Προς το περιεχόμενο

ηλεκτρικη κιθάρα 65$


Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 1/23/2020 at 2:06 PM, Ali Barout said:

Έχεις ένα φθηνό σαξόφωνο. Ας πούμε οτι το ντο# αυτού του σαξόφωνου είναι στο διάολο. Πιο ψηλό δεν πάει. Εσύ λοιπόν, επειδή έχεις μουσικό αισθητήριο, το διορθώνεις, με χείλια, αέρα, όπως μπορείς. Το κάνεις αυτό πολλές φορές και σου γίνεται συνήθεια, και παίζεις το φθηνό σου σαξόφωνο και ακούγεσαι πολύ ωραία, και είναι σωστό το ντο# σου.

 

Σου δίνει κάποιος ένα yanagisawa. Παίζεις και σου αρέσει πάρα πολύ. Συνειδητοποιείς ότι όταν φυσάς ελεύθερα το ντο# είναι κομπλέ. Περνάς έπειτα κάποιο διάστημα προσπαθώντας να ξεμάθεις τη διόρθωση που έκανες στο παλιό σου όργανο.

 

Άθροισε τώρα όλα τα κουσούρια του παλιού, σε απόκριση, δυναμικές, τάσεις στο κούρδισμα και όλα τα άλλα. Αυτός είναι ο κόπος που πρέπει να καταβάλεις για να μεταπηδήσεις στο καινούργιο όργανο.

 

Έχω τρομπέτα τέτοια. Έχω ευφώνιο τέτοιο. ΔΕΝ θα τα πρότεινα σε κάποιον να ξεκινήσει. Σε κάποιον που ξέρει τι κάνει ο ίδιος και αναγνωρίζει τι του κάνει το όργανο (7 σε παίρνει αριστερά, μην το ζορίζεις), τα προτείνω ανεπιφύλακτα. Και να μην τα πρότεινα, όποιος θέλει παίρνει και παίζει, εμένα θα ακούσει;

θα μιλησω γενικά για τα πνευστά ,έχοντας alto και tenor σαξόφωνα.Αλλά εδώ ,μιλάμε για κιθάρα.Η οποία με ενα καλό setup ,ειναι ευκολοπαιχτη ,ΟΣΟ και αν στοιχίζει.Για τον ήχο ,θα αρκεστώ να σε παραπέμψω στο video που πόσταρα ,και όπως ήδη έχεις ακούσει , οι διαφορές ειναι απο αμελητέες εως και ανύπαρκτες.

 

Θα σχολιάσω όμως για τα πνευστά ,νομίζω οτι η ποιότητα τους βελτιώνεται ραγδαία.Δε ξέρω πόσο εύκολο ειναι να πετυχεις ντο# όπως το περιγράφεις .Όπως ,επίσης ξέρω ,ότι ακόμα και σε φτηνό όργανο ,μπορείς να βρείς το επιστόμιο που σου ταιριάζει για να ειναι "easy blowing" .δε νομίζω όμως οτι σε καλύτερο όργανο χρειάζεται χρόνος για να διορθώσεις συνήθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, sonicapg είπε

εδώ ,μιλάμε για κιθάρα.Η οποία με ενα καλό setup ,ειναι ευκολοπαιχτη ,ΟΣΟ και αν στοιχίζει.


Mακάρι να ίσχυε. Εχω μόνο "φτηνές" κιθάρες: δυο Squier CV, μια Spear βιετναμέζικη, μια Stagg LesPaul εποχής 70s και μια custom made Tele από luthier. Ανεξάρτητα από το με ποια μου αρέσει να παίζω περισσότερο κατά καιρούς, μάντεψε ποια έχει τον πιο άρτιο ήχο ανεξαρτήτως ενισχυτή. 
(Σημειωτέον ότι με τις αναβαθμίσεις στις Squier CV, οι οποίες γενικά θεωρούνται πολύ καλές για τη σχέση ποιότητας τιμής τους, έχω βάλει πάνω σε καθεμία κανένα 250-300άρι για κλειδιά, βαγονάκια, ηλεκτρικά και μαγνήτες).

57 λεπτά πριν, sonicapg είπε

Για τον ήχο ,θα αρκεστώ να σε παραπέμψω στο video που πόσταρα ,και όπως ήδη έχεις ακούσει , οι διαφορές ειναι απο αμελητέες εως και ανύπαρκτες.

 


Αν ήταν έτσι φίλε μου, δεν θα υπήρχαν διαβαθμίσεις ποιότητας όπως σου εξήγησαν και προηγούμενοι συνομιλητές και ένα στραντιβάριους θα κόστιζε και θα έπαιζε το ίδιο με ένα made in russia βιολί που αγοράζεις στην υπαίθρια αγορά στον Πειραιά.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sonicapg είπε

θα μιλησω γενικά για τα πνευστά ,έχοντας alto και tenor σαξόφωνα.Αλλά εδώ ,μιλάμε για κιθάρα.Η οποία με ενα καλό setup ,ειναι ευκολοπαιχτη ,ΟΣΟ και αν στοιχίζει.Για τον ήχο ,θα αρκεστώ να σε παραπέμψω στο video που πόσταρα ,και όπως ήδη έχεις ακούσει , οι διαφορές ειναι απο αμελητέες εως και ανύπαρκτες.

 

Έχεις δίκιο, κιθάρα είναι το θέμα, και εν γνώσει μου έχω παραστρατήσει. Είπα ότι στις κιθάρες δεν έχω γνώση της αγοράς και άρα δεν μπορώ να φέρω παραδείγματα. Έχω όμως 3 κιθάρες, 2 που πάνε προς φθηνές και μια καλύτερη. Έχουν διαφορές που αντικατοπτρίζουν την τιμή.

 

Θα μου πεις γιατί δεν τα ξηλώνεις όλα να κάνεις upgrade? Γιατί βαριέμαι να κάθομαι να μαθαίνω τι μαγνήτες και τι ποτενσιόμετρα κυκλοφορούν, κι αν αυτά ταιριάζουν στη φιλοσοφία μου και στον ήχο που έχω στο μυαλό μου. Συν ότι δεν είμαι κιθαρίστας, γιατί να ψειρίζω τη μαϊμού.

 

2 ώρες πριν, sonicapg είπε

Θα σχολιάσω όμως για τα πνευστά ,νομίζω οτι η ποιότητα τους βελτιώνεται ραγδαία.Δε ξέρω πόσο εύκολο ειναι να πετυχεις ντο# όπως το περιγράφεις .Όπως ,επίσης ξέρω ,ότι ακόμα και σε φτηνό όργανο ,μπορείς να βρείς το επιστόμιο που σου ταιριάζει για να ειναι "easy blowing" .δε νομίζω όμως οτι σε καλύτερο όργανο χρειάζεται χρόνος για να διορθώσεις συνήθειες.

 

Σύμφωνοι, κι εγώ το έγραψα αυτό ότι βελτιώνονται ραγδαία. Κι ως προς το κούρδισμα νομίζω είναι πλέον γενικά σε καλό επίπεδο. Η ποιότητα στον ήχο, το βάθος στις δυναμικές, η διαχείριση του αέρα, κι άλλα πολλά είναι επίσης σημαντικότατα κεφάλαια, τα οποία νομίζω δεν υπάρχουν στο βιβλίο κατασκευής του υπέρφθηνου.

 

Προσωπικά, έχω παλέψει αρκετά για να ξεπεράσω παλιές συνήθειες του πρώτου μου οργάνου (το οποίο δεν ήταν κινέζικο. Ήταν αμερικάνικο, και μπορώ να πω ότι σε ποιότητα ήταν κοντά σε κάποιο κινέζικο του τώρα). Μεταξύ των καλών μου οργάνων όμως, η προσαρμογή είναι σαφώς γρηγορότερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Σύμφωνοι, κι εγώ το έγραψα αυτό ότι βελτιώνονται ραγδαία. Κι ως προς το κούρδισμα νομίζω είναι πλέον γενικά σε καλό επίπεδο. Η ποιότητα στον ήχο, το βάθος στις δυναμικές, η διαχείριση του αέρα, κι άλλα πολλά είναι επίσης σημαντικότατα κεφάλαια, τα οποία νομίζω δεν υπάρχουν στο βιβλίο κατασκευής του υπέρφθηνου.

Έχω την αίσθηση ότι το φθην(ιάρικο) πνευστό είναι ακόμη χειρότερο της κιθάρας. Οι ποιότητες στα υλικά είναι τραγικά χειρότερες σε σχέση με τα φθηνά παλαιότερων εποχών (Tσέχικα κυρίως) ενώ ένα παλιό φθηνό όργανο είναι πολύ πιο αξιόπιστο -αν γίνει overhaul/τα πάντα δηλ.- απ' ό,τι τα καινούργια. Τα  βλέπουμε και αυτά καθημερινά στο εργαστήριο όπου όργανα των 100-150Ε έρχονται κάθε 2-4 μήνες με προβλήματα ώσπου ενάμιση-δυο χρόνια βαριά, πετιούνται. Δύο χρόνια ταλαιπωρίας και λάθος μάσκας/τεχνικής και γενικά, απογοήτευσης. Είναι όργανα μιας χρήσης, τα κράματά τους δεν επιδέχονται διόρθωσης (δεν πιάνει κόλληση silver soldering) και χάνουν αέρα από παντού. Και μετά από σετάπ, πάλι στραβώνουν εύκολα.Ούτε φτασμένοι horn-άδες δεν μπορούν να βγάλουν ήχο με αυτά. Ειδικά όταν αφορά πνευστά, στο εργαστήριο πάντα προτείνουμε να διαθέτουν όσο περισσότερα μπορούν για όργανα.

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/29/2020 at 9:11 AM, Πνοή και Νύξη said:

Έχω την αίσθηση ότι το φθην(ιάρικο) πνευστό είναι ακόμη χειρότερο της κιθάρας. Οι ποιότητες στα υλικά είναι τραγικά χειρότερες σε σχέση με τα φθηνά παλαιότερων εποχών (Tσέχικα κυρίως) ενώ ένα παλιό φθηνό όργανο είναι πολύ πιο αξιόπιστο -αν γίνει overhaul/τα πάντα δηλ.- απ' ό,τι τα καινούργια. Τα  βλέπουμε και αυτά καθημερινά στο εργαστήριο όπου όργανα των 100-150Ε έρχονται κάθε 2-4 μήνες με προβλήματα ώσπου ενάμιση-δυο χρόνια βαριά, πετιούνται. Δύο χρόνια ταλαιπωρίας και λάθος μάσκας/τεχνικής και γενικά, απογοήτευσης. Είναι όργανα μιας χρήσης, τα κράματά τους δεν επιδέχονται διόρθωσης (δεν πιάνει κόλληση silver soldering) και χάνουν αέρα από παντού. Και μετά από σετάπ, πάλι στραβώνουν εύκολα.Ούτε φτασμένοι horn-άδες δεν μπορούν να βγάλουν ήχο με αυτά. Ειδικά όταν αφορά πνευστά, στο εργαστήριο πάντα προτείνουμε να διαθέτουν όσο περισσότερα μπορούν για όργανα.

Συμφωνώ , οτι δυστυχώς ,η κατάσταση με πάρα πολλά απο τα φτηνιάρικα πνευστά τα οποία κυκλοφορούν ,ειναι όπως τη περιέγραψες.Εγώ έπεσα πριν απο χρόνια στην περίπτωση και αγόρασα το Venus Alto 521C το οποίο -όχι κατά τη δική μου άποψη - http://www.shwoodwind.co.uk/Reviews/Saxes/Alto/venus_alto.htm αποτελεί εξαίρεση.Το άσχημο είναι ότι δυστυχώς έχεις δίκιο στις περισσότερες περιπτώσεις.

Πριν μια βδομάδα περίπου ,ήρθε ενα φλάουτο απο την Aγγλία ,ενα μεταχειρισμένο Gemeinhardt S2SP E. Oύτε καν μου πέρασε απο το μυαλό να αγοράσω φτηνό κινέζικο φλάουτο ακριβώς γιατί τα πράγματα ειναι στις περισσότερες περιπτώσεις όπως τα περιέγραψες.Οχι μόνο μπορεί να καταληξει άχρηστο ,αλλά σε 1 χρόνο θα έχει πληρώσει κάποιος πολλαπλάσια χρήματα σε επισκευές ,και ας μη μιλήσουμε καλύτερα για playability...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 1/29/2020 at 5:14 AM, Tamtam said:


Mακάρι να ίσχυε. Εχω μόνο "φτηνές" κιθάρες: δυο Squier CV, μια Spear βιετναμέζικη, μια Stagg LesPaul εποχής 70s και μια custom made Tele από luthier. Ανεξάρτητα από το με ποια μου αρέσει να παίζω περισσότερο κατά καιρούς, μάντεψε ποια έχει τον πιο άρτιο ήχο ανεξαρτήτως ενισχυτή. 
(Σημειωτέον ότι με τις αναβαθμίσεις στις Squier CV, οι οποίες γενικά θεωρούνται πολύ καλές για τη σχέση ποιότητας τιμής τους, έχω βάλει πάνω σε καθεμία κανένα 250-300άρι για κλειδιά, βαγονάκια, ηλεκτρικά και μαγνήτες).


Αν ήταν έτσι φίλε μου, δεν θα υπήρχαν διαβαθμίσεις ποιότητας όπως σου εξήγησαν και προηγούμενοι συνομιλητές και ένα στραντιβάριους θα κόστιζε και θα έπαιζε το ίδιο με ένα made in russia βιολί που αγοράζεις στην υπαίθρια αγορά στον Πειραιά.

 

ναι εγώ μπορώ να "μαντέψω" ότι εσύ θεωρείς οτι η 70's έχει τον πιο άρτιο ήχο.βεβαίως ότι το θεωρείς εσύ ,σε μένα δε λέει απολύτως τίποτα. αν ποτέ άκουγα τις 2 κιθάρες μπορεί και να συμφωνούσαμε απόλυτα ,αλλά μπορεί και όχι.

το παράδειγμα με το βιολί είναι άκυρο ,διότι το μεν βιολί βασίζεται εξόχως στη διαμόρφωση του εσωτερικού του και στο ξύλο (όπως και οι Ακουστικές κιθάρες ),ενώ η ηλεκτρική κιθάρα ,βασίζεται στα ηλεκτρονικά της κατα 95% (και λέω λίγο...).

δε μου απέδειξε κανείς κάτι απο τους προηγούμενους φίλους.Όμως το βίντεο που πόσταρα ,έχει ΗΧΟ .ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ,μουσικός ή μη ,ανεξαρτητως γνώσεων μπορεί να κρίνει τι και πόσο του αρέσει.Και ΜΕΤΑ ,μπορεί επίσης να κρίνει αν θέλει να πληρώσει τα παραπάνω πολλαπλάσια χρήματα.

Επεξεργασμένο από sonicapg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SQuier του κατοσταρικου, ENGL screamer combo 500ρικου και δαχτυλακια πολλων χιλιαδων γιουρος γιατι εκει ειναι ο ΗΧΟΣ
Μην τους χαλατε /ομως την παραμυθα με τα vintage, τα NOS, Collectors choice , PRrivate stock στα χαιβανια που εχουν φραγκακια για πεταμα και νομιζουν θα παιζουν πεντατονικες πιο γρηγορα(συνηθως οι κουλοι ασχολουνται με το gear κι εγω μεσα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό το βίντεο το έχω ξαναδεί ρε παιδιά και δεν έχω καταλάβει ούτε ήχο, ούτε δάχτυλα, ούτε όργανο. Δεν πρόλαβα δηλ. 


 

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο ήχος (το περιβόητο tone δηλ.) είναι υποκειμενικός. Ο καλός ήχος είναι αντικειμενικός σε μεγάλο βαθμό. (Attack, Swell, Sustain, Overtones, Timbre/Χροιά). Και όλα αυτά, να με συμπαθάτε, έχουν περάσει από τέτοιο ψηφιακό και harware-ικό κόσκινο από τη σύλληψή του μέχρι τα ...ηχεία του λάπτοπ, άντε έστω τα fostex μας, που το μόνο που κάνουν είναι να στρεβλώνουν την αντίληψή μας περί (καλού) ήχου. Και ακόμη χειρότερα, του ήχου που μας αρέσει. Και καθόμαστε και αναλύουμε πετσοκομμένα δείγματα. Σαν να βλέπουμε δυο έτοιμα πιάτα φαγητό στην τηλεόραση και να λέμε ποιο μας μοιάζει πιο νόστιμο.

Μόλις χθες σέτερνα (παρατατικός του σετάρω) μια Squier. Μου πήρε πάρα πολλή ώρα να καταλάβω αν πρόκειται για Affinity (180E) ή για CV (400Ε) γιατί ήθελε πολλή φροντίδα παρ' όλο που τα επιμέρους στοιχεία της έμοιαζαν προσεγμένα. (πχ ωραία στρογγυλεμένα τάστα-αλλά τραχιά σε κάποια σημεία, alnico μαγνήτες αλλά πολύ dry/ceramic -τυπου- ήχος, παράξενη ταστιέρα, όψη φθηνού στα πλαστικά knobs, μισό trem block από ζαμακ ή zinc δεν ξέρω,  στρώσιμο στο nut (break angles & βάθος). Στις affinity αυτή η αίσθηση "αφρόντιστου" είναι ακόμη μεγαλύτερη ενώ υστερεί και σε πολλά πράματα ηχητικά. Την CV άνετα μπορείς να την ανεβάσεις στη σκηνή-αν τη στρώσεις παικτικά. Την affinity δύσκολα. Και είναι αυτό που λέω συνεχώς, κάθε όργανο αντανακλά την τιμή του ως προς το σύνολο της εντύπωσης. Πραγματικής και ιδεατής.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:


Μόλις χθες σέτερνα (παρατατικός του σετάρω) 

 

Ακουγεται καπως κουλο, αλλα εχω την εντυπωση οτι ολα τα ρηματα με καταληξη -αρω εχουν ως πρωτο συνθετικο λεξη που δεν ειναι ελληνικη. Εξ ου και οι παραξενες καταληξεις...

 

Επισης, οπου -αρω μπορεις να βαλεις και -ερνω. Δεν πολυαλλαζει το νοημα. Τα νεα μας ελληνικα ειναι αυτα. Τραβεστι γλωσσα...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου