Προς το περιεχόμενο

Πρώτη πρόβα-δοκιμή.


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, vagelism said:

...

Ισως ομως ερχονται αδιαβαστοι γιατι δεν ξερουν σε τι επιπεδο εισαι εσυ κ η μπαντα σου..

...

 

 

 

Αυτό δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία! Αν είναι δυνατόν...

 

Τους όρους της audition δεν τους θέτει ο υποψήφιος.  Όπως ακριβώς και στα παραδείγματα που ο ίδιος έφερες.

Τους θέτει η ενδιαφερόμενη μπάντα με βάσει τις ανάγκες της, γνώσεις της και τις ικανότητες της.

Και ναι ίσως και την αλαζονία της και την μεγάλη ιδέα που έχουν τα μέλη για τον εαυτό τους και την μπάντα.

Είναι όμως η δικιά τους audition.

 

Από τη στιγμή λοιπόν που αποφασίζεις να πάρεις μέρος (δε σε κάλεσαν με το ζόρι) και αποφασίζεις να αδιαφορήσεις για τους όρους αυτούς, είσαι λάθος πώς να το κάνουμε.

 

Όσο super κι επληκτικός μουσικός κι αν είσαι, δίνεις εξ αρχής την εντυπώση ότι θεωρείς εαυτόν υπεράνω της μπάντας.

 

Edit: Ο δευτερός ενικός δεν απευθύνεται σε εσενα τον Βαγγέλη, αλλά στον εκάστοτε υποψήφιο.

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vagelism said:

Ισως ερχονται αδιαβαστοι γιατι βαριουνται {υπαρχει αυτη η περιπτωση ναι}

ισως ομως ερχονται αδιαβαστοι γιατι δεν ξερουν σε τι επιπεδο εισαι εσυ κ η μπαντα σου..

Ακομα κ στο Νοιζ εχουμε δει μπαντες του κωλου να κανουν ανοιχτες οντισιον κ να πλασαρονται σαν οι νεοι Pink Floyd..γιατι στην Ελλαδα οτι δηλωσεις εισαι..

Ο χρονος καθε μουσικου - καθε ανθρωπου ειναι πολιτιμος για να τον πεταει με ανθρωπους που ειναι μια τριχα στα αρχιδια του Mayer..αλλα νομιζουν οτι ειναι ο Ελληνας Mayer

Ερχεται λοιπον...αναγνωριστικα..και ας ρισκαρει να του βαλεις ..μειον.

 

Εγω τiς καταλαβαινω αυτες τις συμπεριφορες καθε φορα που ειμαι bandleader. Εσυ οχι .Οκ

 

 

Απαράδεκτη απάντηση και σε τόνο τουλάχιστον προσβλητικό απολύτως αδικαιολόγητα. 

 

Λόγω ημερών, απλά σε προσπερνώ. 

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια καταρχην.

 

Ρε παιδια, εχουμε μπερδεψει την βουρτσα...
 

Εδω εχουμε να κανουμε με μια αγγελια για αναζητηση μουσικου σε ερασιτεχνικη μπαντα με σκοπο την προσωπικη ευχαριστηση.

Ειναι απλα τα πραγματα.

Απο τα λεγομενα του ΟΡ, καταλαβαινω οτι εχουν δωθει οι απαραιτητες πληροφοριες για το που πας να "δοκιμαστεις".

Βαζω τον εαυτο μου λοιπον στη θεση του μουσικου που διαβαζει την αγγελια.

Βλεπω ποια ειναι η μπαντα ψαχνοντας στο youtube τα βιντεακια απο τα λαιβ τους και αποφασιζω καταρχην αν θα ηθελα να παιξω σε αυτην την μπαντα.

Απο εκει και μετα, αν αποφασισω οτι θελω να παιξω, δεν μενει να κανω και οτι θελει η μπαντα για να με δοκιμασει.

Αν μου ζηταει να κανω πασαρελα με το σωβρακο για να με δει κι εγω δεν γουσταρω, απλα δεν σηκωνω καν το τηλεφωνο να παρω.

Αν δεν με πειραζει η πασαρελα, ή αντιθετα γουσταρω κιολας γιατι αυτο μου δειχνει τον χαρακτηρα της μπαντας και ειναι του γουστου μου αυτα τα κολπα, δεν καθυστερω στιγμη να παρω.

 

Αφου γινει λοιπον η δοκιμη και "περασω", ξεκιναει η συζητηση για να δω αν μου ταιριαζει η φιλοσοφια που δουλευει η μπαντα, ο τροπος που κανει προβες, ο τροπος που κανει λαιβ, ο τροπος που κανει ηχογραφησεις κλπ

Μεσα στο χρονο θα δω κι αν ταιριαζουν τα χνωτα μας σαν ανθρωποι και καπως ετσι απο αυτα θα εξαρτηθει αν θα συνεχιστει η "συνεργασια" μας.

Στο κατω κατω σε μια μπαντα πας να παιξεις, δεν παντρευεσαι.

-----------------------------------------------------

Και εκτος θεματος

Οσο για επαγγελματικη αγγελια δεν νομιζω οτι παιζει να υπαρχει αγγελια για σοβαρη δουλεια. (οποτε ειμαστε εκτος θεματος)

Εδω παιζει μονο η προυπηρεσια και το ονομα σου στην πιατσα και μια δυο συγκεκριμενες απαιτησεις που εχει ο "εργοδοτης" (συνηθως ο μαεστρος της δουλειας).

Θα πω μονο μια περιπτωση που μου ετυχε παλια ως μουσικος και που ακολουθω απο τοτε και ως εργοδοτης, γιατι καταλαβα οτι αυτη ειναι ολη η ουσια.

Μου ζητηθηκε απο μαεστρο που συνεργαζομουν (και που τον θεωρω ως ενας απο τους μεγαλυτερους στην ελληνικη σκηνη ... εντεχνου τραγουδιου ας πουμε), να του προτεινω ντραμερ για μια παραλληλη δουλεια που ετρεχε παλι με μεγαλο ονομα και γνωριζοντας οτι οι μουσικοι που συνεργαζοταν ο μαεστρος, ηταν για εθνικη ελλαδος, οπως λεγοταν.

Τον ρωτησα αφελως τι στυλ ντραμερ θελει, εννοωντας αν θελει να ειναι πιο ροκας ή πιο τζαζυ παιχτης, γιατι ειχα στο μυαλο μου 2-3 παιχτες, αλλα διαφορετικης ... κλισης.

Μου απαντησε το εξης: "Δεν μ' ενδιαφερει. Θελω μονο να εχει αισθητικη", εννοωντας να ξερει να προσφερει αυτο που πρεπει στο κομματι, χωρις να χρειαζεται ειδικη καθοδηγηση και διδασκαλια.

Τον ρωτησα παλι αφελως,  "καλα δεν σε ενδιαφερει τιποτα αλλο? διαβασμα, τυπικοτητα στα ωραρια, συμπεριφορα κλπ"?

Μου απαντησε, "αυτα εννοουνται, δεν χρειαζεται να τα αναφερω".

Ο επαγγελματιας πρεπει να τα εχει ολα λοιπον. Οσο πιο πολλα και σε μεγαλυτερο βαθμο εχει, τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχει να φτασει εθνικη ελλαδος.
Αλλα το Α' ζητουμενο δεν ειναι να ειναι πριμαβιστας ή να ειναι στρατιωτακι.

Το Α' ζητουμενο ειναι να ειναι ... μουσικος.

 

Σε αλλες δουλειες τυπου σκυλαδικο, ΟΚ μαλλον το στρατιωτακι ειναι το Α ζητουμενο.

Εκει τι προετοιμασια να κανεις? ή εχεις το ρεπερτοριο ή δεν το εχεις. Και ενα υποτυπωδες διαβασμα για να περασεις τα καινουρια στην προβα (που διαρκει 5 φορες απο οτι χρειαζεται πραγματικα για να δικαιολογησει και ο μαεστρος το μεροκαμματο του)

Η μονη προετοιμασια που χρειαζεσαι ειναι η ψυχολογικη.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σωστά τα λετε Σπύροι.

Αλλά έτσι κι αλλιως η αναφορά στο τι θα έκανε ένας επαγγελματίας, είναι εκτος θέματος όπως κι εσύ είδες και έγινε για να μας πει ο ανανήψας vagelism πως είναι γαμάτος μισθοφόρος ντράμερ και δάσκαλος που δεν παίζει με 15χρονα. 😴

Και δεν ξεχνάει να το λέει σε κάθε ποστ σε αυτό το φόρουμ που φτύνει κι επανέρχεται καθε τόσο. (υποψήφιε μαθητή ακούς;)

 

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ γενικότερα έχω απηυδήσει από τον μη επαγγελματισμό  επαγγελματιών , σε όλα τα επίπεδα και τους κλάδους, οπότε σε ερασιτεχνική φάση (όχι πως δικαιολογείται) είναι ακόμα πιο αναμενόμενο  .

 

Βασικά είναι στον άνθρωπο. Αν είσαι τσαπατσούλης θα είσαι παντού, είτε ως επαγγελματίας είτε ως ερασιτέχνης , σε όλες τις εκφάνσεις των δράσεών σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και κάμποσες σελιδες για καποιο λογο συζητάμε τα αυτονόητα. Σου ζήτησε η μπαντα να μαθεις 3 κομματια και να πας... Και πας χωρις να τα μαθεις...Τηλεφωνακι μια ωρα πριν την audition...

-Tα εβγαλες;

-Οχι....

-Οκ μην ερθεις καν.. Απορριπτεσαι.

 

Με συνοπτικες διαδικασιες... για ΣΤΑΡΧΙΔΙΣΜΟ... ΥΠΕΡΟΨΙΑ...η ειναι τιποτα ΤΕΜΠΕΛΧΑΝΑΔΕΣ...με απεριόριστο χρονο για χάσιμο.

Αν ειναι ετσι στην αρχη.... Φαντασου μετα.....

ΠΟΥΛΟ λοιπον.... και ολα καλα! 

 

 

 

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Jazz εγω δεν μιλουσα προσωπικα..αλλα γενικα.

Εσυ ταυτιστηκες..δεν σου φταιω εγω.

Αγαπητα μελη.

Το νοημα ενος νηματος ειναι μια γενικη συζητηση οπου ο καθενας απο την μερια του εκθετει τις αποψεις του συμφωνα με τα δικα του δεδομενα.

Το παρον νημα προφανως δεν ξεκινησε σαν συζητηση αλλα σαν κραξιμο στην αδικη κενωνια κ τους κακους τεμπελχαναδες μουσικους.

Aργησα λιγο αλλα το επιασα.

 

Εσεις λοιπον απαντηστε σε αγγελιες..κ καντε οτι σας πει αυτος που την συνεταξε.

Εγω ...θα κανω και θα πραγματευομαι τα δικα μου.

Ετσι κ αλλιως οι δρομοι μας δυσκολα να διασταυρωθουν.

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, cigaret13 said:

Katy-Perry_thefappening2015_com-31.jpg 

😱😀

αυτό στο κεφάλι...τί ακριβώς είναι?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου