Προς το περιεχόμενο

Πως δουλεύει το MIDI;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Θα πρέπει να ηχογραφήσεις το πλήκτρο ως audio. Δηλαδή κάνεις τον midi προγραμματισμό σου, και μετά ηχογραφείς το αποτέλεσμα σε ένα audio track. Εναλλακτικά μπορείς να ηχογραφήσεις κάθε όργανο με τη σειρά σε δικό του track για να μιξάρεις καλύτερα, να βάλεις σε κάθε ένα και άλλο εφέ, eq κλπ. Επιπλέον μπορείς κάποιους ήχους να τους βάλεις να παίξουν από VSTi Plug in, τα οποία είναι φοβερά σε ήχο αλλά βέβαια θέλουν ψάξιμο.

 

 Αφού κάνεις τα παραπάνω, τότε και μόνο τότε το mp3 σου θα ακούγεται όπως πρέπει. Στην ακριβή έκδοση του cubase υπάρχουν κάποιες επιπλέον πατέντες για εξωτερικά όργανα, αλλά αυτό εσένα δε σε αφορά. Έτσι και αλλιώς μια χαρά θα την κάνεις τη δουλειά σου, ειδικά αν βρεις και κάνα καλό vsti να πάρεις ποιοτικούς ήχους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, killbill said:

Μα δεν το έχω κλείσει το πλήκτρο μου βρε παιδιά. Ανοικτό το έχω!. Πατάω PLAY στο cubase, τα ακούω όλα μια χαρά. Κάνω export ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ, δεν παράγει τίποτα. Η πηγή ήχου υπάρχει και είναι το αρμόνιό μου και είναι ανοιχτό

 

Έχεις ανοίξει τον δίαυλο επικοινωνίας cubase - πλήκτρων για ανταλλαγή midi πληροφοριών, αλλά όχι για ανταλλαγή audio.

Το αν ακούς εσύ τα πλήκτρα σου οφείλεται στο ότι αυτά αντιστοιχούν σε συγκεκριμένους ήχους αλλά μόνο στα δικά σου πλήκτρα.

Από εκεί ακούς, αλλά δεν ηχογραφείς αυτό που ακούς, παρά μόνο την πληροφορία του.

 

Αν επιλέξεις να ηχογραφήσεις audio, χάνεις τις δυνατότητες της midi πληροφορίας, δηλαδή την ευελιξία της στην επεξεργασία.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν καταλαβαίνω στην όλη ιστορία. Τόσα χρόνια ηχογραφούσα audio το πλήκτρο. Ήθελα να αλλάξω έναν ήχο? έπρεπε να κάνω ηχογράφηση από την αρχή με τον νέο ήχο. Έκανα ένα λάθος μια νότα? έπρεπε να ηχογραφήσω πάλι από την αρχή. Μέχρι που ανακάλυψα το Midi και όλοι μου λένε εδώ μέσα ότι πρέπει να μάθω το midi. Ωραία κάτι έμαθα, και τώρα μου λέτε ότι δεν γίνεται να παράξω το τελικό αρχείο με τους ήχους μου, και για να γίνει αυτό πρέπει να ηχογραφήσω audio! Όπως το έκανα δηλαδή τόσα χρόνια!

 

Ωραία εχω 5 κανάλια με Midi πληροφορία. Τι να τα κάνω αφού δεν μπορώ να παράξω ένα τελικό αρχείο μουσικής mp3 με ήχους για να το ανεβάσω στο youtube ή να το ακούω στο κινητό μου?

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, killbill said:

μου λέτε ότι δεν γίνεται να παράξω το τελικό αρχείο με τους ήχους μου, και για να γίνει αυτό πρέπει να ηχογραφήσω audio! Όπως το έκανα δηλαδή τόσα χρόνια!

 

Ωραία εχω 5 κανάλια με Midi πληροφορία. Τι να τα κάνω αφού δεν μπορώ να παράξω ένα τελικό αρχείο μουσικής mp3 με ήχους για να το ανεβάσω στο youtube?

 

Θα δώσεις στο midi, audio υπόσταση μέσα από vsti με ήχους των οργάνων που θέλεις.

 

Εγώ τουλάχιστον αυτό ξέρω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 🤣🤣🤣

 

 

 

 Μου θύμισες πάντως παλιές ωραίες εποχές. Ε βέβαια, μάθαμε τώρα το ρεντάρισμα και απορούμε γιατί δεν κάθεται σωστά.

 

 Παλιά που λες , όταν ήταν ΟΛΑ hardware, και το ATARI, δηλαδή το τότε το PC ήταν ΜΟΝΟ midi, MONO midi επαναλαμβάνω, έκανες λοιπόν αυτά που κάνεις τώρα 🤣 αλλά όταν ήθελες να γράψεις το αποτέλεσμα τι έκανες;

 

 Είχες λοιπόν ένα άλλο hardware, ένα master δικάναλο εγγραφέα, που μπορεί να ήταν DAT, μπορεί να ήταν hardware CD recorder, ή και... κασετόφωνο, τραβάγαμε το master out από το μίκτη ή από την έξοδο του πλήκτρου άμα λάχει, το βάζαμε να γράψει και τσακ, πάρτο.

 

 Τώρα θες να βάλεις καινούργιο κρασί σε παλιούς ασκούς που λέει και ο μεγάλος, και πάει όλο χάλια έγινε 🤣

 

 

 Το Midi λοιπόν είναι για να διορθώσεις αυτή τη μια νότα που έκανες λάθος, χωρίς να χρειαστεί να ξαναπαίξεις από την αρχή. Αν κάνεις διπλό κλικ στο midi track που έγραψες, μπαίνεις στο midi editor και διορθώνεις ότι θες. Δεν έχει να κάνει το midi με το αν θα γράψεις σε master εγγραφέα ή σε audio track στο πρόγραμμα, το midi είναι ένα ATARI φίλε μου, οι αναμνήσεις ξαναγυρίζουνε, τα audio είναι αλλουνού παπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Θα δώσεις στο midi, audio υπόσταση μέσα από vsti με ήχους των οργάνων που θέλεις.

 

Εγώ τουλάχιστον αυτό ξέρω.

 

Οκ. ευχαριστώ. Η απορία μου είναι αν αντί για VST ως πηγή οργάνων , μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι ήχοι από ένα πλήκτρο, και αν ναι πως.

 

8 λεπτά πριν, manosx είπε

Το Midi λοιπόν είναι για να διορθώσεις αυτή τη μια νότα που έκανες λάθος, χωρίς να χρειαστεί να ξαναπαίξεις από την αρχή. Αν κάνεις διπλό κλικ στο midi track που έγραψες, μπαίνεις στο midi editor και διορθώνεις ότι θες.

Ναι τα γνωρίζω όλα αυτά. Είναι τέλεια! με το ποντίκι διορθώνεις τη λάθος νότα, δεν χρειάζεται να κάνεις νέα ηχογράφηση κλπ κλπ

Ωραία τα έχω φτιάξει όλα τέλεια στο κομμάτι μου, δεν μπορώ όμως να το κάνω mp3 αρχείο να το έχω να το ακούω και να το απολαμβάνω ή να το στείλω σε φίλους να το ακούσουν! 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, manosx said:

 Θα πρέπει να ηχογραφήσεις το πλήκτρο ως audio.

 

 

 Δεν το γλυτώνεις αυτό το βήμα. Φτιάξε ένα stereo audio track, σύνδεσε το πλήκτρο στην κάρτα ήχου, όπλισε το track (record enable ), πήγαινε το κομμάτι στην αρχή, πάτα record, ΜΗΝ το σταματήσεις ακριβώς όταν τελειώνει το κομμάτι αλλά άφησε να γραφτούν και οι "ουρές", και ΤΟΤΕ και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα μπορείς να κάνεις σωστό export.

 

 Άκου το Μάνο, έτσι ξηγιώμουν και εγώ με τα hardware, μέχρι που τα έστειλα μέχρι ενός και ξένοιασα, ανάσανα, virtual synthesizers μέχρι τον θερμικό θάνατο του Συμπάντου 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, εννοείς δημιουργώ ένα νέο audio track το οποιο κανω record enable, πατάω  REC στο CUBASE , αυτό τώρα μου παίζει όλα τα midi tracks με ήχους που βρίσκει από το αρμόνιο, και η όλη ιστορία γράφεται σε αυτό το audio track, και μετά κάνω export σε mp3 αυτό το συγκεκριμένο auidio track? Καλά το κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι αλλά και δαπανηροί είναι, και ενασχόληση προϋποθέτουν.

 

Πχ το melodyne είναι ένα software που σου επιτρέπει να επεξεργαστείς το audio περίπου σαν midi.

Επίσης κάποια DAW έχουν ενσωματωμένο "διορθωτήρι" audio, περίπου σαν το melodyne.

 

Από εκεί και πέρα εγώ μόνο τα vsti γνωρίζω ως τρόπο.

Αλλά μου κάνει εντύπωση ρε συ, γιατί επιμένεις να έχεις τους ήχους των δικών σου πλήκτρων, που σίγουρα είκαι κατώτεροι από τα περισσότερα vsti.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το audio track θα γράψει την έξοδο του πλήκτρου. To midi στέλνει τα παιξίματα στο πλήκτρο, αν δε γράψεις όμως την έξοδο του πλήκτρου σε audio δεν μπορεί να ακουστεί ήχος στο mp3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου