Προς το περιεχόμενο

ηλεκτρικη κιθάρα 65$


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα ,

 

Εδώ σας προτείνω να δείτε αυτό το βιντεάκι στο οποίο ο Pilip mcKnight δοκιμάζει μια κιθάρα που στοιχισε 65$ ΜΑΖΙ με τα μεταφορικά.

στο 4:44 δοκιμάζει τη κιθάρα και τη συγκρίνει με μια made in USA Fender Strat.

Δε γράφω τιποτε άλλο ,όσοι το δείτε ,σχολιάστε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Παίζοντας με ακριβές και φτηνές κιθάρες έβγαλα το εξής συμπέρασμα.Η διάφορα τους είναι στην ποιότητα κατασκευής κατά τα άλλα όταν παίζεις δεν έχουν καμία διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ίσως να είμαι "θύμα" του μάρκετινγκ, ίσως να μου χρειάζονται μερικές συνεδρίες με μία καλή ψυχολόγο (μαμά, παιδική ηλικία, άργησα να κάνω sex κ.τ.λ...), ίσως το βίντεο δεν τα λέει όλα😉, αλλά με μια καλή-ακριβή κιθάρα παίζω καλύτερα.......😀

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική που έβαλε στο 2:15, όταν αντίκρισε για πρώτη φορά την κιθάρα, πραγματικά μου έφτιαξε την διάθεση 😁

 

Ακόμη μου φαίνεται αδιανόητο πως μια κιθάρα μπορεί να έχει κόστος αντίστοιχο με το επίπεδο ενός μεροκάματου... πραγματικά πας για gig και την σπας μπροστά στο κοινό βγάζοντας το άχτι σου που προσέχεις ενδελεχώς τόσα χρόνια τα όργανά σου μην τυχόν γρατζουνιστούν σε κάποιο λάιβ ή κατα την μεταφορά 😂 και με το μεροκάματο είσαι ίσα βάρκα ίσα νερά (ή και σχεδόν) 😂

 

Το πως ακούγεται δεν μπορώ να κάνω κάποιο σχόλιο... όχι ότι κάτι ακούγεται λάθος, αλλά αν δεν πιάσεις το όργανο στα χέρια σου δεν μπορείς να κρίνεις. Παρ'όλα αυτά εντυπωσιακό... 65 δολάρια! Εχει δίκιο ότι μπορείς να πάρεις μια τέτοια για να μάθεις να κάνεις τριψίματα και μαστορέματα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Το πως ακούγεται δεν μπορώ να κάνω κάποιο σχόλιο... όχι ότι κάτι ακούγεται λάθος, αλλά αν δεν πιάσεις το όργανο στα χέρια σου δεν μπορείς να κρίνεις.

έτσι, αυτή είναι η άποψη μου και δεν αλλάζει πλέον  ακόμα κι αν στο βιντεο θερίζει ( δεν το έχω δει ) 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, cigaret13 said:

 Ίσως να είμαι "θύμα" του μάρκετινγκ, ίσως να μου χρειάζονται μερικές συνεδρίες με μία καλή ψυχολόγο (μαμά, παιδική ηλικία, άργησα να κάνω sex κ.τ.λ...), ίσως το βίντεο δεν τα λέει όλα😉, αλλά με μια καλή-ακριβή κιθάρα παίζω καλύτερα.......😀

εγω παιζω καλυτερα με τις φτηνες. Τσεκαρισμενο!

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εγω παιζω καλυτερα με τις φτηνες. Τσεκαρισμενο!

 Έ τότες εσύ ίσως δεν χρειάζεσαι ψυχολόγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, cigaret13 said:

 Έ τότες εσύ ίσως δεν χρειάζεσαι ψυχολόγο!

 

Αντί για μιάμιση επίσκεψη, παίρνει με ένα 70άρι μια τέτοια και στρώνει.

 

https://www.ebay.ie/itm/E-Gitarre-MSA-ST5-schwarz-Massivholzkorper-Top-AUSWAHL-mit-Anschluskabel-n/191539667494?hash=item2c98a76226:g:wa0AAOSw241YgIA8

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φτηνές έχουν διάφορα προβληματάκια που αργά ή γρήγορα πρέπει να τα φτιάξεις, ενδεικτικά:

1. Τα ξύλα είναι ότι ναναι και αυτό δημιουργεί πρόβλημα απο τη μηχανική του οργάνου μέχρι την αισθητική

2. Τα τάστα πολλές φορές δεν έχουν τοποθετηθεί μέχει μέσα, δεν έχουν τριφτει/λειανθεί στις ακρες κλπ

Συνέπεια των παραπάνω είναι αρκετές φορές να εξέχουν και να κόβουν στις άκρες και να μην μπορείς να πετύχεις κανένα σωστό action.

3. Ηλεκτρικά, hardware, nut κλπ είναι της πλάκας

 

Συνεπώς μια τέτοια κιθάρα θέλει άλλα 100-200 ευρώ να έρθει στα ίσα της. Αλλα και πάλι για όσους ακουν/πιστευουν στα ξύλα τότε θα καταλάβουν ότι και πάλι και δεν πάει καλά.

 

προσωπικά θεωρώ ότι τα καλύτερα deal είναι οι μεταχειρισμένες κιθάρες με αρχική αξία κοντα στο 1000ρικο +/- με ποιοτικό hardware κλπ οι οποίες σε μεταχειρισμένες κινούνται στα 400-700.

 

Και δεν μπορω να κρατηθω, θα το πω, με μεταλλο/ροκ/shredοκίθαρο αυτές οι Jackson DK2 που βρίσκεις με 300-400 ευρώ παίζει να είναι ότι πιο value for money υπαρχει. Ειναι off topic αλλα έπρεπε να το βγάλω απο μέσα μου 😀

  • Like 3

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου