Προς το περιεχόμενο

ηλεκτρικη κιθάρα 65$


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Ομως, πριν ψαξουμε τον καταλληλο εξοπλισμο, πρεπει να εχουμε τον ηχο αυτον στο μυαλο μας.

 

Eίναι λίγο δυσδιάκριτο το όριο στο αν βρίσκουμε τον ήχο ή αν μας βρίσκει αυτός. Δύσκολες νοητές γραμμές αλλά εύκολα μπορεί κανείς να εκλάβει ως ήχο το εγγενές ή αποκτηθέν ταλέντο του μουσικού στον να τον παράγει. Θέλω να πω, έχω κι εγώ πάμπολλα παραδείγματα όπου στα χέρια έμπειρων/ικανών μουσικών, ένα κακό όργανο ξαφνικά αποκτά ηχητικά ποιοτικά χαρακτηριστικά ανώτερα των προσδοκιών και των περιορισμών του οργάνου. Δεν παίζουν καλά λόγω του οργάνου, αλλά παίζουν καλά παρά το ότι παίζουν σε κακό όργανο.

Βιντεάκι κερασμένο από Tim Pierce, φρέσκο. Λες και μας διάβαζε. Δεν μιλάει για φθηνές αλλά για παλιές vs καινούργιες. Και λέεί και πέντε πράματα περί ήχου. Και πάλι δίνει ρεσιτάλ φρασεολογίας. Και το κάνει με έναν τρόπο αγαπησιάρικο που να μην αναθεματίζει ή να κατακρίνει τις προτιμήσεις άλλων ούτε και να τραβάει κλικ.
 


 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Eίναι λίγο δυσδιάκριτο το όριο στο αν βρίσκουμε τον ήχο ή αν μας βρίσκει αυτός.
 

Ωραια σκεψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Eίναι λίγο δυσδιάκριτο το όριο στο αν βρίσκουμε τον ήχο ή αν μας βρίσκει αυτός.

 

Εγώ νομίζω ότι κάπου στην πορεία συναντιόμαστε.

Αρκετές φορές (όχι πάντα όμως) είναι κεραυνοβόλος έρως.

Και στην πορεία, μαζί με μας, αλλάζει κι αυτός.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι τιποτα δεν ειναι τυχαιο και και εμεις επιλεγουμε το τι ηχο θελουμε. Δεν μας επιλεγει αυτος. Μεσα στο μυαλο μας υπαρχουν ολοι οι πιθανοι ηχοι. Σκαλιζοντας και ψαχνοντας πεφτουμε πανω στον εκλεκτο, αυτον που μας κανει κλικ.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Eίναι λίγο δυσδιάκριτο το όριο στο αν βρίσκουμε τον ήχο ή αν μας βρίσκει αυτός. Δύσκολες νοητές γραμμές αλλά εύκολα μπορεί κανείς να εκλάβει ως ήχο το εγγενές ή αποκτηθέν ταλέντο του μουσικού στον να τον παράγει. Θέλω να πω, έχω κι εγώ πάμπολλα παραδείγματα όπου στα χέρια έμπειρων/ικανών μουσικών, ένα κακό όργανο ξαφνικά αποκτά ηχητικά ποιοτικά χαρακτηριστικά ανώτερα των προσδοκιών και των περιορισμών του οργάνου. Δεν παίζουν καλά λόγω του οργάνου, αλλά παίζουν καλά παρά το ότι παίζουν σε κακό όργανο.

Βιντεάκι κερασμένο από Tim Pierce, φρέσκο. Λες και μας διάβαζε. Δεν μιλάει για φθηνές αλλά για παλιές vs καινούργιες. Και λέεί και πέντε πράματα περί ήχου. Και πάλι δίνει ρεσιτάλ φρασεολογίας. Και το κάνει με έναν τρόπο αγαπησιάρικο που να μην αναθεματίζει ή να κατακρίνει τις προτιμήσεις άλλων ούτε και να τραβάει κλικ.
 


 

 

Ο Tim Pierce είναι κόσμημα για τη μουσική κοινότητα και ειδικά την κιθαριστική. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τι ήχο έψαχνα αλλά και τι κιθάρες αγόρασα έχει παίξει ρόλο ο Beck... χωρίς να τον θεωρώ τον καλύτερο κτλ... έχει παίξει ρόλο

Επεξεργασμένο από blue monk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου