Προς το περιεχόμενο

Πως δουλεύει το MIDI;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 Λογικά να φτιάξεις ένα audio track για το πλήκτρο, με το monitor on.

Ναι αυτό δουλεύει! το ανέφερα και πιο πάνω σε ένα ποστ όπου το συμπέρανα:

Στις 8/12/2019 στις 12:26 ΠΜ, killbill είπε

Ψάχνοντας για ώρες στο ιντερνετ, είδα ένα video όπου έχει φτιάξει δημιουργήσει ένα midi track στο οποίο θα κάνει εγγραφή και λέει "θα δημιουργήσω και ένα audio track, στο οποίο δεν θα γράψω, απλά το έχω για να μπορώ να ακούω τι θα γράφω!"

Μήπως όντως τσάμπα παιδεύομαι τόσες ώρες? Μήπως όντως αν γράφεις, και το μοναδικό track που έχεις έίναι ένα Midi track και τίποτα άλλο, τότε αν το Input της κάρτας ήχους σου είναι στη  θέση ""DAW" και όχι στο Input, τότε όντως δεν ακούς τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια μικρή παρέμβαση:

Το νήμα σας είναι εξαιρετικά διαφωτιστικό.

Και ευχαριστώ όσους συνεισφέρουν.:classic_love:

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

μια μικρή παρέμβαση:

Το νήμα σας είναι εξαιρετικά διαφωτιστικό.

Και ευχαριστώ όσους συνεισφέρουν.:classic_love:

Το λέω και το παραδέχομαι: Αν κατάλαβα εγώ πως λειτουργούν τα πράγματα, τότε οποιοσδήποτε μπορεί να καταλάβει! Πιο άσχετος από μένα στον κόσμο του midi δεν νομίζω να υπάρχει 🙂 . Για αυτό και ο τίτλος "Midi άσχετος" είναι αντιπροσωπευτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Πως δουλεύει το MIDI;
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φτάνω στην πηγή και νερό δεν πίνω!

Στο project μου έχω ένα audio track με φωνητικά και 5 midi tracks που παίρνουν ήχους από το πλήκτρο μου. Στο cubase τα ακούω μια χαρά πατώντας Play, αλλά όταν πάω να παράξω το τελικό audio mp3 αρχείο, (File/export/Audio mixdown) δεν παράγονται οι ήχοι από τα Midi tracks. Αυτό που παράγεται τελικά είναι ένα mp3 αρχείο μόνο με τα φωνητικά. Όλα τα άλλα δεν υπάρχουν. Τι κάνω λάθος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το γραφεις μονο σου.

 

8 λεπτά πριν, killbill είπε

.............. που παίρνουν ήχους από το πλήκτρο μου. 

 

 

Αυτο δεν γινεται βεβαια.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω. Δηλαδή η όλη ιστορία με το Midi είναι για να ακούσω τη σύνθεσή μου μόνο αν έχω το cubase και το πλήκτρο μου ανοιχτά; Δεν μπορώ να παράξω ένα τελικό mp3 αρχείο με τους ήχους μου για να το δώσω να το ακούν και άλλοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, killbill said:

Δεν καταλαβαίνω. Δηλαδή η όλη ιστορία με το Midi είναι για να ακούσω τη σύνθεσή μου μόνο αν έχω το cubase και το πλήκτρο μου ανοιχτά; Δεν μπορώ να παράξω ένα τελικό mp3 αρχείο με τους ήχους μου για να το δώσω να το ακούν και άλλοι?

 

Το midi ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΧΟΣ.

Είναι πληροφορία που μπορεί να μετατραπεί σε ήχο αν την δώσεις σε ένα πρόγραμμα που να έχει τον ήχο ενός οργάνου να την αποκωδικοποιήσει.

 

Αν από τα πλήκτρα σου στέλνεις μόνο midi πληροφορία και όχι ήχο στο cubase, χρειάζεσαι μετά και κάποια vsti να δίνουν ήχο στην πληροφορία αυτή.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό το έχω καταλάβει. Έχω τα midi tracks τα οποία είναι συνδεδεμένα με τα αντίστοιχα κανάλια στο πλήκτρο μου από το οποίο παίρνουν τους ήχους. Το midi track1 ακούγεται πιάνο, to midi track2 ακούγεται σαξόφωνο κλπ με ήχους από το πλήκτρο. Τώρα όλα αυτά μου λέτε ότι δεν μπορούν να παραχθούν σε ένα mp3 αρχείο για να το έχω μαζί μου στο κινητό μου πχ για να ακούω τη σύνθεσή μου?

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, killbill said:

Ναι αυτό το έχω καταλάβει. Έχω τα midi tracks τα οποία είναι συνδεδεμένα με τα αντίστοιχα κανάλια στο πλήκτρο μου από το οποίο παίρνουν τους ήχους. Το midi track1 ακούγεται πιάνο, to midi tracks ακούγεται σαξόφωνο κλπ με ήχους από το πλήκτρο. Τώρα όλα αυτά μου λέτε ότι δεν μπορούν να παραχθούν σε ένα mp3 αρχείο για να το έχω μαζί μου στο κινητό μου πχ?

 

Μπορούν, αλλά όχι ως απλά midi tracks.

Χρειάζεται να συνδεθούν και με κάποια "πηγή" ήχου κατά την ηχογράφηση.

Στα πλήκτρα σου έχουν αντιστοιχία, όταν όμως τα κλείσεις, το cubase πώς να βρει τους ήχους αν δεν έχεις αντιστοιχίσει κάθε midi track με αντίστοιχο όργανο στο cubase?

 

Με απλό midi recording (χωρίς ταυτόχρονα και audio recording) και χωρίς vsti, δεν ξέρω πώς και αν γίνεται.

Περίμενε τους γνωρίζοντες.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν το έχω κλείσει το πλήκτρο μου βρε παιδιά. Ανοικτό το έχω!. Πατάω PLAY στο cubase, τα ακούω όλα μια χαρά. Κάνω export ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ, δεν παράγει τίποτα. Η πηγή ήχου υπάρχει και είναι το αρμόνιό μου και είναι ανοιχτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου