Προς το περιεχόμενο

Windows 10 και focusrite scarlett 2i4


playel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, playel said:

Στα win 7 δεν ειχα θέματα..Απ την στιγμή που έκανα καθαρη εγκατάσταση των win 10 άρχισε αυτό..Είναι θέμα των drivers...Τους τελευταίους έχωΔεν αξιώθηκε η focusrite να βγάλει νέους...Με μια αναζήτηση στο google είδα οτι κι αλλοι αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα..Η focusrite γράφει να κάνουμε εγκατάσταση τους τελευταίους drivers χωρίς να είναι η κάρτα στην θύρα usb..Κι αφού γίνει το restart βάζω την θύρα και είναι οκ..Δεν λέω..ψιλοέστρωσε το pc αλλά πάλι κάνει επανεκκινήσεις...Τι να πώ..Αν δεν βγάλει η νέους drivers είμαι για άλλη κάρτα μάλλον...

 

 

εγώ την είχα σε 7, άλλαξα σε άλλο pc με 7 και δεν καθόταν με τίποτα. Πήγα στα 10 εκεί λύθηκαν τα πάντα με usb 2

Δεν είσαι για άλλη κάρτα. Η κάρτα έχει γενικά πολύ σταθερούς οδηγούς.

Όταν λες έχεις τελευταίους drivers, ποιούς έχεις? Γιατί από όσο θυμάμαι έβγαλε σχετικά πρόσφατα, διότι τους άλλαξα και εγώ.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω φίλε σ ευχαριστώ..Πάντως το πρόβλημα υπάρχει είτε κάνω restart είτε κάνω shutdown και ανοίξω έπειτα το pc...Αυτά είναι τα χαζά των win.... 😄

Έχω αυτούς εδώ        4.63.24.564

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, playel said:

Θα το δοκιμάσω φίλε σ ευχαριστώ..Πάντως το πρόβλημα υπάρχει είτε κάνω restart είτε κάνω shutdown και ανοίξω έπειτα το pc...Αυτά είναι τα χαζά των win.... 😄

Έχω αυτούς εδώ        4.63.24.564

 

firmware version?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Διάβαζα χτες ένα άρθρο κάποιου πρώην τεχνικού διευθυντή της Microsoft στους New York Times και αναφερόταν στο γιατί όταν βγαίνει ένα νεο μοντέλο smartphone ή υπολογιστή τα "παλιά" μας (3-5 ετών) φαίνονται να έχουν προβλήματα.

Οφείλεται κυρίως στο ότι παράλληλα λέει, εμφανίζονται και αναβαθμίσεις στα λειτουργικά που όταν εγκαθίστανται σαν update δημιουργούν ανωμαλίες καθώς δεν λαμβάνεται υπ' όψη η φορτωμένη κατάσταση των παλιών υπολογιστών αφού οι τεχνικοί τις αναπτύσσουν σε "κενούς κι ωραίους".

Ισχύει για κινητά, laptops, iphones κλπ.

Αυτό που προτείνει λοιπόν, πριν αρχίσουμε να πετάμε το παλιό hardware είναι να κάνουμε backup των δεδομένων και να γίνει μια φρέσκια εγκατάσταση (clean install) του νέου λειτουργικού αντί για update. Ετσι δεν θα υπάρξουν δυσλειτουργίες και κακα ταιριάσματα.

 

Για να επανέλθω στο θέμα όμως δεν κατάλαβα αν έκανες clean install ή update απο τα 7 ΚΑΙ (σημαντικό) σε laptop ή desktop.

Μην την πετάς την κάρτα!

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα υπάρχουν conflicts με τις On board καρτες του υπολογιστή.

Δες να τις απενεργοποιήσεις.

Επίσης στον 7άρη που την είχα τελευταία φορά είχε αλλεργία με τις realtek νομίζω, αλλά δεν είμαι και σίγουρος περασε καιρός.

 

Επίσης επικοινώνησε με το support. Είναι πολύ εξυπηρετικοί και γρήγοροι.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dimsonic δεν κατάλαβα τι εννοείς? Εγώ κατέβασα απ την υποστήριξη της focusrite αυτό εδώ ακριβώς

Windows: USB Driver 4.63.24

Installs driver 4.63.24.564 (installer 528).

Changes since last release

- Fixed an issue that could cause the device and a DAW to run at different sample rates if a user tried to force a sample rate change from Focusrite Control/Scarlett Mix Control/Focusrite Notifier while a DAW session was running.

3 λεπτά πριν, yameth είπε

Διάβαζα χτες ένα άρθρο κάποιου πρώην τεχνικού διευθυντή της Microsoft στους New York Times και αναφερόταν στο γιατί όταν βγαίνει ένα νεο μοντέλο smartphone ή υπολογιστή τα "παλιά" μας (3-5 ετών) φαίνονται να έχουν προβλήματα.

Οφείλεται κυρίως στο ότι παράλληλα λέει, εμφανίζονται και αναβαθμίσεις στα λειτουργικά που όταν εγκαθίστανται σαν update δημιουργούν ανωμαλίες καθώς δεν λαμβάνεται υπ' όψη η φορτωμένη κατάσταση των παλιών υπολογιστών αφού οι τεχνικοί τις αναπτύσσουν σε "κενούς κι ωραίους".

Ισχύει για κινητά, laptops, iphones κλπ.

Αυτό που προτείνει λοιπόν, πριν αρχίσουμε να πετάμε το παλιό hardware είναι να κάνουμε backup των δεδομένων και να γίνει μια φρέσκια εγκατάσταση (clean install) του νέου λειτουργικού αντί για update. Ετσι δεν θα υπάρξουν δυσλειτουργίες και κακα ταιριάσματα.

 

Για να επανέλθω στο θέμα όμως δεν κατάλαβα αν έκανες clean install ή update απο τα 7 ΚΑΙ (σημαντικό) σε laptop ή desktop.

Μην την πετάς την κάρτα!

Φίλε Yameth  έκανα καθαρή εγκατάσταση των win 10...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, playel said:

Φίλε dimsonic δεν κατάλαβα τι εννοείς? Εγώ κατέβασα απ την υποστήριξη της focusrite αυτό εδώ ακριβώς

Windows: USB Driver 4.63.24

Installs driver 4.63.24.564 (installer 528).

Changes since last release

- Fixed an issue that could cause the device and a DAW to run at different sample rates if a user tried to force a sample rate change from Focusrite Control/Scarlett Mix Control/Focusrite Notifier while a DAW session was running.

Φίλε Yameth  έκανα καθαρή εγκατάσταση των win 10...

πήγαινε στο help about.

Πρέπει να σου λέει και firmware version.

Εγώ πρόσφατα όταν έβαλα την 4....564, μου ζήτησε να κάνει και firmware update. Σταύρωσα δάχτυλα και το έκανα.

τώρα λέει 608. Δεν ξέρω τι είχε πριν.

Πάντως η .564 είναι πρόσφατη. Από το 2014 που την είχα, βγήκε μόλις φέτος.

Στείλε mail στο support.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δοκίμασα να αποσυνδέσω την κάρτα η αλήθεια είναι για να δώ αν κάνει επανεκκίνηση το pc.Αλλά είμαι σίγουρος οτι συμβαίνει λόγω της κάρτας, διότι μετα το αυτόματο restart δεν βλέπει την κάρτα..Και ακόμα κι αν σβήσει το pc το led φωτισμού της κάρτας παραμένει φωτισμένο. 

Θα επικοινωνήσω με το service μπας και βγάλω άκρη..Γνωρίζει κανείς παιδιά που μπορώ να απευθυνθώ εδω στην Ελλάδα?

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

βασικά προτίμησε την 2.0

στα έκανε αυτα και πριν τα 10?

έχεις σίγουρα την τελευταία έκδοση οδηγών της focus?

Επίσης νομίζω πρόσφατα έβγαλαν και firmware.

 

Αυτά γίνονται συνήθως με τα updates των windows. Επανεκκίνηση ζήτημα να έχω δει μία φορά στα 5 χρόνια που την έχω (6i6)

 

Το firmware της κάρτας μου πως το βλέπω? Μέσα απ το pc? Με ποιό τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου