Προς το περιεχόμενο

LG Monitor 25" 25UM58 UltraWide


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εδώ και τρεις ημέρες προσέθεσα στο rig μου την ως άνω οθόνη, με αναλογία πλευρών 21:9 , και ανάλυση 2560 x 1080.

Δεν το συζητάω.

Για όποιον δουλεύει σε DAW ή video editor....είναι μονόδρομος (όχι η συγκεκριμένη, οιαδήποτε ultra wide. μάλιστα αυτή είναι ή μικρότερη- οικονομικότερη της αγοράς).

ΑΝ δουλεύεις time line, δεν μπορείς να πιστέψεις πόσο εύκολο είναι να το έχεις δέκα στρέμματα.

 

Η τιμη της είναι αστεία (ξεκινάει από €123.98  και φτάνει μέχρι τα 179,00 € (ανάλογα το μαγαζί- τη διαθεσιμότητα).

Έρχεται με τους drivers της και το δικό της software, όπου μέσω αυτού μπορείς να την κάνεις και split screen (μέχρι 4 παράθυρα) ή pip (picture in to picture)

Την προτείνω ανεπιφύλακτα.....θα με θυμηθείτε.

Δεν το συζητάω επίσης  αν είσαι  gamer ή για καινουργιες ταινίες.

Ένα πρόχειρο video με το κινητό καθώς έπαιζα μαζί της :

 

01.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν το εβαλα και στο πιο καινουργιο που εχω. Σε ένα 3 ετιας, με μια AMD Radeon (TIM) R4.....αλλά και μικροτερη αναλυση να εχει η καρτα σου, μια χαρα θα δουλεψει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα βάλει στο μάτι ένα 27ρι τέτοιο, αλλά πρέπει να πάρω το λαπτοπ στο μαγαζί για να δώ...

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παρτο, αλλα θα δουλεψει. Τη συνεδεσα και σε ενα παλιοτερο λαπτοπ, μου εβγαλε μικροτερη αναλυση, αλλα δεν ειχε θεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι (από όσο μου είπαν) ότι η κάρτα πιθανότατα βγάζει τη φαρδιά διάσταση 2500 αλλά αν την δοκιμάζεις με παραδοσιακό μόνιτορ δεν την εμφανίζει στις επιλογές.

Και δεν θέλω είτε να μείνω με ένα άχρηστο μόνιτορ ή να πρέπει να μπω σε φάση να αλλάξω και πισί αν κάτι πάει στραβά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 minutes ago, dimsonic said:

το θέμα είναι (από όσο μου είπαν) ότι η κάρτα πιθανότατα βγάζει τη φαρδιά διάσταση 2500 αλλά αν την δοκιμάζεις με παραδοσιακό μόνιτορ δεν την εμφανίζει στις επιλογές.

 

Ενοειται. Η καρτα σου εμφανιζει την καλλιτερη δυνατη ανάλυση που μπορει να υποστηριξει στο monitor που "βλέπει".

Σίγουρα θα μπορεσει να την υποστηριξει (ως προς την αναλογία) αλλά ίσως όχι στην maximum-optimum ανάλυση. 

Σε καθε περίπτωση , το laptop κουβαλιεται, πας και το δοκιμαζεις. 

 

Υ,Γ το επόμενο Monitor που θελω είναι ένα PVM SONY, ειναι κατι σαν τα NS-10 τα Yamaha......το holy grail. 😛 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, LK said:

 

 

Υ,Γ το επόμενο Monitor που θελω είναι ένα PVM SONY, ειναι κατι σαν τα NS-10 τα Yamaha......το holy grail. 😛 

 

 

σε ξερω σε ξερω....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ψήθηκα καλά για την λογική της φαρδιάς οθόνης. Κι είμαι μεταξύ νέου κράνους και κανα διο άλλα ψιλοπράγματα που "εχω ανάγκη" όπως πολλοί εδω μέσα, ενω έχω 2-3 οθόνες 19 - 21" που κάθονται. Αλλα θα με βόλευε αρκετά θα έλεγα. Σλουρπ...

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 hours ago, yameth said:

.....ενω έχω 2-3 οθόνες 19 - 21" που κάθονται. Αλλα θα με βόλευε αρκετά θα έλεγα. Σλουρπ...

Δουλευω doual head από αρχες του 2000 και triple head εδω και 7 χρονια.

Το ultra wide ειναι (τελικα) άλλο πράμα 😛 

Ασε που κανένα monitor δεν θα παει χαμενο....καπου θα τις βολεψεις και αυτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου