 λεπτά πριν, killbill είπε

Ok. Πάντως αν έχω την κάρτα να ακούγεται μόνο από το DAW (δηλαδή το input της κάρτας να είναι γυρισμένο μόνο στην ένδειξη DAW και όχι στο input) δεν ακούω ποτέ τίποτα είτε παίζω στο πλήκτρο κάτι, είτε πατάω Play στο πρόγραμμα, ανεξάρτητα αν έχω local on ή off ή το Soft through on ή off. Παίζοντας στο πλήκτρο φαίνεται να στέλνει σήμα (ανεβοκατεβαίνει η ένταση) αλλά δεν ακούγεται τίποτα. Είναι νορμάλ αυτό ή κάνω κάτι λάθος?

Δεν το κατάλαβα. Κάτι λάθος κάνεις.

 

10 λεπτά πριν, killbill είπε

 

Τώρα είναι που μπερδεύτηκα χειρότερα! Κάτι δεν καταλαβαίνω σε όλη την ιστορία. Τότε ποιο το νόημα των αριθμών 1, 2, 3 που ορίζω στα midi tracks, αφού έτσι κι αλλιώς θα γράψει ότι είναι ανοιχτό... Εγώ νόμιζα ότι αν στο midi track στο πρόγραμμα έχω ορίσει τον αριθμό 1, τότε θα γράψει από το keyboard ότι έχω ορίσει και στο keyboard στη θέση 1 πχ θα γράψει το acc3 ας παίζω εγώ δεξί χέρι και ας έχω ντραμς κλπ Εδώ γράφει τα πάντα...

Όχι, λάθος κατάλαβες.

Κάπου πιό πάνω σου είπα να επιλέξεις midi channel anyστο midi track. Με αυτό τον τρόπο θα γράψει τα πάντα δηλαδή ό,τι στείλει το όργανο. Μετά θα κάνεις τον διαχωρισμό (extract) των midi channels σε διαφορετικά tracks μέσα από το πρόγραμμα.

 

10 λεπτά πριν, killbill είπε

Πριν δοκιμάσω με το πλήκτρο μου, είχα κάνει μια δοκιμή με το VST instrument του cubase το Helion. Εκεί στο virtual αυτό όργανο, είχα βάλει στο 1 πιανο στο 2 βιολί στο 3 κιθάρα στο 4 μπάσο. Αντίστοιχα δημιούργησα 4 midi tracks καθένα από τα οποία συνέδεσα με το Helion και στο καθένα midi track όρισα τους αριθμούς 1, 2, 3, 4 αντίστοιχα. 

Τοτε παίζοντας με το δεξί χέρι στο αρμόνιο μου ακουγόταν ταυτόχρονα τα 4 όργανα και όταν πάτησα record, κάθε όργανο ηχογραφήθηκε και στο αντίστοιχο midi track κάτι που μου φαίνεται απόλυτα λογικό, αφού κάθε αριθμός των midi tracks ταίριαξε με τον αντίστοιχο αριθμό στα όργανα στο virutal keyboard. Γιατί δεν λειτουργεί με την ίδια φιλοσοφία όταν αντί για το helion χρησιμοποιώ το δικό μου πλήκτρο?

Κάτι δεν κάνεις σωστά με τα midi κανάλια (channels).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο output του midi track βάλω Microsoft gs wavetable synth τότε ακούγεται το πλήκτρο όταν η κάρτα ήχου είναι γυρισμένη στην ένδειξη daw. Αν βαλω για output την κάρτα τότε βουβαμαρα . Τι στο καλό φταίει? Παίρνει σήμα το κανάλι αλλά δεν ακούγεται 

Μήπως τσάμπα παιδεύομαι? Μήπως δεν πρέπει να ακουστεί πάρα μόνο αν γυρίσω την κάρτα στο input? 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, killbill είπε

Αν στο output του midi track βάλω Microsoft gs wavetable synth τότε ακούγεται το πλήκτρο όταν η κάρτα ήχου είναι γυρισμένη στην ένδειξη daw.

Όχι. Έλεγξε την συνδεσμολογία σου. Καλώδια MIDI & AUDIO.

1) Αν στο output του midi track επιλέξεις gs wavetable synth θα πρέπει να ακούς τους εσωτερικούς ήχους των windows.

2) Αν επιλέξεις την έξοδο της κάρτας που είναι συνδεδεμένο το όργανο, θα ακούσεις το όργανο, κατά την αναπαραγωγή από το πρόγραμμα.

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

Αν βαλω για output την κάρτα τότε βουβαμαρα . Τι στο καλό φταίει? Παίρνει σήμα το κανάλι αλλά δεν ακούγεται 

Μήπως τσάμπα παιδεύομαι? Μήπως δεν πρέπει να ακουστεί πάρα μόνο αν γυρίσω την κάρτα στο input? 

Με Local ON στο όργανο και με Soft Through OFF στο πρόγραμμα, όταν θα παίζεις τα πλήκτρα, κατά την εγγραφή στο πρόγραμμα δεν θα στέλνει έξω σήμα midi. Κατά την αναπαραγωγή το πρόγραμμα θα στείλει τα πάντα.

 

Με Local OFF στο όργανο και με Soft Through ON στο πρόγραμμα, όταν θα παίζεις τα πλήκτρα, κατά την εγγραφή στο πρόγραμμα θα στέλνει έξω σήμα midi. Επίσης κατά την αναπαραγωγή (όπως και πάνω) το πρόγραμμα θα στέλνει τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Με Local ON στο όργανο και με Soft Through OFF στο πρόγραμμα, όταν θα παίζεις τα πλήκτρα, κατά την εγγραφή στο πρόγραμμα δεν θα στέλνει έξω σήμα midi. Κατά την αναπαραγωγή το πρόγραμμα θα στείλει τα πάντα.

Άρα δεν θα μπορώ να ηχογραφήσω στο Midi track? Θα παίζω αλλά θα μένει κενό το track και δεν θα γράφει τίποτα? αυτό εννοείς?

Εμένα σε κάθε περίπτωση στέλνει σήμα, γράφει, απλά αν βάλω το knob της κάρτας ήχου μου στη θέση DAW δεν ακούω τίποτα όταν παίζω. Οπότε το έβαλα στη θέση input και με άκουγα. Τώρα γιατί γίνεται αυτό δεν ξέρω. Αν δημιουργήσω audio track με ακούω κανονικά όταν είναι στη θέση DAW πάντως...Κάποια ρύθμιση θα είναι και άντε βρες την... Τα καλώδια τα έχω σωστά

 

Τέλος πάντων, μάλλον κατάφερα να κάνω αυτό που ήθελα πιστεύω. Εβαλα στο input του midi track "Any" και στο output την κάρτα ήχου. Έπαιξα το κομμάτι μου στο πλήκτρο κανονικά με τα styles και τα όλα του, και το έγραψε στο midi track. Μετά έκανα dissolve και "τεμάχισε" την midi μορφή σε πολλά midi tracks. Τέλος το έκανα export σε ένα αρχείο midi στον υπολογιστή.

Τώρα η ιστορία με το midi πως συνεχίζεται? Εγώ εντάξει, αν έβαζα το όργανο να το παίξει, έβρισκε τους ήχους από το αρμόνιό μου και το έπαιζε όπως ακριβώς το έπαιξα και εγώ δηλαδή. Αν το στείλω σε έναν τρίτο, που έχει άλλο αρμόνιο από μένα (ή και καθόλου αρμόνιο) τι θα το κάνει το midi αρχείο? Να υποθέσω ότι κάποιος τρίτος που θα πάρει το Midi αρχείο, θα το φορτώσει στο cubase ή άλλο daw, και θα ορίσει τους δικούς του ήχους σε κάθε midi track μέσω του δικού του πλήκτρου ή του δικού του vst οργάνου; Κάπως έτσι έχει το πράμα? 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, killbill είπε

Μήπως τσάμπα παιδεύομαι? Μήπως δεν πρέπει να ακουστεί πάρα μόνο αν γυρίσω την κάρτα στο input?

Ψάχνοντας για ώρες στο ιντερνετ, είδα ένα video όπου έχει φτιάξει δημιουργήσει ένα midi track στο οποίο θα κάνει εγγραφή και λέει "θα δημιουργήσω και ένα audio track, στο οποίο δεν θα γράψω, απλά το έχω για να μπορώ να ακούω τι θα γράφω!"

Μήπως όντως τσάμπα παιδεύομαι τόσες ώρες? Μήπως όντως αν γράφεις, και το μοναδικό track που έχεις έίναι ένα Midi track και τίποτα άλλο, τότε αν το Input της κάρτας ήχους σου είναι στη  θέση ""DAW" και όχι στο Input, τότε όντως δεν ακούς τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, killbill είπε

Άρα δεν θα μπορώ να ηχογραφήσω στο Midi track? Θα παίζω αλλά θα μένει κενό το track και δεν θα γράφει τίποτα? αυτό εννοείς?

Όχι, διάβασε προσεκτικά τι σου έγραψα.

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

Εμένα σε κάθε περίπτωση στέλνει σήμα, γράφει, απλά αν βάλω το knob της κάρτας ήχου μου στη θέση DAW δεν ακούω τίποτα όταν παίζω. Οπότε το έβαλα στη θέση input και με άκουγα. Τώρα γιατί γίνεται αυτό δεν ξέρω.

Διότι κάνεις διαφορετική δρομολόγηση του midi σήματος.

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

Αν δημιουργήσω audio track με ακούω κανονικά όταν είναι στη θέση DAW πάντως...Κάποια ρύθμιση θα είναι και άντε βρες την...

Έχεις συνδεδεμένο το όργανο στο υπολογιστή και μέσω Audio.

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

Τα καλώδια τα έχω σωστά

ok

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

Τέλος πάντων, μάλλον κατάφερα να κάνω αυτό που ήθελα πιστεύω. Εβαλα στο input του midi track "Any" και στο output την κάρτα ήχου. Έπαιξα το κομμάτι μου στο πλήκτρο κανονικά με τα styles και τα όλα του, και το έγραψε στο midi track. Μετά έκανα dissolve και "τεμάχισε" την midi μορφή σε πολλά midi tracks. Τέλος το έκανα export σε ένα αρχείο midi στον υπολογιστή.

Ωραία.

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

Τώρα η ιστορία με το midi πως συνεχίζεται? Εγώ εντάξει, αν έβαζα το όργανο να το παίξει, έβρισκε τους ήχους από το αρμόνιό μου και το έπαιζε όπως ακριβώς το έπαιξα και εγώ δηλαδή. Αν το στείλω σε έναν τρίτο, που έχει άλλο αρμόνιο από μένα (ή και καθόλου αρμόνιο) τι θα το κάνει το midi αρχείο?

Αν έχει το ίδιο αρμόνιο θα ακούσει τα ίδια πράγματα. Αν έχει κάτι άλλο θα πρέπει να επιλέξει ανάλογους ήχους.

Επίσης, αν αυτά που έπαιξες είναι με ήχους GM,GS,XG, θα μπορεί να ακούσει το ίδιο πράγμα >95% χωρίς να αλλάξει κάτι.

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

Να υποθέσω ότι κάποιος τρίτος που θα πάρει το Midi αρχείο, θα το φορτώσει στο cubase ή άλλο daw, και θα ορίσει τους δικούς του ήχους σε κάθε midi track μέσω του δικού του πλήκτρου ή του δικού του vst οργάνου; Κάπως έτσι έχει το πράμα? 

Ναι και αυτό.

1 ώρα πριν, killbill είπε

Ψάχνοντας για ώρες στο ιντερνετ, είδα ένα video όπου έχει φτιάξει δημιουργήσει ένα midi track στο οποίο θα κάνει εγγραφή και λέει "θα δημιουργήσω και ένα audio track, στο οποίο δεν θα γράψω, απλά το έχω για να μπορώ να ακούω τι θα γράφω!"

Μήπως όντως τσάμπα παιδεύομαι τόσες ώρες? Μήπως όντως αν γράφεις, και το μοναδικό track που έχεις έίναι ένα Midi track και τίποτα άλλο, τότε αν το Input της κάρτας ήχους σου είναι στη  θέση ""DAW" και όχι στο Input, τότε όντως δεν ακούς τίποτα?

Νομίζω πως αυτό που ήθελες το έκανες με τα πιό πάνω. Όμως, διάβασε λιγάκι περί midi.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει είμαι σε καλό δρόμο. Έχω καταλάβει τι παίζει. Φαίνεται να λειτουργούν ολα καλά, εκτός από αυτό που ανέφερα και παραπάνω δηλαδή όταν γυρνάω την κάρτα ήχου στη θέση DAW δεν ακούω το πλήκτρο όταν παίζω. Πρέπει να έχω την κάρτα ήχου στη θέση input για να το ακούσω. .Δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να είναι ή κάτι κάνω λάθος ή χρειάζεται κάποια ρύθμιση (τα καλώδια είναι σωστά πάντως).

 

Έχω φτιάξει 3 midi tracks στο cubase και τα έχω θέσει τα channels 1, 2, 3 αντίστοιχα. Στο keyboard έχω ορίσει αντίστοιχα ότι στο channel 1 θα είναι το Upp1, στο channel 2 το Upp2 και στο channel3 το Upp3. Επιλέγοντας στο cubase κάποιο midi track και επιλέγοντας έναν ήχο από το πλήκτρο, ανταποκρίνεται μια χαρά και έτσι το κάθε midi track παίζει και έναν διαφορετικό ήχο. Ας πούμε έχω πιάνο στο upp1, σαξόφωνο στο upp2 και μπάσο στο upp3. Όλα τα άλλα channels τα έχω στο off στο πλήκτρο.

Και τώρα συνέβει το εξής: πάτησα από περιέργεια το start για να παίξει ένας ρυθμός, και παρατήρησα ότι ο ρυθμός παίζεται από το όργανο του midi track που έχω ενεργοποιημένο! Δηλαδή δεν ακούγονται κρουστά, αλλά μόνο ο ήχος που παριστάνει τα κρουστά. Δηλαδή ας πούμε ότι έχω επιλέξει το midi track1 όπου ακούει στο channel1 το οποίο στο πλήκτρο είναι το πιάνο (στο upp1) και βγαίνει ένας ήχος μόνο από πιάνα, σαν να λέμε στη θέση του πιάτου, της μπότας, του ταμπούρλου κλπ να έχουν μπει πιάνα! Δηλαδή ακούω 7-8 πιάνα ταυτόχρονα να παίζουν τον ρόλο του κάθε κρουστού οργάνου! Είναι φυσιολογικό αυτό? Θα περίμενα να μην γίνει τίποτα όταν πατάω ρυθμό, αφού το midi track είναι "συνδεδεμένο" με το upp1 του πλήκτρου. Εγώ δεν έπαιξα τίποτα στο δεξί χέρι. Γιατί έχει αυτή τη συμπεριφορά?

Το ίδιο, αν ενεργοποιήσω το midi track2 θα ακούσω 7-8 σαξόφωνα να παίζουν τον ρόλο των κρουστών. Αντί να ακουστεί πιάτο ακούγεται στη θέση του σαξόφωνο, αντί να ακουστεί η μπότα ακούγεται πιο βαθύ σαξόφωνο, αντί να ακουστεί ταμπούρο ακούγεται σαξόφωνο κλπ!!

Υπάρχει εξήγηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πρώτον, είναι εντελώς φυσιολογικό να ακούς το πλήκτρο σου είτε απευθείας από την είσοδο της κάρτας ήχου, είτε μέσα από κάποιο Audio Track στο DAW. Μην ξεχνάς ότι το MIDI δεν έχει ήχο, αλλά μόνο δεδομένα. Αφού λοιπόν το track δεν είναι συνδεδεμένο με κάποιο VST αλλά περιμένεις να ακουστεί μέσω του πλήκτρου, θα γίνει όπως προείπα.

 

 Τώρα, το πλήκτρο στέλνει μηνύματα ρυθμού π.χ. στο κανάλι 10, και εσύ στο DAW αναθέτεις το track στο κανάλι 1, για αυτό γίνεται χαμός. Θα πρέπει να φιλτράρεις το ποια κανάλια θα περνάνε μέσα στο track, αυτό γίνεται στο input tranformer με το channel filtering, δες το manual.

 

 Καλά τα πας όμως, αφού βρίσκεις άκρη με αυτό το ρυθμό δε σε φοβάμαι. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου