Προς το περιεχόμενο

Πως δουλεύει το MIDI;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 Τώρα, το πλήκτρο στέλνει μηνύματα ρυθμού π.χ. στο κανάλι 10, και εσύ στο DAW αναθέτεις το track στο κανάλι 1, για αυτό γίνεται χαμός. Θα πρέπει να φιλτράρεις το ποια κανάλια θα περνάνε μέσα στο track, αυτό γίνεται στο input tranformer με το channel filtering, δες το manual.

Αυτό δεν καταλαβαίνω. Καταρχήν γιατί να στελνει μηνύματα ρυθμού το πλήκτρο αφού έχω βάλει off όλα τα κανάλια εκτός από ένα που αντιστοιχεί στον ήχο στο upp1. Σε κανένα κανάλι από τα 16 δεν έχω βάλει την τιμή Drum. Σε όλα έχω την τιμή off εκτός από το κανάλι 1 που έχει την τιμή upp1. 

 

Ακόμα και αν έστελνε μηνύματα ρυθμού στο κανάλι 10, γιατί μπλέκεται με το midi track 1 το οποίο είναι ρυθμισμένο στο κανάλι 1? Δεν καταλαβαίνω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα έχεις βγάλει όλα από το MIDI OUT ή από το MIDI IN; Θα πρέπει να τα βγάλεις όλα από το MIDI OUT, να μη στέλνουν δηλαδή σήμα καν, γιατί αν τα βγάλεις απλά από το MIDI IN δεν κάνεις δουλειά, το κανάλι που θα αφήσεις δηλαδή το πιάνο πάλι θα ακούει.

 

 Το cubase δέχεται σήματα από οποιοδήποτε κανάλι και τα δρομολογεί στο κανάλι που επιλέγεις. Αν θες να δέχεται σήμα από ένα μόνο κανάλι πρέπει να κάνεις channel filtering.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
9 ώρες πριν, killbill είπε

Εντάξει είμαι σε καλό δρόμο. Έχω καταλάβει τι παίζει. Φαίνεται να λειτουργούν ολα καλά, εκτός από αυτό που ανέφερα και παραπάνω δηλαδή όταν γυρνάω την κάρτα ήχου στη θέση DAW δεν ακούω το πλήκτρο όταν παίζω. Πρέπει να έχω την κάρτα ήχου στη θέση input για να το ακούσω. .Δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να είναι ή κάτι κάνω λάθος ή χρειάζεται κάποια ρύθμιση (τα καλώδια είναι σωστά πάντως).

Λογικό το ακούω, αφού το όργανο είναι συνδεδεμένο στο input της κάρτας.

 

Παράθεση

Έχω φτιάξει 3 midi tracks στο cubase και τα έχω θέσει τα channels 1, 2, 3 αντίστοιχα. Στο keyboard έχω ορίσει αντίστοιχα ότι στο channel 1 θα είναι το Upp1, στο channel 2 το Upp2 και στο channel3 το Upp3. Επιλέγοντας στο cubase κάποιο midi track και επιλέγοντας έναν ήχο από το πλήκτρο, ανταποκρίνεται μια χαρά και έτσι το κάθε midi track παίζει και έναν διαφορετικό ήχο. Ας πούμε έχω πιάνο στο upp1, σαξόφωνο στο upp2 και μπάσο στο upp3. Όλα τα άλλα channels τα έχω στο off στο πλήκτρο.

Οπότε θες μόνο αυτά τα κανάλια να στέλνεις από το όργανο στο cubase.

Θα μπορούσες να τα γράφεις και σε midi track με midi channel any και μετά να τα πας σε άλλο track με άλλο midi channel, τέλος πάντων, αφού σε βολεύει έτσι εντάξει.

 

Παράθεση

Και τώρα συνέβει το εξής: πάτησα από περιέργεια το start για να παίξει ένας ρυθμός, και παρατήρησα ότι ο ρυθμός παίζεται από το όργανο του midi track που έχω ενεργοποιημένο! Δηλαδή δεν ακούγονται κρουστά, αλλά μόνο ο ήχος που παριστάνει τα κρουστά. Δηλαδή ας πούμε ότι έχω επιλέξει το midi track1 όπου ακούει στο channel1 το οποίο στο πλήκτρο είναι το πιάνο (στο upp1) και βγαίνει ένας ήχος μόνο από πιάνα, σαν να λέμε στη θέση του πιάτου, της μπότας, του ταμπούρλου κλπ να έχουν μπει πιάνα! Δηλαδή ακούω 7-8 πιάνα ταυτόχρονα να παίζουν τον ρόλο του κάθε κρουστού οργάνου! Είναι φυσιολογικό αυτό?

Φυσιολογικότατο. Αφού ό,τι στέλνεις στο συγκεκριμένο track που το έχεις σε συγκεκριμένο midi channel, όλα γίνονται re-channelise σε συγκεκριμένο midi channel, δηλαδή στο midi channel που έχεις ορίσει στο συγκεκριμένο midi track.

 

Παράθεση

Θα περίμενα να μην γίνει τίποτα όταν πατάω ρυθμό, αφού το midi track είναι "συνδεδεμένο" με το upp1 του πλήκτρου. Εγώ δεν έπαιξα τίποτα στο δεξί χέρι. Γιατί έχει αυτή τη συμπεριφορά?

Διότι όπως σου είπα πιό πάνω. Γίνεται re-channelise που κακώς του έχεις ορίσει.

Επίσεις, για να ακούς όπως λες τα κρουστά, σημαίνει πως δεν έχεις κλείσει όλα τα υπόλοιπα κανάλια από το όργανο (όπως γράφεις πιό πάνω) αλλά έχεις ξεχάσει κάποια ρύθμιση από το όργανο.

 

Παράθεση

Το ίδιο, αν ενεργοποιήσω το midi track2 θα ακούσω 7-8 σαξόφωνα να παίζουν τον ρόλο των κρουστών. Αντί να ακουστεί πιάτο ακούγεται στη θέση του σαξόφωνο, αντί να ακουστεί η μπότα ακούγεται πιο βαθύ σαξόφωνο, αντί να ακουστεί ταμπούρο ακούγεται σαξόφωνο κλπ!!

Υπάρχει εξήγηση?

Σου τα εξήγησα πιό πάνω.

 

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Αν και βάση της αρχικής σου ερώτησης, θέλεις από το όργανο να στέλνεις τα πάντα. Εσύ το είπες. Τώρα λες πως θες να έχεις ενεργοποιημένα μόνο τα Upper 1,2,3, τα υπόλοιπα που αφορούν τον ρυθμό και την συνοδεία τι έγινε; δεν τα θες;

 

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
••• Συγχώνευση απαντήσεων •••
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Αν και βάση της αρχικής σου ερώτησης, θέλεις από το όργανο να στέλνεις τα πάντα. Εσύ το είπες. Τώρα λες πως θες να έχεις ενεργοποιημένα μόνο τα Upper 1,2,3, τα υπόλοιπα που αφορούν τον ρυθμό και την συνοδεία τι έγινε; δεν τα θες

Πειραματισμούς κάνω. Μαθαίνω. Προσπαθώ να μάθω πως δουλεύει!

 

13 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Οπότε θες μόνο αυτά τα κανάλια να στέλνεις από το όργανο στο cubase.

Θα μπορούσες να τα γράφεις και σε midi track με midi channel any και μετά να τα πας σε άλλο track με άλλο midi channel, τέλος πάντων, αφού σε βολεύει έτσι εντάξει.

Φυσικά! Πειραματισμούς κάνω.

 

13 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Λογικό το ακούω, αφού το όργανο είναι συνδεδεμένο στο input της κάρτας.

Λογικό μου ακούγεται και εμένα να το ακούω από το Input της κάρτας. Αυτό που έχω απορία είναι γιατί ΔΕΝ ακούω τίποτα όταν το γυρνάω στο DAW. Θα έπρεπε να ακούω και όταν η κάρτα ήχου είναι στο DAW? ή σωστά δεν ακούω τίποτα στο DAW?

 

13 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Επίσεις, για να ακούς όπως λες τα κρουστά, σημαίνει πως δεν έχεις κλείσει όλα τα υπόλοιπα κανάλια από το όργανο (όπως γράφεις πιό πάνω) αλλά έχεις ξεχάσει κάποια ρύθμιση από το όργανο.

Σωστά, είχα ξεχάσει ανοιχτό κανάλι στο πλήκτρο στο οποίο είχα ορίσει DRUM.

 

13 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Φυσιολογικότατο. Αφού ό,τι στέλνεις στο συγκεκριμένο track που το έχεις σε συγκεκριμένο midi channel, όλα γίνονται re-channelise σε συγκεκριμένο midi channel, δηλαδή στο midi channel που έχεις ορίσει στο συγκεκριμένο midi track.

Αυτό συνεχίζω να μην το καταλαβαίνω. To midi track στο cubase το έχω ορίσει να "μιλάει με το κανάλι 1". Στο πλήκτρο το κανάλι 1 είναι ρυθμισμένο στο upp1. Αυτό με re-channelise δεν καταλαβαίνω... Δεν βλέπω κάπου κάποια τέτοια ρύθμιση. Έχω μόνο 1 midi track στο cubase, ορισμένο στο κανάλι 1. Στο πλήκτρο έχω δύο κανάλια: Το κανάλι 1 ρυθμισμένο στο Upp1 (όπου έχω βάλει ήχο πιάνο) και το κανάλι 2 ρυθμισμένο στο DRUM. Πως μπλέκεται το κανάλι 2 (DRUM) μέσα στο κανάλι 1 (Upp1) όταν πατάω να παίξει ένας ρυθμός? Δηλαδή αν είχα και ένα τρίτο κανάλι στο BASS και ένα τέταρτο κανάλι στο PREC κλπ τότε όλα θα έμπαιναν και θα ακούγονταν ως πιάνο μέσα στο κανάλι 1? ΠΟλύ μπερδεμένο μου ακούγεται αυτό (πάνω που τα είχα ξεμπερδέψει μέσα μου). Πως το κόβω να μην γίνεται αυτό το μπλέξιμο? Στο cubase έχω μόνο ένα midi track ορισμένο στο κανάλι 1. Γιατί ακούγεται μέσω αυτού το κανάλι 2? Πως το διορθώνω? δεν βλέπω κάπου ρύθμιση...

 

ΥΓ ευχαριστώ για την υπομονή σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, manosx είπε

Αυτό το βίντεο δείχνει ακριβώς τη διαδικασία που θες, ειδικά από το 3.20 και μετά.

ΠΟλύ καλό viedo. Άρα η ρύθμιση αφορούσε το Cubase και όχι στο πλήκτρο όπου έψαχνα.

Δυστυχώς όμως, έχω την έκδοση Cubase AI 10 που πήρα μαζί με την κάρτα ήχου και δεν υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία...  Δεν ξέρω αν υπάρχει σωτηρία... 🙂

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, killbill είπε

Πειραματισμούς κάνω. Μαθαίνω. Προσπαθώ να μάθω πως δουλεύει!

ok

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

Φυσικά! Πειραματισμούς κάνω.

ok

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

Λογικό μου ακούγεται και εμένα να το ακούω από το Input της κάρτας. Αυτό που έχω απορία είναι γιατί ΔΕΝ ακούω τίποτα όταν το γυρνάω στο DAW. Θα έπρεπε να ακούω και όταν η κάρτα ήχου είναι στο DAW? ή σωστά δεν ακούω τίποτα στο DAW?

Διότι κάνεις διαφορετική δρομολόγηση του σήματος midi.

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

Σωστά, είχα ξεχάσει ανοιχτό κανάλι στο πλήκτρο στο οποίο είχα ορίσει DRUM.

Έτσι πες μας.

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

Αυτό συνεχίζω να μην το καταλαβαίνω. To midi track στο cubase το έχω ορίσει να "μιλάει με το κανάλι 1".

Δεν "μιλάει" αλλά στέλνει στο στο midi channel 1.

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

Στο πλήκτρο το κανάλι 1 είναι ρυθμισμένο στο upp1. Αυτό με re-channelise δεν καταλαβαίνω... Δεν βλέπω κάπου κάποια τέτοια ρύθμιση.

Δεν είναι ρύθμιση. Είναι ορολογία.

Στέλνοντας εσύ από το πλήκτρο ο,τιδήποτε midi channel αλλά έχοντας ορίσει στο midi track του cubase συγκεκριμένο midi channel, τότε ο,τιδήποτε και να στείλεις θα σου το μετατρέψει στο συγκεκριμένο midi channel που όρισες.

Γι'αυτό κάπου πιό πάνω σου είχα πει κατά την εγγραφή να γράφεις σε midi track με midi channel any.

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

Έχω μόνο 1 midi track στο cubase, ορισμένο στο κανάλι 1. Στο πλήκτρο έχω δύο κανάλια: Το κανάλι 1 ρυθμισμένο στο Upp1 (όπου έχω βάλει ήχο πιάνο) και το κανάλι 2 ρυθμισμένο στο DRUM. Πως μπλέκεται το κανάλι 2 (DRUM) μέσα στο κανάλι 1 (Upp1) όταν πατάω να παίξει ένας ρυθμός?

Αφού τα κάνεις όλα re-channelise μέσω του συγκεκριμένου midi channel που έχεις ορίσει στο midi track.

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

Δηλαδή αν είχα και ένα τρίτο κανάλι στο BASS και ένα τέταρτο κανάλι στο PREC κλπ τότε όλα θα έμπαιναν και θα ακούγονταν ως πιάνο μέσα στο κανάλι 1?

Σαφώς. Τι δεν καταλαβαίνεις;

 

1 ώρα πριν, killbill είπε

ΠΟλύ μπερδεμένο μου ακούγεται αυτό (πάνω που τα είχα ξεμπερδέψει μέσα μου). Πως το κόβω να μην γίνεται αυτό το μπλέξιμο? Στο cubase έχω μόνο ένα midi track ορισμένο στο κανάλι 1. Γιατί ακούγεται μέσω αυτού το κανάλι 2? Πως το διορθώνω? δεν βλέπω κάπου ρύθμιση...

Σου είπα κάπου πιό πάνω πως κατά την εγγραφή θα γράφεις σε midi track με midi channel any.

Μετά αυτό που θα γράψεις του ορίζεις midi channel ή το πας σε άλλο midi track με άλλο midi channel. Τι πιό απλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Σαφώς. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Ok. Το έπιασα. Δυσκολεύτηκα να το καταλάβω, αλλά τώρα μου είναι κατανοητό.

  

5 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Διότι κάνεις διαφορετική δρομολόγηση του σήματος midi.

Τι πρέπει να κάνω δηλαδή για να ακούω το πλήκτρο μου και στη θέση DAW στην κάρτα ήχου;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, killbill said:

Ok. Το έπιασα. Δυσκολεύτηκα να το καταλάβω, αλλά τώρα μου είναι κατανοητό.

  

Τι πρέπει να κάνω δηλαδή για να ακούω το πλήκτρο μου και στη θέση DAW στην κάρτα ήχου;

 

 

 

 Λογικά να φτιάξεις ένα audio track για το πλήκτρο, με το monitor on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Διάβασε αυτό: midi manual eng.pdf

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου