Προς το περιεχόμενο

ηλεκτρικη κιθάρα 65$


Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

αν δεν πιάσεις το όργανο στα χέρια σου δεν μπορείς να κρίνεις


Αυτό.

5 ώρες πριν, blue monk είπε

την βγάζεις από τη σακούλα, ακουμπάς το τρέμολο πρώτη φορά, ''''''''καμία διαφορά στο παίξιμο'''''''' με αληθινή στρατοκαστερ, ακουμπάς το τρέμολο τρίτη φορά... έχει κάποια διαφορά, πέμπτη φορά ... ΤΑΚ


Και αυτό.

51 λεπτά πριν, otto## είπε

λοιπόν θα παραδεχτω ότι δεν εχω κανει ποτέ τεστ φτηνη/ακριβη σε καλό ενισχυτή. Οποτε πάσο.

 

Συμφωνω απόλυτα με τα υπόλοιπα. Αυτο εννοώ..δεν υπάρχει ηχος 65 ευρώ. 

 

πολλα όργανα που κάνουν σήμερα 150 ευρώ είναι κατασκευαστικα αρτιοτερα από ακριβα του 1960. 


Η σωστή σύγκριση είναι καλή με κακή κιθάρα σε (ό,τι νάναι, αδιάφορο) ενισχυτή.

Παράδειγμα: Μια κιθάρα με κακούς μαγνήτες λόγου χάρη, θα ακουστεί φτενή, πολύ πιο έυκολα και παρά τα εφέ (αν υποθέσουμε ότι δεν το έχεις πήξει στα drive) απ' ότι μια με καλυτερους μαγνήτες (που έχουν περισσότερο headroom, καθαρότητα και λαμπερές συχνότητες).
Το ίδιο ισχύει και για το craftmanship. Αν σκαλώνει το χέρι σου σε κάθε γλίστρημα επειδή τα τάστα ε μωρέ καλά είναι αλλά θα θελαν λίγο τρίψιμο να έρθουν και αν το pot δεν αυξομειώνει την ένταση ή το tone όπως θα ήθελες, ε όλα αυτά επηρεάζουν και το παίξιμο και την αυτο έκφραση και την ερμηνεία. Για να μην πω για τα ΚΣΥΛΑ! 🙂

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonicapg είπε

αν ,η ψυχολογία σου ειναι καλύτερη με το να λες παιζω ενα ακριβό - τερο όργανο ,ok ,μια χαρά.Απλό !

 

Α, δεν έχω τέτοια εγώ. Ίδια ψυχολογία μίζερη έχω εγώ και με τα ακριβά και με τα φθηνά όργανα.😁 Αλλά πραγματικά το αναγνωρίζω αυτό, ότι μερικούς τους εμψυχώνει ένα ακριβό όργανο, και αναρωτιέμαι πόση διαρκεί αυτή η φάση (καινούργιο κοσκινάκι μου, και πωπω εργαλείο κ.τ.π.)

 

Μερικές φορές όμως μπορώ να πω ότι ένα φθηνότερο όργανο κάνει καλύτερα για μια δουλειά. (Για κιθάρες δεν ξέρω πολλά, αλλά στα επαγγελματικά πνευστά το μεγάλο ατού είναι πώς, πόσο, και με ποιά ποιότητα ταξιδεύει ο ήχος μακριά. Εννοείται οτι ένα όργανο του πεντοχίλιαρου είναι σχεδιασμένο με αυτή τη λογική. Κι εννοείται ότι θέλει και τον ανάλογο πλέμονα από πίσω να παρέχει. Τώρα αν είναι να φυσάς όλο το βράδυ σε ένα sm57 με φουλ τσίτα πρίμα και το όργανο να είναι αγνώριστο έτσι κι αλλιώς στη μίξη... γιατί να μην παίξεις με ένα οργανάκι ευκολοφύσητο του 500άρικου (να είναι σωστό όμως τονικά ε;) και να κάνεις δουλειά σου; αυτό σκέφτομαι. [το οργανάκι του 500άρικου μπορεί να είναι και του 120άρικου αν είσαι πολύ πολύ θρασσύς και τολμηρός και χτυπήσεις λαχείο στη λοτταρία της γραμμής παραγωγής. Εγώ δε θα το έκανα πάντως, θα πλήρωνα 380 σαν "εγγύηση" ότι το όργανο n που αγόρασα είναι ~95% ίδιο με το n-1 που φτιάχτηκε και το n+1 που φτιάχτηκε μετά.] Έχω δώσει 1.800 από χρόνια για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να έχω και έναν φυσικό ήχο της προκοπής.😃)

 

Τώρα όσα έγχορδα έχω δοκιμάσει αυτοάμυνας, κάτι παλιοτσούμπους και κάτι ούτια τούρκικα του διακοσάρικου, ε αυτά σκορπάνε στο εξάμηνο. Χωρίζει η ταστιέρα από το πίσω, καβαλάρηδες δεν το συζητάμε, κλειδιά για τα σίδερα, τυφλά σημεία, ήχος ασθενής κτπ. Που ντρέπεσαι να τα πας και για συμάζεμα μετά σε μάστορα. Δε λέω ότι αν το πιανε ένας παιχταράς δε θα έπαιζε, θα έπαιζε, αφού ο ίδιος ο παιχταράς θα έπαιζε. Απλά μπορεί μετά από καμιά ώρα να μου το φόραγε κολλάρο, να τον κούραζε το όργανο πολύ. Να έβαζε αυτός 1 κιλοβατ παίξιμο και να βγαίνανε 10 βατ.

 

Edit: Πολύ υποδεέστερη αττάκα το 65$

Επεξεργασμένο από Ali Barout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
44 λεπτά πριν, otto## είπε

λοιπόν θα παραδεχτω ότι δεν εχω κανει ποτέ τεστ φτηνη/ακριβη σε καλό ενισχυτή. Οποτε πάσο.

Έχω κάνει εγώ και σου εγγυώμαι ότι είναι η μέρα με τη νύχτα. Πριν από 15 χρόνια μπορεί να ήταν το πρωί με το απόγευμα, πριν από 25 χρόνια και οι φθηνές και οι ακριβές μεσημέρι ένα πράμα, τουλάχιστον όσο αφορά την κρίση μου.

Η διαφορά ήχου φτηνιάρικης κιθάρας με κανονική κιθάρα σε οποιοδήποτε ενισχυτή με την κιθάρα πάνω σου, τον ενισχυτή μπροστά σου, είναι όσο μεγάλη επιτρέπει η εμπειρία, η αντίληψη και η διάθεσή μας.

65$ όργανο με μεταφορικά σημαίνει ότι, τι, για να βγάλουν όλοι κέρδος από αυτό, μιλάμε για κόστος υλικών/παραγωγής γύρω στα 10-15Ε ανά όργανο. Ποια εκπαίδευση και ποιο μισθό λέμε τώρα. Moυσικό όργανο που έγινε κι αυτό αναλώσιμο είδος, ευτελισμένο, πάρε παιδί κιθάρα να βγάλεις το χειμώνα φέτος και του χρόνου βλέπουμε. Άλλη. Άλλο κινητό. Άλλο πρόγραμμα σύνδεσης, άλλα παπούτσια, τρία διαφορετικά φαγητά την ημέρα. Οι άνθρωποι πλέον δεν προλαβαίνουμε καν να εκτιμήσουμε τον μόχθο μας. Να πει ο άλλος, ρε φίλε δούλεψα 6-7-27 μέρες για να (σου) πάρω μια κιθάρα να μη σπας τα χέρια σου και να μην είναι καταναλώσιμη. Ε πώς θα εκτιμήσει ό άλλος το όργανο.

65Ε κιθάρα, 4 κιλά πράμα. Η τσιπούρα πιο ακριβή είναι

 

1 ώρα πριν, sonicapg είπε

Απο εκεί και πέρα υπάρχει και κάτι το οποίο ονομάζεται εκπαίδευση. Αν ένα εργοστάσιο παραγωγής επενδύει στην εκπαίδευση του προσωπικού ώστε να κάνουν καλά τη δουλειά τους ,ανεξαρτήτως με το πόσο τους πληρώνει , τότε η δουλειά γίνεται σωστά. το βιντεο δείχνει ότι με το επίπεδο εκπαιδευσης - εξειδίκευσης η ψαλίδα έχει κλείσει κατά πολύ. εδώ πολλοί εκθειάζουν τις mexican fender. εκεί τα όσα αναφέρεις δεν ισχύουν

Αρκετά καλόπιστη και ρομαντική θέση, μακάρι να μπορούσα να τα βλέπω έτσι κι εγώ.

Στα site των εταιρειών αυτών, δεν μπορείς ούτε να καταλάβεις τι λένε, ούτε και οι ίδιοι ξέρουν για τι πράμα μιλάνε. Υπάρχουν ιντερνετικά μαγαζιά που πουλάνε κιθάρες ΚΑΙ καλσόν ΚΑΙ ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς. Για να έχει μια κιθάρα 65$, ο νόμος και η λογική λέει ότι πρέπει να ΜΗΝ είναι ειδικευμένο το προσωπικό.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Έχω κάνει εγώ και σου εγγυώμαι ότι είναι η μέρα με τη νύχτα. Πριν από 15 χρόνια μπορεί να ήταν το πρωί με το απόγευμα, πριν από 25 χρόνια και οι φθηνές και οι ακριβές μεσημέρι ένα πράμα, τουλάχιστον όσο αφορά την κρίση μου.

Η διαφορά ήχου φτηνιάρικης κιθάρας με κανονική κιθάρα σε οποιοδήποτε ενισχυτή με την κιθάρα πάνω σου, τον ενισχυτή μπροστά σου, είναι όσο μεγάλη επιτρέπει η εμπειρία, η αντίληψη και η διάθεσή μας.

65$ όργανο με μεταφορικά σημαίνει ότι, τι, για να βγάλουν όλοι κέρδος από αυτό, μιλάμε για κόστος υλικών/παραγωγής γύρω στα 10-15Ε ανά όργανο. Ποια εκπαίδευση και ποιο μισθό λέμε τώρα. Moυσικό όργανο που έγινε κι αυτό αναλώσιμο είδος, ευτελισμένο, πάρε παιδί κιθάρα να βγάλεις το χειμώνα φέτος και του χρόνου βλέπουμε. Άλλη. Άλλο κινητό. Άλλο πρόγραμμα σύνδεσης, άλλα παπούτσια, τρία διαφορετικά φαγητά την ημέρα. Οι άνθρωποι πλέον δεν προλαβαίνουμε καν να εκτιμήσουμε τον μόχθο μας. Να πει ο άλλος, ρε φίλε δούλεψα 6-7-27 μέρες για να (σου) πάρω μια κιθάρα να μη σπας τα χέρια σου και να μην είναι καταναλώσιμη. Ε πώς θα εκτιμήσει ό άλλος το όργανο.

65Ε κιθάρα, 4 κιλά πράμα. Η τσιπούρα πιο ακριβή είναι

 

Αρκετά καλόπιστη και ρομαντική θέση, μακάρι να μπορούσα να τα βλέπω έτσι κι εγώ.

Στα site των εταιρειών αυτών, δεν μπορείς ούτε να καταλάβεις τι λένε, ούτε και οι ίδιοι ξέρουν για τι πράμα μιλάνε. Υπάρχουν ιντερνετικά μαγαζιά που πουλάνε κιθάρες ΚΑΙ καλσόν ΚΑΙ ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς. Για να έχει μια κιθάρα 65$, ο νόμος και η λογική λέει ότι πρέπει να ΜΗΝ είναι ειδικευμένο το προσωπικό.

ε λοιπόν αυτά ηθελα να πω κι εγώ αλλα ειμαι πτώμα απο τη δουλειά και έχουν αμβλυνθεί οι διανοητικες μου ικανότητες.

αλλα επιμένω ότι η διαφορά στον ηχο είναι μικρότερη από τη δοαφορα στην αίσθηση και τη τεχνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, otto## είπε

Αποδεικνύει ότι αν ο ενισχυτής ειναι καλος, η διαφορά στον ήχο είναι αμελητεα.

To αντιθετο.
Σε καλο ενισχυτη ακουγονται οι διαφορες.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Spyros Delta said:

To αντιθετο.
Σε καλο ενισχυτη ακουγονται οι διαφορες.
 

ωραια, έστω. δεν ακούστηκαν 65 $ πάντως. εγω έναν μονοπηνιο μαγνητη ακούω. οσο ακούγεται τουλάχιστον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, otto## said:

ωραια, έστω. δεν ακούστηκαν 65 $ πάντως. εγω έναν μονοπηνιο μαγνητη ακούω. οσο ακούγεται τουλάχιστον. 

 

Και δεν θα ακουστούν, μέχρι να πιάσεις εσύ την κιθάρα, και προσπαθήσεις να παράγεις μουσικό αποτέλεσμα, κάνοντας το ίδιο και με μια άλλη.

Ίσως εκεί το μουσικό αποτέλεσμα που θα παράγεις με την μια κιθάρα, να είναι πολύ "φθηνότερο" από αυτό με την άλλη.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, fusiongtr said:

 

Και δεν θα ακουστούν, μέχρι να πιάσεις εσύ την κιθάρα, και προσπαθήσεις να παράγεις μουσικό αποτέλεσμα, κάνοντας το ίδιο και με μια άλλη.

Ίσως εκεί το μουσικό αποτέλεσμα που θα παράγεις με την μια κιθάρα, να είναι πολύ "φθηνότερο" από αυτό με την άλλη.

οποτε εκει έγκειται και η άποψη μου ότι από τέτοια βίντεο λιγα θα καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, otto## said:

οποτε εκει έγκειται και η άποψη μου ότι από τέτοια βίντεο λιγα θα καταλάβεις.

 

Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, otto## said:

οποτε εκει έγκειται και η άποψη μου ότι από τέτοια βίντεο λιγα θα καταλάβεις.

 

ναι αλλά θα έχουν χιλιάδε βγιουζ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου