Προς το περιεχόμενο

Roxette - Marie Fredriksson RIP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Η τραγουδίστρια των Roxette, Marie Fredriksson πέθανε σε ηλικία 61 ετών.

Η Σουηδή popstar, που έκανε το ντουέτο Roxette με τον Per Gessle το 1986, πέθανε τη Δευτέρα το πρωί, αφού υπέφερε από μακροχρόνια ασθένεια.
Πάλεψε με όγκο στον εγκέφαλο το 2002, έχοντας διαγνωστεί μετά από λιποθυμία στο σπίτι. Οι γιατροί προειδοποίησαν ότι είχε μόνο 20% πιθανότητα επιβίωσης, αλλά κατάφερε να ανακάμψει μετά από μια μακρά και εξαντλητική πορεία θεραπείας.

Δυστυχώς η μπάντα έκανε 17ετή διακοπή, καθώς η Marie αντιμετώπισε τα προβλήματα υγείας που προκλήθηκαν λόγω ακτινοβολίας από τη θεραπεία της. Επανένωσε τους Roxette και επέστρεψε το 2011 τραγουδώντας στους σουηδικούς βασιλικούς γάμους της Princess Victoria το 2010 και της Princess Madeleine το 2013.

Η Marie αναγκάστηκε να παραιτηθεί από την μουσική το 2016 όταν οι γιατροί της είπαν ότι δεν θα ήταν πλέον σε θέση να περιοδεύσει ή να ηχογραφήσει.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα γαμώτο.... Σπουδαία καλλιτέχνιδα με πολλά πολλά διαχρονικά χιτακια 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ΜΕΓΑΛΗ ΘΛΙΨΗ έμαθα κι εγώ σήμερα για το θάνατο της ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗΣ αυτής ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΔΟΣ.

 

 Αισθάνομαι την ανάγκη να αναφέρω πως οι ROXETTE ήταν ένα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για εμένα συγκρότημα. Τα τραγούδια τους μου κέντρισαν αφάνταστα το μουσικό ενδιαφέρον από μικρή ηλικία.

  Περιελάμβαναν σε πολύ μεγάλο βαθμό όλα αυτά τα στοιχεία που μου αρέσουν στη σύνθεση/ενορχήστωση/παραγωγή κλπ. μουσικής και είμαι βαθύτατα επηρεασμένος απο αυτά.

 

 Είναι οικεία όλα τα τραγούδια τους για εμένα μέτρο προς μέτρο, ξέρω όλα τα θέματά τους απέξω και ήξερα να τα παίζω όλα στο πιάνο, με ακομπανιαμέντα στο αρμόνιο, προγραμματισμένα, τα πάντα. Είχα τρέλα. Είχα και την ευκαιρία να παιξω live μερικά απο αυτά και φυσικά μέχρι και σήμερα τα ακούω χωρίς να τα έχω βαρεθεί ποτέ, με ιδιαίτερη αγάπη σε αυτή την εξαιρετικού εύρους και χροιάς, επιβλητική για το είδος φωνή που δυστυχώς έφυγε νωρίς και δεν είναι πια μαζί μας μεν, αλλά θα ζει για πάντα στις ακροάσεις των fans.

 

 Tην αποχαιρετώ με ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια τους

 

 

 και λέγοντας για αυτή:

 

 "I don't think there are words to describe the sensation"

 

 Αντίο

 😞

 

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κρίμα.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τις γνώμες των παιδιών,για σπουδαία καλλιτέχνη,συμπαθής άνθρωπος.

 

Πέρασε πολύ δύσκολα τόσα πολλά χρόνια με αυτή την αρρώστια και τις επιπτώσεις από τις θεραπείες.

 

Έτυχε πιο παλιά να δω κάποια βίντεο και να με στεναχωρίσουν,που  την δείχνουν  να χάνει την ισορροπία της πάνω στην σκηνή λογο κάποιας αδυναμίας.

Μέχρι που στο τέλος των περιωδιών τους την κρατάνε απο το χέρι και την πάνε σε μια καρέκλα για να βγάλει το live.

Να αφιερώσω με την σειρά μου 

 

 

Καλό παράδεισο.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2019 στις 7:02 ΜΜ, Konstantinos Dritsas είπε

Tην αποχαιρετώ με ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια τους

 

Είναι κρίμα πραγματικά, αλλά για την ιστορία, το κομμάτι αυτό είναι Robin Beck, μοιάζει με Roxette και είναι της ίδιας περίπου εποχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, panorios είπε

 

Είναι κρίμα πραγματικά, αλλά για την ιστορία, το κομμάτι αυτό είναι Robin Beck, μοιάζει με Roxette και είναι της ίδιας περίπου εποχής.

Δεν είναι Roxette? Είμαι σε πλάνη ή είναι το mandela effect. Έλεος πια με τους Αμερικανούς και το Montauk project. Δεν είναι δυνατόν και αυτο να το θυμάμαι λάθος. 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου