Προς το περιεχόμενο

Service kurzweil!!


misiom91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι μου! Έχω ένα kurzweil pc3x αγορασμενο περίπου πριν 8 χρόνια..γενικά δεν το μετακινω, ωστόσο σταμάτησε να λειτουργεί! Εστιάζοντας στο πρόβλημα, όταν το ανοίγω φαίνεται σα να παίρνει ρεύμα η οθόνη (απλά εμφανίζεται μια άχνη ευθεία γραμμή), αλλά δεν λειτουργεί και πάλι!! Γνωρίζετε πού θα μπορούσα να το πάω για επισκευή; Στη bon μου είχαν πει θέλει μόνο 40 ευρώ να μου το ανοίξουν..απλώς θα ήθελα να με κατατοπισετε εάν μπορώ και κάπου αλλού..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Kurzweil PC3x , Yamaha MOX6 , Yamaha PSR-GR200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
13 ώρες πριν, misiom91 είπε

Στη bon μου είχαν πει θέλει μόνο 40 ευρώ να μου το ανοίξουν..

Καλά σου είπαν, εννοώ λίγα.

 

13 ώρες πριν, misiom91 είπε

απλώς θα ήθελα να με κατατοπισετε εάν μπορώ και κάπου αλλού..

Μπορείς να πας και αλλού αλλά καλύτερα bon studio στα σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγώ δε θα φοβόμουν τα 40 ευρώ, έτσι και αλλιώς εργατικά θα δώσεις παντού, θα φοβόμουν όμως μην αρχίσουν τα "περιμένουμε το ανταλλακτικό από το Άλφα του Κενταύρου, ξαναπάρτε μας από την επόμενη χιλιετία", αυτό θα φοβόμουν.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα με τη bon απλώς ρωτάω μήπως γνωρίζετε αν μπορώ να κάνω τη δουλεια μου και κάπου αλλού..ευχαριστώ πολύ!!

Kurzweil PC3x , Yamaha MOX6 , Yamaha PSR-GR200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Απ' ότι βλέπω πέρασαν 2 χρόνια. Είχες κάποια εξέλιξη με την επισκευή?

 

Έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο, αγορασμένο επίσης την ίδια περίοδο. Το είχα στάσιμο για 

μεγάλο διάστημα (ανοίγοντάς το κατα διαστήματα) και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα

που περιγράφεις παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimss είπε

Απ' ότι βλέπω πέρασαν 2 χρόνια. Είχες κάποια εξέλιξη με την επισκευή?

 

Έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο, αγορασμένο επίσης την ίδια περίοδο. Το είχα στάσιμο για 

μεγάλο διάστημα (ανοίγοντάς το κατα διαστήματα) και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα

που περιγράφεις παραπάνω.

 Τσέκαρε το τροφοδοτικό. Πιθανόν να έσκασαν κάποια πυκνωτάκια με τα χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εμπειρία που είχα με αντίστοιχη ηλεκτρονική συσκευή,

- αν το "έχετε" καθόλου με κατσαβίδι και ηλεκτρονικές συσκευές..

- αν αυτό το τέρας ανοίγει κάπως εύκολα και μπορείς να ελέγξεις την κατάσταση με βίδες και πολλά άλλα.. και να το κλείσεις και εύκολα στο τέλος..

- τότε, σίγουρα θα πρότεινα να γίνει ένα γρήγορο τσεκάρισμα αν είναι ΟΚ όλες οι επαφές που θα μπορούσαν να μη λειτουργούν λόγω ελαφριάς μετακίνησης με τα χρόνια - π.χ. το πρόβλημα που αναφέρετε θα μπορούσε να είναι ένα καλώδιο data (από αυτά τα γκρίζα όπως του PC) που δεν ακουμπάει πλέον καλά (με τα χρόνια έχει κουνηθεί λίγο και είναι προβληματική η επαφή).. Προφανώς θα ξεκινούσα την έρευνά μου από σημεία γύρω από την οθόνη..

Απλά την άποψή μου γράφω - μου είχε τύχει, πάντως, το ξανάβαλα προσεκτικά και δούλευε η οθόνη μια χαρά..

 

Πάντως, νομίζω ο Μανώλης Χναράκης μπορεί να κάνει επισκευή στα ηλεκτρονικά μέρη σε synthesizers - τουλάχιστον από παλιά αυτό θυμάμαι.. Αν δεν ισχύει ας το πει..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και το χρόνο σας.

 

Έτυχε να το ανοίξουμε και ουσιαστικά το λύσαμε όλο και το ξαναδέσαμε. Κάναμε έλεγχο σε όλες τις επαφές, τους πυκνωτές, αλλάξαμε τη μπαταρία αλλά δυστυχώς δεν λύθηκε το πρόβλημα.

 

Φαίνονται όλα σε άριστη κατάσταση με μηδενικές οξειδώσεις, οπότε κάπου εδώ εξαντλούνται και οι γνώσεις

μου που είναι περιορισμένες.

 

Επειδή γνωρίζω ότι η επίσημη αντιπροσωπεία θα πάει κατευθείαν σε αλλαγή motherboard με αστρονομικό

κόστος, ίσως προσπαθήσουμε πρώτα να αντικαταστήσουμε κάποια parts, πχ μνήμες, eprom κτλ σε περίπτωση που άρπαξε κάτι από αυτά.

 

Αναμένω και την απάντηση του @misiom91 σε περίπτωση που επισκευάστηκε το δικό του.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σημαίνει κάτι ότι επειδή δεν φαίνεται κάτι χαλασμένο, δεν είναι κιόλας. Πήγαινε το να δούνε το τροφοδοτικό του, πριν κάνεις κάποια αλλαγή σε chipsets.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimss είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και το χρόνο σας.

 

Έτυχε να το ανοίξουμε και ουσιαστικά το λύσαμε όλο και το ξαναδέσαμε. Κάναμε έλεγχο σε όλες τις επαφές, τους πυκνωτές, αλλάξαμε τη μπαταρία αλλά δυστυχώς δεν λύθηκε το πρόβλημα.

 

Φαίνονται όλα σε άριστη κατάσταση με μηδενικές οξειδώσεις, οπότε κάπου εδώ εξαντλούνται και οι γνώσεις

μου που είναι περιορισμένες.

 

Επειδή γνωρίζω ότι η επίσημη αντιπροσωπεία θα πάει κατευθείαν σε αλλαγή motherboard με αστρονομικό

κόστος, ίσως προσπαθήσουμε πρώτα να αντικαταστήσουμε κάποια parts, πχ μνήμες, eprom κτλ σε περίπτωση που άρπαξε κάτι από αυτά.

 

Αναμένω και την απάντηση του @misiom91 σε περίπτωση που επισκευάστηκε το δικό του.

 

 

 

Κρίμα που δεν έγινε η δουλειά..

Μια κίνηση απελπισίας (εγώ πάντως θα δοκίμαζα!) θα ήταν να βάλετε χέρι στο λογισμικό (με δεμένο πλέον το μηχάνημα) με πιθανά updates, ή software reset (ή ότι υπάρχει τέλος πάντων!).

Μερικές φορές περίεργοι συνδυασμοί πλήκτρων κάνουν διάφορες "εργοστασιακές" λειτουργίες (συνήθως στο boot) και μπορεί το πράγμα να λειτουργήσει! Εχω λύσει πολλά θέματα έτσι σε διάφορα synth!

(π.χ. στο SY77 με κουφό συνδυασμό πλήκτρων γίνεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων).

Σίγουρα παίζει να φταίει και το τροφοδοτικό..

Αν υπάρχει πρόβλημα στα έγκατα της μητρικής, τα πράγματα δυσκολεύουν..

Προσπαθείς να "πιάσεις" άλλα πιθανά αίτια πριν φτάσεις εκεί..

 

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου