Προς το περιεχόμενο

Πως δουλεύει το MIDI;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
1 λεπτό πριν, killbill είπε

Δεν διαθέτω VSTs για αυτό "επιμένω" στο να χρησιμοποιήσω τους ήχους από το πλήκτρο μου.

Για αρχή είναι το καλύτερο, διότι θα έχεις ακριβώς το ίδιο ηχητικό αποτέλεσμα.

 

1 λεπτό πριν, killbill είπε

Στα midi tracks πως μπορώ να εφαρμόσω και κάποιο εφε όπως κάνω στα audio track?

Αν εννοείς reverb - chorus, ναι μπορείς. Απλά απαιτεί περαιτέρω προσπάθεια.

Για παράδειγμα μέσω CC (Control Change) μπορείς να προσθέσεις για παράδειγμα reverb.

Αν κάνεις list edit μέσα στο midi track που έχεις γράψει για παράδειγμα κάποιο συγκεκριμένο όργανο, εκτός από τις νότες ίσως να βρείς ήδη κάποια εντολή που αφορά το reverb, που είναι το CC91 στο general midi. Αν δεν υπάρχει μπορείς να το προσθέσεις και να θέσεις κάποια μεταβλητή από 0 έως 127 που θα αφορά την ποσότητα του reverb.

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο Μανώλης είναι σωστότατο όπως πάντα, αλλά αφορά το ίδιο το πλήκτρο σου, έτσι; Αλλάζεις δηλαδή τον ήχο του πλήκτρου σου, τις ρυθμίσεις του έτσι, ελέγχεις μέσω MIDI τις παραμέτρους του, δεν προσθέτεις κάποιο εξωτερικό Audio reverb.

 

 Το λέω αυτό για σένα, να μην μπερδευτείς ότι το MIDI έχει να κάνει με το καθεαυτό audio, ο Μανώλης τα ξέρει απέξω και ανακατωτά όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία θα το ψάξω. Έχω δεί στο πλήκτρο αυτά τα CC, οπότε ίσως από εκεί ορίζω effects και εφαρμόζονται στο αντίστοιχο midi track

Κάτι ακόμα, όταν κάνω click πάνω στα "κουτάκια" που παριστάνουν τις νότες σε ένα Midi track, δεν θα έπρεπε να ακούω τον ήχο τους; Δεν ακουώ κατι. Πατώντας το PLAY τις ακούω πάντως. Απλα είναι λίγο κουραστικό και άβολο να πατάω συνέχεια PLAY για να ακούσω την αλλαγή που έκανα. Θα βόλευε αν πατώντας πάνω στο "κουτάκι" άκουγα και την νότα ώστε να έχω ένα γρήγορο preview των διορθώσεων που κάνω

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 λεπτά πριν, killbill είπε

Κάτι ακόμα, όταν κάνω click πάνω στα "κουτάκια" που παριστάνουν τις νότες σε ένα Midi track, δεν θα έπρεπε να ακούω τον ήχο τους; Δεν ακουώ κατι.

Υπάρχει στο list edit του cubase κάποια ρύθμιση που το κάνει αυτό. Αν θυμάμαι καλά είναι ένα εικονίδιο με ένα μεγάφωνο ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, δεν θυμάμαι ακριβώς.

Edit: Σου το είπε ο manosx πιό πάνω.

 

Σχετικά με τα εφφέ (reverb-chorus-pan-volume-expression κλπ κλπ).

Βέβαια στο cubase υπάρχει και άλλη λύση. Η χρήση κάποιου midi panel που για κάθε midi channel υπάρχουν κάποια βασικά και πιό συχνά controllers σε μορφή κουμπιών κλπ. Ίσως αυτό σε βολέψει καλύτερα αλλά αυτό που σου έγραψα πιό πάνω είναι επί της ουσίας.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, manosx είπε

 Πάνω αριστερά στον MIDI editor, πρέπει να έχει ένα κουμπί με μεγαφωνάκι, αν το πατήσεις κάνει τίποτα;

Το βλέπω το μεγαφωνάκι, λέει "Acoustic feedback", αλλά δεν κάνει κάτι. Ίσως να είναι κάποια ρύθμιση στα settings... Θα το κοιταξω και αύριο καλύτερα

 

ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΠΑΙΞΕ!!! Δεν είχα βάλει ήχο στο κανάλι Εχει παει και αργά βλέπετε!

Ευχαριστώ για όλα. ΠΙστεύω αύριο επιτέλους θα πιω νερό! 🙂

Επεξεργασμένο από killbill
  • Like 1
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, killbill said:

Εντάξει fusiongtr! Ο manosx το εξήγησε πιστεύω πολύ αναλυτικά! Ναι Μανώλη ξεμπερδεύτηκα! 

Επίσης να αναφέρω ότι πολύ απλά δεν διαθέτω VSTs, εκτός του Halion που συνοδεύει το cubase AI που έχω, για αυτό "επιμένω" στο να χρησιμοποιήσω τους ήχους από το πλήκτρο μου.

 

Στα midi tracks,  μπορώ να εφαρμόσω και κάποιο εφε όπως κάνω στα audio track? Είδα ότι ένα midi track δεν έχει το κουμπι "e" όπως τα audio tracks, που όταν το πατάς εφαρμόζεις εφε στο track. υποψιάζομαι ότι αν θέλω εφε, το ορίζω από το πλήκτρο (ή το vst)

 

 

 

 

εκτός από το να φτιάξεις midi track, δοκίμασες να φτιάξεις instrument track?

Νομίζω θα έλυνες πολλές από τις απορίες σου, ή δεν θα δημιουργούνταν καν.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει όλα καλά. Επιτέλους "ήπια νερό" και δημιουργησα το πρώτο μου project! Σίγουρα έχω πολλά να μάθω ακόμα.

 

Τελικά στην ιστορία με το midi, αν παίζεις VSTs με ένα midi keyboard σε ένα live ας πούμε, να υποθέσω ότι στον ενισχυτή ή σε μια κονσόλα στέλνεις το output της κάρτας ήχου;

 

Υπάρχει τρόπος, όταν χρησιμοποιώ VSTs ο ήχος να ακουστεί από τα ηχεία του αρμονίου μου; Τώρα τον ακούω από τα ακουστικά που έχω στην κάρτα ήχου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρέπει να τα μιξάρεις όλα μέσω της κάρτας σε έναν ενισχυτή

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά ότι έχει γραφτεί σε αυτό το topic, ισχύει και αν δεν έχω καθόλου κάρτα ήχου , αλλά συνδέω το πλήκτρο με καλώδιο midi2usb κάτι σαν και αυτό 235213_1_427876.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου