Προς το περιεχόμενο

απάτες απάτες απάτες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, qesh είπε

 

........και μετα κατηγορουμε την Ελλαδα


Με εξαίρεση τις Βρυξέλλες που οι μπάτσοι / επιθεωρητές μιλάνε τουλάχιστον 3 γλώσσες ο καθένας (γαλλικά, αγγλικά, φλαμανδικά) και είναι διαφόρων εθνικοτήτων (ο εν λόγω λεγόταν inspector Chalvez), στις ολλανδόφωνες περιοχές είναι φουλ ρατσιστές και σε λεωφορείο ακόμη να μπεις, έτσι και ρωτήσεις στα αγγλικά που είναι η τάδε στάση, δεν σου απαντάνε. Ή σου απαντάνε στα φλαμανδικά.
Αυτό ισχύει και για τη δημόσια διοίκησή τους επίσης. Δεν είχα καμία τύχη ως "ex-pat" (έτσι μας αποκαλούν υποκριτικά εδώ τους μετανάστες που είμαστε Ευρωπαίοι και όχι αφρικάνοι ή ασιάτες, τους οποίους τους λένε κανονικά "immigrants") - φαντάσου τι τύχη θα είχε κάποιος "immigrant" στη θέση μου...

Στο Βέλγιο δε, όπου και πάλι δεν έχει σχηματιστεί κυβέρνηση εδώ και ένα χρόνο και η χώρα πάει ρολόι από μόνη της στα διοικητικά, συμβαίνει το εξής σχιζοφρενικό: στη Φλάνδρα, βγάζουν σε πολυ΄υψηλό ποσοστό το φασιστικό κόμμα , ενώ στα νότια, οι Βαλλόνοι σε πολύ υψηλό ποσοστό προοδευτικές κυβερνήσεις. Χαμούλης. Αυτή η χώρα δεν θα έπρεπε να υπάρχει!
Κάποια άλλη φορά, ίσως σας γράψω (για να μην βγαίνω και 1000% off topic τώρα), πώς αντιμετωπίζε το κοινό τον ολλανδό frontman μας όταν παρουσίαζε ένα ένα τα μέλη της πολυεθνικής μας μπάντας (είχαμε από Βραζιλιάνο μέχρι Αγγλίδα και από Σουηδό και Πολωνέζα, μέχρι Ολλανδούς και εμένα φυσικά) και με προσφωνούσε "on guitar Mr Michael Summer from Greece"...
Και πάλι σόρι για το οφφ τόπικ
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/25/2019 at 12:18 PM, Tamtam said:

To μονο που έχω χάσει τόσα χρόνια στο Βέλγιο, είναι 70 ευρώ για ένα OCD που δεν ήρθε ποτέ (κιθάρα δεν θα αγόραζα/αγοράσω ΠΟΤΕ online).
Είχα το τηλέφωνο του ανθρώπου κοπρίτη, το ονοματεπώνυμό του και το IBAN που είχα στείλει τα χρήματα, έτσι πίστευα ότι η αστυνομία θα με βοηθούσε, ή ότι θα τον ανάγκαζε να μου τα επιστρέψει.
Δυστυχώς επεσα σε ολλανδόφωνο εθνικιστή του φασιστικού κόμματος της φλάνδρας, ο οποίος, όταν συνειδητοποίησε πως είμαι μετανάστης και έχοντας την διεύθυνση και το όνομά μου (αφού υποτίθεται πως θα μου ταχυδρομούσε το πετάλι), με απειλούσε κι από πάνω ότι θα στείλει τα φιλαράκια του τους φασίστες να μου κάνουν μια επίσκεψη.
Εκτύπωσα και έστειλα τα μέηλ που με απειλούσε, στο αστυνομικό τμήμα, πήγα και από εκεί και έδωσα κατάθεση, τον πήραν και τηλέφωνο οι μπάτσοι, του άφησαν μήνυμα ότι έγινε αναφορά συμβάντος απειλής για σωματική βία, και ανοίχθηκε δεύτερη υπόθεση εναντίον του.
Ενα δυο μήνες μετά, έλαβα μια επιστολή από την εισαγγελία της Αμβέρσας (όπου υπαγεται διοικητικά η διεύθυνση/περίπτωση του απατεώνα), η οποία με πληροφορούσε στα φλαμανδικά (παρόλο που το αστυνομικό τμήμα Βρυξελλών ανάφερε ρητά ως γλώσσα επικοινωνίας με τον καταγγέλοντα -εμένα δηλαδή- τα αγγλικά κ γαλλικά / Κάποια  διάκριση προς τον μη-Βέλγο εδώ, έτσι;), ότι "η υπόθεση μπαίνει στο αρχείο λόγω σοβαρότερων υποθέσεων και φόρτου εργασίας" και ότι αν θέλω να διεκδικήσω τα χρήματά μου, θα πρέπει να βάλω δικηγόρο να ανοίξει.κυνηγήσει την υπόθεση.
Ο κόσμος είναι μικρός όμως, γυρίζω σε συναυλίες από εδώ κι από εκεί, ο τύπος είχε στο facebook τη φάτσα του και η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται συνήθως κρύο...
 

 

Καλως ήλθες στον μαγικό κόσμο της βορειοδυτικής ευρώπης. Εγω 2 μήνες άντεξα gasterbajter στην Γερμανία το 1994, έφυγα τρέχοντας, είχα βαρεθεί να κάνω παρέα με ηπειρώτες (πατριώτες), ασχετους αλβανούς, υπερήλικες γερμανούς και χίππηδες τούρκους. Βέβαια όταν ήρθα Αθήνα οπου ήταν ακόμη πιο ξενέρωτα το σκυλομετάνοιωσα, και γενικά σε σχέση με την Κρήτη που ζούσα πριν ήταν downgrade τουλάχιστον 2 πίστες κάτω.

 

Περι Γερμανίας τώρα, φασισμός ξεφασισμός , ειδικά η N26 είναι φοβερά εξελιγμένη τεχνολογικά τράπεζα, βασίζεται σε opensource, δίνει πίσω κώδικα, υλοποιεί τα τελευταία πρότυπα όταν οι άλλοι ξεκινάνε την προκύρηξη, και γενικά ειναι μπροστά. Επίσης το σύστημα EBICS είναι καινοτόμο και δένει φουλ με τα SEPA payments.

 

Στην δουλιά μου υλοποιούμε ΟΛΑ αυτά τα στάνταρντς και έχουμε προγραμματιστή ειδικά για τα γερμανικά πρότυπα και πρωτόκολα (τα οποία ακολουθεί πάντα η Γαλλία και οι γερμανόφωνες χώρες επίσης). Πάντως στα τραπεζικά, τα πράγματα έχουν αγριέψει. Και ο τυπάς που έκανε την απάτη-ανάληψη μέσω ΑΤΜ δεν νομίζω οτι θα έχει καμια φοβερή καριέρα στο επάγγελμα, με κάθε βέρσιον (EBICS, SWIFT MX, PSD2) οι τρύπες στο σύστημα κλείνουν.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αχ... δε θέλω να μιλήσω για Ολλανδία, καθώς έχω μετακομίσει στο Άμστερνταμ (περίπου. Είναι μεγάλη ιστορία) αλλά ρε γαμώτο, ειναι ΙΔΙΟΙ σας τους Έλληνες: Δε κόβουν αποδείξεις ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, είναι βαθιά εθνικιστές και ΕΠΙΠΛΕΟΝ (οι Έλληνες δεν είμαστε) είναι τεμπέληδες.

 

Αυτά.

 

Γαμώ το Brexit μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2019 στις 4:58 ΜΜ, Tamtam είπε

Δεν είχα καμία τύχη ως "ex-pat" (έτσι μας αποκαλούν υποκριτικά εδώ τους μετανάστες που είμαστε Ευρωπαίοι και όχι αφρικάνοι ή ασιάτες, τους οποίους τους λένε κανονικά "immigrants") - φαντάσου τι τύχη θα είχε κάποιος "immigrant" στη θέση μου.

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

 

Στη διεθνή πρακτική ως ex pat ορίζεται ο ΕΚΠΑΤΡΙΣΜΕΝΟΣ δηλ.αυτος που ζει εκτός της χώρας του και κάνει συνήθως κάποια ELITE ή high profile εργασία (υψηλόβαθμο στέλεχος πολυεθνικής συνήθως ή δημόσιος υπάλληλος του διπλωματικού τομέα ή υπαλλήλος διεθνούς οργανισμού όπως οι εκπρόσωποι και οι υπάλληλοι σε ΟΗE,EE κτλ) η οποία ΜΙΣΘΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΡΟΈΛΕΥΣΗΣ ΤΟΥ    ,η κάποιο κοινό cash pool στην περίπτωση ΟΗΕ και ΕΕ,  και όχι από την τοπική οικονομία.

 

Συνήθως δε οι ex pats ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ στην "ξενητια" αλλά είτε περιφέρονται σε διαφορετικές χώρες όπου τους καλεί το... καθήκον ή ,όταν λήξει η θητεία τους ή.. το μέσον τους 🙂 αν είναι ΔΥ επιστρέφουν στη χώρα από την οποία πληρώνονται.

 

Παράδειγμα:

 

Ο Αμερικανός διευθυντής του εγχώριου παραρτήματος μιας πολυεθνικής στην Ελλάδα και οι Αμερικάνοι υπαλληλοι της πρεσβείας των ΗΠΑ στην Ελλάδα είναι ex pat, γιατί μισθοδοτούνται από τον αμερικανικό ιδιωτικό και δημόσιο τομέα και δεν "επιβαρύνουν " τον τοπικό δημόσιο τομέα ασφαλιστικά, συνταξιοδοτικά αλλά και δεν έχουν δικαίωμα σε αυτόν.

 

Ο φίλος μου ο Μήτσος που δουλεύει σε εστιατόριο στην Grand Place στις Βρυξέλλες είναι immigrant μια και πληρώνεται από Βέλγο ιδιώτη και θα πάρει σύνταξη στο Βέλγιο .

 

Ο φίλος μου ο Μανώλης που δουλεύει στην πρεσβεία της Ελλάδος στο Βερολίνο  είναι ex pat γιατί τον πληρώνω ΕΓΩ ως Έλλην δημόσιο υπάλληλο και επιβαρύνει τα ελληνικά ασφαλιστικά ταμεία.

 

Εμένα στο Βερολίνο με έγραψαν στο αστυνομικό τμήμα που έκανα Anmeldung κανονικά ως Einwanderer (μετανάστη) και στο χαρτί της... εξέλιξης της σύνταξης που ΘΑ πάρω για τα χρόνια που δούλεψα εκει σε Γερμανό εργοδότη και λαμβάνω στο τέλος κάθε χρονιάς έτσι χαρακτήριζομαι ,το ίδιο και ο εξάδελφος μου στην αμερικανική πράσινη κάρτα που είχε όταν δούλευε εκεί και στο αντίστοιχο χαρτί που 

του έρχεται από τις ΗΠΑ.

 

Έναν Ινδό φίλο μου που δουλεύει στην ινδική πρεσβεία στο Βερολίνο τον έγραψαν ως ex pat και ας είναι απλά ο βοηθός του αρχιμαγειρα εκεί 🙂 και δεν ξέρει γρι Γερμανικά..(εγώ το σπηκαρω το Deutsch νεράκι αλλά με έγραψαν... Ξανθόπουλο gastarbeiter 🙂 παρόλα αυτά )

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Nikolas είπε

Δε κόβουν αποδείξεις ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

 

Ούτε οι Γερμανοί.

Αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα μια και εκεί τους περισσότερους φορΟΙ τους πληρώνουν οι μεγάλες εταιρείες και οι υψηλόμισθοι υπαλληλοι,όπως και στην Ελλάδα άλλωστε, μόνο που στην Ελλάδα είναι ελάχιστοι και οι μεν και οι δε ενώ εκεί είναι ο κανόνας.....

 

Τώρα τους υποχρέωσαν τους Γερμανούς να κόβουν αποδείξεις γιατί διαπίστωσαν ότι γίνεται από το ψιλικοκο (μικρά εστιατόρια και τουριστικές επιχειρήσεις κυρίως) φοροδιαφυγή ύψους ....10 δις το χρόνο (σε πληθυσμό 100 εκατομμύρια) και έχουν πάθει ντουβρουτζα :)...στην Ελλάδα των βαρΓια βαρΓια 10 εκατομμύριων είναι περίπου 25 δις 😞  η φοροδιαφυγή...και ας πληρώνουμε όλοι με.... πιστωτική κάρτα (πρέπει να σωθούν οι,στην ουσία, κρατικές τράπεζες και οι προνομιούχοι υπαλληλοι τους  βλέπεις από τις προμήθειες που τσιμπάνε)...στη Γερμανία βλέπουν κάρτα και.. γελάνε μόνο ΜΕΤΡΗΤΟ παίζει...όπως άλλωστε και στην Ελβετία.

 

Για την τεμπελιά θα συμφωνήσω,οι μόνοι πιο σκληρά εργαζόμενοι από τους Έλληνες που έχω γνωρίσει στην... διεθνή μου περιπλάνηση είναι γενικά οι Αραβες  και, φυσικά,οι Κινέζοι,Βιετναμέζοι και Κορεάτες.

 

Αλλά και πάλι όταν έχεις βαρΓια βιομηχανία , υψηλής υπεραξίας ΠΑΡΑΓΩΓΗ και ΕΞΑΓΩΓΕΣ και μικρό δημόσιο δεν υπάρχει πρόβλημα και ας είσαι.... τεμπέλης....

 

Τώρα για ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ , φασισμό και ΡΑΤΣΙΣΜΟ δεν διαπίστωσα κάτι δραματικά διαφορετικό από την Ελλάδα και τα Βαλκάνια γενικά...τα ίδια σκατα είναι ,στο Βερολίνο βέβαια πολύ λιγότερο (αλλά το Βερολίνο δεν είναι Γερμανία έτσι κι αλλιώς 🙂 ) αν και στα φτωχά πρώην ανατολικογερμανικα προάστια είναι αυξημένοι... όπως άλλωστε και σε όλη την πρώην DDR αλλά αυτό συμβαίνει σε όλη την Ευρώπη σπάνια θα βρεις φτωχους "προοδευτικούς" πολίτες όλοι κονομημενοι και privileged είναι...η φτώχεια και η αμορφωσια  φέρνει αυτά τα εμετικά φαινόμενα που είναι συνέπεια του λαϊκισμού.

 

Είναι πάντως ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ μικρότερα τα ποσοστά ομοφοβίας και μη ανοχής στην διαφορετικότητα στον.. Βορρά από ότι στον νότο και στα Βαλκάνια... εδώ είμαστε εντελώς ανώριμοι σαν κοινωνία στο θέμα αυτό ...

 

Εγώ πάλι δεν είχα κανένα πρόβλημα με τους Γερμανούς,μια χαρά φίλους έχω και είχα όταν ζούσα εκεί ,αν και τώρα που το σκέφτομαι σχεδόν όλοι ήταν από τον νότο,πλην Βαυαρίας βέβαια, και.. καθολικοί... ή βέροι ταλαιπωρημένοι Βερολινεζοι 🙂

 

Παίζει βέβαια ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο το να μιλάς την γλώσσα αν δεν την μιλάς όντως είναι πρόβλημα.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πάντως, όλοι οι λευκοί είμαστε ex-pat. Η πολωνέζα φίλη μου που είναι στέλεχος σε φαρμακευτική και ο τσόγλανος έλληνας με το ποδήλατο που κάνει μεταπτυχιακό, είναι ex-pat. Οι αφρικανοί φίλοι μoυ όμως από το (άλλοτε βελγικό) κονγκό που έχουν οικογένειες και επιχειρήσεις εδώ, αποκαλούνται ακόμη και σήμερα immigrants.
https://www.theguardian.com/global-development-professionals-network/2015/mar/13/white-people-expats-immigrants-migration
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ίσως ισχύει το "μικρότερη /πλέον ασημαντη χώρα, μεγαλύτερο ψώνιο , ειδικά με το "ένδοξο παρελθόν" και άρα εθνικισμός /ρατσιΖμος" (ή ότι απλά οι Γερμανοί που δεν ήταν και τίποτα σοβαροί αποικιοκράτες δεν έχουν τα.... αυτοκρατορικά κόμπλεξ των Βέλγων,Ολλανδών ,Ισπανών κτλ και απλά τους λένε όλους μετανάστες και καθαρίζουνε 🙂 με τυπικό γερμανικό efficiency )

 

Το κΣερουμε καλά και εμείς εδώ στα Βαλκάνια...

 

Χθες πλακωθηκα με την αποπανω γιατί έβριζε τους Πολωνούς...που έβαφαν το... δικό της διαμέρισμα ως..ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ μετανάστες 🙂 που παίρνουν τη δουλειά από τα ... παιδιά μας (λες και υπάρχει..παιδί ελληνικής καταγωγής που θα πάει να δουλέψει στις 6 τα χαράματα οικοδομή...η πολυκατοικία μου έχει γίνει Airbnbαδικο και δύο χρόνια τώρα που φτιάχνουν τα διαμερίσματα δεν έχω δει ούτε ΕΝΑΝ Ελληνα εργάτη)

Το γεγονός ότι είναι πολίτες της ΕΕ που έχουν δικαίωμα να εργαστούν στην Ελλάδα δεν την "ενδιέφερε' καθόλου 😞

 

Θα μου πεις είναι καλύτερα και σε μεγάλες χώρες ;

 

Τα βλέπουμε τα χάλια των Άγγλων με το Brexit,των Γάλλων με τη Λεπέν και τα κίτρινα γελεκα και των Ιταλών με τον Σαλβινι...

 

 

Βράστα κι άστα δηλαδή...στην ΕΕ, καλύτερα να πάμε στην Αμερική του Τραμπ,στη Ρωσία του Πούτιν και την Κίνα του Σι Τζινπιγκ που σέβονται τα ανθρώπινα δικαιώματα 🙂 μπορούμε να δοκιμάσουμε και την τύχη μας στην φασιστική ή κομμουνιστική Λατινική Αμερική (καλά ρε συ μόνο άκρα έχει εκεί;),στον υπέροχο αραβικό κοΖμο ή σε κάποια από τις πολλές ονειρεμενες Αφρικανικές δημοκρατίες... 😞

 

Καλό το άρθρο αλλά γενικά στον επαγγελματικό κόσμο αυτά που λέω ισχύουν τυπικά...

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εθνικισμός, ρατσισμός στα βαλκάνια δεν υπάρχει, για να τελειώνει επιτέλους η καραμελίτσα, και στην ΕΛΛ (που δεν είμαστε βαλκάνια αλλά εγγύς προς μέση ανατολή) δεν υπάρχει ούτε εθνικισμός ούτε ρατσισμός ούτε καν τοπικισμός (στην κυρίως Ελλάδα).

Προσπάθησαν να αναπτύξουν ακροδεξιά σε Ελλαδα, Αλβανια-Κόσσοβο, Κροατία αλλά δεν είναι κάτι το φυσικό και οι ντόπιοι απλά προσποιούνται οτι είναι "υπερήφανοι" και "καθαροί" δεν το αισθάνονται πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rgxinap είπε

Εθνικισμός, ρατσισμός στα βαλκάνια δεν υπάρχει

 

Σίγουρα έχεις δίκιο.

Ο εμφύλιος στην Γιουγκοσλαβία έγινε για πλάκα,όλοι το κΣερουμε αΦτο..

Και τα... Μακεδονομαχικα καραγκιοζιλικια τα δικά μας για ... χόμπυ τα κάναμε/κάνουμε...

 

🙂

1 ώρα πριν, rgxinap είπε

που δεν είμαστε βαλκάνια αλλά εγγύς προς μέση ανατολή

 

Όχι ρε συ , Παριζιάνοι είμαστε 🙂

 

Το είπε και ο εθνάρχης ότι ανήκουμε εις την δύση 🙂

 

Οι φίλοι μου οι Ρουμανοβουλγαροσερβοι πάντως Balkan brother με φωνάζουν 🙂 κάτι θα κΣερουν και αυτοί (εκτός και αν γνωρίζουν ότι ο παππούς μου ήταν από το Μαυροβούνιο)

 

Έξω από την πλάκα: το τέρας του ρατσισμού, φασισμού, ομοφοβίας κτλ. ΖΕΙ μέσα σε ΟΛΟΥΣ μας και αποκαλύπτεται ανάλογα με τις συνθήκες και τις προσωπικές αντοχές μας..... 😞 αυτό έχει δείξει η ιστορία... επανειλημμένα...και ΠΑΝΤΟΥ.

 

Κανένας λαός ή εθνική ομάδα δεν έχει την ... αποκλειστικοτητα και το expertise σε αυτά.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Ας μείνει εδώ η κουβέντα. Πάει σε άλλα νερά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου