Προς το περιεχόμενο

απάτες απάτες απάτες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To μονο που έχω χάσει τόσα χρόνια στο Βέλγιο, είναι 70 ευρώ για ένα OCD που δεν ήρθε ποτέ (κιθάρα δεν θα αγόραζα/αγοράσω ΠΟΤΕ online).
Είχα το τηλέφωνο του ανθρώπου κοπρίτη, το ονοματεπώνυμό του και το IBAN που είχα στείλει τα χρήματα, έτσι πίστευα ότι η αστυνομία θα με βοηθούσε, ή ότι θα τον ανάγκαζε να μου τα επιστρέψει.
Δυστυχώς επεσα σε ολλανδόφωνο εθνικιστή του φασιστικού κόμματος της φλάνδρας, ο οποίος, όταν συνειδητοποίησε πως είμαι μετανάστης και έχοντας την διεύθυνση και το όνομά μου (αφού υποτίθεται πως θα μου ταχυδρομούσε το πετάλι), με απειλούσε κι από πάνω ότι θα στείλει τα φιλαράκια του τους φασίστες να μου κάνουν μια επίσκεψη.
Εκτύπωσα και έστειλα τα μέηλ που με απειλούσε, στο αστυνομικό τμήμα, πήγα και από εκεί και έδωσα κατάθεση, τον πήραν και τηλέφωνο οι μπάτσοι, του άφησαν μήνυμα ότι έγινε αναφορά συμβάντος απειλής για σωματική βία, και ανοίχθηκε δεύτερη υπόθεση εναντίον του.
Ενα δυο μήνες μετά, έλαβα μια επιστολή από την εισαγγελία της Αμβέρσας (όπου υπαγεται διοικητικά η διεύθυνση/περίπτωση του απατεώνα), η οποία με πληροφορούσε στα φλαμανδικά (παρόλο που το αστυνομικό τμήμα Βρυξελλών ανάφερε ρητά ως γλώσσα επικοινωνίας με τον καταγγέλοντα -εμένα δηλαδή- τα αγγλικά κ γαλλικά / Κάποια  διάκριση προς τον μη-Βέλγο εδώ, έτσι;), ότι "η υπόθεση μπαίνει στο αρχείο λόγω σοβαρότερων υποθέσεων και φόρτου εργασίας" και ότι αν θέλω να διεκδικήσω τα χρήματά μου, θα πρέπει να βάλω δικηγόρο να ανοίξει.κυνηγήσει την υπόθεση.
Ο κόσμος είναι μικρός όμως, γυρίζω σε συναυλίες από εδώ κι από εκεί, ο τύπος είχε στο facebook τη φάτσα του και η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται συνήθως κρύο...
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 3
  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επιστήσω την προσοχή για την περίπτωση που κάποιος ζητά να του στείλετε έμβασμα σε κάποια από τις νέες online banks ,τύπου Ν26 που έχουν πλημμυρίσει το διαδίκτυο...

 

Ο έλεγχος των στοιχείων αυτών που ανοίγουν λογαριασμούς ειδικά στη Γερμανία,που έχει αυτή τη στιγμή το πιο απαρχαιωμένο και διαλυμένο τραπεζικό σύστημα είναι εξαιρετικά πλημμελής και παρά πολλοί απατεώνες ανοίγουν λογαριασμούς online με ψεύτικα στοιχεία και πουλάνε φανταστικά πράγματα σε τρελλές τιμές και μόλις τους στείλετε τα χρήματα τα σηκώνουν άμεσα από ΑΤΜ..

Μετά και να κάνετε καταγγελία η τράπεζα νηπτει τας χείρας της...και μην τον είδατε τον Παναγή..(βασικά δεν ΥΠΑΡΧΕΙ τράπεζα παρά ένα άθλιο call center κάπου στη... Λαχόρη..)

Την πάτησε ο κολλητός μου στη Γερμανία χάνοντας 1500 ευρώ "αγοράζοντας" από τις μικρές αγγελίες του eBay μια Tele του 72....

Η Βερολινεζικη αστυνομία όντως έκανε προσπάθειες να βρει τον απατεώνα αλλά φυσικά έπεσε σε τοιχο μια και παρόλο που βρηκαν το ΑΤΜ της Commerzbank από το οποίο τράβηξε τα χρήματα ο τύπος έκανε την ανάληψη φορώντας γυαλιά ηλίου και καπέλο....

και έτσι η κάμερα που όλα τα ΑΤΜ έχουν δεν κατέγραψε κάποιο ουσιαστικό στοιχείο...

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Την πάτησε ο κολλητός μου στη Γερμανία χάνοντας 1500 ευρώ "αγοράζοντας" από τις μικρές αγγελίες του eBay μια Tele του 72....

Η Βερολινεζικη αστυνομία όντως έκανε προσπάθειες να βρει τον απατεώνα αλλά φυσικά έπεσε σε τοιχο μια και παρόλο που βρηκαν το ΑΤΜ της Commerzbank από το οποίο τράβηξε τα χρήματα ο τύπος έκανε την ανάληψη φορώντας γυαλιά ηλίου και καπέλο....

και έτσι η κάμερα που όλα τα ΑΤΜ έχουν δεν κατέγραψε κάποιο ουσιαστικό στοιχείο...

 

Αν ειχε αγορασει μεσω paypal δεν θα ηταν ασφαλισμενος?

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2019 στις 12:18 ΜΜ, Tamtam είπε

 "η υπόθεση μπαίνει στο αρχείο λόγω σοβαρότερων υποθέσεων και φόρτου εργασίας"
 

 

........και μετα κατηγορουμε την Ελλαδα

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Αν ειχε αγορασει μεσω paypal δεν θα ηταν ασφαλισμενος?

 

.

 

Ναι αλλά δεν ήταν το κανονικό eBay αλλά οι μικρές αγγελίες του όπου επιτρέπεται η συναλλαγή και έκτος ΡΡ.

 

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ναι αλλά δεν ήταν το κανονικό eBay αλλά οι μικρές αγγελίες του όπου επιτρέπεται η συναλλαγή και έκτος ΡΡ.

 

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/

 

 

Τα ηθελε ο κ@λος του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Τα ηθελε ο κ@λος του

 

Μπα έχω πάρει και εγώ πράγματα από εκεί , είναι σαν τη δική μας χρυσή ευκαιρία,αλλά με εμβάσματα σε κανονικές τράπεζες με φυσική παρουσία, απλά επειδή πλέον το να έχεις λογαριασμό σε μεγάλη γερμανική τράπεζα με φυσικά καταστήματα, κοστίζει τουλάχιστον 100 ευρώ το χρόνο ,με μηδενικό επιτόκιο φυσικά,πολλοί έχουν στραφεί σε ιντερνετικές τράπεζες που είναι ακόμα χειρότερες και από τις κανονικές γερμανικές τράπεζες ( μπροστά στις οποίες ακόμα και οι δικές μας κρατικές και κατέστραμενες δημοσιοϋπαλληλικες τράπεζες φαντάζουν παράδεισοι εξυπηρέτησης και καλής συμπεριφοράς 🙂 ) όπου το due diligence του πελάτη είναι ανύπαρκτο.

 

Σε κανονική τράπεζα στη Γερμανία σε ψάχνουν αρκετά πριν ανοίξεις λογαριασμό και είναι αδύνατον να τον ανοίξεις με fake id.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου